• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Carl Heinrich von Hoym

  Przeczytaj także...
  Ambasador – szef misji dyplomatycznej pierwszej klasy, reprezentujący państwo wysyłające wobec władz innego państwa lub organizacji międzynarodowej.Burchard von Suhm (ur. 5 czerwca 1666, zm. 14 marca 1720 w Paryżu) – dyplomata saski i polski, chargé d’affaires Rzeczypospolitej w Królestwie Francji w 1710 roku.
  Hrabia – tytuł szlachecki, w Polsce od wyrazu grabia i graf, wyraz pochodzenia czeskiego i niemieckiego, w czasach wczesnośredniowiecznych comes, jednakże średniowieczni comites byli wyższymi urzędnikami, kasztelanami oraz wojewodami.

  Karl Heinrich von Hoym (ur. 8 czerwca 1694, zm. 22 kwietnia 1736) – królewsko-polski i elektorsko-saski dyplomata i minister, saski polityk.

  Jego starszym bratem był Adolf Magnus Hoym tajny radca i minister saski. W roku 1711 Karl Hoym i jego starsi bracia: Adolf, Carl Siegfried, Ludwig Gebhard uzyskali, dzięki zasługom Adolfa, od cesarza tytuł hrabiów Rzeszy.

  Karl Heinrich von Hoym w roku 1713 wyruszył w Grand Tour po Europie. Od końca 1714 roku do 1717 przebywał w Paryżu by nawiązać kontakty z uczonymi.

  Królestwo Francji (fr. Royaume de France) do 1204 Królestwo Franków (łac. Regnum Francorum) – państwo historyczne w Europie, na terenie obecnej Francji, jedno z jej prawno-historycznych poprzedników. Istniało w latach 987-1791.Twierdza Königstein – saksońska górska twierdza położona na płaskowyżu, nieopodal miasteczka Königstein, wznoszącym się 247 metrów nad poziom Łaby.

  Gdy saski poseł w Paryżu, Burkhard von Suhm zmarł w roku 1719, Hoym został (1720) wytypowany na jego następcę. Takie rozwiązanie zaproponował pierwszy minister saski Jakub Henryk Flemming. Hoym został podniesiony do rangi ambasadora Saksonii w 1725 roku. Uczyniono tak, by bardziej zaznaczyć saską obecność w Wersalu, gdzie ślub brali właśnie młody Ludwik XV i Maria Leszczyńska – córka wroga saskiego elektora. Podniesienie jego dyplomatycznej rangi przyniosło też większą gażę.

  Maria Karolina Zofia Felicja Leszczyńska herbu Wieniawa (ur. 23 czerwca 1703 w Trzebnicy, zm. 24 czerwca 1768 w Wersalu) – królowa Francji w latach 1725-1768 jako żona Ludwika XV. Młodsza córka króla polskiego Stanisława Leszczyńskiego i Katarzyny Opalińskiej.August II Mocny, niem. August II der Starke (ur. 12 maja 1670 w Dreźnie (według kalendarza juliańskiego), zm. 1 lutego 1733 w Warszawie) – król Polski w latach 1697-1706 i 1709-1733, elektor Saksonii 1694-1733 jako Fryderyk August I (Friedrich August I.). Pierwszy władca Polski z dynastii saskiej Wettynów. Jego przydomek jest zazwyczaj wiązany z jego nieprzeciętną siłą.

  W 1727 otrzymał z rąk króla Augusta II Order Orła Białego. W 1728 został ministrem tzw. „Domestique-Department” („Departamentu Domeny Książęcej”), gdyż właśnie zmarł piastujący dotąd to stanowisko hrabia Christoph Heinrich von Watzdorf.

  Pierwszy minister Saksonii w latach 1729 – 1733. Król August III Sas zdymisjonował go po objęciu tronu. Tak jak minister departamentu SZ François Joseph Wicardel de Fleury et de Beaufort, był zwolennikiem przyjaźni z Francją.

  W 1723 został kawalerem Orderu Orła Białego.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Ludwik XV, zw. Ukochanym (ur. 15 lutego 1710 w Wersalu, zm. 10 maja 1774 w Wersalu) – król Francji i Nawarry od 1715, gdy zmarł jego pradziadek Ludwik XIV, z dynastii Burbonów.

  W roku 1729 powołany na dyrektora Królewskiej Manufaktury Porcelany w Miśni. W roku 1733 uwięziony w twierdzy Königstein przez króla, w związku ze skandalem, zwanym Hoym-Lemaire, związanym z próbą sprzedaży nieznakowanej porcelany miśnieńskiej (wykonanej na zlecenie Hoyma). Zarzuty dotyczyły zdrady tajemnicy państwowej, którą objęte były technologiczne szczegóły produkcji porcelany w Królewskiej Manufakturze w Miśni. Drugi aktor tej afery, Rudolf Lemaire miał się zająć sprzedażą porcelany we Francji i Holandii, oferując ją jako wyroby dalekowschodnie. (por. Claus Boltz,"Hoym, Lemaire und Meißen”, Keramos 88 (April 1980), s. 3-101). W 1736 Hoym popełnił w twierdzy samobójstwo.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Samobójstwo (łac. suicidium, od sui caedere, „zabić się”) – celowe działanie mające na celu odebranie sobie życia. Samobójstwo wynika często z uczucia smutku, które w wielu przypadkach jest rezultatem zaburzeń psychicznych takich jak depresja, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, schizofrenia, alkoholizm lub uzależnienie od środków odurzających. Stresory takie jak problemy finansowe lub problemy w zakresie relacji międzyludzkich również odgrywają istotną rolę. Próby zapobiegnięcia samobójstwu obejmują ograniczenie dostępu do broni palnej, leczenie zaburzeń psychicznych, w tym uzależnienia od środków odurzających, a także poprawę sytuacji ekonomicznej.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • http://saebi.isgv.de/alleartikel/
 • Historia Dyplomacji Polskiej, tom II 1572-1795 pod red. Zbigniewa Wójcika, PWN Warszawa 1982, s. 397.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Kawalerowie i statuty Orderu Orła Białego 1705-2008, 2008, s. 150.


  Miśnia (niem. Meißen; górnołuż. Mišno; łac. Misena) – miasto powiatowe w południowo wschodniej części Niemiec, w kraju związkowym Saksonia, w okręgu administracyjnym Drezno, siedziba powiatu Miśnia. Leży nad Łabą, ok. 26 km od Drezna.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jakub Henryk Flemming, Jacob Heinrich Reichsgraf von Flemming, hrabia Jakub Henryk Flemming; ur. 3 marca 1667 w Trzęsaczu (niem. Hoff) na Pomorzu Zachodnim, zm. 30 kwietnia 1728 r. w Wiedniu) – koniuszy wielki litewski, przewodniczący Landtagu Pomorza Środkowego (Erblandmarschall des Herzogtums Hinterpommern), feldmarszałek saski (od 1711), minister i zaufany doradca Augusta II, generał artylerii koronnej w latach 1710-1714, tajny radca stanu, członek Tajnej Rady Wojennej, kawaler orderów: Krzyża zakonników niemieckich (joannitów), duńskiego Zakonu Słonia, rosyjskiego orderu św. Andrzeja Powołańca. Brat stryjeczny Jana Jerzego Flemminga. Był dowódcą wojsk „cudzoziemskiego autoramentu” (tzn. uzbrojonych i umundurowanych na wzór zachodni) w Polsce.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Grand Tour – typ podróży w jaką wyruszali młodzi arystokraci i intelektualiści europejscy, w celu dokształcenia się, zdobycia wiedzy o świecie i kulturze, poszerzenia swych horyzontów myślowych a także wyrobienia u siebie gustu artystycznego i nabrania dobrych manier. Zwyczaj ten pochodzący z Anglii był szczególnie popularny w drugiej połowie XVII wieku i w ciągu całego wieku XVIII, a także nieco potem aż po lata kolejnictwa i masowego transportu (około 1830). Uważa się czasem tzw. Gap year za kontynuację Grand Tour. Niemcy często używają określenia "Kavalierstour".
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  22 kwietnia jest 112. (w latach przestępnych 113.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 253 dni.
  Order Orła Białego – najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej, nadawane za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla pożytku Rzeczypospolitej Polskiej, położone zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Nie dzieli się na klasy. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.