• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Carey Mulligan  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Edward John David "Eddie" Redmayne (ur. 6 stycznia 1982 w Londynie) – brytyjski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy.Sceptycyzm - pojęcie wieloznaczne, określające postawę w nauce, pogląd filozoficzny oraz potocznie - postawę "sceptyka" (człowiek wątpiący, krytyczny, niedowierzający).

  Carey Hannah Mulligan (ur. 28 maja 1985 w Londynie) – angielska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna.

  Na dużym ekranie zadebiutowała rolą Kitty Bennet w Dumie i uprzedzeniu (2005). Następnie wystąpiła w kilku brytyjskich serialach i filmach telewizyjnych. W 2008 roku zadebiutowała na Broadwayu w Mewie Antoniego Czechowa.

  W 2009 roku zdobyła rozgłos i powszechne uznanie dzięki głównej roli Jenny w filmie Była sobie dziewczyna, za którą otrzymała nagrodę BAFTA dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej, a także nominacje do Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej oraz Złotego Globu dla najlepszej aktorki w filmie dramatycznym. Po tej przełomowej roli wystąpiła m.in. w Najlepszy (2009), Wall Street: Pieniądz nie śpi, Nie opuszczaj mnie (2010), Drive i Wstyd (2011). W 2013 roku na ekranach kin pojawiła się w Wielkim Gatsbym, będącym filmową adaptacją powieści F. Scotta Fitzgeralda, w której zagrała rolę Daisy Buchanan. W tym samym roku na Festiwalu Filmowym w Cannes premierę miał dramat Co jest grane, Davis?, z nią w głównej roli żeńskiej.

  Funt szterling (ang. pound sterling, £), nieoficjalna nazwa funt brytyjski, symbol międzynarodowy GBP – oficjalna jednostka monetarna w Wielkiej Brytanii.Somerset (IPA /ˈsʌmɚˌsɛt/) – hrabstwo niemetropolitalne w południowo-zachodniej Anglii, składające się z pięciu dystryktów, a jako hrabstwo ceremonialne obejmujące dodatkowo dwie jednolite jednostki administracyjne. Ośrodkiem administracyjnym jest Taunton.

  Od kwietnia 2012 roku jej mężem jest muzyk Marcus Mumford.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Mulligan urodziła się 28 maja 1985 roku w Westminsterze, dzielnicy Londynu Wewnętrznego. Jej ojciec, Stephen, pochodzi z Liverpoolu, a matka, Nano (z domu Booth), wykładowczyni uniwersytecka, z Llandeilo w zachodniej Walii. Jej pradziadek ze strony ojca wyemigrował z Irlandii. Ma jednego, starszego o dwa i pół roku brata Owaina. Gdy miała 3 lata wraz z rodziną przeprowadziła się z Londynu do Hanoweru, a później do Düsseldorfu, gdzie jej ojciec objął posadę dyrektora europejskiej filii międzynarodowej sieci hoteli InterContinental. Ze względu na pracę ojca, jej rodzina przez 8 lat mieszkała w drogich hotelach. Jak sama stwierdziła, w dzieciństwie była „trochę nieśmiała”, a do piętnastego roku życia była chłopczycą. Przyznała się także do tego, że była „nieco zasadnicza”, do czternastego roku życia bardzo dużą wagę przykładała do nauki, ale później głębiej zainteresowała się aktorstwem.

  Irlandia – trzecia pod względem wielkości wyspa w Europie. Pod względem politycznym wyspa podzielona jest na dwie części: Irlandię i Irlandię Północną, która jest częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.Zelda Sayre Fitzgerald (ur. 24 lipca 1900 w Montgomery, zm. 10 marca 1948 w Asheville), urodzona jako Zelda Sayre, pisarka amerykańska.

  Jej zainteresowanie aktorstwem rozpoczęło się, gdy miała 6 lat, od obejrzenia próby szkolnego przedstawienia musicalu Król i ja. „[Mój brat] był na scenie, a ja oglądałam. I zaczęłam płakać, bo byłam zbyt młoda by wystąpić na scenie, ale oni powiedzieli: Zgoda, możesz zagrać, bo jesteś młodszą siostrą Owaina. I zagrałam. Od tej pory wiedziałam, że zawsze chciałam to robić”. Po powrocie do Wielkiej Brytanii w 1996 roku uczyła się w Woldingham School, katolickiej szkole żeńskiej z internatem, gdzie brała udział w wielu tamtejszych przedstawieniach. Sprawowała tam także funkcję szefowej szkolnej grupy teatralnej i instruktorki aktorstwa dla młodszych uczniów. Od czternastego roku życia matka zabierała ją na sztuki wystawiane na Broadwayu, które rozwinęły jej zainteresowanie teatrem. Mając 16 lat wysłała list do Kennetha Branagha, w którym poprosiła go o zostanie jej mentorem. Odpowiedź napisana przez siostrę Branagha, Joyce, była odmowna, ale zawierała równocześnie zachętę do wybrania zawodu aktorki. Mulligan do dziś przechowuje ten list.

  Shia Shaide LaBeouf (ˈʃaɪ.ə ləˈbʌf)(ur. 11 czerwca 1986 roku w Los Angeles, Kalifornia) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny, znany przede wszystkim dzięki serialowi Świat nonsensów u Stevensów, w którym grał główną rolę oraz dzięki filmom Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki i serii Transformers.Nagroda BAFTA dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej przyznawana jest od 1952 roku. W latach 1952-67 przyznawana była dla najlepszej aktorki brytyjskiej i zagranicznej.

  Zanim zaczęła grać zawodowo, w wieku 17 lat, w tajemnicy przed rodzicami składała wnioski o przyjęcie do trzech akademii teatralnych, lecz wszystkie zostały odrzucone. Po niezdaniu kolejnego przesłuchania, Mulligan zakwestionowała swoje aktorskie powołanie i przeszła, jak sama określiła, przez „skomplikowany okres”. Oprócz tego, jej rodzice nalegali, aby zrezygnowała z kariery w przemyśle rozrywkowym i rozpoczęła studia, najlepiej na University of Reading. Po ukończeniu nauki w Woldingham School w 2003 roku krótko pracowała jako pomocnica sprzątaczki i goniec w studiu filmowym podczas powstawania Kupca weneckiego. W wieku 18 lat została barmanką w lokalnym pubie. Jak stwierdziła później, negatywne doświadczenia z tego okresu miały na nią pozytywny wpływ, ponieważ uświadomiły jej, jak bardzo chce grać. W 2009 roku powiedziała, że podczas kręcenia zdjęć do Wall Street: Pieniądz nie śpi rozważała możliwość wstąpienia do szkoły aktorskiej, najprawdopodobniej do Juilliard School, ale ostatecznie nie podjęła tej decyzji. W listopadzie tego samego roku Mulligan oświadczyła, że jej babcia cierpi na chorobę Alzheimera i jeżeli kiedykolwiek pójdzie na studia, to wybierze psychologię, aby lepiej zrozumieć tę chorobę.

  Deadline – angielski termin oznaczający cezurę bądź granicę czasową, przed jaką dana czynność ma zostać wykonana. W teorii zarządzania projektami określenie to pojawia się najczęściej w kontekście kamieni milowych projektu.Festiwal Filmowy w Toronto, TIFF (ang. Toronto International Film Festival) – to cykliczna impreza trwająca dziesięć dni, odbywająca się corocznie we wrześniu, w Toronto.

  Kariera[ | edytuj kod]

  2004–2010[ | edytuj kod]

  W 2004 roku, w wieku 18 lat, rozpoczęła karierę aktorską przez otrzymanie roli Kitty Bennet w Dumie i uprzedzeniu, filmowej adaptacji powieści Jane Austen. Otrzymała ją m.in. dzięki pomocy dyrektorki swojej szkoły po tym, jak Mulligan napisała do niej list, w którym wyjaśniła swoją sytuację, przedstawiała zamiar nierozpoczęcia studiów i poprosiła o skontaktowanie jej z aktorem i scenarzystą Julianem Fellowesem. Po spotkaniu Fellowesa i jego żony, ta ostatnia uruchomiła swoje znajomości i umówiła ją na rozmowę kwalifikacyjną z osobą odpowiedzialną za casting, która szukała nieznanej aktorki do roli czwartej córki państwa Bennetów. Zanim film wszedł na ekrany kin, zdążyła zadebiutować w teatrze, w sztuce Forty Winks wystawianej w Royal Court Theatre. W 2005 roku wystąpiła w wielokrotnie nagradzanym serialu produkcji BBC pt. Samotnia, na podstawie powieści Karola Dickensa, w którym wcieliła się w rolę Ady Clary, jednej z sierot oraz na scenie londyńskiego Almeida Theatre w sztuce Chory z urojenia Moliera. W 2006 roku pojawiła się w miniserialu telewizyjnym The Amazing Mrs Pritchard oraz gościnnie w dwóch serialach ITV: Agatha Christie: Panna Marple i Trial & Retribution. W tym samym roku zagrała w filmowej adaptacji pamiętnika Blake’a Morrisona pt. And When Did You Last See Your Father? W 2007 roku wystąpiła w dwóch filmach telewizyjnych produkcji ITV: Opactwie Northanger i Moim synu Jacku z Danielem Radcliffe'em. Zagrała także rolę Sally Sparrow w dziesiątym odcinku trzeciej serii Doktora Who, zatytułowanym Mrugnięcie, za którą otrzymała Constellation Award.

  Paweł T. Felis - polski dziennikarz specjalizujący się w tematyce filmowej. Zajmuje się również upowszechnianiem kultury filmowej.London Evening Standard – brytyjski darmowy dziennik popołudniowy, ukazujący się w Londynie. Gazeta wydawana jest od poniedziałku do piątku.

  W tym samym roku wystąpiła w londyńskim wznowieniu dramatu Mewa Antoniego Czechowa, grając postać Niny u boku Kristin Scott Thomas i Chiwetela Ejiofora. Jej występy zostały docenione przez krytyków. „The Daily Telegraph” ocenił jej grę jako „całkiem niezwykle promieniującą”, a „The Observer” jako „prawie nieznośnie wstrząsającą”. Podczas wystawiania Mewy przeszła przez zabieg usunięcia wyrostka robaczkowego. Zakładany okres rekonwalescencji wynosił od trzech do sześciu tygodni, jednak na scenę powróciła po zaledwie tygodniu, ale z powodu szwów pooperacyjnych nie mogła nosić gorsetu, który był częścią kostiumu jej postaci. W 2008 roku zadebiutowała na deskach broadwayowskiego Walter Kerr Theatre w transferze Mewy. Otrzymała nominację do Drama Desk Award, ale nagrodę tę zdobyła Angela Lansbury. W czerwcu wystąpiła w dwóch słuchowiskach radiowych dla BBC Radio 4: Life Class i Arkadii.

  Jane Austen (ur. 16 grudnia 1775 w Steventon w hrabstwie Hampshire, zm. 18 lipca 1817 w Winchester) – angielska pisarka.The Hollywood Reporter - amerykańskie czasopismo poświęcone życiu i karierze gwiazd Hollywood. Ukazuje się od 1930 roku.
  Z Peterem Sarsgaardem na nowojorskiej premierze Była sobie dziewczyna, październik 2009

  Następnie wystąpiła w dramacie o dorastaniu Była sobie dziewczyna (2009), w której 22-letnia Mulligan zagrała tytułową postać Jenny Mellor, 16-letniej londynki dorastającej w latach 60. XX wieku. W walce o tę rolę pokonała ponad setkę innych aktorek. Film zebrał bardzo dobre recenzje i zarobił 26 milionów dolarów przy budżecie produkcji wynoszącym 7,5 miliona. Mulligan otrzymała za swoją kreację bardzo entuzjastyczne recenzje. Zarówno Lisa Schwarzbaum z „Entertainment Weekly”, jak i Todd McCarthy z „Variety” porównali jej grę do gry Audrey Hepburn. Peter Travers z „Rolling Stone” określił jej występ jako „sensacyjny i będący przepustką do sławy”, Claudia Puig z „USA Today” określiła go jako jeden z najlepszych w 2009 roku, a Toby Young z The Times uznał, że Mulligan jest ostoją filmu. Recenzent „The Guardian”, Peter Bradshaw, podsumował, że dała „wspaniały występ”. Za swoją rolę otrzymała m.in. nagrodę BAFTA dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej oraz nominacje do Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej, Złotego Globu dla najlepszej aktorki w filmie dramatycznym i Nagrody Gildii Aktorów Filmowych dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie w 2009 roku otrzymała tytuł Shooting Star. Nominowano ją także do nagrody BAFTA dla wschodzącej gwiazdy, przyznawanej przez brytyjską publiczność.

  New York, New York – piosenka z filmu o tym samym tytule w reżyserii Martina Scorsese z 1977 roku. Utwór skomponowany przez Johna Kandera do tekstu Freda Ebba w oryginale wykonała Liza Minnelli.Peter Sarsgaard, właściwie John Peter Sarsgaard (ur. 7 marca 1971 w Belleville) − amerykański aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, nominowany do nagrody Złotego Globu za rolę Charlesa „Chucka” Lane’a w dramacie Pierwsza strona (Shattered Glass, 2003).

  Po sukcesie Była sobie dziewczyna wystąpiła obok Susan Sarandon w dramacie Najlepszy (2009), w którym zagrała postać dziewczyny spodziewającej się dziecka z chłopakiem, który ginie w wypadku samochodowym. Reżyserka Najlepszego stwierdziła, że udział Mulligan ogromnie pomógł filmowi. Obraz spotkał się z chłodnymi recenzjami. Ty Burr z „The Boston Globe” skrytykował go za bycie „zbyt wyczerpującym i lekko naciąganym”, ale pochlebniej wyraził się o postaci granej przez Mulligan, którą określił jako „prawdziwą, rozdzierającą serce”. Po dołączeniu do Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej w połowie 2010 roku, na ekranach kin pojawił się kolejny film z Mulligan – Nie opuszczaj mnie – adaptacja powieści Kazuo Ishiguro z 2005 roku, w której zagrała główną rolę oraz była narratorką. Wydano go we wrześniu 2010 roku, w tym samym czasie co inny obraz z udziałem Mulligan, Wall Street: Pieniądz nie śpi w reżyserii Olivera Stone’a. Film ten, będący sequelem Wall Street z 1987 roku, opowiada o chciwości i żądzy władzy. Kiedy po raz pierwszy spotkała się ze Stone’em w celu omówienia koncepcji przewidzianej dla niej roli Winnie Gekko, nie zgodziła się na marginalizację jej bohaterki i wymogła jej rozbudowanie, na co reżyser wyraził zgodę. Film wyświetlano poza głównym konkursem podczas 63. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes w 2010 roku. Potem gościnnie zaśpiewała w piosence „Write About Love” zespołu Belle and Sebastian, pochodzącej z albumu Belle and Sebastian Write About Love z października 2011 roku.

  Gutek Film – firma dystrybucyjna założona w 1994 w Warszawie roku przez Romana Gutka. Zajmuje się rozpowszechnianiem ambitnego kina, wprowadziła do polskich kin filmy takich reżyserów jak Pedro Almodóvar, Lars von Trier, Mike Leigh, Jim Jarmusch, Derek Jarman, Peter Greenaway, bracia Quay czy François Ozon. Wydaje również filmy na VHS, DVD Blu-ray, sprzedaje prawa do emisji stacjom telewizyjnym, prowadzi kino Muranów w Warszawie oraz od kwietnia 2007 do lutego 2008 kino Muza w Poznaniu. Od roku 2010 w serii „Mały Gutek” wydawane są na DVD filmy dla dzieci. Firma Gutek Film organizuje również program edukacji filmowej.Film dramatyczny – gatunek filmowy zawierający najczęściej utwory o charakterze fabularnym, rzadziej także dokumentalnym, których struktura ma za zadanie poruszyć emocje widza. Akcja filmu skupia się wokół głównego konfliktu. W zależności od typu konfliktu i problematyki występują różne odmiany gatunku.

  Od 2011[ | edytuj kod]

  Carey Mulligan na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto, wrzesień 2010

  Od 13 maja do 3 lipca 2011 roku występowała na scenie off-broadwayowskiego Atlantic Theater Company w sztuce Through a Glass, Darkly, będącej sceniczną adaptacją filmu Jak w zwierciadle Ingmara Bergmana. Zagrała w niej pierwszoplanową rolę psychicznie niestabilnej kobiety, za którą zebrała entuzjastyczne opinie krytyków. Ben Brantley, krytyk teatralny w „The New York Timesie” w swojej recenzji napisał, że „jej gra stała na najwyższym poziomie” oraz określił Mulligan jako „zdumiewającą” i „jedną z najwspanialszych aktorek swojego pokolenia”.

  Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.Óscar Isaac Hernández Estrada (ur. 9 marca 1979 w Gwatemali) – amerykański aktor gwatemalsko-kubańskiego pochodzenia.

  Po niespełna rocznej przerwie, w 2011 roku ponownie pojawiła się na ekranach kin, tym razem w niezależnym filmie akcji pt. Drive. W tym obrazie zagrała drugoplanową rolę samotnej matki, Irene, której w walce z gangsterami pomaga tajemniczy Driver (w tej roli Ryan Gosling). Reżyser obrazu, Nicolas Winding Refn, obsadził ją, pomimo że postać grana przez Mulligan początkowo miała być Latynoską. Film miał swoją premierę na 64. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, gdzie brał udział w konkursie głównym. Zebrał tam entuzjastyczne opinie ze strony krytyków i widzów. Drive znalazł się na tworzonych przez krytyków listach najlepszych filmów 2011 roku. Film odniósł sukces kasowy; zarobił ponad 76 mln dolarów, sześciokrotnie przewyższając budżet produkcji. Recenzentów podzieliła kreacja Mulligan i jej ekranowa współpraca z Goslingiem. Część z nich chwaliła aktorkę jako wyróżniającą się na drugim planie, a także „wdzięk” i „wrażliwość” Irene; pozostali twierdzili, że nie pasuje do granej przez siebie postaci. Jednakże za rolę w Drive nominowano ją do Nagrody BAFTA dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

  Duchowość – pojęcie wieloznaczne, kojarzone albo z działaniem sił nadnaturalnych, albo ze szczególnym (często z wartościującym epitetem "wyższy") wymiarem psychiki; może też być pojmowana w sposób łączący powyższe dwa sposoby, traktując wymiar duchowy jako należący do sfery nadnaturalnej.Muzyka folkowa – gatunek muzyki popularnej wywodzący się z muzyki ludowej. Często muzyka folkowa jest określana jako europejska muzyka ludowa.

  4 września 2011 roku w trakcie 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji premierę miał następny film z jej udziałem – skandalizujący dramat Wstyd w reżyserii Steve’a McQueena, w którym zagrała drugoplanową rolę Sissy, niezrównoważoną psychicznie, borykającą się z alkoholizmem piosenkarkę, siostrę głównego bohatera, trzydziestoletniego nowojorczyka–seksoholika, granego przez Michaela Fassbendera. Film wywołał spore kontrowersje ze względu na liczne sceny erotyczne. Postać Sissy różniła się od jej poprzednich kreacji. Była to pierwsza rola, która wymagała od niej występowania nago, co było dla niej dość krępujące. Udział w tym filmie dał jej też okazję do zaprezentowania swoich zdolności wokalnych; wykonała piosenkę „New York, New York” z repertuaru Franka Sinatry. Wstyd spotkał się z gorącym przyjęciem ze strony krytyków. Wysoko oceniono także grę Mulligan i jej sceny z Fassbenderem, a także w szczególności „przejmującą, niezwykle smutną interpretację” utworu „New York, New York”. Peter Travers, recenzent „Rolling Stone”, wypowiedział się o jej grze we Wstydzie jako o „pod każdym względem rewelacyjnej”.

  Uzależnienie seksualne (seksoholizm) to jednostka chorobowa, obejmująca przymus zachowań, takich jak angażowanie się w zachowania o podłożu seksualnym, które mają destrukcyjne skutki dla życia społecznego i emocjonalnego jednostki, kompulsywna masturbacja, natręctwa seksualne, częsta zdrada, częste oglądanie pornografii.Anton Pawłowicz Czechow (ros. Антон Павлович Чехов, ur. 17 stycznia/29 stycznia 1860 w Taganrogu, zm. 2 lipca/15 lipca 1904 w Badenweiler, Cesarstwo Niemieckie) – rosyjski nowelista i dramatopisarz.

  7 maja 2012 roku wraz z Anną Wintour była gospodynią gali Met Ball.

  Z Leonardo DiCaprio na planie Wielkiego Gatsby'ego, listopad 2011

  Następnie Mulligan wystąpiła w trójwymiarowym remake'u melodramatu Wielki Gatsby w reżyserii Baza Luhrmanna. Zagrała w nim pierwszoplanową rolę Daisy Buchanan, dawnej ukochanej tytułowego bohatera, tajemniczego milionera, w którego wcielił się Leonardo DiCaprio. W walce o tę postać pokonała czołowe aktorki młodego pokolenia. Przygotowując się do roli poznała życiorys autora literackiego pierwowzoru filmu, F. Scotta Fitzgeralda, a także twórczość Zeldy Fitzgerald i Ginevry King, które były inspiracją dla postaci Daisy Buchanan. Wysokobudżetowy, zrealizowany w technice 3D, film spotkał się ze skrajnymi opiniami recenzentów. Krytykowali oni jego słabo napisany scenariusz i nadmierną widowiskowość, w której zanikają bohaterowie i ich losy. Jednak wedle opinii krytyków Mulligan udało się zręcznie przedstawić wewnętrzne rozterki swojej postaci. Pomimo negatywnych recenzji Wielki Gatsby osiągnął jednak sukces kasowy, przekraczając oczekiwania dystrybutora Warner Brothers. W maju 2013 roku film otworzył 66. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, gdzie był wyświetlany poza konkursem. Spotkał się z chłodnym przyjęciem ze strony tamtejszej widowni. Zebrał także mieszane recenzje, ale odniósł ogólnoświatowy sukces kasowy, zarabiając ponad 350 mln dolarów w dystrybucji kinowej.

  63. ceremonia wręczenia nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej za rok 2009, odbyła się 21 lutego 2010 roku w Royal Opera House w Londynie. Nominacje do nagród zostały ogłoszone w dniu 21 stycznia 2010 roku. W Princess Anne Theatre prezentacji dokonali aktorzy: Romola Garai i Matthew Goode oraz przewodniczący BAFTA David Parfitt.The Times – wysokonakładowy brytyjski dziennik społeczno-polityczny wydawany od 1785 roku w Londynie, od 1981 przez News Corporation Ruperta Murdocha. Obecny nakład to około 690 tys. egzemplarzy.

  Podczas tego samego festiwalu swoją światową premierę miał dramat filmowy braci Coen, zatytułowany Co jest grane, Davis?, w którym zagrała główną rolę żeńską. Tytułowym bohaterem filmu jest początkujący piosenkarz (Oscar Isaac), który w latach 60. XX wieku próbuje zaistnieć na nowojorskim rynku muzyki folkowej. Mulligan wcieliła się w postać jego byłej dziewczyny, Jean Berkey, która nosi do niego głęboką urazę. Kreacja ta zrywała z jej dotychczasowym emploi, którego wyrazem była rola Daisy Buchanan w Wielkim Gatsbym. Jej postać często przeklina i krzyczy. Na potrzeby filmu Mulligan nosiła na planie ciemną perukę. Po raz kolejny miała okazję pokazać swoje zdolności wokalne. Obraz spotkał się z gorącym przyjęciem ze strony krytyków i widzów, stając się jednym z faworytów do zdobycia Złotej Palmy. Chwalono także grę Mulligan, pomimo stosunkowo niewielu scen z jej udziałem.

  Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.Film 3D (film trójwymiarowy) – szereg technik, w których dzięki różnorodnej technologii uzyskuje się iluzję głębi ruchomych obrazów. Główną techniką pozwalającą na uzyskanie wrażenia głębi jest przedstawienie obserwatorowi dwóch różnych obrazów prawemu i lewemu oku.

  Od czerwca do sierpnia 2014 roku występowała na londyńskim Wyndham's Theatre we wznowieniu sztuki Prześwit autorstwa Davida Hare’a w reżyserii Stephena Daldry’ego. Udział w tej produkcji oznaczał dla niej powrót na londyńskie deski po siedmioletniej przerwie, na który zdecydowała się ze względu na niedostatek dobrych ról filmowych dla aktorek. Był to zarazem jej debiut na West Endzie. W Prześwicie wcieliła się w pierwszoplanową postać szkolnej nauczycielki, którą po latach rozłąki nieoczekiwanie odwiedza jej były kochanek (w tej roli Bill Nighy), który pragnie przywrócić ich związek. Prześwit osiągnął sukces finansowy, bijąc rekordy Wyndham's Theatre. Został również doceniony przez krytyków, uzyskując najwyższe oceny. Chwalono także zdystansowaną kreację Mulligan. Krytyk teatralny Henry Hitchings opisał ją jako „uroczono opanowaną i niezwykle wyważoną, gdy ukazuje mieszankę eleganckiego spokoju i urażonej dumy”. Podobną opinię wyraził Charles Spencer, który dodatkowo określił jej grę jako „potężną i emocjonalnie bolesną”. Wychwalano „chemię” między nią a Nighym, który „nie zdołał jej przyćmić”. Leslie Felperin z „The Hollywood Reporter” pochwalił jej wyczucie sceniczne i zdolność do ukazywania skrajnych emocji. Skrytykował zaś zbyt wielką różnicę wiekową (26 lat) dzielącą odtwórców głównych ról. Prześwit nagrodzono Evening Standard Theatre Award dla najlepszego wznowienia 2014 roku. Spektakl z 17 lipca był za pomocą satelity rozpowszechniany na żywo przez National Theatre Live w kinach brytyjskich, a później również w zagranicznych. Na wiosnę 2015 roku zapowiedziano transfer produkcji na Broadway. Między występami na West Endzie i Broadwayu zrobiła sobie półroczną przerwę od aktorstwa, w trakcie której zaangażowała się w sprawy dobroczynne.

  Opactwo Northanger jest telewizyjną ekranizacją powieści Jane Austen pod tym samym tytułem. Scenariusz napisał Andrew Davies, reżyserią zajął się Jon Jones. Film został wyemitowany 25 marca 2007 roku w telewizji ITV jako część Jane Austen Season. Film trwa 93 minuty.59. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie odbył się w dniach 5-15 lutego 2009. Wzięło w nim udział 18 filmów z 17 krajów. Polskę reprezentował film Andrzeja Wajdy Tatarak. Polski reżyser otrzymał za niego nagrodę im. Alfreda Bauera. Nagrodę główną konkursu - Złotego Niedźwiedzia - zdobył film Gorzkie mleko, reżyserowany przez peruwiańską reżyser Claudię Llosę. Przewodniczącym jury konkursu była amerykańska aktorka Tilda Swinton.

  Następny film z jej udziałem to Z dala od zgiełku (2014) w reżyserii Thomasa Vinterberga, filmowa adaptacja powieści Thomasa Hardy’ego z 1874 roku. Zagrała w niej pierwszoplanową rolę Batsaby Everdene, kobiety rozdartej przez uczucie do trzech mężczyzn. Przyjęła tę rolę, gdyż bardzo chciała współpracować z Vinterbergiem, mimo że z powodu chęci uniknięcia zaszufladkowania, odrzucała możliwość grania w brytyjskich dramatach kostiumowych. Na planie partnerowali jej Matthias Schoenaerts, Michael Sheen, Tom Sturridge i Juno Temple. Premierę dystrybuowanego przez Fox Searchlight Pictures filmu zaplanowano na wiosnę 2015 roku.

  BBC News Channel (do 20 kwietnia 2008 BBC News 24) – brytyjski kanał informacyjny, dostępny tylko w przekazie cyfrowym (naziemnym i satelitarnym) oraz w sieciach kablowych i właściwie tylko na terenie Wielkiej Brytanii. Jednak jego odbiór w Polsce jest możliwy.Oxfam jest międzynarodową organizacją humanitarną, zajmującą się walką z głodem na świecie i pomagającą w krajach rozwijających się. W roku 2002 w skład konfederacji wchodziło 12 organizacji.

  Działalność charytatywna[ | edytuj kod]

  Suknię, którą miała na sobie podczas ceremonii wręczenia nagród BAFTA w 2010 roku, wystawiła na licytację, a uzyskane w ten sposób pieniądze przekazała organizacji charytatywnej Oxfam. W tym samym roku wraz z kilkoma brytyjskimi aktorkami wzięła udział w akcji Safe Project, w ramach której została sfotografowana przez fotografa Nicka Haddowa w najbardziej bezpiecznym dla siebie miejscu, a stworzone w ten sposób zdjęcia trafiły na licytację. Celem projektu było podniesienie poziomu świadomości publicznej na temat handlu ludźmi w celach seksualnych.

  William Oliver Stone (ur. 15 września 1946 w Nowym Jorku) – amerykański reżyser filmowy, scenarzysta i producent. Zdobywca trzech Oscarów.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  W 2012 roku stała się ambasadorką organizacji charytatywnej Alzheimer's Society, której celem jest edukacja społeczeństwa i wspieranie badań nad demencją i chorobą Alzheimera. Od tamtej pory aktywnie uczestniczy w różnych akcjach prowadzonych przez to stowarzyszenie.

  W 2014 roku została ambasadorką organizacji charytatywnej War Child, opiekującej się dziećmi z terenów objętych działaniami zbrojnymi. Pod koniec tego roku wraz z mężem zorganizowała imprezę dobroczynną z udziałem zaprzyjaźnionych artystów, dzięki której na cele War Child udało się zebrać ponad 300 tys. funtów. W tym samym roku w roli ambasadora organizacji odwiedziła Demokratyczną Republikę Konga.

  Alkoholizm, choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu, toksykomania alkoholowa – zaburzenie polegające na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.Julian Alexander Kitchener-Fellowes (ur. 17 sierpnia 1949 w Kairze), brytyjski aktor, scenarzysta i reżyser filmowy. Zdobywca Oscara i nagrody Emmy.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Carey Mulligan we wrześniu 2009 roku na 34. Festiwalu Filmowym w Toronto

  Od sierpnia 2009 roku spotykała się z aktorem Shią LaBeoufem, z którym zagrała w Wall Street: Pieniądz nie śpi. „W ich oczach widziało się tę chemię i to było całkiem silne. Na planie zachowywali się w pełni profesjonalnie, ale można było zauważyć co się dzieje”, powiedział Stone, który ich sobie przedstawił. W październiku 2010 roku magazyn „People” poinformował o zakończeniu ich związku. W następnych miesiącach jej osobę łączono z aktorami: Tomem Sturridge'em oraz Eddiem Redmayne'em.

  Vogue – amerykański magazyn skierowany do kobiet, wydawany od końca XIX wieku do dziś. Dotyczy mody, życia gwiazd, lecz zawiera także artykuły z dziedzin sztuki, polityki. Przez wielu jest uważany za najważniejsze kobiece pismo w świecie mody i modelingu.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Od 2012 roku jest żoną Marcusa Mumforda, frontmana zespołu folk rockowego Mumford & Sons. Mulligan i Mumford w dzieciństwie byli przyjaciółmi korespondencyjnymi, mimo to stracili ze sobą kontakt. Ich ponowne spotkanie miało miejsce w lutym 2011 roku w Nashville. Wkrótce później stali się parą. Latem tego samego roku miały miejsce ich zaręczyny. Pobrali się 21 kwietnia 2012 roku na farmie przyjaciół w angielskim hrabstwie Somerset. Kameralna ceremonia miała charakter religijny. Wśród gości weselnych znalazły się zaprzyjaźnione gwiazdy Hollywoodu. Mieszka z mężem na farmie w hrabstwie Devon. Mają także mieszkanie w Londynie.

  Edukacja zróżnicowana ze względu na płeć (ang. single-sex education) – sposób kształcenia opierający się na pedagogicznym założeniu, że chłopcy i dziewczęta od pewnego wieku uczą się i rozwijają inaczej i potrzebują innego podejścia w szkole. Celem tego modelu edukacyjnego jest wyrównanie szans edukacyjnych obu płci.The Washington Post – największa i najstarsza gazeta codzienna w Waszyngtonie w Stanach Zjednoczonych. Istnieje od 1877 roku.

  Mulligan przyznała, że ucieszyła się z roli Elsie w Moim synu Jacku, ponieważ mogła się z nią „utożsamić pod każdym względem”. Jej postać w tym filmie zdecydowanie sprzeciwia się zamiarowi brata, który chce walczyć na wojnie. Podobne odczucia Mulligan żywiła w stosunku do swojego brata, który po zakończeniu nauki na Uniwersytecie Oksfordzkim ochotniczo zgłosił się do Armii Terytorialnej stacjonującej w Iraku. Mulligan stwierdziła, że jej ulubionym sposobem spędzania wolnego czasu jest narciarstwo, lecz w obawie przed kontuzją zdecydowała się rzadziej uprawiać ten sport. Uczęszczała do katolickiej szkoły, mimo to obecnie uważa siebie za osobę duchową, niezwiązaną z Kościołem. Dorastanie w placówce wyznaniowej upewniło sceptyczną Mulligan w przekonaniu, że katolicyzm jest zbyt ortodoksyjny.

  Ingmar Bergman, właściwie Ernst Ingmar Bergman (ur. 14 lipca 1918 r. w Uppsali, zm. 30 lipca 2007 r. na wyspie Fårö) – szwedzki reżyser filmowy i teatralny, uważany za największego szwedzkiego artystę od czasu Strindberga (do bycia pod ogromnym wpływem którego się przyznawał) i jednego z największych artystów w historii kina obok Luisa Buñuela czy Federico Felliniego.Harper’s Bazaar – amerykański miesięcznik o tematyce modowej ukazujący się od 1867 roku. Jego wydawcą jest Hearst Corporation.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Michael Fassbender (ur. 2 kwietnia 1977 w Heidelbergu) − niemiecko-irlandzki aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, także kierowca wyścigowy.
  Londyn Wewnętrzny (ang. Inner London) to grupa dzielnic Londynu będąca częścią Wielkiego Londynu (ang. Greater London) i otoczona dzielnicami Londynu Zewnętrznego (ang. Outer London). Obszar ten został oficjalnie wyznaczony w roku 1965 i od tego czasu kilkakrotnie zmieniał się między innymi na potrzeby statystyczne.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Hanower (niem. Hannover) – miasto w Niemczech, stolica kraju związkowego Dolna Saksonia (niem. Niedersachsen) oraz związku komunalnego Region Hanower. Leży nad rzeką Leine. Rozwinięty przemysł środków transportu (samochody, lokomotywy, wagony), elektrotechniczny (zakłady Telefunken), chemiczny, włókienniczy, gumowy Continental AG i spożywczy (czekolada). Siedziba Stowarzyszenia Krajowego (Landesverbände) Technisches Hilfswerk obejmującego swym zasięgiem landy Dolna Saksonia oraz Brema.
  Otępienie (demencja; łac. dementia) – spowodowane uszkodzeniem mózgu znaczne obniżenie się sprawności umysłowej. Istnieje wiele definicji i kryteriów otępienia, ponieważ istnieją spory, kiedy obniżenie sprawności umysłowej staje się już otępieniem. Wbrew niektórym potocznym opiniom otępienie nie jest normalnym objawem procesów starzenia się.
  Matthias Schoenaerts (ur. 8 grudnia 1977 w Antwerpii) - aktor belgijski pochodzenia flamandzkiego. Potrafi mówić zarówno w jęz. flamandzkim jak i jęz.francuskim, m.in. dzięki jego babci z Liège. Jest synem zmarłego w 2006 aktora teatralnego Juliena Schoenaertsa.
  Sir Kenneth Charles Branagh (ur. 10 grudnia 1960 w Belfaście) – brytyjski aktor, reżyser i scenarzysta. Wszechstronnie uzdolniony filmowiec, znany głównie dzięki swym adaptacjom sztuk Williama Szekspira. Sukcesy w repertuarze szekspirowskim odnosił już na scenach teatralnych – w latach 80. należał do zespołu prestiżowej The Royal Shakespeare Company.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.223 sek.