• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Card Security Code

  Przeczytaj także...
  Osobisty numer identyfikacyjny, PIN (od ang. personal identification number) – kod alfanumeryczny lub hasło służące do uwierzytelniania. National Westminster Bank Plc – brytyjski bank uniwersalny działający pod marką NatWest, będący częścią The Royal Bank of Scotland Group.
  Visa – marka kart płatniczych należąca do Visa Inc., spółki giełdowej notowanej na giełdzie nowojorskiej jako NYSE: V z siedzibą w Foster City w USA.

  Card Security Code (CSC, także CVV2 – Card Verification Value 2 i CVC2 – Card Verification Code 2) to funkcja zabezpieczająca dla transakcji kartą, wprowadzona w celu ograniczenia występowania oszustw związanych z kartami kredytowymi.

  CSC jest dodatkiem do numeru karty bankowej, która jest wytłoczona lub wydrukowana na karcie. CSC jest używany jako funkcja bezpieczeństwa w sytuacjach, w których nie można użyć kodu PIN. Kod PIN nie jest drukowany ani osadzany na karcie, ale jest wprowadzany ręcznie przez posiadacza karty podczas transakcji w punkcie sprzedaży. Karty bezdotykowe i karty chipowe mogą elektronicznie generować własny kod, taki jak iCVV lub dynamiczny CVV.

  MasterCard – firma i organizacja członkowska zrzeszająca ponad 25 000 instytucji finansowych wydających karty płatnicze sygnowane marką i logo MasterCard oraz Maestro i Cirrus. Notowana na giełdzie nowojorskiej.APACS – (Association for Payments Clearing Services) – brytyjskie stowarzyszenie płatnicze założone w 1984 r., nadzoruje trzy izby rozliczeniowe:

  CSC został pierwotnie opracowany w Wielkiej Brytanii jako 11-znakowy kod alfanumeryczny autorstwa pracownika Equifax, Michaela Stone’a w 1995 r. Po testach w grupie Littlewoods Home Shopping i banku NatWest, koncepcja została przyjęta przez APACS (brytyjskie stowarzyszenie zajmujące się rozliczaniem płatności) i usprawniona do trzycyfrowego kodu znanego dzisiaj. Mastercard rozpoczął wydawanie numerów CVC2 w 1997 r., A Visa w Stanach Zjednoczonych wprowadziła je w 2001 r.

  Karta płatnicza, karta bankowa – elektroniczny instrument płatniczy wydawany przez bank lub instytucję finansową, stanowiący jedno z narzędzi zdalnego dostępu do pieniędzy zgromadzonych na rachunku bankowym.

  Rodzaje Card Security Code[ | edytuj kod]

  Przykład kodu na karcie płatniczej

  Kod CVV2 (ang. Card Verification Value 2) – skrót nazwy 3-cyfrowego kodu służącego do weryfikacji, czy osoba posługująca się kartą płatniczą jest jej prawowitym posiadaczem. Skrót używany przez Visa.

  Kod CVC2 (ang. Card Verification Code 2) – skrót nazwy 3-cyfrowego kodu służącego do weryfikacji transakcji zdalnych na kartach Mastercard.

  Miejsce umieszczenia kodu[ | edytuj kod]

  Card Security Code to zwykle trzy lub cztery ostatnie cyfry wydrukowane, bez wytłoczenia, takie jak numer karty, na pasku podpisu z tyłu karty. Kod zabezpieczający kartę nie jest kodowany na pasku magnetycznym, ale jest wydrukowany na płasko. Nowe karty MasterCard i Visa posiadają kod w osobnym panelu po prawej stronie paska podpisu. Zostało to zrobione, aby zapobiec zamazaniu numerów poprzez podpisanie karty.

  Bezpieczeństwo[ | edytuj kod]

  Według organizacji Visa – ze względów bezpieczeństwa sprzedawcy, którzy wymagają karty CVV2 do „nieobecności karty” przy transakcjach kartami płatniczymi, są zobowiązani przez wystawcę karty do nie zapisywania numeru CVV2 po autoryzowaniu pojedynczej transakcji. W ten sposób, jeśli baza danych transakcji zostanie naruszona, CVV2 nie jest zawarty, a numery skradzionych kart są mniej przydatne. Terminale wirtualne i bramki płatnicze nie przechowują kodu CVV2, dlatego pracownicy i przedstawiciele obsługi klienta, którzy mają dostęp do internetowych interfejsów płatności, którzy w przeciwnym razie mają dostęp do pełnych numerów kart, dat wygaśnięcia i innych informacji, nadal nie mają kodu CVV2.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Visa, Card Security Features [PDF], 16 lutego 2012 [zarchiwizowane 2012-02-16].
  2. Visa, Rules for Visa Merchants.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Kod CVV
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.