• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Capucine

  Przeczytaj także...
  Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.Klątwa Różowej Pantery - amerykańsko-brytyjska komedia kryminalna z 1983 roku. Pierwsza część serii bez Petera Sellersa.
  Givenchy – francuskie przedsiębiorstwo kosmetyczne i dom mody założony w roku 1952 przez projektanta Huberta de Givenchy.

  Capucine, właśc. Germaine Lefebvre (ur. 6 stycznia 1928 w Saint-Raphaël, zm. 17 marca 1990 w Lozannie) – francuska aktorka i modelka. Najsłynniejszą rolę stworzyła w komedii Różowa Pantera (1963), gdzie zagrała żonę inspektora Clouseau. Za rolę w swoim pierwszym amerykańskim filmie pt. Pieśń bez końca (1960) otrzymała nominację do Złotego Globu.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Christian Dior (ur. 21 stycznia 1905 w Granville w Normandii, zm. 24 października 1957 w Montecatini) - francuski projektant, założyciel domu mody.

  Jako 17-latka na paryskiej ulicy została wypatrzona przez fotografa. Rozpoczęła wówczas karierę jako modelka pracując dla domów mody Givenchy i Christian Dior. Przyjęła pseudonim Capucine (w tłumaczeniu na polski – nasturcja). W Paryżu poznała wtedy Audrey Hepburn, która pozostała jej najbliższą przyjaciółką do końca życia.

  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Jako aktorka zadebiutowała w 1949. W 1957 podczas sesji w Nowym Jorku zauważył ją producent filmowy Charles K. Feldman, który sprowadził ją do Hollywood i wysłał na kursy aktorskie. Wkrótce podpisała kontrakt z wytwórnią Columbia Pictures, a w 1960 zagrała w swoim pierwszym amerykańskim filmie, za rolę w którym zdobyła nominację do Złotego Globu. Potem wystąpiła jeszcze w 6 amerykańskich produkcjach, po czym wróciła do ról w filmach europejskich. Na stałe zamieszkała w Szwajcarii.

  Samobójstwo (łac. suicidium, od sui caedere, „zabić się”) – celowe działanie mające na celu odebranie sobie życia. Samobójstwo wynika często z uczucia smutku, które w wielu przypadkach jest rezultatem zaburzeń psychicznych takich jak depresja, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, schizofrenia, alkoholizm lub uzależnienie od środków odurzających. Stresory takie jak problemy finansowe lub problemy w zakresie relacji międzyludzkich również odgrywają istotną rolę. Próby zapobiegnięcia samobójstwu obejmują ograniczenie dostępu do broni palnej, leczenie zaburzeń psychicznych, w tym uzależnienia od środków odurzających, a także poprawę sytuacji ekonomicznej.Co słychać, koteczku? – brytyjsko-amerykański film komediowy z 1965 roku, w reżyserii Clive’a Donnera, na podstawie scenariusza Woody’ego Allena.

  Życie prywatne[]

  W 1950 poślubiła francuskiego aktora Pierre'a Trabaud'a. Małżeństwo trwało zaledwie kilka miesięcy i zakończyło się rozwodem. Potem już nigdy nie wyszła za mąż. Na początku lat 60. spotykała się ze słynnym amerykańskim aktorem Williamem Holdenem. Ich romans trwał 2 lata. Holden był wówczas żonaty i nie chciał się rozwieść.

  Na tropie Różowej Pantery, Ślad Różowej Pantery (ang. Trail of the Pink Panther) – amerykańsko-brytyjska komedia sensacyjna z 1982 roku w reżyserii Blake’a Edwardsa.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  W 1990 Capucine popełniła samobójstwo wyskakując z okna swojego mieszkania na 8. piętrze w Lozannie. Wcześniej już kilka razy podejmowała próby samobójcze. Przez lata zmagała się z chorobą afektywną dwubiegunową.

  Wybrana filmografia[]

 • Pieśń bez końca (1960) jako księżniczka Karolina
 • Złoto Alaski (1960) jako Michelle „Angel” Bonet
 • Różowa Pantera (1963) jako Simone Clouseau
 • Co słychać, koteczku? (1965) jako Renee Lefebvre
 • Garniec miodu (1967) jako księżniczka Dominique
 • Satyricon (1969) jako Trifena
 • Samuraj i kowboje (1971) jako Pepita
 • Niepoprawny (1975) jako Helene
 • Artystyczny kant (1976) jako Belle Duke
 • Pseudonim „Jaguar” (1979) jako Zina Vanacore
 • Z piekła do zwycięstwa (1979) jako Nicole Levine
 • Przygoda arabska (1979) jako Vahishta
 • Afrodyta (1982) jako Lady Suzanne Stanford
 • Na tropie Różowej Pantery (1982) jako Lady Simone Litton
 • Klątwa Różowej Pantery (1983) jako Lady Simone Litton
 • Linki zewnętrzne[]

 • Capucine w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Capucine w bazie filmweb.pl
 • Capucine w bazie stopklatka.pl
 • Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .
  Columbia Pictures Industries, Inc. (krócej CPII) – amerykańska wytwórnia filmowa założona w 1924 roku. Siedziba wytwórni znajduje się w Culver City w Kalifornii. Razem z TriStar Pictures i innymi wytwórniami należy do Columbia TriStar Motion Picture Group, holdingu Sony Pictures Entertainment.
  William Holden właśc. William Franklin Beedle Jr. (ur. 17 kwietnia 1918 w O’Fallon, zm. w listopadzie 1981 w Santa Monica) – amerykański aktor filmowy. Laureat Oscara.
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Jacques Clouseau, inspektor Jacques Clouseau – fikcyjna postać; główny bohater filmów z cyklu Różowa Pantera. W tę rolę wcielili się Peter Sellers, Roger Moore, Alan Arkin i Steve Martin.
  Samuraj i kowboje (franc. Soleil rouge) – francusko-włosko-hiszpański western z 1971 roku w reż. Terence’a Younga.
  Lozanna (fr., niem. Lausanne; wł., retorom. Losanna) - miasto we francuskojęzycznej części Szwajcarii, położone nad brzegiem Jeziora Genewskiego (fr.: Lac Léman), około 60 km na północny wschód od Genewy. Stolica kantonu Vaud. Ludność: 129 tys. (2007). Leży w samym środku regionu słynącego z produkcji wina.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.