• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Capra cylindricornis

  Przeczytaj także...
  Dymorfizm płciowy, dwupostaciowość – rodzaj dymorfizmu przejawiający się różnicami w morfologii samicy i samca jednego gatunku. Zjawisko to jest widoczne u wielu grup zwierząt, np.:Gruzja (gruz. საქართველო, Sakartwelo) – państwo w Azji na Kaukazie Południowym (Zakaukaziu). Obszar 69,7 tys. km². Graniczy na północy z Rosją, na wschodzie z Azerbejdżanem, a na południu z Armenią i Turcją; zachodnią granicę kraju wyznacza wybrzeże Morza Czarnego. Stolicą Gruzji jest Tbilisi, przy czym od 2012 r. siedzibą parlamentu jest Kutaisi, a sądu konstytucyjnego Batumi.
  Gatunek (łac. species, skrót sp.) – termin stosowany w biologii w różnych znaczeniach, zależnie od kontekstu, w jakim występuje. Najczęściej pod pojęciem gatunku rozumie się:

  Capra cylindricornisparzystokopytny ssak z rodziny wołowatych, w języku polskim określany nieskodyfikowaną nazwą koziorożec wschodniokaukaski.

  Występowanie[ | edytuj kod]

  Obecny zasięg występowania tego koziorożca obejmuje góry Kaukazu na pograniczu Rosji z Gruzją i Azerbejdżanem. Występuje na wysokościach od 1000-4000 m n.p.m. W zapisie kopalnym znany jest z depozytów późnego plejstocenu.

  Azerbejdżan, Republika Azerbejdżanu (azer. Azərbaycan, Azərbaycan Respublikası) – państwo w Azji nad Morzem Kaspijskim, graniczące z Rosją, Gruzją, Armenią, Iranem oraz Turcją.Krętorogie, pustorogie, pustorożce, wołowate (Bovidae) – rodzina ssaków parzystokopytnych z podrzędu przeżuwaczy.

  Systematyka[ | edytuj kod]

  Koziorożec wschodniokaukaski został opisany naukowo przez Blytha w 1841 pod nazwą Ovis cylindricornis, uznany za gatunek na podstawie różnic w budowie rogów. Nazwa Capra cylindricornis została użyta po raz pierwszy przez Buchnera w 1887.

  Charakterystyka[ | edytuj kod]

  Dymorfizm płciowy jest wyraźnie zaznaczony. Samce są większe, cięższe i mają rogi większe niż samice. Różnią się również ubarwieniem. Dorosłe samce ważą przeciętnie 140 kg, a samice 50-60 kg. Samice osiągają dojrzałość płciową w drugim roku życia, ale pierwsze młode rodzą zwykle w czwartym roku. Samce dojrzewają płciowo pomiędzy 4-6 rokiem życia. Ciąża trwa 160–165 dni. Samica rodzi zwykle 1, a sporadycznie 2 młode.

  Zasięg, areał, obszar występowania – obszar, na którym regularnie występują osobniki danego taksonu (gatunku, rodzaju, rodziny itd.). Zasięg wyższej kategorii systematycznej w hierarchii systemu klasyfikacyjnego obejmuje zasięgi kategorii niższego rzędu. Także obszar występowania innych zjawisk lub tworów biologicznych (np. populacji, formacji i zespołów roślinnych). Linia ograniczająca obszar występowania taksonu lub zjawiska to kres lub granica zasięgu.Kaukaz (także Wielki Kaukaz; azer.: Qafqaz, orm. Կովկաս, gruz. კავკასიონი, ros. Кавказские горы) – łańcuch górski w zachodniej Azji pomiędzy Morzem Czarnym i Morzem Kaspijskim. Leży na terenie Gruzji, Azerbejdżanu, Armenii i Rosji. W paśmie tym znajdują się najwyższe szczyty: Rosji (Elbrus – 5642 m, najwyższy szczyt całego Kaukazu), Gruzji (Szchara – 5193 m), Azerbejdżanu (Bazardüzü – 4485 m) i Armenii (Aragac – 4090 m).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Capra cylindricornis. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Weinberg, P.J. 2002. Capra cylindricornis. Mammalian Species. 695:1-9. (format pdf) (en) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Róg (łac. cornu, liczba mnoga - cornua), wyrostek rogowy – twardy wyrostek występujący na głowie niektórych ssaków, zwykle parzyście. W większości przypadków jest to wytwór skóry właściwej zbudowany z twardej keratyny (pochwa rogowa) czasem wraz z pokrywanymi możdżeniami.
  Parzystokopytne (Artiodactyla) – rząd ssaków łożyskowych, posiadających dwa wyraźnie większe palce – trzeci i czwarty – zakończone racicami.
  Skrót n.p.m.nad poziomem morza – używany jest przy mierzeniu wysokości bezwzględnej danego obiektu na Ziemi. Wielkość ta wyrażona jest najczęściej w metrach (m  n.p.m.) i określa wysokość nad punktem odniesienia, którym jest średni poziom morza (p.m.).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.