Cape Cod

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zdjęcie satelitarne półwyspu Cape Cod

Cape Cod, przez miejscową ludność nazywany The Cape - półwysep w kształcie ramienia, położony w Stanach Zjednoczonych, w stanie Massachusetts w Nowej Anglii. Jego powierzchnia to 1033 km². Stanowi główną część hrabstwa Barnstable. Półwysep jest najbardziej na wschód wysuniętą częścią stanu Massachusetts. W roku 1914 ukończono budowę kanału, który oddzielił półwysep od stałego lądu. Słowo cod w języku angielskim znaczy dorsz, zaś cape - przylądek, a nazwę, nawiązującą do obfitości tych ryb w tym terenie, nadał mu podróżnik Bartholomew Gosnold w roku 1602

Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.Bourne – jednostka osadnicza w Stanach Zjednoczonych, w stanie Massachusetts, w hrabstwie Barnstable, na półwyspie Cape Cod, nad Oceanem Atlantyckim.

Geografia[ | edytuj kod]

Wschód Słońca na Nantucket Sound

Cape Cod można podzielić na cztery obszary:

Górna część półwyspu, najbliżej kontynentu, ma kilka miast: Bourne, Falmouth, Mashpee i Sandwich. Znajduje się tu także część Barnstable, lecz najczęściej przyjmuje się, że miasto jest w części środkowej półwyspu. W Falmouth znajduje się Woods Hole Oceanographic Institution, instytut oceanograficzny, oraz kilka innych instytucji naukowych. Odpływają stąd także promy na wyspę Martha’s Vineyard. Miasto otaczają wioski: Woods Hole, Quissett, West Falmouth, North Falmouth, Hatchville, East Falmouth, Teaticket, oraz Waquoit.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Przylądek – cypel, wystający fragment lądu, który wysuwa się w duży zbiornik wodny i stanowi załamanie linii brzegowej.

W środkowej części półwyspu położone są miasta: Barnstable, Dennis oraz Yarmouth. Barnstable otoczone jest wioskami: Barnstable, Centerville, Cotuit, Hyannis, Marstons Mills, Osterville, i West Barnstable. Na tym terenie znajduje się wiele plaż, m.in. Kalmus Beach in Hyannis, która wzięła nazwę od nazwiska założyciela firmy Technicolor, Herberta Kalmusa, który zostawił ją w spadku dla miasta Barnstable. W Yarmouth są trzy wioski: South Yarmouth, West Yarmouth oraz Yarmouthport.

Bartholomew Gosnold (ur. 1572 w Grundisburghu w hrabstwie Suffolk w Anglii, zm. 22 sierpnia 1607 w Jamestown w Wirginii) – prawnik i podróżnik angielski, kaper, badacz wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej. Ukończył Uniwersytet w Cambridge, studiował prawo.Martha’s Vineyard – niewielka (długość około 33 km) wyspa na Atlantyku, u wybrzeży amerykańskiego stanu Massachusetts, administracyjnie przynależna do hrabstwa Dukes. Położona jest na południe od półwyspu Cape Cod, na zachód od wyspy Nantucket, około stu kilometrów na południe od Bostonu. Wraz z sąsiednimi wyspami stanowi pozostałość moreny czołowej z okresu zlodowaceń.
Cape Cod oraz zatoki

Najwęższa część półwyspu, nazywana dolną, zakrzywia się ostro w kierunku północy. Znajdują się tu miasta: Brewster, Chatham, Harwich oraz Orleans.

Część półwyspu, nazywana zewnętrzną, to obszar, na którym znajdują się miasta Eastham, Provincetown, Truro i Wellfleet. Znajdują się tutaj znane amerykańskie plaże Coast Guard, oraz Nauset w Eastham. To w tym miejscu po raz pierwszy do brzegu Ameryki dopłynął statek Mayflower z kolonistami, zwanymi Pielgrzymami, na pokładzie.

Dennis – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Massachusetts, w hrabstwie Barnstable. Jego powierzchnia wynosi 53,12 km². Według danych szacunkowych z 1 lipca 2015 roku populacja Dennis wynosiła 14 005 mieszkańców. Hrabstwo Barnstable (ang. Barnstable County) - hrabstwo w USA, w południowo-wschodniej części stanu Massachusetts. W roku 2000 zamieszkiwane przez 222.230 mieszkańców. Centrum administracyjne (ang. county seat) hrabstwa mieści się w mieście Barnstable.

Obszar wydzielony przez półwysep Cape Cod oraz kontynent na północy nazywany jest Zatoką Cape Cod, zaś część na południowym zachodzie to Zatoka Buzzards. Na południu znajduje się zatoka Nantucket Sound, którą otaczają wyspy Nantucket oraz Martha’s Vineyard. Dwie ostatnie zatoki oddzielają Elizabeth Islands, tworzące miasto Gosnold. Największa z wysp to Cuttyhunk.

Dorsz – nazwa zwyczajowa dorsza atlantyckiego (Gadus morhua) i jego podgatunków: nominatywnego G. m. morhua, żyjącego w Bałtyku dorsza bałtyckiego (G. m. callarias), nazywanego również pomuchlą, oraz dorsza kildyńskiego (G. m. kildinensis).Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Cape Cod połączony jest z kontynentem dwoma mostami na autostradach - w Bourne oraz Sagamore (oba wybudowano w 1930), a także mostem kolejowym. Na półwyspie znajduje się autostrada numer 6. Komunikacja lotnicza możliwa jest dzięki lotniskom w Barnstable oraz Provincetown.

Na półwyspie mieszka na stałe ok. 230 tys. ludności.

Nowa Anglia (ang. New England) – region Stanów Zjednoczonych, ulokowany na północnym wschodzie kraju, kolebka kultury USA. Nowa Anglia składa się z 6 stanów: Maine, New Hampshire, Vermont, Massachusetts, Rhode Island i Connecticut.Store Norske leksikon (Wielka encyklopedia norweska) - norweska encyklopedia w języku bokmål. Powstała po fuzji dwóch dużych, tworzących encyklopedie i słowniki wydawnictw norweskich Aschehoug i Gyldendal w 1978 roku, które utworzyły wydawnictwo Kunnskapsforlaget. Były cztery wydania papierowe: pierwsza w latach 1978-1981 w 12 tomach, druga w latach 1986-1989 w 15 tomach, trzecia w latach 1995-1999 w 16 tomach i czwarta w latach 2005-2007 w 16 tomach. Ostatnie wydanie zawierało 150 tys. haseł i 16 tys. ilustracji i zostało opublikowana przy wsparciu finansowym stowarzyszenia Fritt Ord. W 2010 roku ogłoszono, że nie będzie już wydań papierowych encyklopedii. Encyklopedia dostępna jest on-line od 2000 roku, a od 2009 roku może być edytowane przez użytkowników. Kunnskapsforlaget korzysta jednak z pomocy ekspertów przy sprawdzaniu treści zamieszczonych przez czytelników.

Turystyka[ | edytuj kod]

Cape Cod jest miejscem wypoczynku, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym. Obszar znany jest z niektórych produktów (żurawin, owoców morza, homarów).

Z Provincetown wyruszają wycieczki w celu obserwacji waleni. Miasto jest także znane jako miejsce wypoczynku gejów i lesbijek.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona informacyjna Cape Cod

 • Herbert Kalmus (ur. 9 listopada 1881 w Chelsea w stanie Massachusetts, zm. 11 lipca 1963) – amerykański naukowiec i inżynier, który odegrał kluczową rolę w rozwoju ruchu kolorowego obrazu filmowego.Lesbijka – kobieta o orientacji homoseksualnej. Określenie pochodzi od greckiej wyspy Lesbos, gdzie żyła poetka Safona, której przypisuje się uwielbienie dziewcząt.
  Warto wiedzieć że... beta

  Gej – mężczyzna o orientacji homoseksualnej, czyli taki, który odczuwa romantyczny i seksualny pociąg tylko i wyłącznie do innych mężczyzn, i w oparciu o ten pociąg może budować własną tożsamość oraz zawierać trwałe związki z innymi mężczyznami, a także odczuwać przynależność do społeczności osób odczuwających ten pociąg.
  Mayflower – mały, drewniany żaglowiec, trójmasztowy galeon handlowy, na którym pierwsi koloniści angielscy, tzw. pielgrzymi, w liczbie 102 osób, przybyli do Ameryki Północnej w 1620 roku.
  Owoce morza (wł.: frutti di mare) – jadalne skorupiaki i mięczaki morskie spożywane przez człowieka, rozmaicie przyrządzane lub surowe. W krajach śródziemnomorskich stanowią popularne danie.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Technicolor to wczesny proces obróbki materiału światłoczułego dający w efekcie naturalny choć zbyt mocno nasycony obraz kolorowy, stosowany w hollywoodzkich filmach przez 30 lat od 1922 roku. Technika ta zapoczątkowana została przez firmę Technicolor Motion Picture Corporation z Bostonu w roku 1915. Znany i doceniany za intensywność i nasycenie swoich kolorów, wykorzystywano go głównie przy produkcji musicali (takich jak Deszczowa piosenka, Mężczyźni wolą blondynki, czy Czarnoksiężnik z Oz), filmów kostiumowych (Przygody Robin Hooda) i animowanych (Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków).
  Żurawina błotna (Oxycoccus palustris Pers. =Vaccinium oxycoccus L.) – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny wrzosowatych. Występuje w krajach północnej i środkowej Europy, północnej Azji i w Ameryce Północnej. W Polsce jest rośliną często spotykaną na torfowiskach wysokich i przejściowych oraz w borach bagiennych.
  Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.

  Reklama