• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cape Cod

  Przeczytaj także...
  Kanał wodny – sztuczny ciek, fragment drogi wodnej, którego celem jest połączenie istniejących naturalnych dróg wodnych. Tak powstałe drogi wodne znacznie ułatwiają żeglugę i wydatnie skracają czas podróży statków.Walenie (Cetacea) – rząd ssaków (w kladystyce to klad w obrębie parzystokopytnych). Występują one głównie w oceanach. Wyjątkiem są delfiny słodkowodne, zamieszkujące rzeki, oraz nieliczne gatunki żyjące na styku tych dwóch środowisk (estuaria).
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Zdjęcie satelitarne półwyspu Cape Cod

  Cape Cod, przez miejscową ludność nazywany The Cape - półwysep w kształcie ramienia, położony w USA, w stanie Massachusetts w Nowej Anglii. Jego powierzchnia to 1033 km². Stanowi główną część hrabstwa Barnstable. Półwysep jest najbardziej na wschód wysuniętą częścią stanu Massachusetts. W roku 1914 ukończono budowę kanału, który oddzielił półwysep od stałego lądu. Słowo cod w języku angielskim znaczy dorsz, zaś cape - przylądek, a nazwę, nawiązującą do obfitości tych ryb w tym terenie, nadał mu podróżnik Bartholomew Gosnold w roku 1602

  Przylądek – cypel, wystający fragment lądu, który wysuwa się w duży zbiornik wodny i stanowi załamanie linii brzegowej.Bartholomew Gosnold (ur. 1572 w Grundisburghu w hrabstwie Suffolk w Anglii, zm. 22 sierpnia 1607 w Jamestown w Wirginii) – prawnik i podróżnik angielski, kaper, badacz wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej. Ukończył Uniwersytet w Cambridge, studiował prawo.

  Geografia[]

  Wschód Słońca na Nantucket Sound

  Cape Cod można podzielić na cztery obszary:

  Górna część półwyspu, najbliżej kontynentu, ma kilka miast: Bourne, Falmouth, Mashpee i Sandwich. Znajduje się tu także część Barnstable, lecz najczęściej przyjmuje się, że miasto jest w części środkowej półwyspu. W Falmouth znajduje się Woods Hole Oceanographic Institution, instytut oceanograficzny, oraz kilka innych instytucji naukowych. Odpływają stąd także promy na wyspę Martha's Vineyard. Miasto otaczają wioski: Woods Hole, Quissett, West Falmouth, North Falmouth, Hatchville, East Falmouth, Teaticket, oraz Waquoit.

  Homary (Nephropidae) - rodzina skorupiaków należąca do rzędu dziesięcionogów. Poławiane gospodarczo na dużą skalę. Są źródłem mięsa, zaliczanym do owoców morza.Hrabstwo Barnstable (ang. Barnstable County) - hrabstwo w USA, w południowo-wschodniej części stanu Massachusetts. W roku 2000 zamieszkiwane przez 222.230 mieszkańców. Centrum administracyjne (ang. county seat) hrabstwa mieści się w mieście Barnstable.

  W środkowej części półwyspu położone są miasta: Barnstable, Dennis oraz Yarmouth. Barnstable otoczone jest wioskami: Barnstable, Centerville, Cotuit, Hyannis, Marstons Mills, Osterville, i West Barnstable. Na tym terenie znajduje się wiele plaż, m.in. Kalmus Beach in Hyannis, która wzięła nazwę od nazwiska założyciela firmy Technicolor, Herberta Kalmusa, który zostawił ją w spadku dla miasta Barnstable. W Yarmouth są trzy wioski: South Yarmouth, West Yarmouth oraz Yarmouthport.

  Dorsz – nazwa zwyczajowa dorsza atlantyckiego (Gadus morhua) i jego podgatunków: nominatywnego G. m. morhua, żyjącego w Bałtyku dorsza bałtyckiego (G. m. callarias), nazywanego również pomuchlą, oraz dorsza kildyńskiego (G. m. kildinensis).Nowa Anglia (ang. New England) – region Stanów Zjednoczonych, ulokowany na północnym wschodzie kraju, kolebka kultury USA. Nowa Anglia składa się z 6 stanów: Maine, New Hampshire, Vermont, Massachusetts, Rhode Island i Connecticut.
  Cape Cod oraz zatoki

  Najwęższa część półwyspu, nazywana dolną, zakrzywia się ostro w kierunku północy. Znajdują się tu miasta: Brewster, Chatham, Harwich oraz Orleans.

  Część półwyspu, nazywana zewnętrzną, to obszar, na którym znajdują się miasta Eastham, Provincetown, Truro i Wellfleet. Znajdują się tutaj znane amerykańskie plaże Coast Guard, oraz Nauset w Eastham. To w tym miejscu po raz pierwszy do brzegu Ameryki dopłynął statek Mayflower z kolonistami, zwanymi Pielgrzymami, na pokładzie.

  Herbert Kalmus (ur. 9 listopada 1881 w Chelsea w stanie Massachusetts, zm. 11 lipca 1963) – amerykański naukowiec i inżynier, który odegrał kluczową rolę w rozwoju ruchu kolorowego obrazu filmowego.Lesbijka – kobieta o orientacji homoseksualnej. Określenie pochodzi od greckiej wyspy Lesbos, gdzie żyła poetka Safona, której przypisuje się uwielbienie dziewcząt.

  Obszar wydzielony przez półwysep Cape Cod oraz kontynent na północy nazywany jest Zatoką Cape Cod, zaś część na południowym zachodzie to Zatoka Buzzards. Na południu znajduje się zatoka Nantucket Sound, którą otaczają wyspy Nantucket oraz Martha's Vineyard. Dwie ostatnie zatoki oddzielają Elizabeth Islands, tworzące miasto Gosnold. Największa z wysp to Cuttyhunk.

  Mayflower – mały, drewniany żaglowiec, trójmasztowy galeon handlowy, na którym pierwsi koloniści angielscy, tzw. pielgrzymi, w liczbie 102 osób, przybyli do Ameryki Północnej w 1620 roku.Owoce morza (wł.: frutti di mare) – jadalne skorupiaki i mięczaki morskie spożywane przez człowieka, rozmaicie przyrządzane lub surowe. W krajach śródziemnomorskich stanowią popularne danie.

  Cape Cod połączony jest z kontynentem dwoma mostami na autostradach - w Bourne oraz Sagamore (oba wybudowano w 1930), a także mostem kolejowym. Na półwyspie znajduje się autostrada numer 6. Komunikacja lotnicza możliwa jest dzięki lotniskom w Barnstable oraz Provincetown.

  Na półwyspie mieszka na stałe ok. 230 tys. ludności.

  Technicolor to wczesny proces obróbki materiału światłoczułego dający w efekcie naturalny choć zbyt mocno nasycony obraz kolorowy, stosowany w hollywoodzkich filmach przez 30 lat od 1922 roku. Technika ta zapoczątkowana została przez firmę Technicolor Motion Picture Corporation z Bostonu w roku 1915. Znany i doceniany za intensywność i nasycenie swoich kolorów, wykorzystywano go głównie przy produkcji musicali (takich jak Deszczowa piosenka, Mężczyźni wolą blondynki, czy Czarnoksiężnik z Oz), filmów kostiumowych (Przygody Robin Hooda) i animowanych (Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków).Żurawina błotna (Oxycoccus palustris Pers. =Vaccinium oxycoccus L.) – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny wrzosowatych. Występuje w krajach północnej i środkowej Europy, północnej Azji i w Ameryce Północnej. W Polsce jest rośliną często spotykaną na torfowiskach wysokich i przejściowych oraz w borach bagiennych.

  Turystyka[]

  Cape Cod jest miejscem wypoczynku, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym. Obszar znany jest z niektórych produktów (żurawin, owoców morza, homarów).

  Z Provincetown wyruszają wycieczki w celu obserwacji waleni. Miasto jest także znane jako miejsce wypoczynku gejów i lesbijek.

  Linki zewnętrzne[]

 • Opis pobytu na Cape Cod
 • Strona informacyjna Cape Cod
 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.