• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Candida  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Yarrowia lipolytica – gatunek grzybów z rzędu drożdżakowców, z monotypowego rodzaju Yarrowia. Odmiennie od drożdży Saccharomyces cerevisiae, przetwarzających cukry proste, wykorzystuje tłuszcze jako źródło węgla i energii.Candida parapsilosis (Ashford) Langeron & Talice — gatunek grzybów należący do rzędu drożdżakowców (Saccharomycetales).
  .mw-parser-output .takson-zwierzeta .naglowek{color:black!important;background:#d3d3a4!important}.mw-parser-output .takson-rosliny .naglowek{color:black!important;background:#90ee90!important}.mw-parser-output .takson-grzyby .naglowek{color:black!important;background:#add8e6!important}.mw-parser-output .takson-protozoa .naglowek{color:black!important;background:#f0e68c!important}.mw-parser-output .takson-chromalveolata .naglowek{color:black!important;background:#adff2f!important}.mw-parser-output .takson-excavata .naglowek{color:black!important;background:#f0e68c!important}.mw-parser-output .takson-amoebozoa .naglowek{color:black!important;background:#ffc8a0!important}.mw-parser-output .takson-opisthokonta .naglowek{color:black!important;background:#e0d0b0!important}.mw-parser-output .takson-sar .naglowek{color:black!important;background:Moccasin!important}.mw-parser-output .takson-bakterie .naglowek{color:black!important;background:#d3d3d3!important}.mw-parser-output .takson-archeony .naglowek{color:black!important;background:#f3e0e0!important}.mw-parser-output .takson-eukarionty .naglowek{color:black!important;background:#faf0e6!important}.mw-parser-output .takson-inne .naglowek{color:white!important;background:red!important}

  Candida Berkhout (bielnik) – rodzaj grzybów należący do rzędu Saccharomycetales, którego gatunkiem typowym jest Candida tropicalis (synonim C. vulgaris Berkhout)

  Typ nomenklatoryczny – w systematyce biologicznej organizm wiązany z określonym taksonem i określający zakres jego stosowania. Typem nomenklatorycznym gatunku oraz taksonu wewnątrzgatunkowego jest pojedynczy okaz (typ) (np. okaz zielnikowy rośliny), ew. ilustracja. Typem nomenklatorycznym rodzaju i wszystkich taksonów pomocniczych o randze pośredniej między rodzajem i gatunkiem jest gatunek typowy. Typem dla rodziny i taksonów pomocniczych o randze pośredniej między rodziną i rodzajem jest rodzaj typowy.Candida viswanathii – gatunek grzybów należący do rzędu drożdżakowców (Saccharomycetales). Po raz pierwszy wyizolowany z płynu mózgowo-rdzeniowego pacjenta zmarłego na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, później także z plwociny podczas rutynowych badań próbek klinicznych. W środowisku naturalnym był izolowany m.in. ze skrzeli ryb z Oceanu Indyjskiego oraz z gleby w RPA.

  Charakterystyka[ | edytuj kod]

  Grzyby z rodzaju Candida zaliczane są do tzw. drożdży. Wśród nich występują zarówno komensalistyczne symbionty, jak i pasożyty zwierząt (w tym człowieka), z których najbardziej znaczącym klinicznie gatunkiem jest Candida albicans.

  Candida stellata – gatunek grzybów należący do rzędu drożdżakowców (Saccharomycetales). Pierwotnie opisany przez Kroemera i Krumbholza w 1931 roku jako Saccharomyces stellatus, jego obecną systematykę ustalili w 1978 roku Yarrow i Meyer.Rodzaj (łac. genus, l.mn. genera) – podstawowa, obowiązkowa kategoria systematyczna obejmująca gatunek lub monofiletyczną grupę gatunków wyróżnionych na podstawie jednej lub więcej cech taksonomicznych. Nazwą rodzaj określany jest też każdy takson w randze rodzaju.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Drożdże (Saccharomyces Meyen ex E.C. Hansen) – rodzaj grzybów jednokomórkowych z rodziny drożdżakowatych (Saccharomycetaceae).
  Saccharomycetales Kudryavtsev – rząd grzybów należący do klasy Saccharomycetes, którego typem nomenklatorycznym jest Saccharomyces.
  Candida albicans – gatunek bezotoczkowego grzyba zaliczany do rzędu drożdżaków (Saccharomycetes), wywołujący zakażenia oportunistyczne u chorych z obniżoną odpornością. Stanowi on florę fizjologiczną przewodu pokarmowego u 40-80% populacji.
  Grzyby (Fungi Juss.) R. T. Moore – królestwo należące do domeny jądrowców (Eucaryota). Dawniej, w zależności od ujęcia systematycznego takson ten miał rangę podkrólestwa (Fungi R.T. Moore, 1971), podtypu, (Fungi Engl. 1889) i klasy (Fungi Bartling, 1830).
  DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.
  Candida glabrata (H.W.Anderson) S.A.Mey. & Yarrow – gatunek grzybów zaliczany do rzędu drożdżaków (Saccharomycetes). Jest to grzyb bezotoczkowy, uważany za stosunkowo niepatogenny, komensalny, występujący w ludzkiej błonie śluzowej. Może wywoływać zakażenia oportunistyczne, zwłaszcza u nosicieli wirusa HIV.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.935 sek.