• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cancioneiro Geral  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Sielanka (bukolika, idylla, ekloga, skotopaska, pasterka) – gatunek literacki. Utwór poetycki, przedstawiający w sposób wyidealizowany uroki życia wiejskiego. Wysnuta z piosnek pasterskich stała się świadomie kreowanym obrazem utęsknionej, szczęśliwej natury – zdaniem badaczy gatunek jest specyficznym wytworem kultury miasta i ujawnia znużenie światem cywilizacji. Idylla odsłania beztroskie, spokojne i pogodne życie, spełnione przez miłość. Sielanka ma najczęściej kształt lirycznego monologu, poprzedzonego lub przeplecionego opisem bądź dialogiem. Gatunek często ukazuje świat mitologiczny. Nierzadko też ujawnia się w utworach sielankowych temat śmierci, zwłaszcza w formie słynnego toposu "Et in Arcadia ego" ("Jestem nawet w Arkadii", to słowa Śmierci)Évora – miasto w Portugalii, w dystrykcie Évora, historyczna stolica regionu Alentejo w podregionie Alentejo Central. Jest siedzibą gminy o tej samej nazwie.
  Strona z pierwszego wydania Cancioneiro Geral

  Cancioneiro Geral (port. Śpiewnik powszechny) – pierwsza drukowana antologia poezji portugalskiej, zawierająca utwory z przełomu piętnastego i szesnastego wieku, opublikowana w 1516 roku.

  Autor antologii[ | edytuj kod]

  Kompilatorem antologii był poeta Garcia de Resende. W książce znalazło się około tysiąca utworów. Garcia de Resende uwzględnił w swoim wyborze własne wiersze, między innymi dłuższy poemat Trovas à Morte de Inês de Castro (Pieśń o śmierci Inês de Castro).

  Bernardim Ribeiro (ur. 1482, zm. 1552) – pisarz i poeta portugalski, jeden z głównych przedstawicieli renesansu. Był synem skarbnika w majątku księcia de Viseu. W latach 1507–1512 studiował prawo na uniwersytecie w Lizbonie. Potem był dworzaninem króla Manuela I Szczęśliwego. W latach 1521–1524 przebywał najprawdopodobniej we Włoszech. Prawdopodobnie był znajomym Francisca de Sá de Miranda. Po powrocie do kraju został sekretarzem króla Jana III Pobożnego. Rzekomo postradał rozum wskutek nieodwzajemnionej miłości. Znany jest jako autor powieści Livro das saudades, popularnie nazywanej Menina e Moça (Dzieciństwo i dorastanie, 1554–1557), która rozpowszechniła pojęcie "saudade" (tłumaczone jako "samotność"), czyli specyficznej dla kultury portugalskiej odmiany nostalgii. Nazywany jest niekiedy najwybitniejszym lirykiem portugalskim przed Luísem de Camõesem. Jego wiersze weszły do Cancioneiro Geral Garcii de Resende. Bernardim Ribeiro pisał przede wszystkim sielanki. Garcia de Resende (ur. 1470, zm. 1536) – portugalski poeta i wydawca, znany jako komplilator Cancioneiro Geral, słynnej antologii poezji portugalskiej przełomu średniowiecza i renesansu. Pochodził z miasta Évora. Był dzieckiem Francisca de Resende i Beatriz Bota. Do jego najsławniejszych wierszy należy elegia Trovas à morte de Inês de Castro.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.842 sek.