• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cancer Research UK

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Funt szterling (ang. pound sterling, £), nieoficjalna nazwa funt brytyjski, symbol międzynarodowy GBP – oficjalna jednostka monetarna w Wielkiej Brytanii.
  Manchester – miasto (city) w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym Greater Manchester. W sensie formalnym stanowi samodzielny dystrykt metropolitalny.
  Sklep należący do organizacji Cancer Research UK w Bradford

  Cancer Research UKbrytyjska organizacja charytatywna, której celem jest wspieranie badań nad chorobami nowotworowymi oraz zwiększanie świadomości społecznej na ich temat. Jest to największa organizacja charytatywna działająca na terenie Wielkiej Brytanii, a zarazem największa niezależna organizacja finansująca walkę z nowotworami na świecie.

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Nowotwór (łac. neoplasma, skrót npl – z greckiego neoplasia) – grupa chorób, w których komórki organizmu dzielą się w sposób niekontrolowany przez organizm, a nowo powstałe komórki nowotworowe nie różnicują się w typowe komórki tkanki. Utrata kontroli nad podziałami jest związana z mutacjami genów kodujących białka uczestniczące w cyklu komórkowym: protoonkogenów i antyonkogenów. Mutacje te powodują, że komórka wcale lub niewłaściwie reaguje na sygnały z organizmu. Powstanie nowotworu złośliwego wymaga kilku mutacji, stąd długi, ale najczęściej bezobjawowy okres rozwoju choroby. U osób z rodzinną skłonnością do nowotworów część tych mutacji jest dziedziczona.

  Organizacja powstała w 2002 roku z połączenia organizacji Imperial Cancer Research Fund, założonej w 1902 roku, oraz The Cancer Research Campaign, której początki sięgają lat 20. XX wieku.

  Cancer Research UK jest właścicielem pięciu instytutów badawczych zlokalizowanych w Londynie, Cambridge, Glasgow, Manchesterze oraz Oksfordzie. Poza nimi organizacja finansuje badania prowadzone w wielu brytyjskich szpitalach i na uniwersytetach. Środki pozyskane przez Cancer Research UK pochodzą m.in. z sieci ok. 600 sklepów działających pod logiem organizacji, których asortyment stanowią przedmioty przekazane w ramach darowizn.

  Cambridge (IPA /ˈkeɪmbrɪdʒ/) – miasto w Wielkiej Brytanii (południowa Anglia), stolica hrabstwa Cambridgeshire, położone nad rzeką Cam, około 80 km (50 mil) na północny wschód od Londynu.Bradford – miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), położone w hrabstwie West Yorkshire, w dystrykcie (unitary authority) Bradford. W 2001 roku miasto liczyło 293 717 mieszkańców.

  Łącznie dla organizacji pracuje ponad 40 000 wolontariuszy. W 2010 roku Cancer Research UK otrzymało 515 mln funtów, z czego 467 mln przekazanych zostało na badania.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Karl Wilding: The 12 myths of Christmas giving (ang.). The Guardian, 2011-12-20. [dostęp 2011-12-30].
  2. Cancer charity mega-merger (ang.). BBC, 2001-12-01. [dostęp 2011-12-30].
  3. Annual Report and Accounts 2010/11 (ang.). Cancer Research UK. [dostęp 2011-12-30].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • About Us (ang.). Cancer Research UK. [dostęp 2011-12-30].
 • Oksford (ang. Oxford) – miasto w południowej Anglii nad rzeką Tamizą, stolica hrabstwa Oxfordshire. Znane jest przede wszystkim jako siedziba Uniwersytetu Oksfordzkiego (University of Oxford), najstarszego anglojęzycznego uniwersytetu świata. Oksford od XIX w. nazywany jest "miastem malowniczych wież" (ang. city of dreaming spires).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.