• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Canal 3D

  Przeczytaj także...
  Metro madryckie (hiszp. Metro de Madrid) jest jednym z najstarszych systemów metra w Europie (otwarte w 1919 roku) oraz jednym z największych systemów transportu tego typu na świecie. Posiada 279 stacji i 15 linii (oraz podziemną kolejkę R, będącą integralną częścią madryckiego metra, łączącą stacje Opera i Principe Pio). W 2007 r. metro w Madrycie miało już łącznie prawie 310 km długości.Alonso Cano – stacja początkowa metra w Madrycie, na linii 7. Znajduje się w dzielnicy Chamberí, w Madrycie i zlokalizowana jest pomiędzy stacjami Canal i Gregorio Marañón. Została otwarta 16 października 1998.
  Chamberí - jest jednym z 21 dystryktów wchodzących w skład Madrytu, pełniący głównie funkcje przemysłowe (siedziba Telefoniki) i rekreacyjne.

  Canal – stacja metra w Madrycie, na linii 2 i 7. Znajduje się w dzielnicy Chamberí, w Madrycie i zlokalizowana jest pomiędzy stacjami Cuatro Caminos, Quevedo (linia 2) oraz Alonso Cano i Islas Filipinas (linia 7). Została otwarta 16 października 1998.

  Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.Islas Filipinas – stacja początkowa metra w Madrycie, na linii 7. Znajduje się w dzielnicy Chamberí, w Madrycie i zlokalizowana jest pomiędzy stacjami Guzmán el Bueno i Canal. Została otwarta 12 lutego 1999.

  Przypisy

  1. Madrid Metro - Línea 2 (ang.). UrbanRail.net. [dostęp 2012-11-14].

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona stacji (hiszp.). [dostęp 26 czerwca 2010].
 • Metro de Madrid (hiszp.). [dostęp 26 czerwca 2010].
 • Quevedo – stacja metra w Madrycie, na linii 2. Znajduje się w dzielnicy Chamberí, w Madrycie i zlokalizowana jest pomiędzy stacjami Canal a San Bernardo. Została otwarta 27 grudnia 1925.Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Linia 7 – siódma linia metra w Madrycie, łącząca stacje Pitis i Hospital del Henares. Cała linia liczy w sumie 30 stacji z peronami 115 i 90-metrowymi i o łącznej długości 32,9 km torów. Linia została otwarta w 1974.
  Cuatro Caminos – stacja metra w Madrycie, na linii 1, 2 i 6. Znajduje się na granicy dzielnic Tetuán i Chamberí, w Madrycie i zlokalizowana jest pomiędzy stacjami Alvarado, Ríos Rosas (linia 1), Canal (linia 2) oraz Nuevos Ministerios i Guzmán el Bueno. Została otwarta 17 października 1919.
  Linia 2 – druga linia metra w Madrycie łącząca stacje La Elipa i Las Rosas. Cała linia liczy w sumie 20 stacji z peronami 60- i 90-metrowymi o łącznej długości 14 km torów. Pierwszy odcinek linii został otwarty w 1924 r.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.