• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Campeonato Paulista  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Edmundo Alves de Souza Neto, znany jako Edmundo (ur. 2 kwietnia 1971 roku w Niterói) – brazylijski piłkarz występujący podczas kariery na pozycji napastnika.Associação Ferroviária de Esportes - brazylijski klub piłkarski z siedzibą w mieście Araraquara leżącym w stanie São Paulo.

  Campeonato Paulista – piłkarskie mistrzostwa brazylijskiego stanu São Paulo. Uważana za jedną z najsilniejszych lig stanowych w Brazylii (obok lig stanów Minas Gerais i Rio de Janeiro). Pierwsza liga zwana Série A1 składa się z 20 klubów i prowadzi rozgrywki co roku od stycznia do kwietnia. Wielką estymą cieszą się pojedynki tak słynnych nie tylko w Brazylii, ale i na całym świecie klubów jak Corinthians Paulista, SE Palmeiras, Santos FC czy São Paulo FC. Liga, często określana przydomkiem Paulistão jest najstarszą ligą Brazylii, gdyż swoje pierwsze mistrzostwa przeprowadziła już w 1902 roku.
  W ramach Campeonato Paulista istnieją także niższe klasy rozgrywkowe: Série A2 (druga liga), Série A3 (trzecia liga) oraz Série B (czwarta liga).

  Campinas (wym. [kɐ̃ːˈpinɐs]) – miasto w południowo-wschodniej Brazylii, we wschodniej części stanu São Paulo, położone 100 km na północ od São Paulo. Według spisu ludności z 2010 r. Populacja miasta wynosi 1 080 999, co czyni go czternastym najbardziej zaludnionym miastem Brazylii i trzecią pod względem liczby ludności gminą w stanie São Paulo. Obszar metropolitalny miasta, Metropolitan Region of Campinas, obejmuje dwadzieścia gmin o łącznej liczbie 3665363 osób. Sócrates (wł. Sócrates Brasileiro Sampaio de Souza Vieira de Oliveira, ur. 19 lutego 1954 w Ribeirão Preto, zm. 4 grudnia 2011 w São Paulo) – jeden z najwybitniejszych brazylijskich piłkarzy w historii. Jego umiejętności w zakresie czytania gry oraz prowadzenia piłki były oceniane jako klasa światowa. Znakiem firmowym Sócratesa były zagrania piętką. Sócrates to jeden z niewielu znanych piłkarzy posiadających wyższe wykształcenie. Był on doktorem nauk medycznych (po zakończeniu kariery zawodniczej prowadził praktykę lekarską w Ribeirão Preto), intelektualistą, ale również nałogowym palaczem i człowiekiem niestroniącym od alkoholu.

  Format[ | edytuj kod]

  Rozgrywki Campeonato Paulista organizowane są corocznie przez stanową federację piłkarską Federação Paulista de Futebol (w skrócie FPF). W rozgrywkach pierwszej ligi (Série A1) bierze udział 20 klubów ze stanu São Paulo. W nowym formacie, zapoczątkowanym w 2007, kluby grają ze sobą każdy z każdym po jednym meczu. Następnie najlepsza czwórka rozgrywa półfinały i finał systemem pucharowym (mecz i rewanż). Kluby, które zakończą rozgrywki na miejscach od 5 do 8, które jednocześnie nie są klubami z miasta São Paulo, rozgrywają turniej „Campeão do Interior” (ponieważ turniej ten organizuje się z myślą o słabszych klubach stanu, nie może w nim uczestniczyć również klub Santos FC). Cztery ostatnie kluby w tabeli spadają do drugiej ligi (Campeonato Paulista Série A2). W sezonie 2008 Série A2 oraz A3 liczą po 20 klubów, a w rozgrywkach Série B bierze udział 45 zespołów.

  Associação Atlética Ponte Preta – brazylijski klub piłkarski z siedzibą w mieście Campinas, leżącym w stanie São Paulo. II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Minas Gerais (wym. [ˈminɐz ʒeˈɾajs]) – jeden z 26 stanów Brazylii, położony w środkowowschodniej części kraju. Od wschodu graniczy ze stanem Espírito Santo i Rio de Janeiro, od południa stanem São Paulo, od północy ze stanem Bahia, a od zachodu ze stanem Goiás.
  Rivaldo, właśc. Rivaldo Vitor Borba Ferreira (wym. [ʁiˈvawdu]; ur. 19 kwietnia 1972 w Recife) – brazylijski trener piłkarski, obecnie trenujący marokański klub Chabab Mohammédia. Piłkarz, który występował na pozycji napastnika oraz pomocnika. Uczestnik mundiali w 1998 i 2002. W przeszłości zawodnik klubów: Santa Cruz, Mogi Mirim, Corinthians Paulista, SE Palmeiras, Deportivo La Coruña, FC Barcelona, A.C. Milan, Cruzeiro EC, Olympiakos, AEK, Bunyodkor Taszkent, São Paulo FC, Kabuscorp SC oraz AD São Caetano. Oprócz brazylijskiego posiada także hiszpański paszport.
  Sport Club Corinthians Paulista (wym. [koˈɾĩtʃɐ̃s]) − jeden z najpopularniejszych brazylijskich klubów piłkarskich, ulokowany w São Paulo.
  Rio de Janeiro (wym. [ˈʁiu dʒi ʒaˈnejɾu]) – jeden z 26 stanów Brazylii, położony na południowym wschodzie kraju. Od północy graniczy ze stanem Espírito Santo i Minas Gerais, na wschodzie leży Ocean Atlantycki, a od południa stan São Paulo.
  Guarani Futebol Clube – brazylijski klub piłkarski z siedzibą w mieście Campinas w stanie São Paulo. Guarani jest znany także jako Bugre, stąd kibice klubu Guarani zwani są bugrinos.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Araraquara – miasto brazylijskie leżące w stanie São Paulo. W roku 2006 obszar miasta liczący 1005.968 km² zamieszkiwało 199 657 ludzi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.016 sek.