• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Campeonato Paulista  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Edmundo Alves de Souza Neto, znany jako Edmundo (ur. 2 kwietnia 1971 roku w Niterói) – brazylijski piłkarz występujący podczas kariery na pozycji napastnika.Americana Futebol (dawniej znany jako Guaratinguetá Futebol Ltda) - brazylijski klub piłkarski z siedzibą w mieście Americana, leżącym w stanie São Paulo.

  Campeonato Paulista – piłkarskie mistrzostwa brazylijskiego stanu São Paulo. Uważana za jedną z najsilniejszych lig stanowych w Brazylii (obok lig stanów Minas Gerais i Rio de Janeiro). Pierwsza liga zwana Série A1 składa się z 20 klubów i prowadzi rozgrywki co roku od stycznia do kwietnia. Wielką estymą cieszą się pojedynki tak słynnych nie tylko w Brazylii, ale i na całym świecie klubów jak Corinthians, Palmeiras, Santos czy São Paulo. Liga, często określana przydomkiem Paulistão jest najstarszą ligą Brazylii, gdyż swoje pierwsze mistrzostwa przeprowadziła już w 1902 roku.
  W ramach Campeonato Paulista istnieją także niższe klasy rozgrywkowe: Série A2 (druga liga), Série A3 (trzecia liga) ora Série B (czwarta liga).

  Associação Atlética Internacional (zwany zwykle Internacional, Inter-SP bądź Inter de Limeira) - brazylijski klub piłkarski z siedzibą w mieście Limeira leżącym w stanie São Paulo.Rio Branco Esporte Clube, zwykle nazywany Rio Branco, jest brazylisjkim klubem piłkarskim z siedzibą w mieście Americana w stanie São Paulo.

  Spis treści

 • 1 Format
 • 2 Historia
 • 2.1 Założenie
 • 2.2 Spory i problemy
 • 2.3 Nowoczesna era
 • 3 Campeonato Paulista Série A1 w roku 2007
 • 4 Mistrzostwa stanu São Paulo
 • 4.1 Mistrzowie i królowie strzelców
 • 4.2 Klasyfikacja według liczby zdobytych tytułów
 • 5 Linki zewnętrzne
 • Sócrates (wł. Sócrates Brasileiro Sampaio de Souza Vieira de Oliveira, ur. 19 lutego 1954 w Ribeirão Preto, zm. 4 grudnia 2011 w São Paulo) – jeden z najwybitniejszych brazylijskich piłkarzy w historii. Jego umiejętności w zakresie czytania gry oraz prowadzenia piłki były oceniane jako klasa światowa. Znakiem firmowym Sócratesa były zagrania piętką. Sócrates to jeden z niewielu znanych piłkarzy posiadających wyższe wykształcenie. Był on doktorem nauk medycznych (po zakończeniu kariery zawodniczej prowadził praktykę lekarską w Ribeirão Preto), intelektualistą, ale również nałogowym palaczem i człowiekiem niestroniącym od alkoholu.Esporte Clube Santo André, na ogół znany jako Santo André lub EC Santo André, jest brazylijskim klubem piłkarskim ze stanu São Paulo.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Bauru – miasto w południowo-wschodniej Brazylii, w środkowej części stanu São Paulo, liczące 356,7 tys. mieszkańców (2006).
  Santo André – miasto w południowo-wschodniej Brazylii, w stanie Sao Paulo, w regionie metropolitalnym Sao Paulo. Około 659,3 tys. mieszkańców.
  Corinthians Football Club to londyński klub piłkarski założony w 1882 roku. Początkowo drużyna zamierzała rozgrywać tylko mecze towarzyskie, w związku z czym aż do 1900 roku nie grała w żadych oficjalnych rozgrywkach, także w The Football League czy FA Cup, w którym po raz pierwszy zagrali dopiero po I wojnie światowej, ale jej piłkarze szybko stali się trzonem reprezentacji Anglii - w meczach z Walią w 1894 i 1895 całą jedenastkę stworzyli tylko piłkarze Corinthians.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Guaratinguetá – miasto i gmina w Brazylii, w stanie São Paulo. Znajduje się w mezoregionie Vale do Paraíba Paulista i mikroregionie Guaratinguetá.
  Clube Atlético Bragantino – brazylijski klub piłkarski z siedzibą w mieście Bragança Paulista leżącym w stanie São Paulo.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.