• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Campagnolo  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Gino Bartali (ur. 18 lipca 1914 w Ponte a Ema k. Florencji, zm. 5 maja 2000 w Ponte a Ema) – jeden z najbardziej utytułowanych i najpopularniejszych włoskich kolarzy szosowych. Dwukrotnie wygrał Tour de France i trzykrotnie Giro d’Italia.Pedał rowerowy to część układu napędowego roweru, która służy przenoszeniu energii z nóg rowerzysty, poprzez korby, do całegu układu napędowego. Stosowane także niekiedy w niektórych typach motorowerów (mopedów).
  Tylna przerzutka C-Record

  Campagnolowłoski producent części rowerowych. Główny zakład mieści się we Włoszech, w mieście Vicenza. Komponenty są ułożone w grupy sprzętowe, na które się składają prawie wszystkie części rowerowe.

  Flagową grupą komponentów jest Super Record, Record, Chorus, Athena, które reprezentują niedawną zmianę na 11 rzędowy napęd. Grupy Chorus i Record są nieco droższe od ich odpowiedników, Ultegra i Dura-Ace, firmy Shimano.

  Założona przez Tullio Campagnolo firma zaczęła produkcję w 1933 w małym sklepie w Vincenzie. Założyciel był wschodzącą gwiazdą kolarstwa we Włoszech, w latach 20. XX w. wprowadził wiele innowacyjnych pomysłów w świat części rowerowych. Niektóre z nich później stały się podstawowymi elementami roweru jak szybkozamykacz dla kół, przerzutki i opatentowany bieg rod do zmieniania biegów, który stał się zalążkiem dla tylnej przerzutki. Gino Bartali zrobił na zawodnikach ogromne wrażenie, kiedy wygrał górskie wyścigi używając systemu przerzutek Campagnolo.

  Rower – jedno- lub wielośladowy pojazd drogowy napędzany siłą mięśni poruszających się nim osób za pomocą przekładni mechanicznej, wprawianej w ruch (najczęściej) nogami.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Rower szosowy zbudowany na osprzęcie Campagnolo Chorus

  Pomimo opóźnienia w innowacjach takich jak rozwój indeksowanych przełożeń oraz klamkomanetek w latach 80., Campagnolo przedstawił system przełożeń Ergopower, który nadal jest produkowany i używany. Campagnolo udostępnia części zamienne do swoich produktów, przez co w razie awarii sprzętu można bez problemu wymienić niedziałającą część. Produkty Campagnolo zawsze były cenione za swoją możliwość do odbudowy. Wiele starych części jest ciągle w użyciu.

  UCI ProTour – był to cykl najważniejszych imprez kolarskich, wprowadzony decyzją Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) w 2005 na miejsce rozgrywanego do tej pory Pucharu Świata w kolarstwie szosowym. W pierwszej edycji obejmował 27 najbardziej prestiżowych wyścigów oraz Mistrzostwa Świata. Obligatoryjnie uczestniczyło w nich 20 najmocniejszych drużyn zawodowych (ProTeams) oraz na zaproszenie Zawodowe Ekipy Kontynentalne (Professional Continental Teams).Tylne koła zębate rowerowe – część układu napędowego roweru montowana na piaście tylnego koła. Tylne koła zębate umożliwiają zmianę biegów przy pomocy przerzutki i jednocześnie zapewniają przenoszenie na tylne koło roweru energii mechanicznej uzyskiwanej w wyniku obracania korb nogami rowerzysty. Często mylnie nazywane zębatkami

  W późnych latach 90. i w początku XXI w. Campagnolo zaczyna używać karbonowych części w swoich grupach i rozwija swoje zestawy kół. W 2004 Campagnolo zaprezentowało kompaktową korbę, która posiadała przednie tarcze o mniejszej liczbie zębów, co pozwalało na używanie bardziej miękkich przełożeń przy tej samej konfiguracji kasety. Campagnolo obecnie rozwija systemy elektronicznej zmiany biegów.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Kolarstwo górskie (MTB — z ang. mountain biking) — forma kolarstwa uprawianego za pomocą rowerów górskich, których konstrukcja umożliwia poruszanie się w trudnym terenie.

  Aktualnie Campagnolo skupia się wyłącznie na kolarstwie szosowym i torowym. Główny konkurent włoskiej firmy, japońskie Shimano, produkuje części szosowe, torowe i górskie. Campagnolo sponsoruje wiele czołowych kolarskich drużyn w UCI ProTour, takich jak Caisse d'Epargne-Illes Balears, Cofidis, Lampre-Fondital, Saunier Duval-Prodir i Liberty Seguros-Würth. Campagnolo jest często wiązane ze zwycięstwami Eddiego Merckxa, który był w ścisłych stosunkach z Tullio Campagnolo i używał części Campagnolo prawie przez całą zawodową karierę.

  Licznik rowerowy – urządzenie dodatkowo montowane na rowerach, zazwyczaj posiadające prędkościomierz, licznik dzienny przejechanego dystansu, licznik całkowity, zegarek. Bardziej rozbudowane posiadają:Tour de France (pol. Wyścig dookoła Francji) – znany też jako La Grande Boucle (pol. Wielka Pętla) lub Le Tour (pol. Wyścig) – wieloetapowy, trzytygodniowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Francji – a nierzadko również krajów ościennych – najczęściej w lipcu (czasami na przełomie czerwca i lipca). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).
  Manetka mocowana na dolnej rurze ramy

  Campagnolo jest także znane jako producent aluminiowych kół samochodowych dla egzotycznych modeli aut, wysokiej jakości otwieraczy do buletek wina oraz odzieży narciarskiej.

  Historia Campagnolo[ | edytuj kod]  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Szybkozamykacz - (zacisk mimośrodowy) część rowerowa zastępująca zwykłe mocowanie na śruby. Używana w piastach i wspornikach podsiodłowych. Pozwala na szybszą i łatwiejszą wymianę kół lub wspornika bez potrzeby użycia specjalistycznych kluczy.
  Pro Team Astana (Kod UCI: AST) – zawodowa kazachska grupa kolarska założona w 2007 (w poprzednich latach występowała jako ekipa szwajcarska albo luksemburska).
  Przednie zębatki rowerowe to część układu napędowego roweru, która składa się z zestawu od 1 do 3 zębatek. Zadaniem tych zębatek jest przekazywać ruch z korb do łańcucha, który dalej poprzez tylne zębatki napędza tylne koło i cały rower.
  Shimano Ultegra - grupa osprzętu szosowego japońskiego producenta Shimano. Od początku aż po dziś jest oferowana jako druga w hierarchii, zaraz za zawodniczą Dura-Ace.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Shimano – japońska firma założona w 1921 przez Shōzaburō Shimano, jeden z największych producentów części rowerowych na świecie. Produkuje także obuwie kolarskie, okulary, preparaty czyszczące do rowerów oraz narzędzia rowerowe. Oprócz tego wytwarza akcesoria wędkarskie, snowboardowe oraz do gry w golfa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.