• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Camden - New Jersey

  Przeczytaj także...
  Filadelfia (ang. Philadelphia wymowa: /ˌfɪləˈdɛlfiə/) – miasto na północno-wschodnim wybrzeżu USA, w stanie Pensylwania, u ujścia rzeki Delaware do Atlantyku. Największe pod względem liczby ludności miasto w Pensylwanii i szóste w kraju.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Gloucester – hrabstwo w stanie New Jersey w USA. Populacja liczy 254 673 mieszkańców (stan według spisu z 2000 roku).

  Camdenmiasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie New Jersey, nad rzeką Delaware, tuż na wschód od Filadelfii; siedziba administracyjna hrabstwa Camden. Zaliczane do obszaru metropolitalnego Filadelfia-Camden-Wilmington. W 2000 roku liczyło prawie 80 tys. mieszkańców.

  Playa del Carmen – miasto i siedziba gminy Solidaridad położone w północnej części meksykańskiego stanu Quintana Roo. Po miastach Cancún i Chetumal jest to trzecie pod względem wielkości miasto w tym stanie. Miasto leży na wybrzeżu Morza Karaibskiego. Leży naprzeciwko San Miguel de Cozumel największego miasta na wyspie Cozumel z którym ma połączenie promowe.Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.

  Camden zostało założone w 1626 roku. Prawa miejskie otrzymało 13 lutego 1828 roku. Miejscowość była częścią hrabstwa Gloucester aż do 13 marca 1844 roku, kiedy utworzono nowe hrabstwo Camden.

  Camden jest jednym z najbiedniejszych miast w Stanach Zjednoczonych. Około 40% mieszkańców żyje poniżej granicy ubóstwa. W 2008 roku Camden odnotowało najwyższy wskaźnik przestępczości w kraju (2333 brutalnych przestępstw na 100 tys. mieszkańców, podczas gdy średnia krajowa to 455 na 100 tys. mieszkańców).

  Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).Wilmington - miasto w USA, w stanie Delaware, port nad rzeką Delaware, w regionie metropolitalnym Filadelfii. Około 72 tys. mieszkańców.

  W mieście znajduje się okręt-muzeum USS New Jersey (BB-62).

  Demografia[ | edytuj kod]

  Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Meksyk Playa del Carmen
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. New Jersey -- Place and County Subdivision (ang.). United States Census Bureau. [dostęp 2011-05-17].
  2. Feature Detail Report for: Camden
  3. Census 2000 Demographic Profile Highlights: Camden city, New Jersey (ang.). United States Census Bureau. [dostęp 2011-05-17].
  4. History – Early Settlement (ang.). City of Camden, New Jersey. [dostęp 2011-05-17].
  5. John Parr Snyder: The Story of New Jersey's Civil Boundaries: 1606–1968. Trenton: Bureau of Geology and Topography, 1969, s. 104.
  6. Camden's Crisis — Ungovernable? — The State May Have Failed the City It Took Over (ang.). The Economist. [dostęp 2011-05-17].
  7. Deborah Hirsch: Report ranks Camden most dangerous U.S. city (ang.). Courier-Post. [dostęp 2011-05-17].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona oficjalna
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Amerykańskie Biuro Zarządzania i Budżetu (ang. Office of Management and Budget, OMB) sporządziło formalną definicję obszarów metropolitalnych, które są wyznaczone według granic hrabstw (z wyjątkiem regionu Nowej Anglii, gdzie miasta i miasteczka są ważniejszymi jednostkami niż hrabstwa). Te nazywane są "Metropolitan Statistical Areas" (MSA). Jeżeli dane MSA jest dostatecznie duże, tak, że można podzielić je na mniejsze obszary metropolitalne, wtedy to MSA jest nazywane "Consolidated Metropolitan Statistical Area" (CMSA), a mniejsze obszary "Primary Metropolitan Statistical Area" (PMSA).
  USS "New Jersey" (BB-62) (przezwisko to "Big J,") to amerykański pancernik typu Iowa. Jest drugim okrętem w United States Navy, który nosi nazwę pochodzącą od stanu New Jersey. Podobnie jak inne jednostki typu Iowa należy do ostatniego typu pancerników ukończonych w Stanach Zjednoczonych. Z czterech jednostek typu Iowa otrzymał najwięcej odznaczeń za walkę i był jedynym pancernikiem tego typu, który służył w czasie wojny wietnamskiej.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.