• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Camberwell

  Przeczytaj także...
  Charing Cross, obecnie część Westminsteru w centralnym Londynie, pierwotnie wioska Charing, gdzie król Edward I Długonogi umieścił pomnik ku czci swej żony Eleonory Kastylijskiej. Znajduje się tam stacja kolejowa Charing Cross.Peckham – dzielnica południowego Londynu, część gminy Southwark, położona w odległości 5,6 km od centrum Londynu (Charing Cross). Wchodzi w skład okręgu wyborczego Camberwell i Peckham. Posiada kod pocztowy SE15. Pod względem ludności, Peckham jest dzielnicą wielokulturową, gdzie w 2001 ok. 55% mieszkańców było rasy czarnej lub mieszanej, a ok. 30% – białej.
  Trinity College – jedno z kolegiów (college) Uniwersytetu w Cambridge w Anglii. Trinity ma więcej studentów niż jakikolwiek inny college w Cambridge bądź Oksfordzie, z około 660 uzupełniającymi, 430 podyplomowymi i około 160 stypendystami. Jest także najbogatszym kolegium Oxbridge o szacunkowych finansach około 700 milionów £ (w 2005), ponadto Trinity College jest ubezpieczony na około 266,5 milionów £ (nie dotyczy to wszystkich aktywów). Trinity uchodzi za czołową w świecie instytucję akademicką o wyjątkowych wynikach edukacji i badań", o finansowych nakładach na jednego studenta około 640,000 £ w 2005, było to ponad dziesięciokrotnie więcej niż przeciętna 63,000 £ wszystkich pozostałych kolegiów Cambridge University.

  Camberwell – dzielnica południowego Londynu, część gminy Southwark, położona w odległości 4,3 km od centrum Londynu (Charing Cross). Wchodzi w skład okręgu wyborczego Camberwell i Peckham. Posiada kod pocztowy SE5.

  Historia[ | edytuj kod]

  Camberwell jest wspomniana w Domesday Book (1086) jako Cambrewelle. Do połowy XIX wieku okolica miała opinię spokojnej prowincji, często odwiedzanej dzięki znajdującym się tam źródłom mineralnym o rzekomo leczniczych właściwościach. W 1819 roku wzniesiono w Camberwell kaplicę o nazwie Grove Chapel, która pozostaje tam obecnie najstarszym budynkiem o charakterze religijnym.

  Sir Anthony James Leggett (ur. 26 marca 1938 w Londynie) – brytyjski fizyk zajmujący się fizyką niskich temperatur. Jego badania dotyczyły sposobów na eksperymentalne udowodnienie kwantowych własności systemów fizycznych, czyli teorii kondesatu Bosego-Einsteina oraz wysokotemperaturowego nadprzewodnictwa.William Claude Rains (ur. 10 listopada 1889 w Londynie, zm. 30 maja 1967 w Laconia) − brytyjski aktor, czterokrotnie nominowany do Oscara za role drugoplanowe.

  W 1862 roku otworzono stację kolejową Camberwell (która w latach 1863-1908 nosiła nazwę Camberwell New Road), a rok później Camberwell Gate (która z kolei w 1865 roku zmieniła nazwę na Walworth Road). Obie stacje były przystankami na nieistniejącej już linii kolejowej London, Chatham and Dover Railway, lecz zostały ostatecznie zamknięte w 1916 roku ze względu na spadek liczby pasażerów, do czego przyczyniła się trwająca wówczas I wojna światowa.

  Pirat – osoba, która napada w celu rabunkowym używając statku lub łodzi. Piraci atakują zwykle inne statki, ale mogą również napadać cele nabrzeżne.University of Cambridge (nieformalnie: Cambridge University, po polsku Uniwersytet Cambridge lub po prostu Cambridge) – drugi po Oksfordzie najstarszy angielski uniwersytet, założony w 1209 roku. Znajduje się w Cambridge w środkowej Anglii. Uważany za jeden z najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie. Uniwersytety Oksfordzki i Cambridge określane są wspólną nazwą Oxbridge.

  Od roku 1885 Trinity College Uniwersytetu w Cambridge wspiera mieszkańców obszaru dawnej parafii p.w. św. Jerzego. Teren ten należał i nadal należy do najuboższych w kraju. Członkowie i absolwenci Kolegium prowadzą tam centrum komunalne (Trinity College Centre) otwarte w roku 1982 i prowadzące działalność edukacyjną i kulturalną na rzecz wszystkich grup wiekowych. Na terenie parafii studenci Trinity mogą odbywać swoje praktyki wakacyjne.

  Źródło mineralne - źródło wyprowadzające na powierzchnię terenu wodę mineralną, tj. zawierającą ponad 1000 mg/dm rozpuszczonych składników stałych pochodzenia geogenicznego.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Na terenie dzielnicy znajduje się jeden z wydziałów University of the Arts London – Camberwell College of Arts, galeria sztuki South London Gallery oraz inne różnego rodzaju miejsca wspierające sztukę. Przyciąga to do Camberwell, jak i sąsiadującego Peckham, wielu artystów i przyczynia się do rozwoju lokalnej sceny artystycznej.

  Joseph Chamberlain (ur. 8 lipca 1836 w Londynie, zm. 2 lipca 1914) – brytyjski polityk i przedsiębiorca, jako członek Partii Liberalnej w rządach Williama Ewarta Gladstone’a. Po rozłamie wśród liberałów na tle Home Rule Bill stanął na czele secesjonistów, którzy założyli Partię Liberalno-Unionistyczną. W trakcie sojuszu z Partią Konserwatywną członek rządów lorda Salisbury’ego i Arthura Balfoura. Ojciec Austena, późniejszego ministra spraw zagranicznych, i Neville’a, premiera w latach 1937-1940. Martin Faranan McDonagh (ur. 26 marca 1970 w Londynie) – brytyjsko-irlandzki dramaturg, reżyser i scenarzysta filmowy. Jedna z czołowych postaci współczesnego teatru irlandzkiego. Urodzony i wychowany w Londynie w rodzinie irlandzkich imigrantów. Posiadacz podwójnego obywatelstwa.

  Znane osoby[ | edytuj kod]

 • Tammy Abraham, piłkarz
 • Ernest Bacon, zapaśnik
 • Marcus Bettinelli, piłkarz
 • Robert Browning, poeta i dramatopisarz
 • Joseph Chamberlain, polityk
 • Alfred Domett, polityk
 • Marianne Jean-Baptiste, aktorka
 • Anthony James Leggett, fizyk
 • Henry Mainwaring, pirat
 • Martin McDonagh, dramatopisarz i reżyser
 • Claude Rains, aktor
 • Kenny Sansom, piłkarz
 • Edward Burnett Tylor, archeolog, antropolog i etnolog
 • Florence Welch, piosenkarka
 • Samuel Wilks, lekarz i historyk
 • Sydney Wooderson, lekkoatleta
 • Jadon Sancho, piłkarz
 • Galeria[ | edytuj kod]

  Od lewej: Camberwell College of Arts, park Camberwell Green, poprzednia siedziba lokalnej biblioteki, budynek byłej stacji Camberwell, widok na Camberwell Road.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
 • Camberwell College of Arts, Peckham Road. - geograph.org.uk - 63813.jpg
 • Camberwell Green - geograph.org.uk - 1446122.jpg
 • Camberwell Library (4392785314).jpg
 • Camberwell station building.jpg
 • Bowyer Place SE5 - geograph.org.uk - 182785.jpg
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. TQ3377 :: Browse 247 Images :: Geograph Britain and Ireland (ang.). www.geograph.org.uk. [dostęp 2015-03-28].
  2. The Domesday Book Online - Surrey (ang.). www.domesdaybook.co.uk. [dostęp 2017-04-16].
  3. Mary Boast: The Story of Camberwell. Londyn: Southwark Council, 1996, s. 42. ISBN 0 905849 18 3. (ang.)
  4. Disused Stations: Camberwell Station (ang.). www.disused-stations.org.uk. [dostęp 2017-04-17].
  5. Disused Stations: Walworth Road Station (ang.). www.disused-stations.org.uk. [dostęp 2017-04-17].
  6. Trinity College Chapel - Camberwell (ang.). trinitycollegechapel.com. [dostęp 2016-10-25].
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Florence Welch (ur. 28 sierpnia 1986 w Londynie) – angielska wokalistka, autorka tekstów i muzyki znana jako wokalistka zespołu Florence and the Machine reprezentującego muzykę z gatunku indie rock.
  Warto wiedzieć że... beta

  Sir Edward Burnett Tylor (ur. 2 października 1832, zm. 2 stycznia 1917) – angielski archeolog, antropolog i etnolog, od 1871 członek Royal Society, w latach 1896-1909 profesor antropologii społecznej Balliol College w Oksfordzie.
  I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.
  Robert Browning (ur. 7 maja 1812 w Camberwell (dzielnica Londynu), zm. 12 grudnia 1889 w Wenecji) – angielski poeta i dramatopisarz.
  Sydney Charles Wooderson (ur. 30 stycznia 1914 w Camberwell, zm. 21 grudnia 2006 w Wareham) – brytyjski lekkoatleta średnio- i długodystansowiec, dwukrotny mistrz Europy.
  London Borough of Southwark – jedna z 32 gmin Wielkiego Londynu położona w jego południowo - wschodniej części. Wraz z 11 innymi gminami wchodzi w skład tzw. Londynu Wewnętrznego. Władzę stanowi Rada Gminy Southwark (ang. Southwark London Borough Council).
  Kenneth Graham Sansom (ur. 26 września 1958 r. w Camberwell) – były angielski piłkarz, reprezentant kraju grający na pozycji obrońcy.
  Kevin Oghenetega Tamaraebi Bakumo-Abraham (ur. 2 października 1997 w Londynie) – angielski piłkarz występujący na pozycji napastnika w angielskim klubie Chelsea.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.875 sek.