• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Calvi - Francja

  Przeczytaj także...
  Legia Cudzoziemska (fr. La Légion étrangère) – francuska elitarna zawodowa jednostka bojowa, w której formalnie mogą służyć wyłącznie obywatele obcych państw. W praktyce jednak od 5% do 10% żołnierzy stanowią rodowici Francuzi, którzy dostają przy rekrutacji obywatelstwo Belgii, Szwajcarii lub Luksemburga. Z uwagi na najbardziej zróżnicowaną armię świata pod względem ilości kultur i pochodzenia ochotników Legia słynie ze swoich twardych metod szkoleniowych i brutalnej dyscypliny. Reżim ten ma na celu stworzyć z rekrutów dobrze zorganizowanych i wyszkolonych żołnierzy nakierowanych na jedno wspólne działanie w imię interesów Francji. Legia jako elitarna formacja wojskowa dysponuje w swoim wyposażeniu najnowocześniejszym sprzętem i uzbrojeniem w porównaniu do pozostałych jednostek armii francuskiej.Gmina francuska (komuna) – jednostka samorządu terytorialnego Francji. Wchodzi w skład departamentu i odpowiada zakresem działalności polskiej gminie.
  Górna Korsyka (fr. Haute-Corse) - departament francuski leżący w północnej części wyspy Korsyki. Prefekturą departamentu Górna Korsyka jest miasto Bastia.

  Calvi – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Korsyka, w departamencie Górna Korsyka. Miasteczko znajduje się na północno-zachodnim wybrzeżu Korsyki. Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwało 4815 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 154 osoby/km². Nad zatoką, nad którą jest położona miejscowość, góruje cytadela, w której części mieszczą się koszary Legii Cudzoziemskiej. Legioniści z 2 Pułku Powietrznodesantowego ćwiczący próby desantów z helikopterów i z samolotów są stałą atrakcją Calvi. Około 6 km na południowy zachód od miejscowości znajduje się port lotniczy. W mieście odbywają się liczne imprezy kulturalne: w czerwcu festiwal jazzowy, w lipcu festiwal rockowy „Calvi on the rocks”, a w październiku „Festiventu”, czyli Festiwal Wiatru. Do Calvi dociera jedna z odnóg atrakcyjnej turystycznie korsykańskiej kolei wąskotorowej. Na wschód od Calvi, w Saint-Florent znajduje się popularny port jachtowy. Calvi dysponuje szeroką bazą turystyczną z hotelami wszystkich kategorii, pensjonatami, kwaterami prywatnymi i kempingami.

  Piana – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Korsyka, w departamencie Korsyka Południowa, leżąca na zachodnim wybrzeżu wyspy nad wrzynającą się w głąb lądu fiordowatą zatoką. Przy krętej nadmorskiej drodze prowadzącej w kierunku Ajaccio znajdują się interesujące formacje skalne zwane Les Calanches.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • L’Île-Rousse
 • Piana
 • Saint-Florent
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Francuski urząd statystyczny (fr.).
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  2 Cudzoziemski Pułk Powietrznodesantowy (fr. 2 Régiment étranger de parachutistes, 2REP) - jednostka Legii Cudzoziemskiej, wchodząca w skład 11 Brygady Powietrznodesantowej, w armii francuskiej.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Ile-Rousse (kors. Lìsula) – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Korsyka, w departamencie Górna Korsyka na północnym wybrzeżu wyspy. Obok leżącego w pobliżu Saint-Florent jest jedyną miejscowością na Korsyce z nazewnicznymi korzeniami francuskimi. Przebiega tędy północno-zachodnia odnoga wąskotorowej kolei korsykańskiej do pobliskiego Calvi. L’Île-Rousse podobnie jak sąsiednie miejscowości północnego wybrzeża Korsyki, jest siedliskiem francuskich wodniaków.
  Korsyka (korsykański: Corsica, franc.: Corse) – wyspa na Morzu Śródziemnym, położona na zachód od Włoch i na południowy wschód od Francji. Cieśnina Świętego Bonifacego oddziela ją od położonej na południu włoskiej Sardynii. Korsyka tworzy odrębny francuski region administracyjny.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Port lotniczy Calvi - Sainte-Catherine (IATA: CLY, ICAO: LFKC) – port lotniczy położony 6 km na południowy wschód od Calvi, w regionie Korsyka, we Francji.
  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.943 sek.