• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Callao

  Przeczytaj także...
  Port lotniczy Lima-Jorge Chávez (IATA: LIM, ICAO: SPIM) – międzynarodowy port lotniczy położony 10 km od Limy, w mieście Callao. Jest największym portem lotniczym w Peru. W 2006 obsłużył 6 038 922 pasażerów. W 2009 roku lotnisko obsłużyło 8.786.973 pasażerów i 104.966 operacji lotniczych, który choć niewielki, był jednym z najszybciej rosnących w obu Amerykach. Od stycznia do listopada 2010 roku lotnisko obsłużyło 9.361.846 pasażerów, a do końca 2010 roku na lotnisko osiągnęło 10.278.493 pasażerów. Przez wiele lat był ośrodkiem nieistniejącego już Aeroperú i Compania de Aviación Faucett, jednej z najstarszych linii lotniczych w Ameryce Łacińskiej. Teraz służy jako centrum dla wielu firm lotniczych.Poniższa tabela wymienia wszystkie prowincje Peru z ich stolicami i regionem, w którym się znajdują, oraz liczbą dystryktów.
  Powierzchnia to dwuwymiarowy odpowiednik pojęcia krzywej. Także potoczne określenie pola powierzchni (np. mówiąc o "powierzchni w km²" mamy na myśli właśnie pole powierzchni).

  Callao – największy i najważniejszy port w Peru położony 12 km na zachód od stolicy państwa, Limy.

  Callao jest jednym z 25 regionów Peru, składającym się z pojedynczej prowincji, która obejmuje 7 dystryktów.

   Zapoznaj się również z: Podział administracyjny PeruProwincje Peru.

  Dane ogólne[ | edytuj kod]

 • Liczba ludności: 813 264 (2005)
 • Gęstość zaludnienia: 5608,4/km²
 • Powierzchnia: 146,98 km²
 • Historia[ | edytuj kod]

  Callao zostało założone przez Hiszpanów w 1537 roku i stało się jednym z najważniejszych portów handlowych na Pacyfiku. W 1746 roku port został całkowicie zniszczony przez podmorskie trzęsienie ziemi. 2 maja 1866 roku podczas wojny z Chile i Peru, hiszpańska flota zbombardowała miasto, powodując spore zniszczenia, lecz ogień fortów Callao uszkodził też część okrętów. W latach 1940 i 1966 port ponownie nawiedziły trzęsienia ziemi.

  Diecezja Huacho - diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w Peru, w metropolii Limy. Powstała 15 maja 1958 roku, w wyniku wyłączenia części terytorium z archidiecezji Limy.Liczba ludności – liczba osób zamieszkujących dany obszar (np. jednostkę osadniczą, jednostkę administracyjną, państwo, kontynent itp.) w danym momencie.

  Obecnie jest to ważny ośrodek gospodarczy kraju. Dominuje przemysł spożywczy, chemiczny, drzewny, stoczniowy oraz produkcji mączki rybnej. Pomiędzy Callao a metropolią Limy jest połączenie, choć utrzymywana tam jest oddzielna administracja. W Callao znajduje się port lotniczy Jorge Chávez i Uniwersytet Państwowy Callao.

  Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 155,6 mln km² zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Spokojny.Peru (Perú, Republika Peru – República del Perú) – państwo w zachodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Spokojnym. Jest to trzecie co do wielkości państwo kontynentu po Brazylii i Argentynie oraz drugi co do wielkości kraj andyjski po Argentynie. Stolicą Peru jest Lima.

  Z Callao pochodzi Lorenzo León Alvarado, peruwiański duchowny rzymskokatolicki, biskup Huacho.

 • Callao (1655)

 • Zatoka portowa w Callao (1864)

 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Bitwa pod Callao
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • oficjalna strona miasta Callao (hiszp.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Wojna Chile i Peru z Hiszpanią – morski konflikt zbrojny pomiędzy Chile i Peru, wspieranymi przez Ekwador i Boliwię, a Hiszpanią, w latach 1865-1866 (oficjalnie zakończona w 1871).
  Bitwa pod Callao – starcie zbrojne, które miało miejsce 2 maja 1866 r. w trakcie wojny Chile i Peru z Hiszpanią (1863–1871).
  Gęstość zaludnienia – miara przyporządkowująca populację do powierzchni. W przypadku zaludnienia poszczególnych regionów świata najczęściej stosuje się liczbę osób w przeliczeniu na km².
  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.
  Port morski – rodzaj portu wodnego, położonego nad oceanem, morzem lub morskimi wodami wewnętrznymi danego państwa. Tworzą go akweny i obszar lądowy oraz związana z nimi infrastruktura portowa. Jest podstawowym punktem umożliwiającym żeglugę, transport morski i ruch pasażerski.
  Kościół łaciński, Kościół katolicki obrządku łacińskiego, Kościół rzymskokatolicki, Kościół zachodni – największa liczebnie część Kościoła katolickiego, mająca własną, odrębną tradycję liturgiczną oraz własną i odrębną strukturę. Głową Kościoła rzymskokatolickiego jest biskup Rzymu, czyli papież. Z danych opublikowanych w Annuario Pontificio z 2010 roku wynika, że do Kościoła łacińskiego należy ok. 1 mld 130 mln ludzi czyli ok. 98,5% katolików.
  Peru podzielone jest na 25 regionów i autonomiczną prowincję Lima, w której mieści się stolica, łącznie 26 jednostek administracyjnych najwyższego stopnia. Regiony podzielone są łącznie na 196 prowincji, które składają się z 1837 dystryktów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.835 sek.