• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Call of Duty: Modern Warfare 2  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Australian Classification Board (do 2006 roku Office of Film and Literature Classification, OFLC) – ustawowe narzędzie cenzury i klasyfikacji filmów, gier komputerowych i publikacji, pozwalające na prowadzenie aktualizowanej na bieżąco klasyfikacji przez australijską Komisję Klasyfikacyjną, której zadaniem jest ocena i klasyfikowanie tychże oraz podawanie do publicznej wiadomości wyników oceny. Gry komputerowe i filmy ocenione przez Komisję są następnie oznaczane specjalnym, umownym kodem, począwszy od 1995 roku.Biały Dom (z ang. White House) – oficjalna rezydencja i miejsce pracy prezydentów USA położona w Waszyngtonie, Dystrykt Kolumbia. Nazwa ta została nadana budynkowi 14 września 1901 r. przez prezydenta Roosevelta. Wcześniej nazywany był Pałacem Prezydenckim, Domem Prezydenckim i Siedzibą Władz Wykonawczych.

  Call of Duty: Modern Warfare 2 (znana też jako Modern Warfare 2 lub Call of Duty 6) – osadzona w realiach konfliktów współczesnych gra komputerowa z gatunku first-person shooter, wyprodukowana przez amerykańskie studio Infinity Ward i wydana w 2009 roku przez Activision. Jej premiera odbyła się w wersjach na konsole Xbox 360 oraz PlayStation 3 oraz komputery osobiste z systemem operacyjnym Microsoft Windows. Jest to szósta część serii gier Call of Duty, a zarazem bezpośredni sequel Call of Duty 4: Modern Warfare, oparty na tej samej fabule, którą zwieńczyła Call of Duty: Modern Warfare 3. Odpowiednikiem Modern Warfare 2 na konsolę Nintendo DS była gra Call of Duty: Modern Warfare: Mobilized produkcji n-Space.

  Entertainment Software Rating Board (ESRB) – amerykańsko-kanadyjska organizacja utworzona w 1994 przez Interactive Digital Software Association, której zadaniem jest ocenianie zawartości i wyznaczanie granic wiekowych dla wydawanych w USA gier komputerowych i wideo.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Akcja Call of Duty: Modern Warfare 2 rozgrywa się w trójwymiarowym środowisku wzorowanym na świecie współczesnym grze. Po wydarzeniach z Call of Duty 4: Modern Warfare w ogarniętej wojną domową Rosji władzę zdobywają siły ultranacjonalistyczne, które aranżują zamach terrorystyczny na moskiewskim lotnisku, aby uzasadnić swój plan inwazji na Stany Zjednoczone. Podczas gdy armia amerykańska odpiera atak, specjalna międzynarodowa jednostka o nazwie Task Force 141 otrzymuje rozkaz wytropienia przywódcy terrorystów, Władimira Makarowa.

  Kominiarka – nakrycie głowy oraz twarzy. Ma jeden lub dwa otwory na oczy, niekiedy również otwór na usta. Używana jest przez:Modyfikacja gry komputerowej (potocznie mod) – przeróbka gry komputerowej wykonana przez społeczność graczy albo na zlecenie producenta gry (np. Fallout 3: Point Lookout).

  W kampanii przeznaczonej dla jednej osoby gracz wciela się w kilku różnych żołnierzy, wykonując zadania oparte na eliminacji przeciwników, destrukcji wrogiej infrastruktury oraz obronie zajętych pozycji. Działania wojenne toczą się między innymi w Afganistanie, Rio de Janeiro, na terenie Stanów Zjednoczonych i Rosji. Oprócz kampanii dostępne są tryb kooperacji polegający na zaliczaniu misji przez kilka osób oraz rozbudowany tryb rozgrywki wieloosobowej, oparty podobnie jak w pierwowzorze na systemie nagród i punktach doświadczenia.

  AllGame (poprzednio All Game Guide) – komercyjna strona internetowa zawierająca bazę danych na temat gier na automaty, gier komputerowych i producentów konsol do gier.Plac Czerwony w Moskwie (ros. Красная площадь) – najbardziej znany plac Moskwy, położony w centrum miasta opodal Kremla – oficjalnej siedziby prezydenta Rosji.

  Modern Warfare 2 została pozytywnie przyjęta przez anglosaską krytykę, zbierając pochwały przede wszystkim za mechanikę trybu wieloosobowego oraz profesjonalne prowadzenie akcji. Przedmiotem krytyki stała się jednak fabuła gry, uznawana przez część recenzentów za chaotyczną i niepoprawnie skonstruowaną. Kontrowersje wywołała wśród części odbiorców scena masakry ludności cywilnej na moskiewskim lotnisku. Nie przeszkodziło to jednak Modern Warfare 2 w odniesieniu sukcesu komercyjnego: do 2010 roku sprzedano 20 milionów egzemplarzy dzieła Infinity Ward, niemniej po jej wydaniu studio częściowo się rozpadło na skutek konfliktu jego przedstawicieli z szefostwem Activision.

  75 Pułk Ranger (ang. The 75th Ranger Regiment) – wyspecjalizowany oddział United States Army Rangers podlegający Dowództwu Operacji Specjalnych Armii Stanów Zjednoczonych (ang. United States Army Special Operations Command, USASOC) z bazą w Fort Benning w stanie Georgia. Utworzono go w 1976 roku jako 75 Pułk Piechoty, obecną nazwę nosi od 17 kwietnia 1986 roku.Pan European Game Information, PEGI (pol. Ogólnoeuropejski System Klasyfikacji Gier, OSKG) – europejski system oceniania gier komputerowych, założony przez Interactive Software Federation of Europe (ISFE) w kwietniu 2003 roku, używany w 32 krajach. We wrześniu 2009 oznaczenia PEGI zostały uznane za jedyne oficjalnie obowiązujące w Polsce. Do tego czasu, PEGI funkcjonowało w Polsce, lecz było ono półoficjalne.

  Spis treści

 • 1 Fabuła
 • 1.1 Postacie
 • 1.2 Streszczenie
 • 2 Rozgrywka
 • 2.1 Kampania
 • 2.2 Tryb kooperacji
 • 2.3 Gra wieloosobowa
 • 3 Tworzenie
 • 3.1 Udźwiękowienie
 • 3.2 Silnik gry
 • 4 Promocja i wydanie gry
 • 4.1 Tytuł
 • 4.2 Wersje pudełkowe
 • 4.3 Zawartość do pobrania
 • 4.4 Komiks
 • 5 Odbiór gry
 • 5.1 Kontrowersje
 • 5.2 Problemy techniczne
 • 5.3 Nagrody
 • 5.4 Sprzedaż i przychody
 • 6 Przypisy
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Lance James Henriksen (ur. 5 maja 1940 w Nowym Jorku) – amerykański aktor i scenarzysta filmowy pochodzenia norweskiego.Piractwo medialne – potoczne określenie działalności polegającej na nielegalnym kopiowaniu i posługiwaniu się własnością intelektualną (programami komputerowymi, muzyką, filmami itp.) bez zgody autora lub producenta i bez uiszczenia odpowiednich opłat.

  Fabuła[edytuj kod]

  Postacie[edytuj kod]

  Podczas kampanii jednoosobowej gracz kontroluje pięć różnych postaci. Przez większość czasu gry gracz wciela się w młodszego sierżanta Gary'ego „Roach” Sandersona, członka elitarnej, międzynarodowej jednostki antyterrorystycznej znanej jako Task Force 141. Jednak gracz rozpoczyna grę, kontrolując starszego szeregowego Josepha Allena, rangera stacjonującego w Afganistanie. Ten później wyrusza na tajną misję w Rosji dla CIA pod pseudonimem „Aleksiej Borodin”. Szeregowy James Ramirez, członek 1. Batalionu 75. Pułku Rangerów, jest kierowany przez gracza podczas obrony wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych przeciwko inwazji rosyjskiej. John „Soap” MacTavish staje się postacią kierowaną przez gracza w ostatnich trzech misjach. Po pięciu latach od wydarzeń w Call of Duty 4 został awansowany na kapitana w Special Air Service. Obecnie dowodzi większością Task Force 141 i jej operacjami polowymi, będąc dowódcą Sandersona. Gracz ponadto na krótko wciela się w nieznanego astronautę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w trakcie spaceru kosmicznego poprzedzającego wybuch stacji.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Zdobądź flagę (ang. capture the flag, CTF) – jeden z typów gier wieloosobowych, obecnie spotykany prawie wyłącznie w grach komputerowych z gatunku first-person shooter, w rozgrywkach paintballowych, ASG i zabawach harcerskich. Gracze dzielą się na dwie (czasami więcej) drużyny (nawet po jednym zawodniku na drużynę, ale zazwyczaj jest ich więcej) i mają swoje bazy. W każdej bazie jest flaga. Drużyna zdobywa punkt wtedy, gdy zabierze flagę z bazy wroga i zaniesie ją do swojej bazy. Zazwyczaj należy donieść ją do swojej flagi, znajdującej się w wyznaczonym dla niej miejscu i nie można tego zrobić, jeśli flaga ta jest w posiadaniu przeciwnika bądź znajduje się gdzieś na planszy. Wygrywa drużyna, która zdobędzie określoną ilość punktów lub będzie miała więcej punktów po upływie czasu przeznaczonego na rozgrywkę.

  Kilku bohaterów niezależnych odgrywa znaczącą rolę w fabule. Wspomniany wyżej kapitan John „Soap” MacTavish (głosu użyczył mu Kevin McKidd) jest przez większość gry poza kontrolą gracza i odgrywa rolę wyższego oficera i mentora Roacha. Kapitan John Price (głosu użyczył mu Billy Murray) również powraca z Call of Duty 4, by pomagać Task Force 141 pod MacTavishem, Roachem i innymi członkami, którzy ocalili go z rosyjskiego gułagu. Innym ważnym członkiem jednostki jest tajemniczy sierżant Simon „Ghost” Riley (głosu użyczył mu Craig Fairbrass, który grał także Gaza w Call of Duty 4), który skrywa swą twarz za kominiarką z wydrukowaną czaszką. Sierżant Foley (głosu użyczył mu Keith David) wraz ze swym podwładnym, kapralem Dunnem (głosu użyczył mu Barry Pepper), początkowo jest dowódcą drużyny Josepha Allena podczas misji w Afganistanie, a potem staje się dowódcą drużyny Jamesa Ramireza w Stanach Zjednoczonych. Nikołaj, rosyjski informator z Call of Duty 4, powraca, by pomóc Task Force 141 w kilku punktach fabuły. Generał broni Shepherd (głosu użyczył mu Lance Henriksen) jest dowódcą zarówno Task Force 141, jak i rangerów, a potem staje się w grze antybohaterem po tym, jak zdradza członków Task Force pod koniec gry. Władimir Makarow, były protegowany Imrana Zachajewa (głównego wroga w Call of Duty 4), jest głównym czarnym charakterem przez większość czasu fabuły.

  Tienszan, Tien-szan (chiń.: 天山; pinyin: Tiān Shān; dosł. „niebiańskie góry”) – wielki system górski w Azji Środkowej, na pograniczu Kazachstanu, Kirgistanu i Chin.Central Intelligence Agency, CIA (pol. Centralna Agencja Wywiadowcza) – rządowa agencja służby wywiadowczej USA, zajmująca się pozyskiwaniem i analizą informacji o zagranicznych rządach, korporacjach i osobach indywidualnych oraz opracowywaniem, na podstawie tych informacji, raportów dla instytucji rządowych USA. Agencja organizowała także operacje, których celem była interwencja w wewnętrzne sprawy wybranych państw, od propagandy po wspieranie oddziałów paramilitarnych. Jednym z wielu przykładów takich interwencji jest udział w organizacji zamachu stanu w Iranie w 1951 (Operacja AJAX).

  Streszczenie[edytuj kod]

  Siły lojalistyczne wspierane przez United States Marine Corps i Special Air Service wygrały pierwszy etap wojny domowej w Rosji, lecz bliżej nieokreślone przemiany społeczne w tym kraju doprowadziły w następnych latach do bezkrwawego przejęcia struktur państwowych przez ultranacjonalistów. Naród rosyjski znienawidził Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię, a nowy rząd ogłosił Imrana Zachajewa, przywódcę Partii Ultarnacjonalistycznej zabitego przez komandosów SAS w poprzedniej odsłonie gry, bohaterem oraz męczennikiem, wznosząc jego pomnik na środku Placu Czerwonego. Tymczasem Władimir Makarow, jeden z byłych współpracowników Zachajewa, prowadził kampanię przeciw Zachodowi poprzez wspieranie zamachów terrorystycznych przez około pięć lat.

  Islam (arab. الإسلام ; al-islām) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w niej objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  W Afganistanie ranger US Army, starszy szeregowy Joseph Allen, uczestniczy w akcji odbicia miasta uprzednio opanowanego przez talibów. Będąc pod wrażeniem zdolności bojowych Allena, generał broni Shepherd werbuje go do Task Force 141, elitarnej międzynarodowej jednostki antyterrorystycznej pod jego komendą. Tymczasem dwaj inni członkowie Task Force 141, kapitan John „Soap” MacTavish i sierżant Gary „Roach” Sanderson, infiltrują rosyjską bazę lotniczą w górach Tienszan, by odzyskać moduł Attack Characterization System (ACS) z uziemionego satelity.

  Valve Anti-Cheat - w skrócie VAC - zintegrowany z platformą Steam system wykrywania i zwalczania cheaterów, opracowany przez firmę Valve Corporation. Został pierwszy raz użyty w grze Counter-Strike w wersji 1.4 w 2002 roku. Obecnie obsługuje silniki GoldSrc, Source i Unreal Engine 2.300 – filmowa adaptacja komiksu Franka Millera 300. Film jest opowieścią o bitwie pod Termopilami, która miała miejsce w 480 r. p.n.e. podczas wojny grecko-perskiej. Leonidas wobec nadchodzącej porażki (wynikającej z przewagi wojsk perskich) pozostawił większość oddziałów w Sparcie, udając się z około 300 Spartanami na nieuniknioną śmierć w kierunku wąwozu Termopile, w którym miała rozegrać się bitwa.

  Allen zostaje później wysłany na tajną misję w Rosji dla CIA pod tajnym nazwiskiem Aleksiej Borodin, dołączając do Makarowa w masakrze cywili na Międzynarodowym Lotnisku im. Imrana Zachajewa w Moskwie. Makarow uświadamia sobie tożsamość Allena i zabija go podczas ekstrakcji, zostawiając za sobą jego ciało, by znaleźć pretekst do wywołania wojny między Rosją a Stanami Zjednoczonymi. Wzburzona po wiadomości o rzekomo wspieranym przez Amerykanów ataku terrorystycznym, Rosja bierze odwet w niespodziewanej masowej inwazji na Stany Zjednoczone po obejściu ich przestarzałego systemu ostrzegania, wyjawiając, że moduł ACS został już zneutralizowany przez Rosjan przed jego odzyskaniem. Sierżant Foley przewodzi drużynie rangersów z szeregowym Jamesem Ramirezem w składzie, podczas obrony przedmieść bliżej nieokreślonego miasta w północno-wschodniej Wirginii przeciwko inwazji. Potem przystępują do walk w Waszyngtonie, gdzie siły amerykańskie walczą z Rosjanami o kontrolę nad stolicą.

  Gamasutra – strona internetowa założona w 1997 roku, skupiająca się na wszystkich aspektach produkcji gier. Właścicielem strony jest UBM Tech.Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, MSK (ang. International Space Station, ISS; ros. Международная Космическая Станция, МКС; trb.: Mieżdunarodnaja Kosmiczeskaja Stancyja, MKS) – pierwsza stacja kosmiczna wybudowana z założenia przy współudziale wielu krajów. Składa się obecnie z 15 głównych modułów (docelowo ma ich liczyć 16) i umożliwia jednoczesne przebywanie sześciu członków stałej załogi (trzech do roku 2009). Pierwsze moduły stacji zostały wyniesione na orbitę i połączone ze sobą w 1998 roku. Pierwsza stała załoga zamieszkała na niej w roku 2000. Źródłem zasilania ISS są baterie słoneczne, transportem ludzi i materiałów do 19 lipca 2011 zajmowały się amerykańskie wahadłowce programu STS (od lutego 2003 do 26 lipca 2005 wstrzymane z powodu katastrofy Columbii) oraz rosyjskie statki kosmiczne Sojuz i Progress.

  W tym czasie Task Force 141 poszukuje dowodów, które wskazują na Makarowa jako organizatora masakry na lotnisku, jak również zabójcy Allena. Wywiad prowadzi jednostkę do faveli w Rio de Janeiro, gdzie drużyna śledzi kontakt Makarowa, handlarza bronią Alejandro Rojasa. Tam żołnierze dowiadują się od Rojasa, że największy wróg Makarowa, znany jako Więzień nr 627, jest więziony w rosyjskim gułagu na wschodzie Pietropawłowska Kamczackiego. Task Force 141 atakuje obóz i zdoła uwolnić 627, który okazuje się być kapitanem Price'em. Price zgadza się udzielić pomocy 141 i Shepherdowi w tropieniu Makarowa, lecz argumentuje, iż wojna w Ameryce musi się skończyć, zanim 141 zacznie działać. W tym celu przewodzi 141 w rajdzie na rosyjski port na Kamczatce, aby zyskać kontrolę nad łodzią podwodną wyposażoną w głowice nuklearne. Price używa okrętu do odpalenia pocisku nuklearnego w kierunku Waszyngtonu. Ustawia głowicę do detonacji nad atmosferą ziemską, ale odpalając ją, niszczy Międzynarodową Stację Kosmiczną. Wybuch wytwarza impuls elektromagnetyczny, który uszkadza pojazdy i wyposażenie elektroniczne po obu stronach, co daje Amerykanom przewagę. Tymczasem Foley i jego drużyna zmierzają do Białego Domu. Tam otrzymują przekaz informujących ich, że siły lotnicze przygotowują się do nalotu dywanowego na całe miasto, by pozbawić Rosjan mocnej pozycji. Drużyna Foleya chroni się na dachu Białego Domu i ustawia flary chroniące ją przed atakiem lotniczym. Po nalocie na innych punktach orientacyjnych też pojawiają się flary, co oznacza, że miasto nadal jest w posiadaniu Amerykanów.

  Noktowizor to urządzenie umożliwiające widzenie w ciemności. Jest ono wykorzystywane przez wojsko lub oddziały paramilitarne, a także przez myśliwych do obserwacji otoczenia w nocy lub przy znikomym oświetleniu (np. w jaskiniach oraz ciemnych pomieszczeniach). Dzięki noktowizorom żołnierze są w stanie dostrzec swoich przeciwników bez używania dodatkowych źródeł światła.First-person shooter (FPS) – rodzaj gry komputerowej, w której gracz wciela się w postać, a wirtualny świat widzi jej oczami.

  Po sprecyzowaniu kryjówek Makarowa do dwóch oddzielnych miejsc, Task Force 141 decyduje o podzieleniu się. Price i Soap podróżują do opuszczonego lotniska w Afganistanie, podczas gdy Roach i Ghost atakują zabezpieczony dom Makarowa na granicy gruzińsko-rosyjskiej. W domu Roach i jego drużyna uzyskują istotne informacje z komputera Makarowa i ewakuują się. Jednak, gdy docierają do punktu zbiórki, Shepherd zdradza ich i zabija, po czym zalewa ciała benzyną i podpala. Price i Soap szybko dowiadują się o zdradzie Shepherda i opuszczają miejsce bitwy między Shepherdem a ludźmi Makarowa z pomocą Nikołaja. Price kontaktuje się z Makarowem przez wolny kanał radiowy i zawiera porozumienie dotyczące konieczności zabicia Shepherda. Makarow niechętnie ujawnia położenie górskiej bazy Shepherda w Afganistanie. Price i Soap dokonują rajdu na bazę, próbując wziąć odwet na Shepherdzie w samobójczej misji. Podczas infiltracji Shepherd niszczy bazę, używając systemu autodestrukcji, po czym próbuje uciec i następuje pościg w łodzi.

  Cykl życia programu – seria kolejnych zmian programu, w trakcie których sukcesywnie odbywa się dodawanie nowych funkcji oraz usuwanie powstających w trakcie rozwoju błędów (tzw. bugów).Steam (ang. para) – system dystrybucji cyfrowej, system zabezpieczeń oraz system gry wieloosobowej stworzony przez Valve Corporation.

  W finale pościgu Shepherd wchodzi na pokład helikoptera, jednak Price strzela w wirnik śmigłowca, ściągając go na ziemię. Price i Soap spadają wraz z nurtem wodospadu. Po podniesieniu się z upadku oszołomiony Soap podąża za Shepherdem i próbuje go zabić. Shepherd ciska Soapem o zardzewiały samochód, dźga go w klatkę piersiową i zamierza go zabić za pomocą rewolweru. W ostatniej chwili Price atakuje Shepherda i obaj walczą ze sobą na pięści. Soapowi udaje się wyciągnąć nóż z piersi, po czym rzuca nim w Shepherda, trafiając w lewe oko i zabijając go. Price sprawdza rany Soapa, po czym w śmigłowcu przybywa zamierzający ich uratować Nikołaj, pomimo wcześniejszej porady Price'a, by ich nie ratować. Nikołaj ostrzega ich, że będą ścigani, lecz Price nalega, żeby Soap otrzymał pomoc medyczną. Nikołaj wspomina, że zna bezpieczne miejsce, gdzie mogą się ukryć.

  United States Army Rangers lub w skrócie rangers − elitarna formacja lekkiej piechoty Armii Stanów Zjednoczonych przeznaczona do operacji typu górskiego na terenie całego globu. Współcześnie jej trzon bojowy tworzą trzy bataliony wchodzące w skład 75 Pułku Ranger. Motto: Rangers Lead The Way!Kamczatka – duży półwysep w azjatyckiej części Rosji. Rozdziela Morze Ochockie i Morze Beringa. Jego powierzchnia wynosi około 470 tys. km². Zamieszkany przez około 400 tys. osób. Ludność stanowią głównie Rosjanie, Koriacy i Itelmeni. Głównym miastem jest Pietropawłowsk Kamczacki (195 tys. mieszkańców).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Activision, Inc. – wydawca i producent gier komputerowych. Firma została założona 1 października 1979. Ich pierwsze produkty były wydawane na kartridżach na konsolę Atari 2600. Obecnie jest drugim (po Electronic Arts) co do wielkości wydawcą gier komputerowych i wideo na świecie.
  Gruzja (gruz. საქართველო, Sakartwelo) – państwo w Azji na Kaukazie Południowym (Zakaukaziu). Obszar 69,7 tys. km². Graniczy na północy z Rosją, na wschodzie z Azerbejdżanem, a na południu z Armenią i Turcją; zachodnią granicę kraju wyznacza wybrzeże Morza Czarnego. Stolicą Gruzji jest Tbilisi, przy czym od 2012 r. siedzibą parlamentu jest Kutaisi, a sądu konstytucyjnego Batumi.
  Easter egg (dosł. z ang. wielkanocne jajo) – różnego rodzaju nawiązania do rzeczywistości (również wirtualnej) zamieszczane przez twórców w swoich produkcjach. Mają najczęściej akcent humorystyczny. Mogą nawiązywać do filmów, literatury, sławnych postaci, np. w grze Fallout znajdują się nawiązania do filmu Terminator, serialu M*A*S*H czy książki Czarnoksiężnik z Krainy Oz, a w grze typu first-person shooter Blood nawiązanie do gry Duke Nukem 3D.
  Keith David, właściwie Keith David Williams (ur. 4 czerwca 1956 roku w Harlemie w Nowym Jorku) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny, piosenkarz, zdobywca nagrody Emmy, trzykrotnie nominowany do tej statuetki.
  Michael Benjamin Bay (ur. 17 lutego 1965 r. w Los Angeles w Kalifornii, USA) – amerykański reżyser i producent filmowy, znany głównie jako twórca filmów Transformers, Armageddon, Twierdza, Pearl Harbor, Bad Boys i Bad Boys II. Jest właścicielem wytwórni Propaganda Films oraz współzałożycielem spółki produkcyjnej Platinum Dunes. Wszystkie jego filmy przyniosły łącznie ponad 1,9 mld dolarów dochodu. Bay bywa krytykowany za to, że w jego filmach postaciom brakuje rozwoju charakteru, co sprawia, że jego dzieła są jedynie pożywką dla oka.
  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
  BBC One (przez wiele lat jedynkę w nazwie zapisywano jako cyfrę) – kanał telewizyjny pełniący w Wielkiej Brytanii funkcję pierwszego programu telewizji publicznej. Jest to najdłużej nadający ze wszystkich istniejących na świecie kanałów telewizyjnych - pierwsze, testowe przekazy rozpoczęto już w 1929, a stałe nadawanie ma miejsce od 1936.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.139 sek.