• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Call of Duty: Black Ops  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  SOG lub MACV-SOG (Military Assistance Command, Vietnam – Studies and Observations Group, dosłownie Dowództwo Wsparcia Militarnego, Wietnam – Grupa Studyjno-Obserwacyjna) był ściśle tajnym, wielozadaniowym oddziałem sił specjalnych Stanów Zjednoczonych, prowadzącym działania podczas konfliktu wietnamskiego.Specnaz (ros. Спецназ) – potoczne określenie sił specjalnych wojsk radzieckich, następnie Federacji Rosyjskiej. Termin „Specnaz” jest zbitką słów „specjalnoje naznaczenije”, co znaczy „specjalne przeznaczenie”. W Federacji Rosyjskiej słowo „specnaz” to właściwie synonim określenia „jednostki specjalne” (czasti specjalnowo naznaczenija), choć głównie używa się tego terminu w odniesieniu do rozmaitych oddziałów rosyjskich bądź z większości byłych republik radzieckich. Pododdziały podległe wywiadowi wojskowemu GRU nazywane były „SPECNAZ-em”, zaś te podległe KGB nosiły nazwę „OSNAZ”, co brało się z ich nazwy – „osoboje naznaczenije”.

  Call of Duty: Black Opsgra komputerowa z gatunku first-person shooter osadzona w realiach zimnej wojny, wyprodukowana przez Treyarch i wydana przez Activision. Gra ukazała się 9 listopada 2010 roku. Jest to siódma część serii gier Call of Duty.

  O rozpoczęciu nad nią prac poinformował na swoim profilu w serwisie LinkedIn David Kim, starszy animator studia Treyarch. Kim napisał: „Pracuję nad moim drugim tytułem jako starszy animator w branży gier u Activision/Treyarch przy Call of Duty 7.”

  Dzień Weteranów (ang. Veterans Day) - amerykańskie święto mające na celu uhonorowanie weteranów służących w siłach zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Obchodzone jest 11 listopada, w rocznicę zawarcia rozejmu po I wojnie światowej, w ten sam dzień co Święto Niepodległości i Dzień Pamięci w innych krajach. Mimo że święto poświęcone jest pamięci wszystkich weteranów, żywych i zmarłych, jego celem jest uczczenie głównie żyjących żołnierzy i wyrażenie podziękowania za ich służbę krajowi. Pamięci zmarłych żołnierzy poświęcone jest oddzielne święto, Memorial Day, obchodzone w maju.Wyspa Odrodzenia (ros. Остров Возрождения – Ostrow Wozrożdienija; po uzbecku Tiklanish orollari), do około 2001 roku wyspa na Jeziorze Aralskim, obecnie – w wyniku systematycznego obniżania się poziomu wody – półwysep. Znajduje się głównie w południowej części jeziora i rozciąga się południkowo, rozdzielając dawne Wielkie Jezioro, jak nazywano niegdyś południową, większą część Jeziora Aralskiego, na dwie części – wschodnią i zachodnią. Terytorium to dzieli granica pomiędzy Kazachstanem a Uzbekistanem, przy czym delimitacji ani demarkacji terenu nie dokonano, toteż pozostaje on terytorium spornym.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Lata 60. XX wieku, czasy zimnej wojny. Związek Radziecki i USA stoją na krawędzi konfliktu atomowego. Radziecki generał Nikita Dragowicz jest w posiadaniu zabójczego gazu Nova 6, który wykradł nazistom pod koniec II wojny światowej. Ma zamiar rozpylić zabójczą toksynę nad Ameryką. CIA otrzymuje zadanie z góry, aby zażegnać zagrożenie, dlatego postanawia aresztować kapitana Alexa Masona, który według śledczych jest w posiadaniu informacji na temat pewnego ciągu cyfr, który ma wpływ na działania wroga. Z powodu tego, iż Mason został poddany praniu mózgu, opowiada agentom ostatnie siedem lat życia.

  Kowloon City (chin. trad.: 九龍城區) – jedna z 18 dzielnic Hongkongu (specjalny region administracyjny należący do Chin) położona w centralnej części regionu Koulun. Powierzchnia dzielnicy wynosi 9,97 km², liczba mieszkańców według danych z 2006 roku 362 501, co przekłada się na gęstość zaludnienia wynoszącą 36 178 os./km².Zimna wojna – trwający w latach 1947-1991 stan napięcia oraz rywalizacji ideologicznej, politycznej i militarnej pomiędzy ZSRR i państwami satelitarnymi ZSRR skupionymi od 1955 w Układzie Warszawskim a także państwami pozaeuropejskimi pod hegemonią ZSRR (określanych jako blok komunistyczny, lub wschodni), a państwami niekomunistycznymi skupionymi od 1949 w NATO i paralelnych blokach obronnych (SEATO, CENTO) - pod politycznym przywództwem Stanów Zjednoczonych (określanych jako blok zachodni). Zimnej wojnie towarzyszył wyścig zbrojeń obu bloków militarnych wywołany polityką ZSRR dążącego do rozszerzania zasięgu jego światowej ekspansji terytorialnej i narzucania siłą ustroju komunistycznego i kontrakcją USA i jego sojuszników w tej sprawie.

  W 1961 roku rozpoczyna się inwazja w Zatoce Świń. Mason, wraz z sierżantem Frankiem Woodsem i Josephem Bowmanem ma za zadanie zlikwidować kubańskiego dyktatora, Fidela Castro. Podczas, gdy kubańscy uchodźcy z pomocą wojsk amerykańskich walczą z Kubą, drużyna Masona przekrada się do fortecy Castro. Gdy w końcu dyktator ginie z rąk Alexa, okazuje się, że był to sobowtór. Prawdziwy Fidel ukazuje się nam, gdy Mason, aby ratować uciekających przyjaciół, likwiduje przeszkodę dla samolotu na pasie i zostaje złapany. Wtedy mamy okazję po raz pierwszy spotkać generała Dragowicza. W ramach przyjaźni kubańsko-radzieckiej, Mason zostaje „podarowany” przez Fidela Dragowiczowi. Ten zabiera go do rosyjskiego łagru.

  Pentagon (z ang. Pięciokąt) – siedziba Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, stąd też "Pentagonem" jest często określany sam Departament Obrony.Rosyjska ruletka – gra hazardowa, polegająca na przyłożeniu lufy rewolweru do własnej głowy i naciskaniu spustu broni, po wcześniejszym zakręceniu obrotowym magazynkiem (bębenkiem) broni, na zmianę z przeciwnikiem.

  Kolejny epizod rozgrywa się w łagrze w Workucie. Mason, oficjalnie uznany za zaginionego, przeżywa trud więźnia w ciągu dwóch lat. Zaprzyjaźnia się z Wiktorem Reznowem (postacią znaną z wcześniejszej odsłony serii – Call of Duty: World at War) , byłym oficerem Armii Czerwonej, weteranem II wojny światowej, który ma osobiste powody do zemsty na Dragowiczu. Po ciągnących się miesiącach więzienia, Reznow i Mason obmyślają powstanie, które umożliwiłoby im ucieczkę i walkę ze złym generałem. Alex zabijając kamieniem strażnika, podczas pozorowanej bójki z Wiktorem, jako pierwszy rozpoczyna bunt. Wtedy wszyscy więźniowie i łągrownicy ruszają do ataku na znienawidzonych klawiszy. Podczas walk, Mason spotyka Siergieja Kozina, który poświęca się dla niego, przytrzymując swoim ciałem zamykające się drzwi. Powstanie rozszerza się na cały obóz. Mason, uzbrojony w Mini-guna likwiduje kolejne fale przeciwników, lecz żołnierze rosyjscy wypuszczają gaz łzawiący. Z opresji ratuje go Reznow, który ogłosił się przywódcą buntu. W końcowej fazie powstania, Reznow i Mason uciekają przed strażnikami na motocyklach. Podczas, gdy Mason przeskakuje na jadący pociąg, Reznow postanawia zrezygnować z ucieczki i zostaje otoczony przez siły radzieckie. Krzyczy do Alexa, że „wolność jest tylko dla niego (Masona), nie dla niego”.

  Mi-24 (ros. Ми-24) – ciężki śmigłowiec bojowy zaprojektowany w biurze konstrukcyjnym OKB Mil i produkowany w Rostowskiej Fabryce Śmigłowców "Rostwiertoł" w Rostowie nad Donem (ОАО Ростовский Вертолётный Завод "Роствертол"). Zadaniem Mi-24 jest wsparcie z powietrza i transport do ośmiu żołnierzy w przestrzeni ładunkowej. Wprowadzony do służby w siłach powietrznych Związku Radzieckiego w 1976 roku jest obecnie używany przez ponad 30 państw.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Po ucieczce z Workuty, Mason zostaje przydzielony do dyspozycji Jasona Hudsona, oficera CIA. Ten wprowadza go do Pentagonu na spotkanie z prezydentem Johnem Fitzgeraldem Kennedym. Kennedy zleca mu misję w Bajkonurze, która będzie polegać na zniszczeniu Sojuza 2 i likwidacji nazistowskich naukowców, współpracujących z Dragowiczem. Do misji zostają przydzieleni jego starzy koledzy, Woods i Bowman. Ich wtyką w obozie wroga miał być Grigorij Weaver, lecz zostaje szybko złapany przez pułkownika Lwa Krawczenkę, najbliższego współpracownika generała Dragowicza. Gdy ten wzywa Masona do poddania się i nie otrzymuje odpowiedzi, wyłupuje lewe oko Weavera. Woods i Mason obierają za cel stację łączności. Przebierają się więc w uniformy żołnierzy radzieckich i bezpiecznie przedostają się do wyznaczonego celu. Po likwidacji zagrożenia, postanawiają uwolnić Weavera. Mason, spektakularnie zjeżdżając na linie, eliminuje wartowników i oswabadza Grigorija. Następnie okazuje się, że Weaver nie umieścił ładunku, który miałby zniszczyć rakietę. Wtedy cała grupa kieruje się do pokoju nadawania. Gdy zawodzi ostatnia nadzieja, Mason bierze w swoje ręce wyrzutnię rakiet Walkiria i niszczy rakietę. W międzyczasie, Krawczenko ucieka helikopterem, a Dragowicz samochodem. Grupa ostrzeliwuje limuzynę generała, która ulega wypadkowi. Ciała Dragowicza nie odnaleziono.

  Wietkong, (ang. Vietcong, wiet. Việt Cộng) – nazwa ukuta przez południowowietnamskich polityków i przyjęta przez żołnierzy amerykańskich, a potem przez światowe media, na określenie partyzantów należących w czasie wojny wietnamskiej do Narodowego Frontu Wyzwolenia Wietnamu Południowego (ang. National Front for the Liberation of South Vietnam, wiet. Mặt trận Dân tộc Giải phóng miền Nam Việt Nam).Colt M1911A1 (starsza desygnata Automatic Pistol, Caliber .45, M1911A1) – amerykański pistolet samopowtarzalny kalibru .45 ACP. Wywodzi się z konstrukcji zaprojektowanej przez Johna Browninga w 1900. W roku 1911 Colt M1911 wszedł do wyposażenia armii amerykańskiej, a w 1926, po kolejnych niewielkich zmianach wynikających z doświadczeń I wojny światowej, opracowano wersję: M1911A1 którą można rozpoznać po podfrezowaniu w okolicy spustu, które ma ułatwiać strzelanie z tego pistoletu osobom o krótszych palcach, oraz tylnej części chwytu (poniżej bezpiecznika) z frezowanymi podłużnymi nacięciami zmniejszającymi obracanie się broni na boki.

  Po udanej misji w Bajkonurze, rząd postanawia wysłać Masona do Wietnamu, do miejscowości Khe Sahn, w której znajduje się obóz wojsk amerykańskich. Wraz z Hudsonem spotyka starego znajomego, Franka Woodsa, który dowodzi SOGiem. Podczas przejazdu przez obóz, baza zostaje zaatakowana przez Ludową Armię Wietnamu. Alex ratuje życie Hudsona i rusza bronić Khe Sahn. Za pomocą detonatorów odpala ładunki, likwidujące kolejne fale wroga oraz niszczy radzieckie czołgi T-55. W kolejnym etapie misji, bohaterowie muszą przebić się przez pierwszą linię obrony, która jest stale atakowana. Alex za pomocą wyrzutni rakiet niszczy kolejne czołgi. Pod koniec misji, na pobojowisku zjawia się Bowman, który także zostaje przydzielony do SOGu.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Pas szahida, zwany także pasem samobójców to rodzaj specjalnego pasa lub kamizelki, wypełnionej materiałami wybuchowymi, a także zaopatrzonej w bezpośredni mechanizm detonacyjny, uruchamiany przez zamachowca. Tego typu ładunki wypełniane są niekiedy również gwoździami, śrubami i innymi drobnymi metalowymi przedmiotami, mającymi, w momencie eksplozji, do maksimum zwiększyć liczbę potencjalnych ofiar zamachu.

  W kolejnym etapie gry, Mason zostaje wysłany do miasta Hue, będącego aktualnie pod oblężeniem na skutek Ofensywy Tet. Głównym celem Alexa jest ewakuowanie rosyjskiego zdrajcy i ważnych dokumentów. Helikopter, na którym Mason i Woods przebywają zostaje zestrzelony, a bohaterowie lądują w samym środku budynku, w którym przebywa zdrajca. Żołnierze SOG, czyszczący kolejne pomieszczenia, dowiadują się od wietnamskiego spikera o tym, że komuniści mają zamiar rozstrzeliwać cywilów. Mason w końcu trafia do pokoju z Rosjaninem, gdy nagle zostaje zaatakowany przez żołnierza LAW. Z opresji ratuje go Wiktor Reznow, urojenie Masona, wywołane na skutek prania mózgu Alexa w Workucie. Od tej chwili, Masonowi będzie się zdawać, że Reznow wydostał się z Workuty i pomaga mu zabić Dragowicza. Dokumenty dotyczą radzieckiej obecności w Wietnamie i Laosie, jednak pośród papierków Mason odkrywa, że generał Dragowicz i jego zastępca, Krawczenko także są w Wietnamie. W kolejnej części gry, bohaterowie za pomocą wsparcia śmigłowców niszczą obwarowane budynki i czołgi. Po koniec, oddział zostaje otoczony przez Wietnamczyków. Dochodzi do zaciekłej bitwy. Na szczęście w ostatnim momencie przybywa łódź ratunkowa, która ratuje Masona i resztę przed nalotem amerykańskich śmigłowców.

  Emmanuelle Sophie Anne Chriqui (ur. 10 grudnia 1977 w Montrealu) – kanadyjska aktorka filmowa i telewizyjna. Posługuje się perfekcyjnie językiem angielskim i francuskim. Ma 160 cm wzrostu.III Rzesza Niemiecka (niem. Das Dritte Reich) – nieoficjalna nazwa państwa niemieckiego pod rządami NSDAP w latach 1933–1945. Oficjalnie państwo nosiło nazwę Rzesza Niemiecka (Deutsches Reich), od 1938 (po Anschlussie Austrii) używano także nazwy Rzesza Wielkoniemiecka (Großdeutsches Reich).

  Informacje o planach Dragowicza trafiają do Hudsona i Weavera, którzy odkrywają, iż jednym z naukowców, pracujących dla generała jest doktor Daniel Clarke. Oficerowie CIA przybywają do dzielnicy Hongkongu, w której ukrywa się chemik. Podczas wnikliwego przesłuchania, wychodzi na jaw informacja, że Clarke jest spalony i jest celem numer jeden do zlikwidowania. Nagle Hudson i reszta zostają zaatakowani przez oddział Specnazu. Są zmuszeni do ucieczki dachami. Clarke ujawnia, iż Steiner i główna baza projektu Nova 6 znajduje się w ZSRR, a konkretnie w górach Jamantau. Po pokonaniu wielu przeciwników, Clarke wysadza w powietrze śmigłowiec Mi-8, należący do Dragowicza. Podczas długotrwałej ucieczki, Clarke i Hudson zmuszeni są do skoku na dach sąsiedniej budowli. Jasonowi to się udaje, ale chemik ledwo się utrzymuje na krawędzi. W chwili, gdy ma przekazać szczegółowe informacje, ginie z rąk snajpera i efektownie spada z dachu. Hudson i Weaver uciekają, a za następny kierunek misji wybierają wskazany przez Clarka obiekt w ZSRR.

  Central Intelligence Agency, CIA (pol. Centralna Agencja Wywiadowcza) – rządowa agencja służby wywiadowczej USA, zajmująca się pozyskiwaniem i analizą informacji o zagranicznych rządach, korporacjach i osobach indywidualnych oraz opracowywaniem, na podstawie tych informacji, raportów dla instytucji rządowych USA. Agencja organizowała także operacje, których celem była interwencja w wewnętrzne sprawy wybranych państw, od propagandy po wspieranie oddziałów paramilitarnych. Jednym z wielu przykładów takich interwencji jest udział w organizacji zamachu stanu w Iranie w 1951 (Operacja AJAX).Strzelanka pierwszoosobowa, FPS (od ang. first-person shooter) – gatunek gier komputerowych skoncentrowanych na walce z przeważającym zastosowaniem broni palnej, których akcja obserwowana jest z perspektywy pierwszej osoby. Innymi słowy, gracz doświadcza akcji oczami głównego bohatera. Widzi ręce i broń postaci. Pozostałe części ciała tylko na filmach objaśniających fabułę. Strzelanka pierwszoosobowa jako gatunek dzieli cechy wspólne z innymi strzelankami, które stanowią zarazem część gatunku gier akcji. Innego rodzaju broń niż broń palna jest możliwa, ale jej znaczenie jest zwykle drugorzędne.

  Kolejna misja jest opowieścią Reznowa o projekcie Nova 6. Pod koniec II wojny światowej, generał Dragowicz wraz z członkami 3 Drużyny Uderzeniowej wyrusza na koło podbiegunowe w celu złapania oficera SS i przejęcia kontroli na ładunkiem pewnego niemieckiego statku. Reznow i jego przyjaciel, Dmitrij Petrenko rozmawiają na temat sporów pomiędzy generałem a Wiktorem. Dragowicz bowiem zostawił bez wsparcia oddział Reznowa w Stalingradzie. Wiktor do dnia dzisiejszego chciał zemścić się na Nikicie. Podczas walk z ostatnimi niemieckimi żołnierzami, Reznowowi w końcu udaje się aresztować oficera SS. Okazuje się nim Friedrich Steiner, który dobrowolnie zgodził się na współpracę z Dragowiczem. W kolejnej części gry, oddział Reznowa ma za zadanie oczyścić pokład zamrożonego okrętu, na którym ma ponoć znajdować się niemiecka broń masowego rażenia. Oficjalnie gaz Nova 6 trafia w ręce Sowietów, jednak z polecenia Dragowicza, Reznow i jego ludzie zostają aresztowani i wsadzeni do specjalnych pomieszczeń. Generał chce osobiście zobaczyć działanie toksyny, na skutek czego ginie Dmitrij Petrenko. W międzyczasie, niedaleko statku pojawiają się jednostki brytyjskie, które za zadanie mają przejąć ładunek. Dochodzi do walki pomiędzy Rosjanami, Anglikami, a świeżo uwolnionym Reznowem. Podczas ucieczki, Wiktor podkłada ładunek na jedną z rakiet. Okręt idzie na dno z całym projektem Nova 6, a kapitan Wiktor Reznow zostaje złapany i umieszczony w Workucie.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Dan Trejo (ur. 16 maja 1944 w Los Angeles w stanie Kalifornia, USA) – amerykański aktor filmowy meksykańskiego pochodzenia. Najbardziej znany jest z ról czarnych charakterów i przestępców. Często występuje w filmach Roberta Rodrigueza.

  Po zakończonej ofensywie Tet i oblężeniu miasta Hue, Mason leci śmigłowcem w okolicach granicy Wietnamu i Laosu. Maszyna zostaje zestrzelona, piloci giną, a Alex i Woods zostają w pułapce. Z opresjii ratuje ich urojenie Masona – Reznow. Razem likwidują żołnierzy Wietkongu i przedostają się do obozu wroga. Alex podkłada ładunki wybuchowe pod cele wojskowe i detonuje w odpowiedniej chwili. Dochodzi do ostrej strzelaniny. Oddział Woodsa i Bowmana odkrywa podziemny tunel, stworzony przez Wietnamczyków. Mason podejrzewa, iż tam może znajdować się Krawczenko, który byłby dowodem na istnienie radzieckiej obecności w Wietnamie. Alex schodzi do podziemi ze Swiftem. Ten jednak szybko ginie na skutek nieuwagi Masona, który napotyka ponownie Reznowa. Razem z Wiktorem czyszczą tunele i dochodzą do pokoiku Krawczenki. Okazuje się, że niebawem dojdzie do wybuchu. Mason ucieka z tuneli i wskakuje na pokład śmigłowca.

  Brian Keith Bloom (ur. 30 czerwca 1970 roku w Long Island, w stanie Nowego Jorku) − amerykański aktor telewizyjny i filmowy.Treyarch – studio tworzące gry komputerowe, podległe Activision, założone w 1996 roku przez Petera Akemanna i Doğana Köslü (né Don Likeness), później w 2001 przejęte przez Activision. Są m.i. twórcami gier t.j. Call of Duty: World at War oraz Call of Duty: Black Ops. Studio znajduje się w Santa Monica w Kalifornii.

  Amerykańskie lotnictwo zestrzeliło radziecki samolot transportowy, wiozący ładunek Novy 6. Mason, wraz z Woodsem i Bowmanem otrzymują za zadanie sprawdzenie wraku. Za pomocą sprawnego ataku z wody, powietrza i ziemi, bohaterom udaje się szybko znaleźć wrak samolotu. Podczas rozpoznania, Amerykanie napotykają niewielkie siły Wietkongu, jednak po chwili, na arenę bitwy wkraczają śmigłowce Mi-24, które niszczą amerykańskie helikoptery i spuszczają na linach żołnierzy Specnazu. Masonowi i pozostałym bohaterom jednak udaje się przedostać na wrak samolotu. Na skutek przeważających sił wroga i ostrzału z powietrza, wrak samolotu spada niedaleko rzeki, a Mason, Woods, Bowman i kilku innych żołnierzy trafiają do niewoli.

  Steam (ang. para) – system dystrybucji cyfrowej, system zabezpieczeń oraz system gry wieloosobowej stworzony przez Valve Corporation.GameRankings – strona internetowa agregująca recenzje gier komputerowych z innych stron prezentując średnią ocenę danej gry. Podobne serwisy to: Metacritic (również zarządzany przez CNET), GameStats i Rotten Tomatoes.

  Hudson i Weaver, podążający za śladem Steinera odnajdują go w górach Jamantau w ZSRR. Z pomocą samolotu SR-71 Blackbird likwidują stojące na ich drodze zagrożenia i przedostają się do stacji nadawczej. Tam niszczą aparaturę, jednak dochodzi do lawiny, na skutek czego ginie Harris, oficer CIA. Bohaterowie uciekają przed żywiołem i desantują się niedaleko głównej bazy. Tam odkrywają ogromny spisek na życie mieszkańców USA. Okazuje się, że Dragowicz planuje za pomocą swoich „uśpionych agentów”, występujących w stolicy każdego stanu, rozpylić gaz Nova 6. Ogromne skażenie terenu wyniszczyłoby ludzi, zwierzęta i roślinność na całym obszarze kontynentu amerykańskiego. Steiner, objaśniający całą sytuację z megafonów, wysadza główną bazę i wszystkie dowody (które na szczęście w ostatniej chwili sfotografował Weaver).

  Activision, Inc. – wydawca i producent gier komputerowych. Firma została założona 1 października 1979. Ich pierwsze produkty były wydawane na kartridżach na konsolę Atari 2600. Obecnie jest drugim (po Electronic Arts) co do wielkości wydawcą gier komputerowych i wideo na świecie.Armia Czerwona, ros. Красная Армия, pełna nazwa Robotniczo-Chłopska Armia Czerwona (Рабоче-Крестьянская Красная Армия, RKKA), od 23 lutego 1946 roku Armia Radziecka (ros. Советская армия, stosowane również tłumaczenie Armia Sowiecka) – wojska lądowe Sił Zbrojnych ZSRR, istniejące do grudnia 1991 (przemianowane m.in. na Wojska Lądowe Republiki Białoruś, Wojska Lądowe Federacji Rosyjskiej oraz wojska lądowe każdej z pozostałych dawnych republik ZSRR).

  Oficjalnie uznani za zaginionych w akcji, Mason, Woods i Bowman trafiają do niewoli. Są przetrzymywani na granicy Laosu i Wietnamu. Podczas przesłuchania Bowmana pojawia się radziecki żołnierz, rozkazujący mu zagrać w rosyjską ruletkę. Bowman nie ulega presji, za co zostaje zlikwidowany za pomocą gazrurki. Następny ma być Woods. Temu jednak przypisuje szczęście i słychać trzask, nie wystrzał. Kolej na Masona. Jednym ruchem odkrywa, że nabój jest załadowany. Zabija wietnamskiego bukmachera, zabiera jego pistolet i likwiduje kolejnych dwóch. Następnie, Alex i Frank ruszają w pościg za radzieckim żołnierzem, który w końcu ginie z rąk Masona. Później bohaterowie kradną rosyjski śmigłowiec i dokonują zemsty za miesiące przebyte w niewoli. Niszczą sampany, rurociąg gazowy, będący ważną częścią szlaku Ho Chi Minha, śmigłowiec Mi-8, wzgórze, na którym znajdują się działa i obsługę dział przeciwlotniczych. Następnie na drodze pojawiają się dwa śmigłowce Mi-24. Po spektakularnym pojedynku z nimi, Woods i Mason lądują i ruszają w dżunglę. Odnajdują bazę rosyjskich żołnierzy, w której przebywa Krawczenko i pozostali jeńcy. Uwalniają ich i ruszają rozprawić się z Krawczenką (tzn. ocalony Reznow rozkazuje Masonowi zabić Krawczenkę, Woods chciał się ewakuować). Gdy Mason otwiera drzwi do pokoju rosyjskiego pułkownika, ten, ubrany w pas szahida obezwładnia głównego bohatera, później zostaje dźgnięty nożem przez Woodsa. Krawczenko wyciąga zawleczki z granatów, a Woods wraz z nim wyskakuje przez okno.

  Republika Kuby (nazwa oficjalna República de Cuba) – państwo w Ameryce Środkowej położone na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Państwo to składa się z wyspy o nazwie Kuba oraz szeregu otaczających ją mniejszych wysepek, z których największą jest Isla de la Juventud. Stolicą Kuby jest Hawana, a największe miasta to: Santiago de Cuba, Camagüey, Holguin, Guantánamo, Santa Clara.Inwazja w Zatoce Świń (es: "La Batalla de Girón" lub "Playa Girón") – nieudana próba inwazji kubańskich emigrantów na południową Kubę przy wsparciu ze strony USA. Celem operacji było obalenie rządu Fidela Castro.

  Mason, przerażony śmiercią Woodsa, postanawia wykonać wolę Reznowa i zabić Steinera oraz Dragowicza. W notatkach znalezionych w pokoju Krawczenki odkrywa, że Niemiec przebywa na Wyspie Odrodzenia w ZSRR. Wyrusza tam wraz z Wiktorem. Równolegle z nim, oddział CIA, dowodzony przez Hudsona i Weavera dokonuje desantu na wyspie w celu aresztowania Steinera i uchronienia go przed żądnym zemsty Masonem. W momencie kulminacyjnym, Alex, w mundurze Reznowa mówi do Steinera: „Ja jestem Wiktor Reznow, a to jest moja zemsta!” i strzela mu w głowę. W następstwie, Weaver i Hudson wpadają do pomieszczenia, Grigorij zostaje trafiony w ramię, natomiast Hudson szybko obezwładnia Masona i zabiera go do bazy CIA w przekonaniu, iż Alex jest w posiadaniu informacji na temat stacji nadawczej Dragowicza.

  Robert Strange McNamara (ur. 9 czerwca 1916 w San Francisco, zm. 6 lipca 2009 w Waszyngtonie) – amerykański polityk i biznesmen, w latach 1961-1968 sekretarz obrony USA, w latach 1968-1981 prezes Banku Światowego. McNamara był odpowiedzialny za instytucję analizy systemowej w polityce publicznej, którą rozwinął w dyscyplinę znaną dzisiaj pod nazwą analizy politycznej.Sojuz 2 (ros. Союз-2) – bezzałogowy lot statku Sojuz 7K-OK, wprowadzony jako statek-cel dla załogowego pojazdu Sojuz 3 w celu wzajemnego połączenia obydwu konstrukcji. Pomimo zbliżenia na niewielką odległość manewr dokowania nie powiódł się. Kapsuła wylądowała 28 października 1968.

  Mason ucieka z pokoju przesłuchań w CIA i odkrywa prawdę. Reznow zmarł podczas ucieczki z Workuty, Woods trafił do więzienia w Hanoi. Jest także prawdopodobieństwo, iż Mason dokonał zamachu na Johna Kennedy'iego. Hudson wyjaśnia mu, że mózg Alexa został zaprogramowany w Workucie przez Steinera, aby pamiętać pewien ciąg cyfr. Mason przypomina sobie ostatnie chwile z życia, zwłaszcza scenę przekazania go jako prezentu w darze Rosjanom. Widział wtedy statek handlowy „Rusałka”. Głos Dragowicza także oficjalnie określił stację nadawczą.

  Sony PlayStation 3 (potocznie PS3; do września 2009 znak towarowy PLAYSTATION 3, obecnie PlayStation 3) – konsola gier wideo firmy Sony, trzecia w rodzinie PlayStation.PlayStation Network (PSN) – darmowa usługa sieciowa, dostępna dla użytkowników konsol: PSP, PS3 i PS Vita z aktywnym połączeniem do Internetu. Posiada własną przeglądarkę WWW oraz aplikację umożliwiającą kupowanie gier (PlayStation Store). Umożliwia grę z innymi graczami przez sieć oraz zapamiętuje nazwy innych użytkowników spotkanych w grach, dzięki czemu można z nimi nawiązywać kontakt przez specjalną pocztę lub przez czat.

  Amerykańskie wojska i siły specjalne, wyruszają do Zatoki Świń w celu zniszczenia stacji nadawczej, znajdującej się na pokładzie „Rusałki”. Mason wyrusza wraz z nimi. Podczas walk okazuje się, że właściwa baza radziecka znajduje się pod okrętem. Hudson tłumaczy żołnierzom, że nie mają tu czego szukać, gdyż za parę minut to miejsce zniknie z mapy z pomocą lotnictwa. Mason jednak podkreśla, że musi zabić Dragowicza i pomścić śmierć wielu swoich bliskich. Jason zgadza się i razem wyruszają pod wodę.

  Xbox LIVE – system rozrywki sieciowej stworzony przez Xbox Team, który jest częścią Microsoft Corporation. Podłączyć się do niego mogą wszyscy posiadacze konsoli Xbox 360 jak i usługi Games for Windows Live. Serwis jest dostępny we wszystkich krajach, w których odbyła się oficjalna premiera konsoli Xbox 360. Istnieją dwa rodzaje konta w Xbox Live – członkostwo darmowe Silver i członkostwo płatne Gold. Dostęp do niektórych możliwości, jak na przykład granie przez Internet wymaga zakupu abonamentu Gold (uiszczając opłatę za pomocą karty kredytowej, albo kupując zdrapki z kodem doładowującym). Do kupowania zawartości z Xbox Live służy wirtualna waluta – punkty Microsoft Points.Sarah Michelle Prinze, właściwie Sarah Anne Michelle Gellar (ur. 14 kwietnia 1977 w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka.

  Masonowi i Hudsonowi udaje się przedostać do stacji nadawczej. Likwidując wszystko na swojej drodze, docierają do głównego pomieszczenia, tam jednak spotykają generała Dragowicza. Gdy ten celuje do Masona, zostaje postrzelony przez Hudsona i spada wraz z Alexem na dolny pokład. W tym momencie rozpoczyna się finałowa walka z przeciwnikiem. Dragowicz w ostatnim geście obrony podrzuca Masonowi pomysł, iż to on zabił Kennedy'iego. Ostatecznie, generał Nikita Dragowicz ginie uduszony przez Alexa. Hudson i Mason ewakuują się z tonącego statku i bazy, która zapada się w morskie głębiny. Wszyscy związani z projektem Nova 6 zginęli, a konflikt atomowy, spowodowany przez zbuntowanego generała między dwoma mocarstwami został zażegnany.

  Sampan - łódź lub mały statek, zwykle o konstrukcji drewnianej, przeznaczony do żeglugi rzecznej i przybrzeżnej we wschodniej Azji, częstokroć służący również za miejsce zamieszkania użytkującej go rodziny. Wyraz „sampan”pochodzi z j. chińskiego (三板 – sam pan) i oznacza łódź.Tryb kooperacji lub współpracy (ang. cooperative, co-op) – tryb dostępny w grach komputerowych w trybie wieloosobowym, wymaga połączenia z Internetem lub siecią LAN. Umożliwia współpracę dwóch lub więcej graczy i rozgrywkę przeciwko sztucznej inteligencji. Tryb ten może polegać na wspólnym przejściu trybu dla pojedynczego gracza (Gears of War, Resident Evil 5, Wrota Baldura) lub oferować osobną rozgrywkę (Mass Effect 3, Portal 2, Shank). Wzrost popularności usług typu PlayStation Network, Xbox Live czy Steam spowodował coraz częstsze pojawianie się tego trybu.

  Bohaterowie[ | edytuj kod]

 • Kapitan Alex Mason – postać w którą wciela się gracz. Służył armii SOG, walczył w Wietnamie i Laosie. Na końcu gry okazuje się, że wyczyszczono jego pamięć.
 • Sierżant Frank Woods – przyjaciel Masona, w początkowych fazach rozgrywki walczy u boku gracza. Po odczytaniu maila (dostęp można uzyskać uwalniając się z krzesła w głównym menu) tajemniczy informator donosi graczowi, że Woods przeżył, oraz to że jest przetrzymywany w więzieniu Hanoi.
 • Joseph Bowman – czarnoskóry żołnierz SOG, zostaje zabity w trakcie tortur na granicy Laosu (żołnierz Specnazu uderza go trzykrotnie w głowę gazrurką).
 • dr. Daniel Clarke – angielski naukowiec, wynalazł gaz Nova 6, były współpracownik generała Dragowicza, przesłuchiwany przez Hudsona w Kowloon City, ginie od strzału w głowę w trakcie ucieczki, przed żołnierzami Specnazu.
 • Jason Hudson – agent CIA, kolejna postać, w którą wciela się gracz, jednocześnie towarzysz w niektórych misjach granych Masonem, śledczy Alexa.
 • Grigorij Weaver – agent CIA, współpracownik Hudsona, śledczy Masona. Pułkownik Krawczenko wyłupał mu oko podczas misji w Bajkonurze.
 • John F. Kennedyprezydent USA, zleceniodawca Masona, ginie w zamachu 22 listopada 1963 r. lecz w grze nie jest to przedstawione.
 • Generał Nikita Dragowicz – radziecki generał, jeden z promotorów projektu „Nova 6”, główny cel Masona. Ginie uduszony przez Masona.
 • Pułkownik Lew Krawczenko – oficer radziecki, słynący z okrucieństwa, prawa ręka Dragowicza, podczas walki w wietnamie przeżywa razem z Woodsem , umiera w sequelu gry.
 • Kapitan Wiktor „Wilk” Reznow – radziecki żołnierz, walczył podczas II wojnie światowej, zesłany do Workuty, wraz z Masonem ucieka z obozu. Jest jedną z głównych zagadek gry. (Postać z gry Call of Duty: World at War)
 • Dmitrij Petrenko – radziecki żołnierz, przyjaciel Reznowa, zostaje zabity z rozkazu Dragowicza (do pomieszczenia, w którym się znajdował, wpuszczono gaz Nova 6), warto dodać że Petrenko był postacią grywalną w Call of Duty: World at War.
 • Newski, Twelin, Bełow, Wichariew – członkowie 3 Drużyny Uderzeniowej, koledzy Reznowa. Twelin ginie w trakcie ucieczki ze statku. Newski ucieka razem z Reznowem, nie wiadomo co się stało z Bełowem i Wichariewem, prawdopodobnie zginęli w tej samej komorze gazowej co Petrenko.
 • Friedrich Steiner – oficer SS, nazistowski naukowiec, który poszedł na współpracę z Rosjanami pod koniec wojny. Ginie zabity przez Masona.
 • Siergiej Kozin – jeden z więźniów w Workucie, nazywany „Bestią z Magadanu” silny i wysoki, ginie od przygniecenia żelaznymi drzwiami podczas ucieczki.
 • Fidel Castro – kubański dyktator, w ramach przyjaźni kubańsko-radzieckiej, darowuje głównego bohatera Rosjanom, cel Masona podczas operacji 40.
 • Major Neitsch – członek U.S. Air Force, kieruje aparaturą zwiadu RSO samolotu SR-71 Blackbird w misji „WMD”.
 • Kapitan Mosely – członek U.S. Air Force, pilot samolotu zwiadowczego SR-71 Blackbird w misji „WMD”.
 • Swift – Żołnierz SOG, pojawiający się w misji „Victor Charlie”. Ginie w tunelach Wietkongu, zadźgany przez Wietnamczyka. Nosił czapkę z daszkiem skierowanym do tyłu, a także miał maczetę na plecach. Używał pistoletu typu Colt M1911 z tłumikiem.
 • Brooks – Agent CIA, pojawia się w misji na Bajkonurze i Uralu; można usłyszeć jego głos na okręcie „Rusałka”.
 • Harris – Agent CIA z oddziału Hudsona, ginie podczas lawiny na Uralu, spadając z kładki na zbocze góry.
 • Bohaterowie w trybie zombie[ | edytuj kod]

  Five:

  Samuel "Sam" Worthington (ur. 2 sierpnia 1976 w Godalming, Surrey, Wielka Brytania) − australijski aktor i filmowiec pochodzenia brytyjskiego.John Fitzgerald Kennedy (ur. 29 maja 1917 w Brookline, zm. 22 listopada 1963 w Dallas) nazywany „JFK”, „Jack Kennedy”, „Ken” – 35. prezydent Stanów Zjednoczonych, zginął w zamachu.
 • John F. Kennedy
 • Robert S. McNamara
 • Richard Nixon
 • Fidel Castro
 • Nacht der Untoten, Verruckt, Shi-no Numa, Der Riese, Kino der Toten, Ascension i Shangri-La, The Moon (mapa Ascension znajduje się w pierwszym DLC pt.: First Strike, natomiast Shangri La znajduje się w trzecim pakiecie map pt.: Annihilation):

 • Tank Dempsey
 • Nikolai Belinski
 • Takeo Masaki
 • Edward Richtofen
 • Call of the Dead (Dostępna staje się po zakupie drugiego dodatku DLC pt.: Escalation):

  Edward Allen Harris (ur. 28 listopada 1950 w Tenafly w stanie New Jersey) - aktor i reżyser amerykański. Czterokrotnie nominowany do Oscara, za role w filmach: Apollo 13, Truman Show (za tę rolę otrzymał w 1999 nagrodę Złoty Glob), Pollock i Godziny. Oprócz występowania w filmach często gra i reżyseruje w teatrze.Richard Milhous Nixon (ur. 9 stycznia 1913 w Yorba Linda, zm. 22 kwietnia 1994 w Nowym Jorku) – jeden z bardziej znaczących amerykańskich polityków XX wieku. 37. prezydent Stanów Zjednoczonych, wcześniej 36. wiceprezydent. Był jedynym jak dotąd prezydentem, który ustąpił ze stanowiska przed końcem kadencji.
 • Sarah Michelle Gellar
 • Robert Englund
 • Michael Rooker
 • Danny Trejo


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Wołgograd (ros. Волгоград, do roku 1925 Carycyn (ros. Царицын), od 10 kwietnia 1925 do 7 listopada 1961 Stalingrad (ros. Сталинград)) – miasto obwodowe w Rosji, nad dolną Wołgą. Przed przybyciem Rosjan na tereny, na których leży obecnie Wołgograd, miejscowość nazywała się Cary czin – "żółta wyspa", tj. wysepka, na której została pierwotnie założona osada, a która została utworzona przez "żółtą rzekę" (niosącą pokłady piasku i gliny), tat. Sarysu, później nazwaną przez Rosjan Carycą. Miasto w styczniu 2010 liczyło 979 617 mieszkańców przy powierzchni 565 km².
  GameSpy Industries, Inc. (GameSpy) – amerykańska strona internetowa o grach komputerowych i oddział IGN Entertainment. Strona została założona w 1996 roku i publikuje wiadomości związane z branżą, recenzje oraz zapowiedzi gier komputerowych. Z jej inicjatywy powstała wyszukiwarka serwerów w grach – GameSpy Arcade.
  Szlak Ho Chi Minha – obiegowa nazwa używana w czasie wojny wietnamskiej na określenie skomplikowanego systemu tajnych tras komunikacyjnych łączących Wietnam Północny z Wietnamem Południowym omijających silnie obsadzoną strefę zdemilitaryzowaną, poprzez obszary sąsiadujących państw, Laosu i Kambodży. System ów zapewniał dostarczanie zaopatrzenia, ludzi i uzbrojenia siłom Wietkongu i Ludowej Armii Wietnamu (dalej w tekście LAW) w czasie trwania konfliktu w latach 1960–1975.
  Lockheed SR-71 Blackbird – samolot dalekiego zwiadu strategicznego. Zaprojektowany na przełomie lat 50. i 60. XX wieku na zamówienie CIA, eksploatowany przez CIA, NASA oraz USAF. Dwusilnikowy odrzutowy średniopłat w układzie delta, osiągający prędkość Mach 3 oraz pułap 24-28 km, dzięki temu był nieosiągalny dla ówczesnych systemów obronnych. SR-71 był samolotem nieuzbrojonym, dwumiejscowym, w drugiej kabinie za pilotem znajdował się operator RSO, czyli operator elektronicznej aparatury zwiadowczej. Jej zasięg pozwalał na głęboką penetrację terenu przeciwnika bez konieczności przekraczania granic i naruszania obszaru powietrznego wroga.
  Xbox 360 – druga konsola gier wideo wyprodukowana przez firmę Microsoft. Została opracowana we współpracy z IBM, ATI i NEC. Xbox 360 to następca konsoli Xbox, konkuruje z Sony PlayStation 3 i Nintendo Wii w ramach siódmej generacji gier konsolowych. Platforma zintegrowana jest z usługą Xbox Live, usługą pozwalającą graczom na rywalizację w trybie online i pobieranie treści, takich jak gry zręcznościowe, dema gier, filmy z gier, programy telewizyjne oraz filmy.
  Game Informer – amerykański miesięcznik poświęcony grom komputerowym, założony w sierpniu 1991. Magazyn należy i jest publikowany przez GameStop. Aktualny nakład magazynu wynosi 3 000 000. Redaktorem naczelnym jest Andrew Reiner.
  Hongkong (oficj. Specjalny Region Administracyjny Hongkong; ang. Hong Kong, Hong Kong Special Administrative Region of the People’s Republic of China, chiń. 香港, kantoński jyutping: hoeng1 gong2, mandaryński pinyin: Xiānggǎng) – specjalny region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej (drugim regionem jest Makau), znajdujący się na wschodnim wybrzeżu Chin, nad Morzem Południowochińskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.079 sek.