• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • California Zephyr

  Przeczytaj także...
  Wagon sypialny – wagon kolejowy z miejscami do spania. W przedziałach zamiast miejsc siedzących znajdują się miejsca sypialne, najczęściej od jednego do trzech. Wagony sypialne są włączane do pociągów dalekobieżnych kursujących w porze nocnej.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  AMD-103 Genesis jest jedną z najpopularniejszych lokomotyw kursujących na amerykańskiej kolei Amtrak. Jej nazwa pochodzi od skrótu firmy AMTRAK, słowa DIESEL (spalinowa) oraz maksymalnej prędkości, 103 mil na godzinę (165 km/h).
  California Zephyr podczas nocnego postoju na stacji w Salt Lake City
  Green River - jedna z licznych na trasie maleńkich stacji amerykańskiego interioru
  Pociąg na tle klifów w Utah
  Chicago Union Station, wschodni kraniec trasy
  Stacja w Emeryville, zachodni kraniec trasy

  California Zephyr – połączenie kolejowe o długości 3 924 km, łączące amerykańskie miasta Chicago i Emeryville, na przedmieściach San Francisco, obsługiwane przez państwowego przewoźnika Amtrak. Marka California Zephyr funkcjonuje na rynku kolejowym od 1949 roku, jednak w swej obecnej formie połączenie istnieje od 1983 roku. Aktualnie ma charakter przede wszystkim turystyczny, gdyż pod żadnym względem nie jest w stanie konkurować z ofertą linii lotniczych na tej samej trasie. Codziennie odjeżdża jeden pociąg w każdą stronę. Rozkładowy czas podróży wynosi 51 godzin i 20 minut, czyli ponad dwie doby. Linię obsługują składy złożone z wagonów z miejscami siedzącymi oraz wagonów sypialnych. Ciągną je lokomotywy typu AMD 103 Genesis firmy General Electric. W pociągach obowiązuje całkowita rezerwacja miejsc.

  General Electric – w 2009 dwunaste co do wielkości przedsiębiorstwo na świecie, zarówno pod kątem obrotów, generowanego dochodu jak i wartości rynkowej (406 mld USD w lipcu 2007). Spółka zajmuje obecnie trzecie miejsce na liście Największych Przedsiębiorstw na Świecie, czasopisma Forbes . Spółka publiczna notowana na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE): GE (tzw. "Wall Street").Salt Lake City (dosł. Miasto nad Jeziorem Słonym) – miasto w zachodniej części Stanów Zjednoczonych i stolica stanu Utah, położone nad rzeką Jordan, na wschód od Wielkiego Jeziora Słonego.

  Trasa[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]


  Amtrak – operator pociągów pasażerskich w Stanach Zjednoczonych, działający od 1 maja 1971. Nazwa pochodzi od połączenia słów American i track (tor). Nominalnie jest zwykłym przedsiębiorstwem, oficjalnie zwanym National Railroad Passenger Corporation, jednak pakiet kontrolny jego akcji należy do amerykańskiego rządu federalnego. Pewna część akcji należy do tych regionalnych linii kolejowych które przekazały firmie swoje serwisy pasażerskie w momencie jej powstania.San Francisco – miasto i hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych, położone na półwyspie otoczonym przez Ocean Spokojny na zachodzie, zatokę San Francisco na wschodzie i cieśninę Golden Gate na północy. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Kalifornii i trzynaste w całym kraju. Ósme miasto w Stanach Zjednoczonych pod względem gęstości zaludnienia. San Francisco jest częścią obszaru metropolitalnego San Francisco Bay Area, którego liczba ludności przekracza 7,2 miliona.
  Emeryville – miasto w USA, w stanie Kalifornia, w hrabstwie Alameda. Według spisu ludności z roku 2010, w Emeryville mieszka 10080 mieszkańców. W Emeryville swoje siedziby mają między innymi Pixar, Jamba Juice, Maxis, LeapFrog, Sendmail i MobiTV.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.754 sek.