• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Calgary  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Calgary jest jednym z większych miast w kanadyjskich. Pomimo tego, że jest znacznie mniejsze niż Montreal pod względem ilości i wysokości stojących tu budynków nie ustępuje mu na krok. Znajduje się tutaj jeden budynek którego wysokość przekracza 200 metrów wysokości. Ponad 150 metrów ma 10 budynków, a ponad 100 metrów, prawie 50. Podobnie jest w Montrealu. Innym podobieństwem jest czas ich budowania. W obu przypadkach gmachy te nie powstały w jakimś konkretnym okresie, lecz stopniowo. Jednak tutejsze drapacze chmur zaczęły się pojawiać kilkanaście lat później, bo w latach 70. Drugą różnicą jest to, że tutaj wysokie budynki nadal sa budowane, podczas gdy w Montrealu, jedynie te niższe. Obecnie w Calgary w trakcie budowy są trzy wieżowce przekraczające 150 metrów wysokości, w tym The Bow, który ma pretendować do miana najwyższego w mieście. Ponadto, zatwierdzono projekty kilku innych.Rodeo jest sportem powstałym z pracy z bydłem głównie w Ameryce, a także w Hiszpanii i Australii. Bazuje ono na umiejętnościach wymaganych do pracy kowbojów. Dzisiaj jest to sportowe wydarzenie składające się z konkurencji związanych głównie z końmi, a także z bydłem, zaprojektowane do sprawdzenia umiejętności i prędkości startujących zawodników. Rodeo jest bardzo ściśle powiązane z western riding (można powiedzieć, że jest jego częścią), czyli stylem jazdy, w którym są szkolone konie, biorące udział w rodeo (nie dotyczy dzikich koni, używanych w niektórych konkurencjach).
  Panorama Calgary
  Stadion Saddledome w Calgary

  Calgary – największe miasto kanadyjskiej prowincji Alberta, leżące na przedgórzu Gór Skalistych nad rzeką Bow.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Dane
 • 3 Klimat
 • 4 Religia
 • 5 Wieżowce
 • 6 Sport
 • 7 Demografia
 • 8 Polonia
 • 9 Miasta partnerskie
 • 10 Przypisy
 • 11 Linki zewnętrzne
 • Historia[]

  Założone w 1875 r. jako Fort Calgary. Szybki rozwój Calgary nastąpił od wybudowania Kanadyjskiej Kolei Żelaznej. Prawa miejskie zostały nadane osadzie w 1894 roku. Dalszy rozwój miasta w wyniku odkrycia złóż ropy naftowej w 1914 i 1947 roku.

  XV Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 1988 rozegrane zostały w największym mieście kanadyjskiej prowincji Alberta. W dniach 13 - 28 lutego w zmaganiach sportowych zmierzyło się 1423 zawodników (w tym 1110 mężczyzn i 313 kobiet) z 57 krajów. Igrzyska otworzyła gubernator Kanady Jeanne Sauvé.Bankers Hall - kompleks wieżowców w Calgary, w prowincji Alberta, w Kanadzie, o wysokości 197 m. Budynki zostały otwarte w roku 2000 i posiadają 52 kondygnacji.

  Obecnie Calgary jest głównym centrum korporacyjnym przemysłu ropy naftowej i gazu ziemnego, jest też ośrodkiem przemysłów: drzewnego, mięsnego i zbożowego. Miasto jest ośrodkiem handlowym, kulturalnym i naukowym (Uniwersytet Calgary założony w 1945 roku) Największy w kraju ośrodek uboju bydła, słynne rodeo Stampede. Węzeł komunikacyjny (w mieście ma siedzibę linia lotnicza WestJet).

  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.Uniwersytet Calgary (ang. University of Calgary) - uniwersytet działający w kanadyjskim mieście Calgary, w prowincji Alberta. Ma około 30 tys. studentów.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Petro-Canada Centre West Tower - wieżowiec w Calgary, w Kanadzie o wysokości 215 m. Budynek został otwarty w 1984, posiada 53 kondygnacje.
  Calgary Roughnecks – zawodowa drużyna lacrossa grająca w National Lacrosse League w dywizji zachodniej. Siedziba drużyny mieści się w Calgary w Kanadzie.
  Scotiabank Saddledome to hala do hokeja na lodzie oraz do lacrossa. Hala znajduje się w Calgary w Kanadzie. Od 1983 do 1996 hala nazywała się Olympic Saddledome, od 1996 do 2000 Canadian Airlines Saddledome, a od 2000 do 2010 Pengrowth Saddledome. Obecna nazwa istnieje od 2010 roku.
  Parafia Matki Bożej Królowej Pokoju w Calgary (ang. Our Lady Queen of Peace Parish) (fr. Paroisse Notre-Dame Reine de la Paix) – parafia rzymskokatolicka położona w Calgary, w prowincji Alberta w Kanadzie.
  Mistrzostwa Świata w Łyżwiarstwie Figurowym w 2006 odbyły się w kanadyjskim Calgary w dniach 20-26 marca w hali Pengrowth Saddledome.
  Lacrosse (fr. la crosse – zakrzywiony kij) – zespołowa gra sportowa pochodzenia indiańskiego, której zasady ostatecznie ustalono w pierwszej połowie XIX w. w Kanadzie (gdzie uznano ją za sport narodowy); rozgrywana na trawiastym boisku, polega na umieszczeniu za pomocą specjalnej, trójkątnej rakiety piłki w bramce przeciwnika; 1904 i 1908 konkurencja olimpijska; uznawana za pierwowzór hokeja na lodzie.
  Kompleks skoczni narciarskich Alberta Ski Jump Area składa się z 5 obiektów: skoczni dużej (K114), skoczni normalnej (K89) oraz trzech mniejszych skoczni (K63, K38 oraz K15). Wszystkie oprócz największej wyłożone są igelitem, co umożliwia oddawanie skoków praktycznie przez okres całego roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.