Cal
Unicode – komputerowy zestaw znaków mający w zamierzeniu obejmować wszystkie pisma używane na świecie. Definiują go dwa standardy – Unicode oraz ISO 10646. Znaki obu standardów są identyczne. Standardy te różnią się w drobnych kwestiach, m.in. Unicode określa sposób składu.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
Wykaz ten zawiera pozaukładowe jednostki miary, czyli jednostki nienależące do układu SI. Pojęcie bywa także używane do określenia jednostek nienależących do żadnego układu jednostek miar, albo nienależących do rozpatrywanego układu jednostek miar.
Cal (ang. inch; skrót lub symbol: in albo ″) – pozaukładowa jednostka miary długości, odpowiadająca początkowo potrojonej długości średniego ziarna jęczmienia. Jedna z tzw. jednostek imperialnych. Stanowi 1/12 stopy. W USA ta jednostka miary jest podstawową jednostką miary, używaną m.in. w budownictwie, medycynie, policji (np. do pomiaru wzrostu człowieka), mechanice i wielu innych dziedzinach. W Polsce stosowany w hydraulice (średnica rur, złącz itp.), jako miara przekątnej ekranów monitorów, telewizorów i innych urządzeń wyświetlających obraz oraz w niektórych dyscyplinach sportowych, jak np. łucznictwo (ze względu na niewielką liczbę producentów profesjonalnego sprzętu, produkowanego w większości w USA).
W zapisie do oznaczenia cala stosuje się symbol bis (o numerze unikodowym U+2033).
Wartości cala dawniej[ | edytuj kod]
Dawniej cal miał różne wartości, np.:
Ponadto w USA jest jeszcze w użyciu amerykański cal geodezyjny ≈ 25,4000508 mm, a dokładniej:
Długość cala angielskiego również nie była stała, był on bowiem kilkakrotnie kalibrowany.
Rury calowe[ | edytuj kod]
Średnice zewnętrzne wybranych calowych rur stalowych z uwzględnieniem średniej grubości ścianki:
Wyjaśnienie: inne wartości są wynikiem grubości ścianki rury o danej średnicy, ponieważ:
Zobacz też[ | edytuj kod]
Przypisy[ | edytuj kod]
- Opis na stronie www.numericana.com (ang.).
- Wymiary i ciężary rur calowych o średniej grubości ścianek. W: Pomoce projektowe. Mefa, s. 1. [dostęp 2012-12-12].