• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cadillac Records  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Elvis Aaron Presley (ur. 8 stycznia 1935 r. w Tupelo, zm. 16 sierpnia 1977 r. w Memphis) – amerykański piosenkarz i aktor.Adrien Brody (ur. 14 kwietnia 1973 w Nowym Jorku) – amerykański aktor i producent filmowy, laureat Oscara za rolę Władysława Szpilmana w biograficznym dramacie wojennym Romana Polańskiego Pianista (2002).

  Cadillac Records – amerykański musical biograficzny, wyreżyserowany i napisany przez Darnella Martina. Film przedstawia erę muzyczną od lat 40. do 60., dokumentując życie Leonarda Chessa oraz artystów związanych z wytwórnią Chess Records.

  W filmie wystąpili: Adrien Brody jako Chess, Cedric the Entertainer jako Willie Dixon, Mos Def jako Chuck Berry, Columbus Short jako Little Walter, Jeffrey Wright jako Muddy Waters, Eamonn Walker jako Howlin' Wolf oraz Beyoncé Knowles jako Etta James.

  Historia[ | edytuj kod]

  Leonard Chess był współzałożycielem amerykańskiej wytwórni płytowej Chess Records, z siedzibą w Chicago. W latach 50. i 60. zarządzał nią wspólnie z bratem, Philem. Pierwsze wyprodukowane albumy sprzedawane były w Cadillacu należącym do Chessa. Wytwórnia zapoczątkowała kariery wielu legendarnych artystów, w tym m.in.: Little Waltera, Howlin' Wolfa, Muddy'ego Watersa, Etty James, Chucka Berry'ego oraz Bo Diddleya.

  New York Daily News - piąta pod względem rozpowszechnienia gazeta codzienna w Stanach Zjednoczonych, z dziennym nakładem 632.595 egzemplarzy. Powstała w 1919 roku i była pierwszą amerykańską gazetą drukowaną w formie tabloidu. Jej właścicielem jest Mortimer Zuckerman. Daily News zdobyła dziesięć nagród Pulitzera.Columbus Short, właśc. Columbus Keith Short, Jr. (ur. 19 września 1982) – amerykański choreograf i aktor. Stworzył choreografię do tournée Britney Spears „The Onyx Hotel Tour”, pracował z Brianem Friedmanem z „So You Think You Can Dance”. Znany jest z roli DJ-a z filmu Krok do sławy. Jest laureatem NAACP Image Awards.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Roger Joseph Ebert (ur. 18 czerwca 1942 w Urbanie, zm. 4 kwietnia 2013 w Chicago) – amerykański krytyk filmowy oraz dziennikarz, jedna z najbardziej znanych postaci w środowisku krytyki filmowej.
  Emmanuelle Sophie Anne Chriqui (ur. 10 grudnia 1977 w Montrealu) – kanadyjska aktorka filmowa i telewizyjna. Posługuje się perfekcyjnie językiem angielskim i francuskim. Ma 160 cm wzrostu.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Jamesetta Hawkins znana jako Etta James (ur. 25 stycznia 1938 w Los Angeles, zm. 20 stycznia 2012 w Riverside) - amerykańska wokalistka pochodzenia włosko-afro-amerykańskiego, przedstawicielka wokalnego bluesa i wczesnego rhythm and bluesa i soulu.
  George "Buddy" Guy (ur. 30 lipca 1936) – sześciokrotny laureat nagrody Grammy, amerykański gitarzysta i wokalista bluesowy i rockowy. Przedstawiciel bluesa chicagowskiego. Historia jego sukcesu rozpoczęła się w małym miasteczku Lettsworth w Luizjanie. George "Buddy" Guy był jednym z kilkorga dzieci Sama i Sabel Guyów. Na gitarze nauczył się grać samodzielnie. Wybrał bluesa, muzykę, w której ideą jest improwizacja.
  Nagroda Satelita lub Złoty Satelita (ang. Satellite Awards) − nagroda filmowa przyznawana na wzór Złotych Globów przez Międzynarodową Akademię Prasy od 1996 roku. Nagrody przyznawane są za produkcje kinowe jak i telewizyjne, przyznaje się również specjalne nagrody okolicznościowe.
  Chuck Berry, właśc. Charles Edward Anderson Berry (ur. 18 października 1926 w St. Louis) – amerykański muzyk, kompozytor piosenek, wokalista, gitarzysta, indywidualność sceniczna. Jest powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych pionierów rock and rolla. W 2003 pojawił się na 6. miejscu listy 100 największych gitarzystów wszech czasów magazynu "Rolling Stone".

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.629 sek.