Cadillac

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cadillac Model A
Cadillac 370 prezydenta Polski Ignacego Mościckiego
Cadillac DeVille
Cadillac Cimarron
Cadillac DTS
Cadillac Escalade
Cadillac BLS
Cadillac ATS
Cadillac SRX
Cadillac XT6
Cadillac CT5

Cadillacamerykański producent luksusowych samochodów osobowych, SUV-ów i samochodów sportowych z siedzibą w Warren, działający od 1902 roku. Marka należy do amerykańskiego koncernu General Motors.

Cadillac STS (Seville Touring Sedan) – średniej klasy sportowy i luksusowy sedan produkowany w USA w latach 2005-2011, a od 2007 roku również w Chinach jako Cadillac SLS. Do napędu użyte zostały silniki V6 oraz V8. Moc przenoszona jest poprzez 5- lub 6-biegową automatyczną skrzynię biegów na koła tylne bądź na obie osie. Wprowadzony jako następca modelu Seville. Cadillac STS nie ma swojego bezpośredniego następcy, modele STS i DTS zastąpione zostały przez wprowadzonego do oferty producenta w 2012 roku flagowego sedana o oznaczeniu XTS.Cadillac Series 70 i Series 75 – seria luksusowych samochodów osobowych produkowanych pod marką Cadillac od lat 30. do lat 80. XX wieku. Została wprowadzona w roku 1935 jako następca serii 355E. Na początku lat 40. produkowano także Series 72 (krótszy rozstaw osi) oraz Series 67 (dłuższy rozstaw osi).

Historia[ | edytuj kod]

Historia powstania marki Cadillac sięga roku 1890, kiedy to Henry Leland założył w Detroit mały warsztat w którym wytwarzano silniki parowe oraz benzynowe początkowo dla łodzi, a następnie koła zębate dla fabryki samochodów Oldsmobile. W 1899 roku Henry Ford założył w Detroit pierwszą spółkę Detroit Automobile Company, którą po kilku miesiącach przekazał Lelandowi. W sierpniu 1902 roku w warsztacie Lelanda zjawili się William Murphy i Lemuel Bowen, dwaj inwestorzy w firmie Forda, którzy nie byli zadowoleni z dotychczasowej współpracy z Fordem oraz chcieli wycofać się z interesu.

Detroit (wym. [dɨˈtrɔɪt]; z fr. cieśnina) – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Michigan na północnym brzegu rzeki Detroit łączącej jeziora St. Clair i Erie. Cadillac Seville – luksusowy samochód osobowy produkowany przez amerykańską firmę Cadillac w latach 1975–2004. Dostępny jako 4-drzwiowy sedan. Samochód został zastąpiony przez model STS.

Leland zainteresował swoich gości silnikiem, który bezskutecznie próbował sprzedać marce Oldsmobile oraz propozycją stworzenia własnej marki, którą nazwał Cadillac od nazwiska kawalera francuskiego – Antoine’a de la Mothe Cadillaca, założyciela około 1701 roku miejscowości Ville d’Etroit na zachodnim brzegu jeziora Erie, która z czasem rozrosła się do rozmiarów pokaźnego miasta, a w XX wieku stała się centrum amerykańskiego przemysłu samochodowego i rozpoczął montaż samochodów z podzespołów kupowanych u innych producentów. Tak w 1903 roku zbudował pierwszy pojazd marki – model Cadillac A wyposażony w jednocylindrowy silnik benzynowy o mocy 10 KM.

Cadillac Series 65 – seria luksusowych samochodów osobowych produkowanych pod marką Cadillac w latach 1937–1938. Konstrukcyjnie opierała się na płycie podłogowej GM C-body.Ignacy Mościcki (ur. 1 grudnia 1867 w Mierzanowie, zm. 2 października 1946 w Versoix) – polski polityk i chemik. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1926–1939. Naukowiec, wynalazca, budowniczy polskiego przemysłu chemicznego.

W 1909 roku po raz pierwszy zastosował silnik czterocylindrowy. W 1909 roku marka została przejęta przez rodzimy koncern motoryzacyjny General Motors zachowując swoją pierwotną nazwę. W 1912 roku rozpoczęto produkcję pierwszego pojazdu wyposażonego w elektryczne oświetlenie oraz elektryczny rozrusznik, a rok później opracowano pierwszy ośmiocylindrowy silnik benzynowy w układzie V o mocy 71 KM. W 1930 roku wprowadzono silnik V16 w modelu Sixty Special. Na kilka lat podczas II wojny światowej marka znikła z rynku. Krótko po zakończeniu wojny ponownie powróciła.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.William Parry Murphy (ur. 6 lutego 1892 roku, zm. 9 października 1987 roku) – amerykański lekarz, laureat Nagrody Nobla.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

General Motors Company (w skrócie GM) – amerykański koncern przemysłowy. Jedno z największych przedsiębiorstw na świecie. General Motors, najlepiej znany jest z produkcji samochodów, lecz także obecny jest na rynku produkcji silników okrętowych, instalacji przemysłowych, technologii komunikacyjnych oraz usług finansowych. Spółka publiczna od 20 grudnia 1916 roku notowana na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE): GM (tzw. „Wall Street”). Główna siedziba znajduje się w Detroit w stanie Michigan. Koncern zatrudnia około 212 tys. pracowników (2012 r.).
Cadillac Celestiq – elektryczny samochód osobowy klasy luksusowej produkowany pod amerykańską marką Cadillac od 2022 roku.
II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
Cadillac Elmiraj Concept – samochód koncepcyjny stworzony przez koncern General Motors pod marką Cadillac. Auto zaprezentowano po raz pierwszy 15 sierpnia 2013 roku. Oficjalna premiera pojazdu odbyła się podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie we wrześniu 2013 roku.
Cadillac Series 355 – samochód osobowy produkowany pod amerykańską marką Cadillac w latach 1931 – 1935. Serię modelową tworzyły cztery linie.
Cadillac DTS (DeVille Touring Sedan) - luksusowy samochód osobowy segmentu F produkowany przez koncern General Motors pod marką Cadillac w latach 2006 - 2011. Pojazd powstał jako następca DeVille.
Cadillac XT5 – samochód osobowy typu crossover produkowany przez amerykański koncern motoryzacyjny General Motors pod marką Cadillac od końca 2015 roku. Pojazd po raz pierwszy został zaprezentowany podczas targów motoryzacyjnych w Dubaju w listopadzie 2015 roku. Pierwsze egzemplarze pojazdu pojawią się na rynku w połowie 2016 roku jako rocznik modelowy 2017.

Reklama