• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cała naprzód - cykl filmów

  Przeczytaj także...
  John Devon Roland "Jon" Pertwee (ur. 7 lipca 1919 w Londynie, zm. 20 maja 1996 na jeziorze Timber) – brytyjski aktor. Pertwee był znany z m.in. licznych audycji w BBC Radio, roli trzeciego doktora w Doktor Who i z tytułowej roli w serialu dziecięcym Worzel Gummidge. Był kuzynem Billa Pertwee - brytyjskiego aktora komediowego.Sid James, właśc. Solomon Joel Cohen(ur. 8 maja 1913 w Johannesburgu, zm. 26 kwietnia 1976 w Sunderland) – południowoafrykański aktor żydowskiego pochodzenia, popularny przede wszystkim w Wielkiej Brytanii, gdzie mieszkał i pracował od 1946 roku aż do śmierci.
  Carry on Laughing - brytyjski serial komediowy, emitowany po raz pierwszy od 4 stycznia do 7 grudnia 1975 na antenie telewizji ATV, wchodzącej w skład sieci ITV, grupującej wówczas regionalnych nadawców komercyjnych. Zrealizowano 13 odcinków, podzielonych na dwie serie.

  Cała naprzód (Carry On..., czasem określana po polsku jako cykl "Do dzieła") - cykl 30 brytyjskich komedii filmowych produkowanych w latach 1958-78 i ponownie w 1992 roku. Pomysłodawcą serii i producentem wszystkich filmów był Peter Rogers, a reżyserował je Gerald Thomas. Głównymi scenarzystami byli Norman Hudis (1958-62) i Talbot Rothwell (1963-74). Były to niskobudżetowe filmy, pełne rubasznego humoru, parodii, farsy, a z czasem również coraz bardziej śmiałych odniesień seksualnych. Większość z nich odniosła duży sukces frekwencyjny i komercyjny, co miało decydujący wpływ na długowieczność cyklu i liczbę nakręconych filmów.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Gerald Thomas (ur. 10 grudnia 1920 - zm. 9 listopada 1993) - brytyjski reżyser filmowy, pamiętany przede wszystkim z 30 komedii zrealizowanych w cyklu Cała naprzód. Szesnaście spośród nich zostało w Polsce wydanych na DVD.

  Każdy z filmów stanowi odrębną całość fabularną, dzięki czemu można je oglądać w dowolnej kolejności. Łączy je podobny rodzaj humoru oraz typy postaci, często odtwarzanych w kilku lub kilkunastu filmach przez tych samych aktorów. W wersji oryginalnej niemal każdy z tytułów zaczynał się od słów Carry On. W 2007 polska firma dystrybucyjna Monolith Films wydała na DVD kolekcję 16 spośród 30 filmów cyklu. Opatrzyła je wspólnym tytułem Cała naprzód.

  Jim Dale (właśc. James Smith, ur. 15 sierpnia 1935 w Rothwell) - brytyjski aktor, piosenkarz i autor piosenek. Znany m.in. z występów w jedenastu filmach z cyklu Cała naprzód, a także z roli narratora w serialu Gdzie pachną stokrotki.Doktorze do dzieła (Carry On Doctor) - brytyjska komedia filmowa z 1967 roku w reżyserii Geralda Thomasa. Jest piętnastym filmem zrealizowanym w cyklu Cała naprzód i zarazem drugim filmem serii rozgrywającym się w szpitalu (pierwszym było Siostro do dzieła).

  Pierwotnie Rogers i Thomas planowali nakręcić wspólnie jeden film, Szeregowcu do dzieła (Carry On Sergeant). Zachęceni sukcesem filmu, który przy budżecie w wysokości 73 tysięcy funtów, zarobił ok. pół miliona funtów, postanowili kręcić kolejne obrazy utrzymane w podobnej konwencji. Słowa Carry on (dosł. kontynuujcie) są ściśle powiązane z fabułą pierwszego filmu, rozgrywającą się w jednostce wojskowej. Był to zwrot rutynowo używany przez brytyjskich oficerów, gdy nakazywali żołnierzom kontynuować wcześniejsze zajęcia. Był on używany w tytułach kolejnych filmów po to, aby zaznaczyć ich przynależność do serii, co stanowiło dla wielu widzów poważną zachętę do pójścia do kina.

  Bernard Bresslaw (ur. 25 lutego 1934 w Londynie - zm. 11 czerwca 1993 tamże) - brytyjski aktor, specjalizujący się w repertuarze komediowym, współcześnie pamiętany przede wszystkim ze swoich ról w czternastu filmach z cyklu Cała naprzód.Szpiegu do dzieła (Carry On Spying) - brytyjska komedia filmowa z 1964 roku w reżyserii Geralda Thomasa i ze scenariuszem Talbota Rothwella i Sida Colina. Jest dziewiątym filmem z cyklu Cała naprzód i zarazem ostatnim zrealizowanym na czarno-białej taśmie. Stanowi parodię kina szpiegowskiego.

  Filmy[]

  1. Szeregowcu do dzieła (Carry On Sergeant)
  2. Siostro do dzieła (Carry On Nurse)
  3. Nauczycielu do dzieła (Carry On Teacher)
  4. Posterunkowy do dzieła (Carry On Constable)
  5. Carry On Regardless
  6. Carry On Cruising
  7. Dorożkarzu do dzieła (Carry On Cabby)
  8. Carry On Jack
  9. Szpiegu do dzieła (Carry On Spying)
  10. Kleopatro do dzieła (Carry On Cleo)
  11. Kowboju do dzieła (Carry On Cowboy)
  12. Carry On Screaming!
  13. Cała naprzód: Nie trać głowy! (Don't Lose Your Head)
  14. Za tym wielbłądem! (Follow That Camel)
  15. Doktorze do dzieła (Carry On Doctor)
  16. Awantura w Khyberze (Carry On... Up The Khyber)
  17. Cała naprzód: Wakacje! Do dzieła! (Carry On Camping)
  18. Cała naprzód: Doktorku, jeszcze raz do dzieła! (Carry On Again Doctor)
  19. Cała naprzód: Safarii (Carry On Up The Jungle)
  20. Cała naprzód: Amory? Do dzieła! (Carry On Loving)
  21. Carry On Henry
  22. Cała naprzód: Jak sobie pościelesz... (Carry On At Your Convenience)
  23. Mamuśka, do dzieła (Carry On Matron)
  24. Szalone wakacje (Carry On Abroad)
  25. Cała naprzód: Dziewczęta do dzieła (Carry On Girls)
  26. Cała naprzód: Rychu do dzieła (Carry On Dick)
  27. Cała naprzód: Rzymski camping (Carry On Behind)
  28. Anglio do dzieła (Carry on England)
  29. Cała naprzód: Emanuello do dzieła (Carry On Emmannuelle)
  30. Kolumbie do dzieła (Carry On Columbus)

  Oprócz powyższych, w 1977 wyprodukowano jeszcze film That's Carry On!, będący jednak tylko zbiorem najzabawniejszych fragmentów z wcześniejszych części cyklu. W 1975 emitowano także 13-odcinkowy serial telewizyjny Carry On Laughing.

  Szeregowcu do dzieła (Carry On Sergeant) - brytyjska komedia filmowa z 1958 roku w reżyserii Geralda Thomasa. Odniosła duży sukces komercyjny, zarabiając w kinach więcej niż sześciokrotność swojego budżetu. Zadecydowało to o powstaniu cyklu komediowego Cała naprzód, w ramach którego powstało jeszcze 29 filmów stworzonych w znacznej mierze przez tych samych twórców, opartych na podobnym rodzaju humoru.Kenneth Williams (ur. 22 lutego 1926 w Londynie, zm. 15 kwietnia 1988 tamże) - brytyjski aktor i komik. Współcześnie pamiętany jest przede wszystkim ze swojej kariery filmowej, zwłaszcza występów w 26 filmach z popularnej serii Cała naprzód, jednak regularnie pracował również w radiu, telewizji i teatrze.

  Aktorzy[]

  Choć obsadę każdego filmu tworzono osobno, istniała dość liczna grupa aktorów grających regularnie w produkcjach z cyklu Carry On. Znaleźli się w niej:

 • Kenneth Williams (26 filmów)
 • Joan Sims (24)
 • Charles Hawtrey (23)
 • Sid James (19)
 • Kenneth Connor (17)
 • Peter Butterworth (16)
 • Bernard Bresslaw (14)
 • Hattie Jacques (14)
 • Jim Dale (11)
 • Peter Gilmore (11)
 • Barbara Windsor (10)
 • Patsy Rowlands (9)
 • Jack Douglas (8)
 • Julian Holloway (8)
 • Terry Scott (7)
 • Valerie Leon (6)
 • Jon Pertwee (4)
 • Przypisy

  1. "Carry On" klasyka brytyjskiej komedii na DVD, filmweb.pl, 2007-08-24 [dostęp 2010-07-28]
  2. Polskie tytuły według portalu filmweb.pl
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Peter Rogers (ur. 20 lutego 1914 w Rochester, zm. 14 kwietnia 2009 w Gerrards Cross w hrabstwie Buckinghamshire) – brytyjski producent filmowy, znany przede wszystkim jako współtwórca i producent cyklu filmowego Cała naprzód.Monolith Films – polska wytwórnia filmowa i dystrybutor filmów. Istnieje od 1998 roku. Właścicielem 100% udziałów jest Mariusz Łukomski.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Peter Butterworth (ur. 4 lutego 1919 w Stockport - zm. 16 stycznia 1979 w Coventry) - brytyjski aktor komediowy i charakterystyczny, współcześnie pamiętany przede wszystkim ze swoich występów w szesnastu filmach z popularnej serii Cała naprzód.
  Hattie Jacques, właśc. Josephine Edwina Jacques (ur. 7 lutego 1922 w Sandgate, zm. 6 października 1980 w Londynie) – brytyjska aktorka komediowa i charakterystyczna, współcześnie pamiętana przede wszystkim ze swoich występów w filmach z cyklu Cała naprzód oraz wieloletniej współpracy z aktorem i komikiem Erikiem Sykesem, z którym tworzyła duet w kilku serialach telewizyjnych.
  Kleopatro do dzieła (Carry On Cleo) - brytyjska komedia filmowa w reżyserii Geralda Thomasa z 1964 roku. Powstała jako dziesiąty film z cyklu Cała naprzód i zarazem drugi spośród nich zrealizowany w kolorze. Stanowi parodię popularnego wówczas monumentalnego kina historycznego rodem z Hollywood.
  Julian Holloway (ur. 24 czerwca 1944 w Watlington) – brytyjski aktor, w pierwszej części swojej kariery znany z ról komediowych, m.in. w filmach z cyklu Cała naprzód, a od lat 90. pracujący głównie jako aktor dubbingowy.
  Carry on Screaming! - brytyjski film komediowy należacy do cyklu filmów Cała naprzód. Film jest parodią popularnych wątków występujących w filmach grozy.
  Awantura w Khyberze (ang. Carry On... Up the Khyber, alternatywny polski tytuł: Cała naprzód: Wrota Indii) - brytyjska komedia kostiumowa z 1968 roku w reżyserii Geralda Thomasa i ze scenariuszem Talbota Rothwella. Jest szesnastym filmem zrealizowanym w cyklu Cała naprzód i stanowi parodię "nurtu kolonialnego" w kinie przygodowym, m.in. ekranizacji książek Rudyarda Kiplinga.
  Charles Hawtrey (właśc. George Frederick Joffre Hartree, ur. 30 listopada 1914 w Hounslow, zm. 27 października 1988 w Deal) – brytyjski aktor komediowy. Jego filmowy pseudonim pochodzi od teatralnej postaci, rycerza Sir Charlesa Hawtreya.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.