• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • CNBC

  Przeczytaj także...
  TVN CNBC (dawniej TVN CNBC Biznes) – kanał biznesowy, należący do Grupy TVN i powstały na bazie redakcji biznesowej TVN24, we współpracy z CNBC Europe. Pomysłodawcą, założycielem i pierwszym szefem stacji był Roman Młodkowski (do końca lipca 2013 roku). Od sierpnia 2013 roku szefem stacji jest redaktor naczelny TVN24 - Adam Pieczyński. Z końcem 2013 roku zakończona zostanie współpraca z CNBC Europe przez co od 2014 roku kanał będzie nadawać pod nową nazwą i jego charakter będzie wykraczać poza informacje biznesowe. Od 1 stycznia 2014 roku w miejscu TVN CNBC pojawi się nowy kanał TVN24 Biznes i Świat w którym informacje biznesowe wedle zapowiedzi mają zajmować 40 proc. ramówki.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Wóz reporterski CNBC
  Newsroom CNBC
  Stoisko TVN CNBC Biznes

  CNBC – największa na świecie sieć telewizyjnych kanałów informacyjnych wyspecjalizowanych w tematyce ekonomicznej. Światowa siedziba CNBC znajduje się w Englewood Cliffs w stanie New Jersey, zaś centra regionalne w Londynie i Singapurze. 20 sierpnia 2007 roku Grupa ITI uruchomiła stację TVN CNBC, która była polską wersją CNBC.

  Skandynawia – region północnej Europy, obejmujący kraje: Szwecję, Norwegię oraz Danię. Obejmuje część z krajów nordyckich.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwszy kanał ekonomiczny NBC, grupy skupiającej media elektroniczne należące do koncernu General Electric, ruszył 17 kwietnia 1989 roku w USA pod nazwą Consumer News and Business Channel. Po przeprowadzonym w 1991 roku przejęciu telewizji Financial News Network, połączone stacje przyjęły nazwę CNBC. W 1995 roku ruszył siostrzany kanał dla widzów w Azji, a rok później stacja zagościła w Europie. W 1997 roku nastąpiło połączenie CNBC Europe i CNBC Asia z kanałami EBN (w Europie) i ABN (w Azji), stanowiącymi telewizyjne skrzydło agencji prasowej Dow Jones Newswires, która odtąd stała się współwłaścicielem „nowego” CNBC. W 2005 roku agencja postanowiła wycofać się z rynku telewizyjnego i jedynym właścicielem sieci stało się General Electric (za pośrednictwem swojej spółki zależnej NBC Universal).

  Johannesburg (wymowa angielska: [d͡ʒəʊˈhænɪsbɜ:ɡ], wymowa afrikaans: [jʊəˈɦanəsbœrχ]; zwane także Joburg i eGoli – miejsce złota) – miasto w północno-wschodniej części Południowej Afryki, od 1994 stolica prowincji Gauteng w zagłębiu Witwatersrand. Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  Kanały sieci CNBC[ | edytuj kod]

  Głównymi filarami sieci CNBC są trzy anglojęzyczne kanały: kierowany na rynek amerykański CNBC (CNBC U.S.), a także CNBC Europe i CNBC Asia. W fazie rozruchu jest obecnie nadający od 1 czerwca 2007 kanał CNBC Africa z siedzibą w Johannesburgu. Kanał CNBC World przeznaczony jest dla amerykańskich widzów zainteresowanych wydarzeniami biznesowymi na innych kontynentach i pokazuje w Ameryce Północnej programy CNBC Europe i Asia. Podobną rolę pełni kanał CNBC Latin America, dostępny w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, który nie produkuje własnych programów, tylko pokazuje te z siostrzanych stacji. CNBC Europe i CNBC Asia na niektórych rynkach prezentowane są w wersji lokalnej, różniącej się tylko tym, że pasek u dołu ekranu zawiera notowania i informacje ważne dla tamtejszego odbiorcy. Na tej zasadzie działają kanały CNBC Nordic (w Skandynawii, CNBC Europe), CNBC Hong Kong (w Hongkongu, CNBC Asia), CNBC Singapore (w Singapurze, CNBC Asia) czy CNBC Australia (w Australii, CNBC Asia).

  General Electric – w 2009 dwunaste co do wielkości przedsiębiorstwo na świecie, zarówno pod kątem obrotów, generowanego dochodu jak i wartości rynkowej (406 mld USD w lipcu 2007). Spółka zajmuje obecnie trzecie miejsce na liście Największych Przedsiębiorstw na Świecie, czasopisma Forbes . Spółka publiczna notowana na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE): GE (tzw. "Wall Street").International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Osobne miejsce w sieci zajmują stacje całkowicie lokalne, tworzone przez partnerów CNBC w różnych krajach. Ich ramówka może być zupełnie niezależna od głównych kanałów sieci (choć posiadają prawo do retransmisji programów głównych stacji), ponadto nadają one w miejscowych językach. Z drugiej strony przynależność do sieci daje dostęp do jej materiałów i zasobów. Do grupy tej należą Class CNBC (Włochy, CNBC Europe), CNBC-e (Turcja, CNBC Europe ), CNBC Arabiya (Zjednoczone Emiraty Arabskie, CNBC Europe), Nikkei CNBC (Japonia, CNBC Asia), CNBC-TV18, CNBC AWAAZ (obie stacje w Indiach, CNBC Asia), CNBC Pakistan (Pakistan, CNBC Asia) oraz polski TVN CNBC (CNBC Europe), którego właścicielem jest Grupa ITI.

  NBCUniversal, LLC (wcześniej NBC Universal, Inc.) – amerykańska korporacja mediowa powstała w 2004 roku z połączenia sieci telewizyjnej NBC i grupy filmowej Universal Studios Entertainment. Obecnymi właścicielami NBC Universal są General Electric (49%) i Comcast Corporation (51%).Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Telewizja (TV) – dziedzina telekomunikacji przekazująca ruchomy obraz oraz dźwięk na odległość. W jednym miejscu za pomocą kamery telewizyjnej i mikrofonu rejestruje się sygnał, który następnie jest transmitowany do dowolnego miejsca w zasięgu transmisji. Sygnał odbierany jest przez odbiornik telewizyjny i przetwarzany na obraz oraz dźwięk.
  Ameryka Łacińska, Iberoameryka – termin obejmujący 20 krajów i 9 autonomii Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej, w których mówi się językami romańskimi, tj. po hiszpańsku, portugalsku lub francusku.
  CNBC Europe - kanał biznesowy z sieci CNBC, jest jedyną ogólnoeuropejską stacją telewizyjną dostarczającą na bieżąco informacje finansowe i biznesowe. CNBC Europe ma siedzibę w Londynie. Kanał dociera do ponad 100 milionów gospodarstw domowych.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Azja (gr. Ἀσία Asía, łac. Asia) – część świata, razem z Europą tworząca Eurazję, największy kontynent na Ziemi. Z powodów historycznych i kulturowych sama Azja bywa również nazywana kontynentem (zob. alternatywne listy kontynentów).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.856 sek.