• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • CLAMP  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Sir Mick Jagger, właśc. Michael Philip Jagger (ur. 26 lipca 1943, Dartford, Anglia) – brytyjski wokalista i współzałożyciel zespołu rockowego The Rolling Stones. Jagger jest współtwórcą większości repertuaru grupy (wraz z gitarzystą Keithem Richardsem).Wojowniczki z Krainy Marzeń (jap. 魔法騎士レイアース, Majikku naito reiāsu) – serial anime oraz manga. Serial anime w Polsce był emitowany na kanale RTL7 w wersji z polskim lektorem, którym był Mariusz Siudziński.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Clamp na Anime Expo 2006. Od lewej: Satsuki Igarashi, Nanase Ohkawa, Tsubaki Nekoi, Mokona. Zdjęcie zrobione przez John (Phoenix) Brown

  Clamp to japońska grupa twórczyń mangi, która została założona w latach 80. Wiele ich mang doczekało się realizacji anime. Na całym świecie zostało sprzedanych prawie 100 milionów egzemplarzy mang Clampu.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Grupa Clamp oryginalnie powstała w 1987 jako jedenastoosobowa grupa dōjinshi. Początkowo do zespołu, wliczając w to panie stanowiące grupę do dzisiaj, należeli Tamayo Akiyama, Soushi Hishika, O-Kyon, Kazue Nakamori, Sei Nanao, Shinya Ohmi i Leeza Sei. W 1989 r. liczba osób zmniejszyła się z jedenastu do siedmiu. W 1993 r. grupę opuścili Tamayo Akiyama, Sei Nanao i Leeza Sei pozostawiając cztery osoby w składzie niezmienionym do dziś. Liderką grupy jest Nanase Ohkawa, która zajmuje się adaptacją mang oraz nakreśla scenariusz oraz fabułę do wszystkich prac. Rola pozostałej trójki: Mokona (もこな Mokona), Tsubaki Nekoi (猫井 椿 Nekoi Tsubaki) i Satsuki Igarashi (いがらし 寒月 Igarashi Satsuki) w zależności od produkcji zmienia się.

  Mangaka (jap. 漫画家, Mangaka) – w Japonii terminem tym określa się twórcę komiksów. Poza Japonią słowem manga określa się japoński komiks, tak więc termin mangaka używany jest, gdy mówi się o twórcy mangi. Sufiks -ka służy do tworzenia nazw zawodów.Dōjinshi lub pełna nazwa Dōjin-zasshi (jap. 同人誌 lub 同人雑誌, dosł. "magazyn tak samo myślących") — japoński termin dla samopublikowanych prac, najczęściej magazynów, mang i powieści. Poza Japonią jest często utożsamiany z pojęciem fan fiction.

  Obecni członkowie grupy[ | edytuj kod]

  Nanase Ōkawa[ | edytuj kod]

  Nanase Ōkawa (jap. 大川七瀬 Ōkawa Nanase). W 2006 razem z pozostałą trójką artystek zmieniła ona imię na Ageha Ōkawa (jap. 大川緋芭 Ōkawa Ageha), później jednak z powrotem wróciła do swojego imienia.

  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
 • Urodzona: 2 maja 1967 w Osace
 • Ohkawa jest przywódczynią grupy i scenarzystką. Prowadzi negocjacje z redaktorami i czasami pisze scenariusz do animowanej wersji ich mangi.

  Mokona[ | edytuj kod]

  Mokona (jap. もこな Mokona), wcześniej Mokona Apapa (jap. もこなあぱぱ Mokona Apapa)

 • Urodzona: 16 czerwca 1968 w Kioto
 • Mokona jest główną rysowniczką większości historii i parę razy była też zastępczynią podczas projektowania. Jej styl rysowania jest znakiem rozpoznawczym studia. Jest dawczynią imienia dla stworzonka Mokony, które pierwszy raz pojawia się w mandze Magic Knight Rayearth a potem także w Tsubasa Reservoir Chronicle i ×××HOLiC.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Tsubaki Nekoi[ | edytuj kod]

  Tsubaki Nekoi (jap. 猫井 椿 Nekoi Tsubaki), wcześniej Mick Nekoi (jap. 猫井みっく Nekoi Mikku)

 • Urodzona: 21 stycznia 1969 w Kioto
 • Nekoi jest najczęściej asystentką Mokony, ale jest także główną rysowniczką dla paru serii (Watashi no Suki na Hito, Wish, Suki. Dakara Suki, Legal Drug). Jej rolą jest rysowanie postaci Super Deformed (SD) oraz maskotek. Wykonuje projekty postaci na zmianę z Mokoną.

  Satsuki Igarashi[ | edytuj kod]

  Satsuki Igarashi (jap. いがらし寒月 Igarashi Satsuki), wcześniej Satsuki Igarashi (jap. 五十嵐さつき Igarashi Satsuki)

  Manga (jap. 漫画, Manga) – komiks, obraz, rysunek, szkic, karykatura. Japońskie słowo wywodzące się ze sposobu ozdabiania rycin i innych form sztuki użytkowej. Współcześnie używane poza Japonią oznacza japoński komiks.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
 • Urodzona: 9 lutego 1969 w Kioto
 • Satsuki jest asystentką Mokony i Nekoi w ich pracach, oraz jest asystentką Nanase przy pisaniu wątków pobocznych. Ma swój kącik w comiesięcznym magazynie Kadokawa Newtype.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Tsubasa Reservoir Chronicle (jap. ツバサ-RESERVoir CHRoNiCLE-, Tsubasa Rezaboa Kuronikuru), Tsubasa RESERVoir CHRoNiCLE, lub Chronicle of the Wings – manga grupy CLAMP, która jest wydawana w Shonen Magazine w Japonii. Tsubasa oznacza skrzydło lub skrzydła w języku japońskim. Tytuł może być luźno tłumaczony jako Kronika Rezerwuaru Skrzydeł.
  ×××HOLiC (jap. ×××ホリック, Horikku) – manga grupy rysowniczej CLAMP. Była publikowana w magazynie Young Magazine KC Deluxe wydawnictwa Kodasha cyklicznie od 2003, aktualnie również w USA przez Del Rey Manga. Pierwszy tom w japońskiej wersji ukazał się w lipcu 2003, a w wersji angielskiej w kwietniu 2004. Manga zakończyła się na dziewiętnastu tomach w marcu 2011.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Anime (jap. アニメ, Anime) – skrócone angielskie słowo animation (jap. アニメーション, animēshon) oznaczające film animowany. W Japonii terminem tym określa się wszystkie filmy i seriale animowane, bez względu na kraj ich pochodzenia. Poza Japonią słowo anime służy do określenia japońskich filmów animowanych oraz stylu japońskiej animacji. Istniejąca również teoria o pochodzeniu terminu anime od francuskiego słowa animé (animowany) lub les dessins animés (animowane obrazy) jest dyskusyjna. Obie formy – pierwotna animēshon i skrócona anime – są rozpoznawane przez Japończyków. Po raz pierwszy terminu anime użył japoński teoretyk filmowy Taihei Imamura w latach 40. XX wieku, zastępując nim dotychczasowe określenie manga-eiga (jap. 漫画映画, manga-eiga).
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.