• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • CJ Group  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  CJ CGV (Hangul: 씨제이 씨지브이) – największa sieć kin wielosalowych w Korei Południowej, która posiada swoje oddziały także w Chinach, Wietnamie, Stanach Zjednoczonych, Indonezji, Mjanmie i Turcji. CGV to piąta co do wielkości sieć multipleksów na świecie, CJ CGV obsługuje 3033 ekrany w 401 miejscach w siedmiu krajach, w tym w 1031 ekrany w 139 miejscach w Korei Południowej (stan na czerwiec 2017 r.). CGV bierze swoją nazwę od pierwszych liter trzech angielskich słów: „Cultural”, „Great” i „Vital”. Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  CJ Group (Hangul: CJ그룹 lub 씨제이그룹) – południowokoreański konglomerat z siedzibą w Seulu. Składa się on z wielu przedsiębiorstw pracujących w wielu sektorach: żywności i usług gastronomicznych, biotechnologii i farmacji, rozrywki i mediów, zakupów na odległość i logistyki. CJ Group była pierwotnie oddziałem firmy Samsung, ale oddzieliła się w 1993 roku.

  Okinawa (jap. 沖縄市, Okinawa-shi) – miasto w środkowej części japońskiej wyspy Okinawa, przylegające do amerykańskiej bazy lotniczej Kadena. Okinawa powstała w 1974 r. w wyniku fuzji miasta Koza (jap. コザ, Koza) i wsi Misato (jap. 美里, Misato). Okinawa liczy 126 tys. mieszkańców (czerwiec 2006), co czyni ją drugim, co do liczby ludności, miastem w prefekturze.Grupa Samsung (kor. Samseong – trzy gwiazdy) – jedna z największych południowokoreańskich grup biznesowych (czeboli) zrzeszających firmy produkcyjne i usługowe działające w wielu branżach, oraz instytucje finansowe. Założona w 1938 roku przez Lee Byung-Chula jako firma eksportowa, wkrótce rozszerzyła swą działalność także na inne dziedziny.

  CJ jest skrótem od „CheilJedang” (Hangul: 제일 제당), co dosłownie znaczy „najlepszy cukier”, od przemysłu, w którym firma działała pierwotnie.

  Ważniejsze jednostki zależne CJ obejmują CJ CheilJedang, CJ Entertainment & Media (telewizja i produkcja filmowa) oraz CJ CGV (sieć kin).

  Mottem firmy jest „Only One”.

  Superstar K – połodniowokoreański program typu muzyczny talent show nadawany na kanale Mnet, organizowany jest co roku. Pierwsza edycja Superstar K odbyła się w 2009 roku i wraz z kolejnymi konkurs zyskał większą uwagę. Jest jednym z pierwszych programów wyszukujących talenty w Korei Południowej. Celem Superstar K jest znalezienie kolejnej „supergwiazdy”, a zwycięzca edycji wybierany jest za pomocą łącznych ocen jurorów, głosów od widzów i głosowania na stronie online.Lizyna (nazwa skrótowa Lys, skrót jednoliterowy K) jest organicznym związkiem chemicznym, polarnym aminokwasem należącym do 20 aminokwasów białkowych, najbardziej rozpowszechnionych na Ziemi. Należy też do grupy aminokwasów niezbędnych (liczącej 8 - 10 substancji), które nie mogą być syntetyzowane w organizmie człowieka i muszą być dostarczane z dietą.

  Historia[ | edytuj kod]

  1953–1970[ | edytuj kod]

  CJ został założony jako „CheilJedang” w sierpniu 1953 roku jako producent cukru i mąki i był pierwotnie częścią firmy Samsung, jako jej pierwsza działalność produkcyjna. W marcu 1955 roku otwarto pierwszy młyn w Korei Południowej, a w marcu 1962 roku rozpoczęto eksport cukru do Okinawy w Japonii. W 1965 roku biznes cukrowy CheilJedang został oznakowany marką „Beksul”. Firma weszła na rynek sztucznych przypraw w 1963 roku z Mi-poong konkurującym z Miwon – ówczesnym bestsellerem Daesang.

  Mnet (skrót od Music Network) – południowokoreański kanał muzyczny założony przez CJ E&M, spółki zależnej CJ Group.Interferon (IFN) – ogólna nazwa białka wytwarzanego i uwalnianego przez komórki ciała, jako odpowiedź na obecność patogenów (np. wirusy, bakterie, pasożyty jak również komórki nowotworowe) wewnątrz organizmu. Interferony zapewniają komunikacje pomiędzy komórkami ciała, w celu zwalczenia patogenów, poprzez uruchomienie mechanizmów obronnych systemu immunologicznego.

  Lata 70. XX wieku[ | edytuj kod]

  W latach 70. XX wieku CJ kontynuowało swój rozwój jako przedsiębiorstwo mieszane w branzy spożywczej. W 1973 roku CJ zaczęła biznes paszowy, uruchomiając „Pungnyeon feed”. W 1975 roku CJ opracowała techniki masowej produkcji przyprawy „Dashida”, jak również technologii dla masowej produkcji kwasów nukleinowych – po raz pierwszy w Korei Południowej w 1977 roku, wypuszczając na rynek ich pierwszą przyprawę, „Imi”. W 1979 roku nazwa firmy została zmieniona na „CheilJedang Corp.”, a także rozpoczęto produkcję oleju pod marką Beksul.

  Hangul, hangŭl, hangeul, hangyl (koreańskie 한글) to alfabet koreański; składa się z 24 znaków: 14 spółgłosek i 10 samogłosek. Jest jednym z niewielu alfabetów, który został stworzony sztucznie a nie wyewoluował z hieroglifów czy ideogramów, jak to się działo w przypadku większości nowoczesnych języków. Każda sylaba zapisywana jest jako blok, na polu kwadratu, składający się ze znaków alfabetu (tzw. jamo). Słowa w tym alfabecie zapisywać można poziomo lub pionowo.Zapalenie wątroby (łac. hepatitis) – grupa chorób wątroby o różnej etiologii, których wspólnym mianownikiem jest stan zapalny tego narządu.

  Lata 80. XX wieku[ | edytuj kod]

  W latach 80. XX wieku CJ rozszerzyła działalność o produkcję przetworzonych produktów spożywczych, takich jak napoje i mrożonki, i weszła do branży farmaceutycznej w oparciu o nowe, zaawansowane technologie. W 1984 roku CJ założyła ETI, lokalną filię w New Jersey, w USA, jako wspólne przedsięwzięcie. W 1986 roku oddział Biotechnologii & Farmacji po raz trzeci na świecie wyprodukował interferon alfa – lek przeciwnowotworowy, a także wprowadził szczepionki przeciw zapaleniu wątroby – „Hepaccine-B”. Założono Cheil Frozen Food oraz wprowadzono rozpoczęto produkcje napojów w 1987 roku. W 1990 roku, wraz z utworzeniem CheilJedang Indonesia w 1988 roku oraz budową zakładu produkującego lizynę i syntetyczne przyprawy w Indonezji CJ zaczęło celować w rynek poza Koreą Południową.

  Koreańska fala (Hangul: 한류; hancha: 韓流; RR: hallyu; MR: hallyu, neologizm dosłownie oznacza „przypływ Korei”) – wzrost globalnej popularności kultury Korei Południowej zauważalny od 1990 roku. Początkowo napędzana przez rozprzestrzenianie się seriali koreańskich i K-popu po całej Wschodniej, Południowej i Południowo-Wschodniej Azji w swoich początkowych etapach, koreańska fala rozwinęła się wraz z rozwojem regionalnym na zjawisko globalne, rozprzestrzeniane przez Internet, media społecznościowe i proliferację teledysków K-popowych w serwisie YouTube.CJ CheilJedang (Hangul: CJ제일제당 lub 씨제이제일제당; KRX: 001041) – południowokoreańska firma holdingowa działająca w branży żywności i biologicznej, jest filią CJ Group. Jest to największa firma z branży żywności w Korei Południowej. Zakresem działalności handlowej firmy są składniki spożywcze, żywność, biotechnologia i farmacja. Jest siedziba znajduje się w CJ Cheiljedang Building w Ssangnim-dong, Jung-gu, Seulu.

  Lata 90. XX wieku[ | edytuj kod]

  W latach 90. XX wieku firma CJ przeszła przez okres adaptacji i wzrostu, kiedy to zwróciła się w obszar życia i kultury koncentrując się na przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Nadal rozwijała i produkowała nowe produkty żywnościowe, takie jak „Condition” w 1992 roku – napój uzupełniający, który łagodził objawy kaca, czy też „Hetbahn” w 1996 roku – aseptycznie pakowany ryż. 6 lipca 1993 roku CheilJedang oddzieliła się od firmy Samsung i zyskała niezależne zarządzanie. W 1996 roku firma została przemianowana na „CheilJedang Group” i zakończyła oficjalną separację od Samsunga w lutym 1997 roku.

  Seul (kor. 서울, Seoul, Sŏul; posłuchaj oryginalnej wymowy) – od 1394 roku stolica Korei. Od końca II wojny światowej po podziale Półwyspu Koreańskiego na dwa państwa Seul został stolicą Republiki Koreańskiej (Korei Południowej), a Pjongjang stał się stolicą Koreańskiej Republiki Ludowej (Korei Północnej). Podczas wojny koreańskiej przez krótki czas Seul był zajęty przez komunistycznych okupantów, a stolicę Korei Południowej przeniesiono do Pusan (Busan).

  Od tego czasu CJ weszła na rynek mediów, rozrywki, finansów oraz informacji i komunikacji, głównie poprzez fuzje i przejęcia firm, takich jak m.net – telewizyjny kanał muzyczny – oraz Cheil Investment & Securities w 1997 roku, a także zakładanie nowych zależnych spółek jako Cheil Golden Village (obecnie CGV) w 1996 roku, Dreamline (wspólnie z Korea Expressway ; został sprzedany w 2001 roku) w 1997 roku, CJ GLS w 1998, CJ O Shopping, CJ Europe oraz CJ FD (dystrybucja żywności) w 1999 roku. Ponadto w 1997 roku CJ Group otworzyła VIPS – łańcuch rodzinnych restauracji, i założyła pierwszy multipleks w Korei Południowej, CGV, w 1998 roku.

  Od 2000 roku[ | edytuj kod]

  W październiku 2002 roku oficjalna nazwa firmy zmieniona na „CJ Co., Ltd”. We wrześniu 2007 roku CJ Co., Ltd przekształciła się w spółkę holdingową zmieniając nazwę na „CJ CheilJedang Co., Ltd”, a CJ Group stała się spółką holdingową dla wielu filii związanych z przemysłem żywieniowym i rozrywką położoną w Korei Południowej. Składa się z czterech głównych podstawowych działalności handlowych: żywność & usługi gastronomiczne, biotechnologia & farmacja, rozrywka & media, zakupy na odległość & logistyka.

  W 2010 roku CJ Media, CJ Entertainment, Mnet Media, On-Media oraz CJ Internet połączyły się tworząc O Media Holdings, która w marcu 2011 roku stała CJ E&M. Od tego czasu CJ E&M miał duży wpływ na swój wkład w koreańską popkulturę i w „koreańską falę” (kor. hallyu) – zjawisko rozprzestrzeniania się kultury koreańskiej poprzez tworzenie udanych programów telewizyjnych, takich jak np. Superstar K, Reply 1997, czy też oraz filmach takich jak Gwanghae: Wangyidoen namja.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.