• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • CJ CheilJedang

  Przeczytaj także...
  CJ Group (Hangul: CJ그룹 lub 씨제이그룹) – południowokoreański konglomerat z siedzibą w Seulu. Składa się on z wielu przedsiębiorstw pracujących w wielu sektorach: żywności i usług gastronomicznych, biotechnologii i farmacji, rozrywki i mediów, zakupów na odległość i logistyki. CJ Group była pierwotnie oddziałem firmy Samsung, ale oddzieliła się w 1993 roku.Grupa Samsung (kor. Samseong – trzy gwiazdy) – jedna z największych południowokoreańskich grup biznesowych (czeboli) zrzeszających firmy produkcyjne i usługowe działające w wielu branżach, oraz instytucje finansowe. Założona w 1938 roku przez Lee Byung-Chula jako firma eksportowa, wkrótce rozszerzyła swą działalność także na inne dziedziny.
  Hangul, hangŭl, hangeul, hangyl (koreańskie 한글) to alfabet koreański; składa się z 24 znaków: 14 spółgłosek i 10 samogłosek. Jest jednym z niewielu alfabetów, który został stworzony sztucznie a nie wyewoluował z hieroglifów czy ideogramów, jak to się działo w przypadku większości nowoczesnych języków. Każda sylaba zapisywana jest jako blok, na polu kwadratu, składający się ze znaków alfabetu (tzw. jamo). Słowa w tym alfabecie zapisywać można poziomo lub pionowo.

  CJ CheilJedang (Hangul: CJ제일제당 lub 씨제이제일제당; KRX: 001041) – południowokoreańska firma holdingowa działająca w branży żywności i biologicznej, jest filią CJ Group. Jest to największa firma z branży żywności w Korei Południowej. Zakresem działalności handlowej firmy są składniki spożywcze, żywność, biotechnologia i farmacja. Jej siedziba znajduje się w CJ CheilJedang Building w Ssangnim-dong, Jung-gu, Seulu.

  Seul (kor. 서울, Seoul, Sŏul; posłuchaj oryginalnej wymowy) – od 1394 roku stolica Korei. Od końca II wojny światowej po podziale Półwyspu Koreańskiego na dwa państwa Seul został stolicą Republiki Koreańskiej (Korei Południowej), a Pjongjang stał się stolicą Koreańskiej Republiki Ludowej (Korei Północnej). Podczas wojny koreańskiej przez krótki czas Seul był zajęty przez komunistycznych okupantów, a stolicę Korei Południowej przeniesiono do Pusan (Busan).

  Historia[ | edytuj kod]

  CJ CheilJedang powstała w sierpniu 1953 roku jako „CheilJedang” – producent cukru i mąki, była pierwotnie częścią firmy Samsung, jako jej pierwsza działalność produkcyjna. W lipcu 1993 roku firma wydzieliła od Samsunga i uzyskała niezależne kierownictwo, zwracając się w obszar życia i kultury i koncentrując na usługach żywieniowych i rozrywce. W 1996 roku firma została przemianowana na „CheilJedang Group”, co zakończyło oficjalną separację od Samsunga w lutym 1997 roku.

  W październiku 2002 roku oficjalna nazwa firmy zmieniona na „CJ Co., Ltd”. We wrześniu 2007 roku CJ Co., Ltd przekształciła się w spółkę holdingową zmieniając nazwę na „CJ CheilJedang Co., Ltd”, a CJ Group stała się spółką holdingową dla wielu filii związanych z przemysłem żywieniowym i rozrywką położoną w Korei Południowej. Składa się z czterech głównych podstawowych działalności handlowych: żywność & usługi gastronomiczne, biotechnologia & farmacja, rozrywka & media, zakupy na odległość & logistyka.

  Marki[ | edytuj kod]

  Nagrody[ | edytuj kod]

 • Grudzień 2004: 14th Economic Justice Enterprise Award – „Best Company in Food and Pharmaceutical, Textile and Paper Manufacturing Industry”
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. History – About CJ – CJ For Better Life (ang.). english.cj.net. [dostęp 2016-05-07].
  2. Company location (ang.). eng.cjcheiljedang.com. [dostęp 2016-05-07].
  3. Kim So-hyun: CJ rises as beacon of Korean food, shopping, pop culture (ang.). koreaherald.com. [dostęp 2016-05-07].
  4. History – CJ CheilJedang (ang.). cj.co.kr. [dostęp 2016-05-07].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona (ang.)
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.614 sek.