• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • CJ CGV

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Hangul, hangŭl, hangeul, hangyl (koreańskie 한글) to alfabet koreański; składa się z 24 znaków: 14 spółgłosek i 10 samogłosek. Jest jednym z niewielu alfabetów, który został stworzony sztucznie a nie wyewoluował z hieroglifów czy ideogramów, jak to się działo w przypadku większości nowoczesnych języków. Każda sylaba zapisywana jest jako blok, na polu kwadratu, składający się ze znaków alfabetu (tzw. jamo). Słowa w tym alfabecie zapisywać można poziomo lub pionowo.
  Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.

  CJ CGV (hangul: 씨제이 씨지브이) – największa sieć kin wielosalowych w Korei Południowej, która posiada swoje oddziały także w Chinach, Wietnamie, Stanach Zjednoczonych, Indonezji, Mjanmie i Turcji. CGV to piąta co do wielkości sieć multipleksów na świecie, CJ CGV obsługuje 3033 ekrany w 401 miejscach w siedmiu krajach, w tym w 1031 ekrany w 139 miejscach w Korei Południowej (stan na czerwiec 2017 r.). CGV bierze swoją nazwę od pierwszych liter trzech angielskich słów: „Cultural”, „Great” i „Vital”.

  Mjanma albo Birma (także: Myanmar, Mianma; Republika Związku Mjanmy) – państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej nad Zatoką Bengalską i Morzem Andamańskim. Większymi miastami są Rangun, Mandalaj i Basejn. Graniczy z Chinami, Tajlandią, Indiami, Laosem oraz Bangladeszem.Turcja (tur. Türkiye, Republika Turcji – Türkiye Cumhuriyeti) – państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze. Część europejska – Tracja – stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne (nazywane w języku tureckim Morzem Białym).

  CGV powstał jako Theater Business Team wewnątrz CJ CheilJedang w 1995 roku. W grudniu 1996 roku CJ Golden Village została założona przez CJ Group, hongkoński Golden Harvest oraz australijski Village Roadshow. Obecnie sieć zarządzana jest wyłącznie przez CJ, gdyż Golden Harvest i Village Roadshow wycofały się ze współpracy. Pierwszy multipleks został otwarty dwa lata później, w kwietniu 1998 roku w Gangbyeon. W marcu 2001 roku firma zmienia nazwę na CGV, a następnie w październiku 2002 roku zmieniła nazwę na CJ CGV. W grudniu 2004 roku CJ CGV została pierwszą siecią kinową notowaną na Korea Exchange.

  CJ CheilJedang (Hangul: CJ제일제당 lub 씨제이제일제당; KRX: 001041) – południowokoreańska firma holdingowa działająca w branży żywności i biologicznej, jest filią CJ Group. Jest to największa firma z branży żywności w Korei Południowej. Zakresem działalności handlowej firmy są składniki spożywcze, żywność, biotechnologia i farmacja. Jest siedziba znajduje się w CJ Cheiljedang Building w Ssangnim-dong, Jung-gu, Seulu.Indonezja – wyspiarskie państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej oraz w Oceanii, którego stolicą jest Dżakarta z 8,4 mln mieszkańców.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Affiliates – About CJ – CJ Group (ang.). english.cj.net. [dostęp 2016-11-21].
  2. History – About CJ – CJ Group (ang.). english.cj.net. [dostęp 2016-11-21].
  3. Korea's CJ Group Reorganizes Six Divisions into CJ Entertainment & Media (ang.). hollywoodreporter.com. [dostęp 2016-11-21].
  4. South Korea’s CJ CGV pushes past 400 theatres (ang.). screendaily.com. [dostęp 2017-11-02].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona (kor.)
 • Republika Korei (kor. 대한민국, hancha 大韓民國, lat. Daehan Minguk/Taehan Minguk, skr. 한국; 韓國; Hanguk, Korea Południowa, wysłuchaj oryginalnej wymowy) – państwo w Azji, południowej części Półwyspu Koreańskiego powstałe po II wojnie światowej na terenach zajętych przez wojska USA. Republika Korei oficjalnie rości sobie pretensje do całego terytorium Korei.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.625 sek.