• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • CIWS

  Przeczytaj także...
  Goalkeeper - (pl. Bramkarz) - jest holenderskim systemem CIWS, zapewniającym obronę okrętom. Jego głównym zadaniem jest zwalczanie nisko lecących pocisków przeciwokrętowych oraz samolotów. System składa się z szybkostrzelnego działka i kontrolowanego komputerowo radaru zblokowanego na jednej podstawie. Jest on całkowicie autonomiczny (nie potrzebuje ludzi do obsługi). We własnym zakresie wykrywa cele, namierza a także wybiera najgroźniejsze i niszczy za pomocą serii pocisków przeciwpancernych. Holenderski System CIWS jest produkowany przez "Thales Navy Netherlands", co aktualnie owocuje liczbą 50 wyprodukowanych urządzeń. System może również być użyty do ochrony lotnisk.AK-630 - radziecka morska armata systemu CIWS. W pełni zautomatyzowane sześciolufowe szybkostrzelne działko kalibru 30 mm zbudowane w oparciu o system Gatlinga. Armata AK-630 była jedną z pierwszych systemu CIWS. Prototyp powstał w 1964 roku, jednak testy całego systemu trwały aż do 1976 roku, kiedy system został przyjęty do służby. Głównym zadaniem armaty jest zwalczanie kierowanych pocisków rakietowych, samolotów, śmigłowców oraz zwalczanie niewielkich celów nawodnych. Może także służyć do niszczenia środków ogniowych na brzegu oraz rozstrzeliwaniu min morskich. W 1979 roku wprowadzono zmodernizowaną wersję AK-630M. Obecnie wersja systemu AK-630M-2 wyposażona jest w dwa szybkostrzelne działka 30 mm. Pierwszym okrętem wyposażonym w nowy system jest mały okręt rakietowy projektu 21631 „Grad Swijażsk”.
  Samolot – statek powietrzny cięższy od powietrza (aerodyna), utrzymujący się w powietrzu dzięki wytwarzanej sile nośnej za pomocą nieruchomych, w danych warunkach względem statku, skrzydeł. Ciąg potrzebny do utrzymania prędkości w locie poziomym wytwarzany jest przez jeden lub więcej silników.
  System Phalanx

  CIWS (ang. Close-In Weapon System), system artyleryjski obrony bezpośredniej – system uzbrojenia składający się z szybkostrzelnego działka kalibru 20–30 mm z własnym komputerowym systemem kierowania ognia i radarem artyleryjskim, najczęściej zblokowanym na jednej podstawie. Podstawowym przeznaczeniem CIWS jest zwalczanie nisko lecących pocisków przeciwokrętowych oraz samolotów. Jest on całkowicie autonomiczny. We własnym zakresie wykrywa cele, namierza, a także wybiera najgroźniejsze i niszczy za pomocą serii pocisków przeciwpancernych.

  Raytheon Company z siedzibą w Waltham w stanie Massachusetts, jest jednym z największych koncernów zbrojeniowych świata, zatrudniającym 79 900 pracowników na całym globie. W roku 2005 obrót koncernu wyniósł 22 miliardy dolarów US, czysty zysk po opodatkowaniu natomiast 871 milionów dolarów. Więcej niż 90 procent dochodów Raytheon pochodzi z kontraktów obrony, co od 2005 klasyfikuje spółkę na piątym miejscu wśród największych producentów i dostawców sprzętu wojskowego na świecie.Przeciwokrętowy pocisk manewrujący — rodzaj pocisków manewrujących, przeznaczonych do zwalczania celów nawodnych, w tym zwłaszcza nawodnych okrętów i statków. Wystrzeliwane z platform powietrznych, nawodnych, podwodnych lub lądowych, od lat 70. XX wieku pociski tego rodzaju stanowią podstawową broń służącą do zwalczania jednostek morskich. Pociski tego rodzaju napędzane są silnikami odrzutowymi na całej długości lotu aerodynamicznego i przenoszą najczęściej jedną głowicę bojową.

  Pierwsze egzemplarze wprowadzono w 1979 roku. CIWS typu Phalanx jest zainstalowany na praktycznie każdym okręcie wojennym US Navy, a także na okrętach szesnastu innych państw. Jest on w dalszym ciągu produkowany dla odbiorców zagranicznych. Przykłady użytkowania CIWS na świecie:

  Typhoon - (pl. Tajfun) - morska, autonomiczna, zdalnie sterowana podstawa do uzbrojenia przeciwlotniczego izraelskiej firmy Rafael of Israel. Zaprojektowana jako uzbrojenie główne małych okrętów, np. łodzi patrolowych, lub jako uzbrojenie pomocnicze na większych jednostkach, np. na fregatach, czy niszczycielach. DARDO (z wł. dardo – strzałka) – włoski system artyleryjski obrony bezpośredniej zbudowany przez włoskie firmy Breda i Oto Melara. Składa się on z dwóch zbudowanych przez Bredę 40 mm pocisków Bofors o wysokiej wybuchowości (HE), radaru kierowania ogniem (RTN-10X) oraz systemu kierowania ogniem (RTN-20X i Dardo). Jest to ostatni model z serii włoskiej broni przeciwlotniczej wywodzącej się ze szwedzkich dział automatycznych Bofors 40 mm.
 • System Phalanx CIWS amerykańskiej firmy Raytheon
 • Holenderski Goalkeeper
 • Turecki Sea Zenith
 • Hiszpański Meroka
 • Rosyjskie AK-630 oraz 3S87 Kortik (Kasztan)
 • Włoski DARDO oraz Myriad
 • Chiński Type 730
 • Izraelski Typhoon
 • Phalanx CIWS (od ang. falanga, CIWS) — system artyleryjski przeznaczony do niszczenia pocisków przeciwokrętowych i samolotów przeciwnika na bardzo krótkich dystansach.United States Navy – marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych; jeden z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych odpowiedzialny za organizację, szkolenie oraz wyposażenie morskich sił zbrojnych – w tym Korpusu Piechoty Morskiej – do prowadzenia działań bojowych na morzu. W szczególności, zadaniem marynarki i piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych jest poszukiwanie i niszczenie nieprzyjacielskich sił morskich oraz powstrzymywanie jego handlu morskiego; w celu zdobycia i utrzymania ogólnej przewagi morskiej; kontroli obszarów morskich o żywotnym znaczeniu, ochrony żywotnych linii żeglugowych; ustanowienia i utrzymania lokalnej przewagi (w tym powietrznej) w obszarze działań morskich; zajmowanie i obrona baz morskich; oraz przeprowadzanie operacji lądowych i powietrznych niezbędnych do prowadzenia kampanii morskich.
  Warto wiedzieć że... beta

  System uzbrojenia (ang. weapon(s) system) – połączenie jednego lub wielu środków uzbrojenia z odpowiednim sprzętem, materiałami, obsługą, personelem i środkami dowozu oraz instalacją, niezbędnymi dla zapewnienia jego samowystarczalności.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.622 sek.