• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • CD Projekt Investment  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Atari, właść. Atari Inc. – przedsiębiorstwo branży informatycznej, swojego czasu znaczący uczestnik rynku komputerowego przemysłu rozrywkowego. Tworzyło automaty wideo, domowe konsole wideo i komputery osobiste.Holding (od angielskiego holding company − od słowa hold oznaczającego trzymać) − organizacja grupująca za pomocą mniej lub bardziej wyraźnych powiązań różne samodzielne pod względem prawnym podmioty gospodarcze, przy czym jeden z podmiotów ma w tym powiązaniu pozycję dominującą i podporządkowuje sobie pozostałe. Istotą holdingu jest zarządzanie przez jedną organizację innymi podmiotami oraz kontrolowanie działalności dzięki zależnościom kapitałowym lub personalnym. Holding jest zatem formą kumulacji kapitału. Kumulacja może następować przez przejmowanie słabszych przedsiębiorstw, najpierw w swoich branżach i pokrewnych, a później także w innych obszarach gospodarki. Innym sposobem jest celowe wyodrębnienie z przedsiębiorstwa „matki” samodzielnych pod względem prawa, lecz uzależnionych ekonomicznie przedsiębiorstw „córek” (filii). Zależności matka-córka ogólnie mają charakter drzewiasty i mogą być rozbudowane, np. spółka "matka" posiada większość udziałów w kilku spółkach "córkach", które z kolei posiadają udziały większościowe w spółkach najniższego piętra zarządzania. Jednak taki model zależności w holdingach nie jest jedyny - występują też bardziej złożone sieci powiązań, w tym kapitałowych.

  Grupa kapitałowa CD Projekt – polski wydawca oraz producent gier komputerowych z siedzibą w Warszawie i oddziałami w Krakowie, Wrocławiu oraz Los Angeles. Pierwsza ze spółek działająca pod firmą CD Projekt została założona w 1994 roku przez Marcina Iwińskiego i Michała Kicińskiego. Obecna spółka dominująca grupy, CD Projekt, notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

  Free float (akcjonariat rozproszony) przedsiębiorstwa publicznego – ustala się jako stosunek liczby akcji znajdujących się poza posiadaniem dużych inwestorów, nie będących także akcjami zastrzeżonymi (ang. restricted stock), oraz liczby akcji ogółem. Inaczej - wszystkie wolnodostępne akcje znajdujące się w obrocie publicznym.Ubisoft Entertainment (dawniej Ubi Soft) – przedsiębiorstwo produkujące oraz wydające gry komputerowe i konsolowe. Jego główna siedziba znajduje się w Montreuil-sous-Bois, we Francji. Ma siedziby w ponad 20 krajach, łącznie z rozwijającymi się studiami, m.in. w Montrealu, Toronto, Barcelonie, Północnej Karolinie (USA), Düsseldorfie, Mediolanie. Od roku 2008 jest trzecim co do wielkości niezależnym wydawcą gier wideo w Europie i czwartym co do wielkości w USA.

  Swoją działalność w branży gier komputerowych CD Projekt rozpoczął od dystrybucji gier oraz lokalizowania ich na język polski. Dystrybucję gier spółka prowadzi do dziś poprzez powstałą w 2008 roku globalną platformę dystrybucji cyfrowej GOG.com.

  W 2002 roku powstaje studio CD Projekt Red, które miało zajmować się tworzeniem gier komputerowych. Pierwszym tytułem studia był Wiedźmin – gra cRPG oparta na serii książek Andrzeja Sapkowskiego. Tytuł ukazał się w 2007 roku na PC. W 2011 roku na PC ukazała się kontynuacja – Wiedźmin 2: Zabójcy królów, a rok później jej wersja na konsolę Xbox 360. Najnowsza gra studia – Wiedźmin 3: Dziki Gon – została wydana w 2015 roku jednocześnie na komputerach PC oraz na konsolach PlayStation 4 i Xbox One. Aktualnie studio pracuje nad dwoma tytułami: Gwint: Wiedźmińska gra karciana oraz nową grą cRPG – Cyberpunk 2077.

  Gra fabularna (inaczej RPG, z ang. role-playing game, nieraz zwana grą wyobraźni, potocznie erpegiem lub rolplejem) – gra towarzyska oparta na narracji, w której gracze (od jednego do kilku) wcielają się w role fikcyjnych postaci. Cała rozgrywka toczy się zazwyczaj w fikcyjnym świecie, istniejącym tylko w wyobraźni grających. Jej celem na ogół jest rozegranie gry według zaplanowanego scenariusza i osiągnięcie umownie określonych lub indywidualnych celów, przy zachowaniu wybranego zestawu reguł, zwanego mechaniką gry.cdp.pl sp. z o.o. (do 21 września 2012 CD Projekt Sp. z o.o.) – polski wydawca i dystrybutor gier komputerowych oraz filmów, należący do spółki CD Projekt S.A. Od 2008 do 2011 roku był częścią holdingu CD Projekt Investment.

  Historia[ | edytuj kod]

  Marcin Iwiński – współzałożyciel i wiceprezes CD Projekt S.A.

  Dystrybucja i lokalizacja gier[ | edytuj kod]

   Osobne artykuły: CDPcdp.pl.

  Spółka CD Projekt została założona w 1994 roku przez Marcina Iwińskiego i Michała Kicińskiego. Początek jej działalności skupiał się na sprzedaży i dystrybucji gier. Iwiński i Kiciński sprowadzali gry od sprzedawców ze Stanów Zjednoczonych stając się pierwszymi w Polsce importerami gier na płytach CD-ROM. Niedługo później spółka stała się oficjalnym dystrybutorem wybranych tytułów m.in. Acclaim, Blizzard, czy Blue Byte.

  Multiplayer online battle arena (MOBA) – gra komputerowa będąca podgatunkiem strategicznych gier czasu rzeczywistego z ograniczoną liczbą graczy. Gracze często dzielą się na dwie drużyny, które walczą ze sobą na arenie. Termin został wymyślony przez firmę Riot Games przy okazji premiery ich gry – League of Legends. Pierwszym przedstawicielem gatunku był Aeon of Strife (AoS), stworzony jako modyfikacja do gry StarCraft, a pierwszą samodzielną produkcją gra Demigod studia Gas Powered Games. Przedstawiciele firmy Valve Corporation w odniesieniu do gier z tego gatunku stosują nazwę „action real-time strategy” (ARTS).Andrzej Sapkowski (ur. 21 czerwca 1948 w Łodzi) – polski pisarz fantasy. Jest najczęściej po Lemie tłumaczonym polskim autorem fantastyki.

  W 2012 roku, część spółki zajmująca się dystrybucją na terenie Polski zmieniła nazwę na cdp.pl. Oferta platformy, poza grami, zapewniała wsparcie techniczne i była stopniowo poszerzana o kolejne produkty: filmy, książki w wersji elektronicznej i komiksy. W 2014 roku spółka cdp.pl została wydzielona poza grupę CD Projekt, która chciała skupić się na działalności na skalę globalną. Na koniec trzeciego kwartału 2016 roku udział CD Projekt S.A. w kapitale zakładowym CDP.pl wynosił 3,11%. Jako osobna spółka, cdp.pl kontynuuje działalność polegającą na dystrybucji gier na terenie Polski (m.in. jako polski dystrybutor gier z serii Wiedźmin). Na początku marca 2017 r. sklep cdp.pl został przejęty przez Grupę Merlin, w skład której wchodzi Merlin.pl.

  Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.Kryzys finansowy (2007–2009) – ogólnoświatowy kryzys gospodarczy na rynkach finansowych i bankowych, którego szczyt przypadł na lata 2008-2009, zapoczątkowany zapaścią na rynku pożyczek hipotecznych wysokiego ryzyka w Stanach Zjednoczonych.

  CD Projekt było również jedną z pierwszych spółek w Polsce, które zajmowały się lokalizacją gier komputerowych. W 1996 roku spółka rozpoczęła tworzenie pierwszych, częściowych (instrukcje i pudełka) lokalizacji gier. Prace nad pierwszą pełną lokalizacją rozpoczęły się rok później. Przeczuwając popularność tytułu, przedstawiciele CD Projekt zaproponowali BioWare oraz Interplay Entertainment stworzenie polskiej lokalizacji Wrót Baldura. Firma zatrudniła znanych polskich aktorów (m.in. Piotr Fronczewski, Wiktor Zborowski), którzy mieli użyczyć swoich głosów postaciom z gry. Lokalizacja Wrót Baldura okazała się sukcesem. Pierwszego dnia sprzedało się 18 000 sztuk.

  Saga o wiedźminie – cykl książkowy (powieściowy) autorstwa Andrzeja Sapkowskiego o dziejach wiedźmina Geralta z Rivii, będący kontynuacją wcześniejszych zbiorów opowiadań tegoż autora: Ostatnie życzenie (z których część wydano wcześniej w tomie Wiedźmin) oraz Miecz przeznaczenia.Lokalizacja oprogramowania – dostosowanie danego produktu do potrzeb lokalnego rynku poprzez przetłumaczenie komunikatów i dokumentacji programu na dany język lub dialekt, a także dostosowanie go do konwencji obowiązujących w danym języku/dialekcie – między innymi sposobu sortowania liter w alfabecie, używanych jednostek miary albo formatów dat.

  Spółka kontynuowała bliską współpracę z Interplayem po premierze Wrót Baldura, m.in. pracując nad konwersją gry Baldur’s Gate: Dark Alliance na komputery osobiste. W związku z tym projektem do zespołu dołączyli Sebastian Zieliński (wcześniej odpowiedzialny za prace nad grą Mortyr 2093-1944) oraz Adam Badowski, obecnie szef studia CD Projekt Red Po sześciu miesiącach prac, problemy finansowe Interplay zmusiły CD Projekt do wstrzymania prac nad wersją PC Baldur’s Gate: Dark Alliance. CD Projekt kontynuował dystrybucję i lokalizację gier.

  Komputerowa gra fabularna (ang. computer Role Playing Game, w skrócie cRPG) – gatunek gier komputerowych, pierwotnie tworzonych na komputery osobiste i inne domowe komputery. Pierwsze gry cRPG były inspirowane przez wczesne tradycyjne RPG, w szczególności przez system Dungeons & Dragons i starały się być dla gracza podobnym doświadczeniem.Electronic Entertainment Expo, znane także jako albo E3 – jest największą coroczną wystawą przemysłu gier komputerowych i wideo. Ekspozycja jest otwarta tylko dla ekspertów branżowych oraz dziennikarzy. Od 2009 nastąpił powrót do starej formy targów, tzn. otwartej dla wszystkich chętnych.

  CD Projekt Red[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: CD Projekt Red.

  Po wstrzymaniu prac nad konwersją Baldur’s Gate: Dark Alliance, założyciele CD Projekt zaczęli zastanawiać się nad przyszłością spółki. Prawa do kodu, który powstał w wyniku prac nad wersją PC Baldur’s Gate: Dark Alliance, należały do CD Projekt. Wiedząc to, spółka chciała go wykorzystać do stworzenia własnego tytułu. Gra miała bazować na książkach z serii Wiedźmin Andrzeja Sapkowskiego, który zgodził się udzielić twórcom licencji.

  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Geralt z Rivii – fikcyjna postać, wiedźmin, bohater powieści i opowiadań Andrzeja Sapkowskiego oraz opartych na nich produkcji: komiksów, filmu, serialu telewizyjnego oraz gier komputerowych. Jego losy i przygody zostały spisane w kilku tomach opowiadań oraz liczącej pięć tomów Sadze o wiedźminie. W filmie Wiedźmin w Geralta wcielał się Michał Żebrowski, w grach komputerowych głosu postaci użyczał Jacek Rozenek, zaś w wydanym pod koniec 2011 roku słuchowisku – Krzysztof Banaszyk.

  Zyski z dystrybucji i lokalizacji gier pozwoliły spółce w 2002 roku utworzyć CD Projekt Red, którego szefem został wówczas Sebastian Zieliński. Studio z siedzibą w Łodzi miało zajmować się tworzeniem gier. Tam właśnie tworzony był prototyp pierwszej części serii Wiedźmin. Tytuł powstawał na silniku gry Mortyr i rozgrywką przypominał Baldur’s Gate: Dark Alliance oraz Diablo. Iwiński i Kiciński przedstawili demo wybranym wydawcom, ale żaden nie był zainteresowany współpracą. Biuro w Łodzi zostało zamknięte, a zespół, z wyjątkiem Zielińskiego, przeniesiony do siedziby w Warszawie.

  Interplay Entertainment Corporation – amerykański producent i wydawca gier komputerowych. Najbardziej znanymi grami Interplay są gry z serii Fallout. Firma stoi na krawędzi bankructwa od 2004 roku.Michael Alyn Pondsmith (ur. 14 kwietnia 1954, znany głównie jako Mike Pondsmith) – amerykański projektant gier fabularnych, planszowych i wideo. Najbardziej znany ze swojego dorobku w ramach wydawnictwa R. Talsorian Games, gdzie od datowanych na 1982 r. początków firmy opracował większość jej linii produktowych. Pondsmith współtworzył takie linie gier fabularnych jak Mekton (1984), Cyberpunk (1988) i Castle Falkenstein (1994). Pracował także nad produktami dla TSR, w tym przy podręcznikach do Zapomnianych Krain i Krain Wschodu dla Dungeons & Dragons. Pracował również na różnych stanowiskach w przemyśle gier wideo i jest autorem lub współautorem kilku gier planszowych. Pondsmith wykładał także projektowanie gier na DigiPen Institute of Technology.

  Po odejściu Zielińskiego szefem projektu został Michał Kiciński. Prototyp został porzucony, ale prace nad grą trwały dalej. W 2003 roku grę zaczęto tworzyć od nowa. Zespół, który nie miał wiedzy na temat tworzenia gier komputerowych, spędził niemal dwa lata na preprodukcji. Z pomocą przyszło BioWare, które w 2004 roku zaoferowało CD Projekt możliwość pokazania gry na ich stoisku na targach Electronic Entertainment Expo, gdzie promowane było Jade Empire. BioWare udzieliło również spółce licencji na korzystanie z silnika Aurora w pracach nad grą.

  CD Projekt SA (początkowo Optimus SA) – polska spółka akcyjna zajmująca się produkcją i dystrybucją gier wideo za pośrednictwem swoich jednostek zależnych.Preprodukcja – okres poprzedzający produkcję filmu. Czas ten poświęcony jest na zaczerpnięcie pomysłu do chwili akceptacji scenariusza. W okresie preprodukcji prowadzone są prace przygotowawcze polegające m.in na:

  Nad tytułem początkowo pracował zespół składający się z 15 osób. W trakcie prac nad grą liczba ta urosła do około 100. Budżet produkcji wyniósł 20 milionów złotych, a jego wydawcą zostało Atari. Po pięciu latach prace nad Wiedźminem zostały ukończone. Tytuł ukazał się w 2007 roku i spotkał się z ciepłym przyjęciem ze strony mediów.

  REDengine – silnik gier stworzony przez CD Projekt RED. Został zaprojektowany do wykorzystania w nieliniowych komputerowych grach fabularnych tworzonych przez to studio. Activision, Inc. – wydawca i producent gier komputerowych. Firma została założona 1 października 1979. Ich pierwsze produkty były wydawane na kartridżach na konsolę Atari 2600. Obecnie jest drugim (po Electronic Arts) co do wielkości wydawcą gier komputerowych i wideo na świecie.

  Zadowalająca sprzedaż sprawiła, że niemal natychmiast po premierze pierwszej części ruszyły prace nad kontynuacją. Zespół zaczął tworzyć projekt gry Wiedźmin 2, a także eksperymentować z tworzeniem własnego silnika. Wszystko zmieniło się po rozpoczęciu prac nad grą Wiedźmin: Powrót Białego Wilka – wersją pierwszego Wiedźmina na konsole. Pomimo współpracy nad tytułem ze studiem Widescreen Games, prace stanęły w miejscu. Francuskie studio domagało się większego wsparcia ze strony CD Projekt Red, w tym finansowego, oraz więcej czasu, by móc ukończyć prace nad grą. Projekt został ostatecznie odwołany. Niezadowolone z takiego obrotu sprawy Atari zażądało zwrotu wkładu finansowego w produkcję wersji gry na konsole, w wyniku czego Iwiński zgodził się, by Atari zostało oficjalnym wydawcą Wiedźmina 2 na terenie Ameryki Północnej.

  Minigra – zwyczajowe określenie małych, dodatkowych gier dostępnych dla gracza w większych grach komputerowych. Przykładową minigrą może być odbijanie piłki baseballowej deskorolką w grze Tony Hawk’s Pro Skater 4 lub gra w Air Hockeya w Beyond Good & Evil. BioWare – kanadyjskie przedsiębiorstwo informatyczne założone w lutym 1995 roku przez doktorów medycyny Raya Muzykę, Grega Zeschuka oraz Augustine’a Yipa, wchodzące w skład grupy VG Holding Group, do której należy również Pandemic Studios. Przedsiębiorstwo ma siedzibę w Edmonton w Kanadzie. BioWare specjalizuje się w tworzeniu gier komputerowych z gatunku gier fabularnych.

  Problemy związane z produkcją gry Wiedźmin: Powrót Białego Wilka były dla CD Projekt kosztowne; spółka znalazła się na skraju bankructwa, na co dodatkowo miał wpływ kryzys gospodarczy lat 2007–08. By pozostać w grze, postanowiono skupić się na tworzeniu Wiedźmina 2 oraz własnego silnika, REDengine, który umożliwiłby twórcom późniejsze przeniesienie gry na konsole. Wiedźmin 2: Zabójcy królów ukazał się na PC w 2011 roku, po trzech i pół roku prac nad grą. Gra zdobyła uznanie mediów. Po roku od premiery, w maju 2012 roku, sprzedaż tytułu przekroczyła 1,7 miliona sztuk. W kwietniu 2012 roku ukazała się wersja na konsolę Xbox 360.

  Diablo – osadzona w klimacie dark fantasy komputerowa, fabularna gra akcji (hack and slash), stworzona przez Blizzard North, której światowa premiera odbyła się 31 grudnia 1996 roku.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  W 2013 roku oficjalnie otwarte zostało krakowskie studio CD Projekt Red, które wspólnie z warszawską siedzibą miało pracować nad kolejnymi tytułami. Pierwszym wspólnym projektem była zapowiedziana na początku roku trzecia gra z serii Wiedźmin, tworzona na nowej wersji silnika REDengine.

  Wiedźmin 3: Dziki Gon ukazał się w maju 2015 roku na komputery PC oraz konsole PlayStation 4 i Xbox One. Tytuł powstawał trzy i pół roku i kosztował około 306 milionów złotych. Była to najgłośniejsza medialnie gra 2015 roku. W 2015 r. Wiedźmin 3: Dziki Gon zdobył łącznie ponad 800 nagród, w tym ponad 250 tytułów gry roku. W rankingu serwisu Metacritic gra CD Projekt Red uplasowała się w pierwszej dwudziestce najwyżej ocenianych gier wszech czasów na PC, oraz pierwszej dziesiątce gier wszech czasów na konsole PlayStation 4 oraz Xbox One. Tytuł stał się również najwyżej ocenianą przez użytkowników grą na PC oraz konsolę Xbox One. W pierwszych sześciu tygodniach od premiery Wiedźmin 3 sprzedał się w 6 milionach sztuk.

  Xbox One – trzecia konsola gier wideo wyprodukowana przez firmę Microsoft. Oficjalna prezentacja konsoli odbyła się 21 maja 2013 roku, zaś 22 listopada 2013 roku sprzęt został wydany w 13 krajach.Mortyr lub Mortyr 2093 - 1944 – polska komputerowa gra akcji wyprodukowana przez Mirage Interactive i wydana w 1999 i 2001 roku przez Interplay.

  Przed premierą Wiedźmina 3 CD Projekt ogłosiło, że pracuje nad dwoma dużymi rozszerzeniami do gry. Pierwszym był dodatek Serca z kamienia, który ukazał się w październiku 2015 roku. W czerwcu 2016 ukazał się drugi dodatek, Krew i wino, który stanowi zakończenie historii Geralta z Rivii. Poza główną serią gier, CD Projekt wydało również inne tytuły z uniwersum Wiedźmina, m.in. cyfrową grę planszową Wiedźmin: Gra przygodowa na PC, iOS i Androida oraz grę z gatunku multiplayer online battle arena, która ukazała się na iOS i Androida – The Witcher Battle Arena. Aktualnie studio pracuje nad dwoma projektami. Na targach E3 2016 zapowiedziany został Gwint: Wiedźmińska gra karciana, bazujący na minigrze znanej z Wiedźmina 3. Zespół pracuje również nad nową grą RPG, Cyberpunk 2077.

  Jade Empire (ang. Jadeitowe Cesarstwo lub Jadeitowe Imperium) – komputerowa gra fabularna z elementami akcji stworzona przez BioWare na konsolę Microsoftu Xbox oraz później dostosowana do konsoli Xbox 360 i dostępna do kupienia na Xbox Live Marketplace (Xbox Original). Dwa lata po premierze edycji na platformę Xbox gra została wydana na komputery osobiste jako Edycja Specjalna. Akcja gry rozgrywa się w świecie przypominającym Chiny. Walki toczone są w czasie rzeczywistym przy użyciu różnych stylów walki. Dzięki życiowej energii postaci, Chi, postać gracza może leczyć rany.Acclaim Entertainment, Inc był producentem i wydawcą gier komputerowych. Gry były wydawane na różne platformy sprzętowe takie jak: Super Nintendo, Nintendo 64, PlayStation 2, Xbox, Nintendo GameCube, GameBoy Advance oraz PC.

  W 2018 roku otwarto oddział studia we Wrocławiu.

  Na przestrzeni lat CD Projekt Red wypracowało sobie opinię studia przyjaznego graczom; zdaniem Marcina Iwińskiego, to właśnie gracze stanowią dla studia główny „motor napędowy”. .mw-parser-output div.cytat{display:table;padding:0}.mw-parser-output div.cytat.box{margin-top:0.5em;margin-bottom:0.8em;border:1px solid #aaa;background:#f9f9f9}.mw-parser-output div.cytat>blockquote{margin:0;padding:0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo{text-align:right;padding:0 1em 0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo::before{content:"— "}.mw-parser-output div.cytat.cudzysłów>blockquote{display:table}.mw-parser-output div.cytat.klasyczny::before{float:left;content:"";background-image:url("//upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b9/Quote-alpha.png/20px-Quote-alpha.png");background-repeat:no-repeat;background-position:top right;width:2em;height:2em;margin:0.5em 0.5em 0.5em 0.5em}.mw-parser-output div.cytat.klasyczny>blockquote{border:1px solid #ccc;background:white;color:#333;padding-left:3em}.mw-parser-output div.cytat.cudzysłów>blockquote::before{display:table-cell;color:rgb(178,183,242);font:bold 40px"Times New Roman",serif;vertical-align:bottom;content:"„";padding-right:0.1em}.mw-parser-output div.cytat.cudzysłów>blockquote::after{display:table-cell;color:rgb(178,183,242);font:bold 40px"Times New Roman",serif;vertical-align:top;content:"”";padding-left:0.1em}.mw-parser-output div.cytat.środek{margin:0 auto}.mw-parser-output div.cytat.prawy{float:right;clear:right;margin-left:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.lewy{float:left;clear:left;margin-right:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.prawy:not([style]),.mw-parser-output div.cytat.lewy:not([style]){max-width:25em}

  Nasze wartości, dbanie o to, co robimy i o graczy napędzają nas do działania. Liczą się nasze gry i czyny, bez względu na to czy jesteśmy mali czy duzi, na wielu platformach czy tylko na PC.

  Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie – instytucja publiczna mająca na celu zapewnienie możliwości obrotu papierami wartościowymi (takimi jak akcje, obligacje, prawa poboru itp.) oraz niebędącymi papierami wartościowymi instrumentami finansowymi (takimi jak opcje, kontrakty terminowe) dopuszczonymi do obrotu giełdowego. Obrót regulowany jest przez regulamin giełdy, szczegółowe zasady obrotu giełdowego, Komisję Nadzoru Finansowego oraz ustawy:Marcin Iwiński – polski przedsiębiorca współzałożyciel CD Projekt, która jest główną spółką grupy kapitałowej, do której należą również: CD Projekt RED, cdp.pl, GOG.com, w której posiada 13,3 proc. akcji giełdowych. Partner biznesowy Michała Kicińskiego. Absolwent Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Zarządzanie i Marketing Przedsiębiorca Roku 2008 E&Y, a także Człowiek Roku 2010 Polskiego Internetu. Laureat Śląkfy w kategorii wydawca roku za rok 2000 oraz wspólnie z Michałem Kicińskim za rok 2006.
  Współzałożyciel CD Projekt Red, Marcin Iwiński, o filozofii i niezależności studia

  Realizacją tego podejścia były m.in. Edycje Rozszerzone Wiedźmina i Wiedźmina 2, zawierające liczne usprawnienia rozgrywki, grafiki, dodatkowe misje i wątki fabularne. Poza wydaniem pudełkowym, dostęp do zawartości Edycji Rozszerzonych otrzymali wszyscy posiadacze pierwszych wydań obu gier w formie darmowej aktualizacji. W okresie po premierze Wiedźmina 3, gracze otrzymali 16 darmowych pakietów dodatkowej zawartości do gry, które również zawierały m.in. nowe zadania, tryby rozgrywki i bronie. Również z myślą o graczach studio zrezygnowało ze stosowania w swoich tytułach zabezpieczeń DRM.

  PlayStation 4 (PS4) – czwarta z rodziny PlayStation konsola gier wideo firmy Sony Computer Entertainment. Należy do ósmej generacji konsol.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  GOG.com[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: GOG.com.

  W 2008 roku spółka powołała do życia serwis GOG.com – platformę cyfrowej dystrybucji oferującą tytuły pozbawione cyfrowych zabezpieczeń DRM.. Zespół musiał zmierzyć się z szeregiem problemów licencyjnych w przypadku gier nieistniejących już studiów, a także negocjować z wydawcami prawa do dystrybucji tytułów. Spółka musiała sięgać po sklepowe lub używane wersje gier, by dotrzeć do kodów źródłowych starszych tytułów i stworzyć ich wersje na współczesne systemy operacyjne. Współpraca CD Projekt z mniejszymi studiami oraz dużymi wydawcami jak Activision, Electronic Arts, czy Ubisoft pozwoliła poszerzyć ofertę platformy o współczesne, wysokobudżetowe produkcje oraz gry niezależne.

  Electronic Arts NASDAQ: ERTS – amerykański producent oraz wydawca gier komputerowych i wideo. Firma została założona przez Tripa Hawkinsa w 1982 r. W pierwszej połowie 2011 roku firma EA była pierwszym co do wielkości wydawcą gier na zachodnich rynkach, z roczną sprzedażą sięgającą 4 miliardów dolarów.Android – system operacyjny dla urządzeń mobilnych takich jak telefony komórkowe, smartfony, tablety, tablety PC i netbooki. Obecnie (2013) najpopularniejszy system mobilny na świecie. Android został oparty na jądrze Linux oraz oprogramowaniu na licencji GNU. Początkowo był rozwijany przez firmę Android Inc. (kupioną później przez Google), następnie przeszedł pod skrzydła Open Handset Alliance.

  CDP Investment[ | edytuj kod]

  CDP Investment Sp. z o.o. był spółką holdingową w grupie kapitałowej CD Projekt. Przedsiębiorstwo wydzielone zostało z firmy CD Projekt w 2008 roku jako podmiot zarządzający. W marcu 2010 roku ujawniono plany jej połączenia z polską firmą komputerową Optimus. W październiku 2010 spółkę opuścili jej twórcy – Marcin Iwiński i Michał Kiciński. Formalne przejęcie CDP Investment przez Optimusa nastąpiło 3 stycznia 2011 roku. 25 stycznia 2011 nastąpiła zmiana właściciela spółki CD Projekt w rejestrze sądowym, CDP Investment zastąpiony został przez Optimus. W marcu 2011 do firmy powrócił Michał Kiciński. 24 lutego 2011 spółka została wykreślona z rejestru przedsiębiorców. Funkcje zarządcze w holdingu stanowi obecnie spółka CD Projekt.

  W branży gier komputerowych mianem producenta określa się studio bądź zespół zajmujący się tworzeniem dzieł elektronicznej rozrywki, rzadziej natomiast określenie to jest stosowane do osoby kierującej produkcją danej gry. Producent gry może działać na zlecenie przedsiębiorstwa ją wydającego lub działać samodzielnie jako niezależne studio. Studia produkujące gry mogą tworzyć swe dzieła na liczne platformy sprzętowe (np. Windows, konsole Xbox 360, PlayStation 3) lub specjalizować się w produkcji gier na jedną platformę.Wrota Baldura (ang. Baldur’s Gate) – komputerowa gra fabularna z serii Baldur’s Gate. Została stworzona przez BioWare i wydana przez Interplay 23 grudnia 1998 roku, w Polsce premiera miała miejsce 24 maja w 1999 roku, a za lokalizację odpowiadał CD Projekt. Osadzona jest w świecie Zapomnianych Krain i oparta na zasadach drugiej edycji Advanced Dungeons & Dragons. Miejscem akcji jest Wybrzeże Mieczy, które leży na zachodnim brzegu kontynentu Faerûn. Tytułowe Wrota Baldura to duże miasto portowe położone w tym regionie.

  CDI posiadał udziały w firmach Porting House (studiu zajmującym się tłumaczeniem i lokalizacją gier komputerowych) oraz Gram.pl (portalu internetowym).

  CD Projekt S.A. na rynku kapitałowym[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: CD Projekt.

  W wyniku przeprowadzonej w 2010 roku fuzji, spółka Optimus S.A. (obecnie CD Projekt S.A.), której akcje są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, przejęła CDP Investment – właściciela m.in. CD Projekt, CD Projekt Red oraz GOG Ltd.. W związku z połączeniem oraz wydarzeniami będącymi jego następstwem, zmieniła się działalność prowadzona przez spółkę na w całości związaną z branżą gier. W 2011 roku Optimus S.A. zmienił nazwę na CD Projekt Red S.A., a w 2012 roku na CD Projekt S.A.

  CD Projekt Red – polski producent gier komputerowych, powstały w 2002 roku jako spółka zależna od CD Projekt (pierwszej spółki o tej nazwie, obecnie CDP). Studio należało do holdingu CDP Investment, połączonego później ze spółką Optimus. Siedziba firmy znajdowała się w Warszawie. W ramach późniejszych licznych przekształceń spółki-matki, CD Projekt Red stało się oddziałem prawnie będącym częścią spółki CD Projekt SA (do listopada 2012 CD Projekt Red SA).Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.

  Na koniec lutego 2017 r. największymi akcjonariuszami CD Projekt S.A. pozostają twórcy holdingu – Michał Kiciński (10,91% kapitału zakładowego) i Marcin Iwiński (12,64% kapitału zakładowego). Wśród głównych akcjonariuszy spółki znajduje się również wiceprezes ds. finansowych Piotr Nielubowicz (6,38% kapitału zakładowego), Prezes Adam Kiciński (3,46% kapitału zakładowego) oraz AVIVA OFE (5,14% kapitału zakładowego). Free float spółki wynosi 61,47%. Na koniec lutego 2017 roku kapitalizacja CD Projekt S.A. wynosiła 7 miliardów złotych. Pod koniec kwietnia 2020 roku kapitalizacja osiągnęła rekordowe 35 mld zł, dając tym samym przedsiębiorstwu pierwszą pozycję na GPW.

  Blizzard Entertainment – amerykańska firma produkująca gry komputerowe, założona w lutym 1991 r. pod nazwą Silicon & Synapse przez Michaela Morhaime, Allena Adham i Franka Pearce, mająca główną siedzibę w Irvine w Kalifornii.Dodatek do gry komputerowej – uzupełnienie istniejącej gry. Dodatki najczęściej zawierają nowe poziomy, broń, obiekty i rozszerzenie fabuły istniejącej już gry. Producent oryginalnej gry może zatrudnić do pracy nad dodatkiem inną firmę lub samemu stworzyć rozszerzenie (zobacz Hellfire dla Diablo i Lord of Destruction dla Diablo II). Za pierwszy wydany dodatek do gry komputerowej uważa się Wing Commander: The Secret Missions wydany w 1991.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Xbox 360 – druga konsola gier wideo wyprodukowana przez firmę Microsoft. Została opracowana we współpracy z IBM, ATI i NEC. Xbox 360 to następca konsoli Xbox, konkuruje z Sony PlayStation 3 i Nintendo Wii w ramach siódmej generacji gier konsolowych. Platforma zintegrowana jest z usługą Xbox Live, usługą pozwalającą graczom na rywalizację w trybie online i pobieranie treści, takich jak gry zręcznościowe, dema gier, filmy z gier, programy telewizyjne oraz filmy.
  Wiktor Zborowski (ur. 10 stycznia 1951 w Warszawie) – polski aktor teatralny, filmowy, radiowy (Teatr Polskiego Radia) i dubbingowy. Absolwent XI LO im. Mikołaja Reja w Warszawie (1969), PWST w Warszawie (1973). Siostrzeniec Jana Kobuszewskiego. Mąż Marii Winiarskiej, ma dwie córki: Zofię i Hannę.
  Zarządzanie prawami cyfrowymi (z ang. digital rights management, DRM) – oparty na mechanizmach kryptograficznych lub innych metodach ukrywania treści system zabezpieczeń mający przeciwdziałać używaniu danych w formacie elektronicznym w sposób sprzeczny z wolą ich wydawcy.
  Wiedźmin (wydany pod nazwą międzynarodową The Witcher, w Czechach jako Zaklínač, w Rosji jako Ведьма́к) – komputerowa fabularna gra akcji osadzona w świecie wiedźmina autorstwa Andrzeja Sapkowskiego, wyprodukowana przez polskie studio CD Projekt RED i wydana przez Atari. Jej premiera odbyła się 26 października 2007 roku na platformie Microsoft Windows, natomiast w kwietniu 2012 roku ukazała się jej wersja na komputery z systemem OS X.
  iOS – system operacyjny Apple Inc. dla urządzeń mobilnych iPhone, iPod touch oraz iPad. Obecna nazwa funkcjonuje od 7 czerwca 2010, wcześniej system był znany jako iPhone OS. System ten bazuje na systemie operacyjnym Mac OS X 10.5 i tym samym jądrze Darwin.
  Kapitalizacja – w terminologii używanej na giełdach papierów wartościowych jest to wartość giełdowa spółki równa iloczynowi aktualnego kursu akcji i liczby akcji spółki w obrocie giełdowym (a także tych poza obrotem giełdowym). Akcje odzwierciedlają własność, tym samym kapitalizacja giełdowa przedsiębiorstwa stanowi dokonaną przez rynek kapitałowy wycenę jego aktywów netto, czyli kapitału. Kapitalizacja giełdowa różni się od wartości księgowej kapitału, która jest księgową miarą, opierającą się na łacznej kwocie kosztów historycznych. W związku z tym, że w tradycyjnym sprawozdaniu finansowym nie próbuje się mierzyć wielu aspektów rzeczywistości finansowej (np. wartości nazw marek), kapitalizacja giełdowa może znacznie się różnić od wyliczeń księgowych.
  Akcjonariusz – posiadacz akcji spółki akcyjnej i tym samym podmiot praw i obowiązków wynikających ze statutu spółki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.078 sek.