CBS

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

CBS, Columbia Broadcasting System – stacja radiowa i telewizyjna w Stanach Zjednoczonych.

As the World Turns – amerykański serial telewizyjny, emitowany od 2 kwietnia 1956 roku. Po zdjęciu z anteny serialu Guiding Light była to najdłuższa emitowana telewizyjna opera mydlana.Radio – dziedzina techniki zajmująca się przekazywaniem informacji na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych.

Historia[ | edytuj kod]

CBS był jednym z trzech komercyjnych kanałów telewizyjnych dominujących w USA przed powstaniem telewizji kablowej. W epoce radia rozwinął się na tyle, by wykupić jednego ze swoich założycieli, Columbia Records, którego sprzedał wiele lat później firmie Sony.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Cable News Network (CNN) – amerykańska telewizja informacyjna, założona w 1980 przez Teda Turnera i Reese Schonfelda.

25 września 1928 roku William S. Paley nabył United Independent Broadcasters Inc., czyli sieć szesnastu niezależnych stacji radiowych: WOR New Jersey, WEAN Providence, WNAC Boston, WFBL Syracuse, WMAK Buffalo-Lockport, WCAU Philadelphia, WJAS Pittsburgh, WADC Akron, WAIU Columbia, WKRC Cincinati, WGHP Detroit, WMAQ Chicago, KMOX St. Louis, WCAO Baltimore, KOIL Council Bluffs i WOWO Fort Wayne. Paley był producentem cygar La Palina i kupno stacji radiowych traktował jako sposób na reklamę swojego produktu w nowym, szybko rozwijającym się medium. Nowy właściciel zmienił ich nazwę na Columbia Broadcast System i stał się prezydentem przedsiębiorstwa.

Late Show with David Letterman – amerykański talk-show nadawany w stacji CBS. Premiera odbyła się 30 sierpnia 1993 roku, a program jest kontynuacją Late Night with David Letterman. Twórcą i prowadzącym jest David Letterman, a występowi towarzyszy orkiestra stacji CBS (CBS Orchestra) pod dyrekcją Paula Shaffera. Talk-show jest nagrywany w studio stacji CBS Ed Sullivan Theater na Broadwayu.Sony – japońskie przedsiębiorstwo założone 7 maja 1946 roku przez Masaru Ibukę i Akio Moritę w Tokio jako Tokyo Telecommunications Engineering Company, obecnie jeden z największych światowych producentów elektroniki użytkowej. Spółka publiczna notowana na giełdach tokijskiej (TSE) i nowojorskiej (NYSE) (NYSE: SNE).

15 grudnia 1928 roku Paley dokupił do swojej sieci stację WCBS z Nowego Jorku, uzyskując pokrycie sygnałem całego Wschodniego Wybrzeża USA. Planował konkurowanie z nadającą w całym kraju stacją NBC, jednak współpraca z West Coast American Broadcasting Company z Seattle okazała się porażką. Dopiero w 1929, dzięki umowie z Donem Lee, właścicielem regionalnych stacji na zachodzie USA, powstała stacja Columbia-Don Lee Network a CBS uzyskało status ogólnokrajowy.

Guiding Light (Świetlny przewodnik, The Guiding Light przed 1975, GL) - amerykański serial radiowy/telewizyjny, nadawany od 25 stycznia 1937 do 29 czerwca 1956 w radiu, a od 30 czerwca 1952 do 18 września 2009 w telewizji. Była to jedna z pierwszych oper mydlanych w historii srebrnego ekranu i najdłużej emitowany serial na świecie. Wyemitowano 15.762 odcinki, a wliczając radiowe - ponad 18.000.The Secret Storm to amerykańska opera mydlana emitowana od 1 lutego 1954 do 8 lutego 1974 roku na kanale CBS. Wyemitowano 5225 odcinków. Twórcą serialu był Roy Winsor, znany także ze stworzenia innych emitowanych przez wiele lat oper mydlanych - Search for Tomorrow i Love of Life. Osią serialu była rodzina Ames. Serial emitowany był zawsze od poniedziałku do piątku.

Od 21 lipca 1931 roku laboratoria CBS prowadziły testy transmisji telewizyjnych. 1 lipca 1941 roku zaczęła oficjalnie nadawać stacja W2XAB. W 1951 roku zmieniono jej nazwę na WCBS i rozpoczęto nadawanie w kolorze.

W 1985 roku stację nieskutecznie próbował przejąć Ted Turner, właściciel powstającego wówczas CNN. W roku 2000 CBS zostało kupione przez Viacom Inc.

Od 3 grudnia 2012 kanały CBS są emitowane w Polsce.

American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.Moda na sukces (ang. The Bold and the Beautiful, w skrócie B&B, dosł. Śmiali i piękni) – amerykańska opera mydlana, stworzona przez Lee Phillip Bell i Williama Josepha Bella. Zadebiutowała w CBS 23 marca 1987 roku, zastępując serial Capitol. Premiera w Polsce odbyła się 5 września 1994 roku w TVP1; obecnie ta opera mydlana jest emitowana od poniedziałku do czwartku, o godz. 14:30, z powtórkami w weekendy. Moda na sukces doczekała się emisji w prawie 100 krajach. Z tego powodu została wpisana do Księgi rekordów Guinnessa. W 2008 roku, serial oglądany był przez 26,2 mln ludzi na całym świecie (znaczna część z Włoch, gdzie znany jest jako Beautiful i z Francji, gdzie jest emitowany jako Top modèles i Amour, gloire et beauté). Moda na sukces jest najdłużej emitowanym serialem w Polsce.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
Love of Life to amerykańska opera mydlana emitowana od 24 września 1951 do 1 lutego 1980 roku. Serial doczekał się 7316 odcinków. Jego twórcą był Roy Winsor, znany także ze stworzenia Search for Tomorrow i The Secret Storm, innych emitowanych przez wiele lat oper mydlanych. Program był nadawany na kanale CBS.
The Edge of Night - amerykański serial telewizyjny emitowany od 2 kwietnia 1956 do 28 grudnia 1984 roku. Początkowo nadawany na kanale CBS (1956-1975), z czasem został przeniesiony na antenę stacji ABC (1975-1984). Doczekał się 7420 odcinków. Jego twórcą był Irving Vendig (zm. w 1995). Serial zadebiutował dokładnie tego samego dnia, miesiąca i roku, co inna amerykańska opera mydlana - As the World Turns.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Telewizja (TV) – dziedzina telekomunikacji przekazująca ruchomy obraz oraz dźwięk na odległość. W jednym miejscu za pomocą kamery telewizyjnej i mikrofonu rejestruje się sygnał, który następnie jest transmitowany do dowolnego miejsca w zasięgu transmisji. Sygnał odbierany jest przez odbiornik telewizyjny i przetwarzany na obraz oraz dźwięk.

Reklama