C-3PO

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Anthony Daniels, odtwórca roli C-3PO

C-3PO (siːˈθriːpi.oʊ, nazywany także skrótowo 3PO) – droid grany przez Anthony’ego Danielsa w serii filmowej Gwiezdne wojny.

R2-D2 – droid naprawczy, postać fantastyczna, jeden z bohaterów Gwiezdnych wojen, odtwarzana przez Kenny’ego Bakera; przyjacielem R2-D2 jest inny droid o imieniu C-3PO. Nazwa robota pochodzi od żargonowego określenia, którego używali montażyści filmu, a znaczącego „reel 2 dialog 2” (rolka 2 dialog 2). Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Tchórzliwy i zasadniczy robot protokolarny, którego zbudował Anakin Skywalker na planecie Tatooine. Wówczas zawiązała się jego oparta na wzajemnych przeciwieństwach przyjaźń z poznanym w otoczeniu królowej Amidali droidem nawigacyjno-naprawczym R2-D2. Wspólnie z R2-D2 przeżył wiele przygód, m.in. odkrył służącą Separatystom fabrykę droidów bojowych na Geonosis.

Akcent (od łac. accentus, zaśpiew), właśc. akcent wyrazowy – wyróżnienie za pomocą środków fonetycznych niektórych sylab w obrębie wyrazu.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Po wielu latach oba automaty służyły także na Tantive IV, statku księżniczki Lei, która wysłała je z misją odnalezienia Obi-Wana Kenobiego i przekazania mu prośby o pomoc rebeliantom. Po wylądowaniu na Tatooine poprzez handlarzy złomem trafiły do rąk Luke’a Skywalkera. Obwołany bogiem przez Ewoki, rdzennych mieszkańców księżyca Endor.

Separatyści, Konfederacja Systemów Niezależnych (ang. Confederacy of Independent Systems, CIS) – stronnictwo polityczne i wojskowe w fikcyjnym świecie Gwiezdnych wojen, zmierzające do uzyskania niezależności od władz Republiki Galaktycznej. Ich przywódcą był Hrabia Dooku, a po jego śmierci Generał Grievous.Wookieepedia, the Star Wars Wiki – angielskojęzyczna encyklopedia internetowa oparta na systemie Wiki, zawierająca informacje o galaktyce Gwiezdnych wojen zarówno z filmów, jak i Expanded Universe (czyli książek, komiksów, gier itd.).

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • R2-D2
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • C-3PO – Star Wars Databank (ang.). [dostęp 2014-07-21].
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • C-3PO w Bibliotece Ossus (pol.)
 • C-3PO w oficjalnej bazie danych Star Wars Databank (ang.)
 • C-3PO w Wookieepedii (ang.)
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Leia Organa (urodzona jako Leia Amidala Skywalker) – fikcyjna postać ze świata Gwiezdnych wojen, senator, córka Anakina Skywalkera (Dartha Vadera) i Padmé Amidali, siostra Luke’a Skywalkera. W filmach w jej rolę wcieliła się Carrie Fisher. Była silna Mocą, podobnie jak jej ojciec i brat.
  Warto wiedzieć że... beta

  Gwiezdne wojny (ang. Star Wars) – seria filmów fantastycznych z gatunku space opera (science fantasy) George’a Lucasa oraz innych produktów związanych ze światem stworzonym w filmie: wydawnictw literackich, komiksów, gier fabularnych, gier komputerowych itp.
  Tantive IV to fikcyjny statek kosmiczny z uniwersum Gwiezdnych wojen. "Tantive" to korweta koreliańska typu CR-90 (zbudowana przez Corellian Engineering Corporation), stanowiąca własność rządu planety Alderaan i przystosowana specjalnie do misji dyplomatycznych. Ze względu na pełnione funkcje znana też była jako "republikańskie awizo dyplomatyczne", a później - "rebeliancki łamacz blokad". Z początku nieuzbrojona, podczas Wojen Klonów wyposażona w atrapy działek turbolaserowych, podczas Galaktycznej Wojny Domowej uzbrojona w dwie wieżyczki z podwójnymi turbolaserami.
  Iloczas – zjawisko prozodyjne, charakteryzujące się różnicowaniem długości trwania sylab lub głosek. W niektórych językach iloczas różnicuje znaczenie wyrazów. W metryce antycznej iloczas był podstawą organizacji metrum wierszowego.
  Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.
  Ewoki – inteligentna rasa z uniwersum Gwiezdnych wojen zamieszkująca księżyc planety Endor, porośnięty gęstym lasem. Wyglądem przypominają małe niedźwiedzie stojące na dwóch łapach. Żyją w osadach znajdujących się na drzewach, budują domy z gliny, sitowia i drewna na wysokości ok. 30 metrów nad ziemią, cała osada połączona jest wiszącymi mostami, co ułatwia szybkie przemieszczanie się. Są myśliwymi. Ich broń to: dzidy, łuki, katapulty i lotnia, z której zrzucają kamienie.
  Samogłoska przymknięta przednia niezaokrąglona – typ samogłoski spotykany w językach naturalnych. Symbol, który przedstawia ten dźwięk w Międzynarodowym Alfabecie Fonetycznym, to i (zwykła litera i).
  Luke Skywalker – postać fikcyjna, jeden z głównych bohaterów Sagi Gwiezdnych wojen. W jego rolę wcielił się Mark Hamill.