• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cần Thơ

  Przeczytaj także...
  Morze Południowochińskie, (chiń. 南海 Nán Hǎi, wietn. Biển Đông, indonez., malajskie Laut Tiongkong Selatan, khmerskie Samot Czen, ang. South China Sea) – morze przybrzeżne w zachodniej części Oceanu Spokojnego.Delta Mekongu – rejon ujścia Mekongu do Morza Południowochińskiego.Jest to druga pod względem wielkości delta świata.
  Tônlé Basăk – rzeka w Indochinach, odpływ jeziora Tonle Sap (Kambodża) do Morza Południowochińskiego. Wypływa z jeziora jako Tônlé Sab, na wysokości Phnom Penh łączy się z Mekongiem, i dalej, jako odnoga Mekongu Tônlé Basăk, dopływa do granicy z Wietnamem w okolicy miasta Châu Đốc. W Wietnamie jest nazywana Hậu (wiet. Hậu Giang).

  Cần Thơ wymowa  – miejscowość w południowym Wietnamie, uważana za największe miasto delty Mekongu, aglomeracja wydzielona na prawach prowincji z prowincji Hậu Giang. W 2009 roku liczyło 731 545 mieszkańców.

  Miasto leży na prawym brzegu rzeki Tônlé Basăk (wiet. Hậu Giang), największej odnogi Mekongu, w odległości ok. 75 km od jej ujścia do Morza Południowochińskiego. Leżące w samym centrum plątaniny kanałów, szlaków wodnych i licznych wodnych bazarów, Cần Thơ jest doskonałym punktem wypadowym do zwiedzania delty Mekongu.

  W mieście ma swoją siedzibę Uniwersytet Cần Thơ oraz Instytut Hodowli Ryżu Delty Mekongu.

  Przypisy

  1. Vietnam (ang.). citypopulation.de. [dostęp 20 grudnia 2013].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama