• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • César Boutteville

  Przeczytaj także...
  Mistrzostwa Francji w szachach – rozgrywki organizowane od roku 1923 (choć pierwsze nieoficjalne mistrzostwa Francji odbyły się w roku 1914 w Lyonie i zakończyły się zwycięstwem Alphonse Goetza), mające na celu wyłonienie najlepszego szachisty we Francji. W dotychczasowej historii najwięcej tytułów mistrzowskich zdobył Étienne Bacrot (7).Albéric O’Kelly de Galway (ur. 17 maja 1911 w Brukseli, zm. 3 października 1980 w Brukseli) – belgijski szachista, mistrz świata w szachach korespondencyjnych, arcymistrz od 1956 roku.
  Olimpiada szachowa – międzynarodowy drużynowy turniej szachowy organizowany przez Międzynarodową Federację Szachową (FIDE) w cyklu dwuletnim od 1927 roku. W turnieju uczestniczą reprezentacje narodowe, nominowane przez narodowe związki szachowe zrzeszone w FIDE.

  César Boutteville (ur. 24 czerwca 1917 w Hanoi, zm. 21 maja 2015 w Wersalu) – francuski szachista, wielokrotny mistrz Francji.

  Życiorys[]

  Urodził się w Wietnamie, jego matka była Wietnamką, a ojciec – Francuzem. W roku 1929 cała rodzina przeniosła się do Francji i osiedliła się w Boulogne-sur-Mer. Od wczesnych lat 40. znajdował się w ścisłej czołówce francuskich szachistów. W roku 1945 zdobył w Roubaix swój pierwszy tytuł mistrza kraju, kolejne w latach: 1950, 1954, 1955, 1959 i 1967. Wielokrotnie (w latach 1944, 1945, 1946, 1951, 1961 i 1972) triumfował w mistrzostwach Paryża. Pomiędzy 1956 a 1968 rokiem uczestniczył we wszystkich siedmiu w tym okresie rozegranych szachowych olimpiadach, czterokrotnie na I szachownicy. Łącznie rozegrał 102 olimpijskie partie, w których zdobył 41½ pkt.

  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.

  Na przełomie 1962 i 1963 oraz w 1963 roku dwukrotnie zajął III miejsce w międzynarodowych turniejach rozegranych w Paryżu (w obu przypadkach za Albéricem O’Kellym de Galwayem i Cenkiem Kottnauerem).

  Przypisy

  Bibliografia[]

 • ChessBase Megabase 2007
 • BOUTTEVILLE César (fr.)
 • Linki zewnętrzne[]

 • César Boutteville – wybrane partie szachowe (ang.)
 • César Boutteville – karta na stronie FIDE (ang.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Szachy – rodzina strategicznych gier planszowych rozgrywanych przez dwóch graczy na 64-polowej szachownicy, za pomocą zestawu bierek (pionów i figur). Popularnie, choć nieprecyzyjnie, szachami nazywa się również wspomniane bierki.Boulogne-sur-Mer – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Nord-Pas-de-Calais-Pikardia, w departamencie Pas-de-Calais.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Międzynarodowa Federacja Szachowa (fr. Fédération Internationale des Échecs, FIDE) – utworzona 20 lipca 1924 roku w Paryżu organizacja międzynarodowa zrzeszająca narodowe związki szachowe z całego świata, w tym Polski Związek Szachowy. Mottem FIDE jest Gens una sumus (łac. Jesteśmy jedną rodziną). Od roku 1995 na czele FIDE stoi Kirsan Ilumżynow, prezydent rosyjskiej republiki autonomicznej Kałmucji.
  ChessBase – przedsiębiorstwo informatyczne, założone w 1986 r. przez Frederica Friedela i Matthiasa Wüllenwebera, mające swoją siedzibę w Hamburgu. Zajmuje się tworzeniem i sprzedażą szachowego oprogramowania, pracującego w środowisku Windows, jak również prowadzi (w trzech językach: angielskim, niemieckim i hiszpańskim) internetową stronę z najnowszymi informacjami ze świata szachowego oraz zarządza serwerem Playchess.com, który jest jednym z najpopularniejszych miejsc do gry w szachy poprzez Internet.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.