• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bytów - gmina

  Przeczytaj także...
  Ząbinowice (kaszb. Ząbienica; niem. Gersdorf) – wieś kaszubska w Polsce na Pojezierzu Bytowskim położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Bytów, 1 km na południe od drogi krajowej nr 20 ze Stargardu Szczecińskiego do Gdyni.Gostkowo (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Gòstkòwò; niem. Gross Gustkow) – wieś kaszubska w Polsce na Pojezierzu Bytowskim położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Bytów na południowych obrzeżach Parku Krajobrazowego Dolina Słupi przy trasie drogi wojewódzkiej nr 212.
  Linia kolejowa Bytów - Miastko – współcześnie nieistniejąca jednotorowa linia kolejowa łącząca stację Bytów ze stacją Miastko.

  Bytówgmina miejsko-wiejska w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie słupskim.

  W skład gminy wchodzi 15 sołectw: Dąbie, Gostkowo, Grzmiąca, Mądrzechowo, Mokrzyn, Niezabyszewo, Płotowo, Pomysk Mały, Pomysk Wielki, Rekowo, Rzepnica, Sierzno, Świątkowo, Udorpie, Ząbinowice

  Siedziba gminy to Bytów.

  Powiat bytowski (kasz. Bëtowsczi kréz) – powiat w Polsce (województwo pomorskie), utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Bytów.Niezabyszewo (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Niezabëszewò; niem. Damsdorf) – wieś kaszubska w Polsce na Pojezierzu Bytowskim położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Bytów nad jeziorem Niezabyszewskim, przy drodze krajowej nr 20 Stargard Szczeciński - Szczecinek - Gdynia. Miejscowość jest również placówką Ochotniczej Straży Pożarnej.

  Według danych z 30 czerwca 2015 gminę zamieszkiwało 25 147 osób.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Bytów ma obszar 197,44 km², w tym:

 • użytki rolne: 48%
 • użytki leśne: 39%
 • Gmina stanowi 9% powierzchni powiatu.

  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.Świątkowo (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Swiątkòwò) – wieś kaszubska w Polsce na Pojezierzu Bytowskim położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Bytów przy 209. Wieś jest siedzibą sołectwa, w którego skład wchodzą również miejscowości Chomice, Nieczulice i Przyborzyce.

  Transport[]

  Przez gminę przebiegają:

 • droga krajowa nr 20: Stargard - Gdynia
 • droga wojewódzka nr 209: Warszkowo – Bytów
 • droga wojewódzka nr 212: Osowo LęborskieKamionka nad jeziorem Zamarte
 • droga wojewódzka nr 228: Bytów - Kartuzy
 • Przez gminę przebiega także linia kolejowa nr 212 Lipusz - Bytów - Korzybie, która obecnie wykorzystywana jest jedynie w ruchu towarowym. Odcinek Lipusz - Bytów został w 2007 roku przejęty przez Gminę Bytów i obecnie stanowi on jej własność. Do końca II wojny światowej przez obszar gminy przebiegała także linia kolejowa Miastko – BytówLębork, która podczas działań wojennych została zniszczona, a jej pozostałości wywiezione przez Trofiejne Oddziały Armii Czerwonej do ZSRR.

  Rezerwat przyrody Las nad Jeziorem Mądrzechowskim (kaszb. Las nad Jezorem Mądrzechòwsczim) – leśny rezerwat przyrody na obszarze Pojezierza Bytowskiego (utworzony w 1998 r., o powierzchni 25,34 ha). Rezerwat obejmuje jary i wąwozy w okolicy jeziora Mądrzechowskiego porośnięte lasami grądowymi i łęgowymi. Ochronie rezerwatu podlegają głównie występujący tu las mieszany. Znajdują się tu również stanowiska skrzypu olbrzymiego. Najbliższe miejscowości to Mądrzechowo, Udorpie i Ugoszcz.Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2015:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Bytów w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Bytow.png

  Ochrona przyrody[]

 • Park Krajobrazowy Dolina Słupi
 • Rezerwat przyrody Bukowa Góra nad Pysznem
 • Rezerwat przyrody Gołębia Góra
 • Rezerwat przyrody Jezioro Głęboczko
 • Rezerwat przyrody Las nad Jeziorem Mądrzechowskim
 • Sąsiednie gminy[]

  Borzytuchom, Czarna Dąbrówka, Lipnica, Parchowo, Studzienice, Tuchomie

  Mokrzyn (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Mòkrzëno; niem. Petersdorf) – wieś kaszubska w Polsce na pograniczu Pojezierzy Kaszubskiego i Bytowskiego położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Bytów, przy drodze krajowej nr 20 Stargard Szczeciński - Szczecinek - Gdynia. Na północ od Mokrzyna znajdują sie otoczone lasami jeziora wytopiskowe Cechyńskie Małe (rezerwat przyrody) i Cechyńskie Wielkie. Obecna urzędowa nazwa miejscowości to nazwa utworzona przez Komisję Ustalania Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych po II wojnie światowej w ramach polonizowania nazw na terenach przyłączonych do Polski.Dąbie (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Dąbié; niem. Dampen) – wieś kaszubska w Polsce na Pojezierzu Bytowskim położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Bytów przy 212. Wieś jest siedzibą sołectwa Dąbie w którego skład wchodzi również miejscowość Dąbki.

  Przypisy

  Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².Gmina Studzienice – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie słupskim.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Rezerwat przyrody Gołębia Góra – krajobrazowo-leśny rezerwat na Pojezierzu Bytowskim i na południowym skraju Parku Krajobrazowego Dolina Słupi (o powierzchni 6,95 ha). Rezerwat obejmuje skarpę rzeki Słupi porośniętą połacią prawie dwustuletniego starodrzewia sosnowego o wysokości ponad 30 metrów. W lesie objętym rezerwatem występują również brzozy, buki, daglezje, dęby, graby, olsze i świerki. Znajdują się tu także stanowiska roślin podlegających ochronie i rzadkich: konwalia majowa, widłak goździsty, marzanka wonna, paprotka zwyczajna, tajęża jednostronna i bażyna czarna. Najbliższe miejscowości to Gostkowo i Unichowo.
  Gmina Parchowo (kaszb. Gmina Parchòwò) – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie słupskim. W 2010 roku w gminie wprowadzono język kaszubski jako język pomocniczy.
  Bytów (dodatk. nazwa w j. kaszub. Bëtowò; niem. Bütow, ukr. Битів) – miasto w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Bytów, położone na Pojezierzu Bytowskim, nad rzekami Borują oraz Bytową i jeziorem Jeleń. Miasto stanowi lokalny węzeł drogowy (DK20, DW209, DW212, DW228). W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. słupskiego.
  Kamionka nad jeziorem Zamarte – osada w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Chojnice, nad jeziorem Zamarte i przy skrzyżowaniu trasy drogi krajowej nr 25 z drogą wojewódzką nr 212. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Doręgowice.
  Warszkowo (kaszb. Warszkòwò, niem. Alt Warschow) – wieś w Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim, w gminie Sławno, przy drodze krajowej nr 6. Miejscowość przekształca się stopniowo we wschodnie przedmieście Sławna.
  Lębork (pierwotnie Łebno; kaszb. Lãbórg lub też Lãbórch, niem. Lauenburg) – miasto i gmina w województwie pomorskim, w powiecie lęborskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.