• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bystra - województwo pomorskie

  Przeczytaj także...
  Aglomeracja gdańska (także Aglomeracja Trójmiasta; czasami nazywana aglomeracją Zatoki Gdańskiej) – aglomeracja obszar na północy Polski nad Zatoką Gdańską. Tworzy go Gdańsk, Gdynia, Sopot (Trójmiasto) oraz miejscowości od Tczewa do Wejherowa i Władysławowa.Wocławy (niem. Wotzlaff) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, w gminie Cedry Wielkie na obszarze Żuław Gdańskich.
  Koszwały (niem. Gottswalde) – wieś w Polsce na Żuławach Gdańskich położona w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, w gminie Cedry Wielkie na obszarze Żuław Gdańskich. Dawniej przez centrum wsi przebiegała droga krajowa nr 7. Obecnie na wschodnim krańcu wsi znajduje się węzeł Żuławy Zachód na drodze ekspresowej S7E28 E77 dzięki któremu odbywa się ruch ze wsi w kierunku Elbląga, Gdańska i Gdyni

  Bystra (niem. Scharfenberg) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, w gminie Pruszcz Gdański na obszarze Żuław Gdańskich przy dawnej drodze krajowej nr 7, w pobliżu węzła Gdańsk Wschód (1,5 km) Południowej Obwodnicy Gdańska. Wieś dzielona była dawniej na dwie części: położoną przy drodze Gdańsk - Koszwały Bystrą (niem. Gross Scharfenberg) oraz znajdującą się między Wiśliną a Lędowem Bystrą - Wieś (względnie Bystrą Małą; niem. Scharfenberg lub Klein Scharfenberg).

  Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².Południowa obwodnica Gdańska – dwujezdniowa trasa obwodowa aglomeracji gdańskiej będąca częścią drogi ekspresowej S7, łączy obwodnicę trójmiejską (S6) z drogą krajową nr 7 Gdańsk – Warszawa.

  W latach 1945-1998 miejscowość należała do województwa gdańskiego.

  12 maja 2010 prezes Lechii Gdańsk oraz wójt gminy Pruszcz Gdański podpisali list intencyjny w sprawie budowy ośrodka treningowego w zakresie szkolenia piłki nożnej.

  Od maja do połowy czerwca 2011 firma Iberdrola Renewables Polska wybudowała na terenie miejscowości 12 wiatraków prądotwórczych o wysokości 78 m, 90-metrowej średnicy wirnika i mocy 2 MW każdy. Pierwsze z nich uruchomiono jednak dopiero w końcu maja 2012 r. 26 lutego 2013 zawarto umowę, w myśl której wiatraki te stały się własnością Grupy Energa.

  Przejazdowo (niem. Quadendorf) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, w gminie Pruszcz Gdański na obszarze Żuław Gdańskich.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  W 2013 we wsi powstała nowa świetlica wiejska.

  Zobacz też[]

 • Aglomeracja gdańska
 • Koszwały
 • Przejazdowo
 • Wocławy
 • Przypisy

  1. Wolne Miasto Gdańsk Mapa 1:300 000, Wydawnictwo Kontur, Tczew 1997, ISBN 83-904156-1-5; zob. też Roman Witkowski "Koleje wąskotorowe na Żuławach", Kolpress 2009, str. 56 i 134
  2. po oddaniu do użytku Południowej obwodnicy Gdańska odcinek drogi krajowej z Przejazdowa do Koszwał stał się drogą gminną
  3. Info na lechia.gda.pl
  4. ENERGA przejmuje farmę wiatrową pod Przejazdowem [dostęp 27.02.2013]

  Linki zewnętrzne[]

 • www.bystra.info
 • Województwo gdańskie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975-1998, położone w północnej Polsce. W 1999 roku włączone zostało do województwa pomorskiego.Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Droga krajowa nr 7 – droga krajowa prowadząca z Żukowa k. Gdańska przez Warszawę do granicy ze Słowacją w Chyżnem. Jest ona częścią międzynarodowej drogi europejskiej E77 prowadzącą dalej przez Słowację do stolicy Węgier, Budapesztu oraz na odcinku Gdańsk – węzeł Elbląg Wschód częścią trasy E28. Fragment z Krakowa do Rabki jest także częścią trasy tzw. Zakopianki, czyli najczęściej uczęszczanej przez turystów drogi w Tatry. Trasa przebiega przez pięć województw: pomorskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, świętokrzyskie i małopolskie.
  Żuławy Gdańskie (kaszb. Gduńsczé Zëławie, niem. Danziger Werder) – położone na lewym brzegu Wisły, w równinie deltowej, są częścią Żuław Wiślanych.
  Powiat gdański (kasz. Gduńsczi kréz) ziemski położony jest w północno-wschodniej części województwa pomorskiego. Jego siedzibą jest miasto Pruszcz Gdański.
  Gmina Pruszcz Gdański – to gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim. Gmina w całości znajduje się w aglomeracji gdańskiej. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gdańskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.