• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bygdøy

  Przeczytaj także...
  Wyprawa Kon-Tiki (norw. Kon-Tiki ekspedisjonen) – książka Thora Heyerdahla o wyprawie przez Ocean Spokojny na tratwie Kon-Tiki w 1947 roku.Fram (norw. Naprzód) – norweski statek, który wsławił się wyprawami do Arktyki i Antarktyki, obecnie znajduje się w Muzeum Statku Polarnego Fram w Oslo.
  Paradisbukta (z norw. paradis = raj, bukt = zatoka) – tereny rekreacyjne i publiczna plaża w Oslo (Norwegia) położone na Półwyspie Bygdøy nad niewielką zatoką o tej samej nazwie, w dzielnicy Frogner. Obok Huk jest jedną z dwóch plaż w Oslo położonych blisko centrum miasta (5 km, 15 min autobusem miejskim), jednak leżącą bardziej na uboczu, a przy tym bardziej piaszczystą. Jest wyposażona w infrastrukturę turystyczno-rekreacyjną: ławki, kąpielisko, miejsca do grillowania, kosze i sanitariaty. Przy plaży ścieżki rekreacyjne dla pieszych i rowerzystów biegnące przez cały półwysep.
  Bygdøy

  Bygdøy (również Bygdø, wcześniej znany jako Ladegaardsøen) – półwysep na terenie Oslo.

  Częściowo zabudowany jako dzielnica willowa, ale popularny przede wszystkim ze względu na swoje atrakcje turystyczne. Należą do nich m.in.: Bygdø Kongsgård (park królewski), Oscarshall Slott (zamek Oscarshall), Vikingskipshuset (Muzeum Łodzi Wikingów), Kon-Tiki Museet (muzeum Kon-Tiki), Fram-museet (muzeum statku polarnego Fram), Sjøfartsmuseet (muzeum morskie) oraz Norsk Folkemuseum (muzeum ludowe i skansen).

  Norweskie Muzeum Ludowe (nor. Norsk Folkemuseum) – muzeum i skansen, jeden z największych w Europie i jedna z największych atrakcji Oslo, położony na półwyspie Bygdøy.Muzeum Łodzi Wikingów w Oslo (norw. Vikingskipshuset) – ekspozycja muzealna na Półwyspie Bygdøy w Oslo (Norwegia), będąca częścią Kulturhistorisk museum w Oslo, prezentująca znalezione w wykopaliskach archeologicznych łodzie wikingów.

  Funkcjonują tu dwie plaże:

 • Huk
 • Paradisbukta
 • Na Bygdøy można dostać się drogą lądową (autobusem lub samochodem), zaś w okresie wiosenno-letnim także drogą wodną - kursującymi regularnie spod ratusza łodziami.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Półwysep – część lądowej powierzchni Ziemi wysunięta w stronę zbiornika wodnego (np. morza lub jeziora), otoczona z trzech stron wodą. Miejsce, w którym półwysep łączy się z główną częścią lądu nazywane jest jego nasadą, a miejsce najdalej wysunięte w wodę to przylądek. Wąski, ale niezbyt duży półwysep nazywany jest cyplem.
  Na mapach: 59°53′40″N 10°40′34″E/59,894444 10,676111 Huk – tereny parkowe i publiczna plaża w Oslo położone na Półwyspie Bygdøy, w dzielnicy Frogner. Teren został zakupiony przez gminę Aker w 1921 r.
  Oslo (wym. norw. [ˈuʂˈlu], 1624–1877: Christiania, 1877–1924: Kristiania) – stolica i największe miasto Norwegii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.