• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bydgoszcz-Toruń Harmonica Bridge

  Przeczytaj także...
  Bartosz Łęczycki (ur. 9 października 1979 w Lublinie) – Jeden z najlepszych i najbardziej wszechstronnych harmonijkarzy w Europie.Zygmunt Zgraja (ur. 11 maja 1937 roku w Mysłowicach), wirtuoz harmonijki ustnej. Instrumentalista, aranżer i kompozytor.
  Ratusz Staromiejski – główna budowla świecka toruńskiego Starego Miasta, gotycki budynek powstały etapami w ciągu XIII i XIV w., przebudowany w XVII w. i odbudowany po zniszczeniach w XVIII w., jeden z najznakomitszych przykładów średniowiecznej architektury mieszczańskiej w środkowej Europie.
  Sławomir Wierzcholski - dyrektor festiwalu

  Bydgoszcz-Toruń Harmonica Bridge – festiwal muzyczny, odbywający się na bazie dwóch połączonych festiwali: Bydgoszcz Harmonica Meeting (trwającego od 2001 w Bydgoszczy) i Toruń Harmonica Top (trwającego od 2004 w Toruniu). W 2006 r. połączono dwa małe festiwale w jedną dużą imprezę - Międzynarodowy Festiwal Harmonijki Ustnej Harmonica Bridge.

  Kawiarnia artystyczna "Węgliszek" – kawiarnia i klub muzyczny, należąca w latach 1993-2012 do Miejskiego Ośrodka Kultury w Bydgoszczy.Harmonijka ustna to instrument muzyczny z grupy aerofonów. Dźwięk wydobywa się podczas ruchu powietrza w szczelinach, przy których znajdują się metalowe blaszki zwane stroikami (pot. języczkami), które wprawione w drgania wydają dźwięki zależne od ich długości. Harmonijka ustna była pierwszym instrumentem Jimiego Hendrixa.

  Historia[]

  Ogólnopolski Konkurs Harmonijki Ustnej „Bydgoszcz-Harmonica Meeting” narodził się na fali popularności muzyki bluesowej. Pomysł podjął szef Miejskiego Ośrodka Kultury w Bydgoszczy Marek Stankiewicz. Pierwsza edycja imprezy, która odbyła się 14-15 września 2001 r. adresowana była dla amatorów harmonijki ustnej, zaś przewodniczącym jury został Sławomir Wierzcholski. Głównym wydarzeniem festiwalu były występy „Con Brio” Zygmunta Zgraji w hotelu City oraz koncert „Nocnej Zmiany Bluesa” w „Węgliszku”.

  Toruń Blues Meeting – festiwal muzyczny, odbywający się od 1990 w przedostatni tydzień listopada w Toruniu. Organizatorem jest klub studencki "Od Nowa" w Toruniu, znany w Polsce z takich imprez jak: Jazz Od Nowa Festival, Alternatywne Spotkania Teatralne Klamra, Afryka Reggae Festival.Landy – brydżowa konwencja licytacyjna, jedna z wielu form obrony po otwarciu przeciwnika 1BA, opracowana przez Alvina Landy. Według tej konwencji, wejście 2♣ pokazuje oba kolory starsze.

  Druga edycja Konkursu odbyła się w sierpniu 2002 r. Nad Brdę zjechało kilkudziesięciu „zakręconych na harmonijkę” muzyków. Każdy wykonywał jeden dowolnie wybrany utwór z własnego repertuaru oraz dwa wybrane standardy z listy 10 obowiązkowych utworów. Po przesłuchaniach odbyły się warsztaty prowadzone przez Sławomira Wierzcholskiego i tradycyjny koncert w hotelu City. Dodatkową atrakcją stał się występ Grega Szłapczyńskiego z Paryża w muszli koncertowej parku im. W. Witosa.

  Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.Nocna Zmiana Bluesa - polski zespół bluesowy pochodzący z Torunia, założony przez Sławomira Wierzcholskiego w 1982 roku. W swoim dorobku zespół posiada 15 płyt. Swoimi występami otwierał koncerty m.in. B.B. Kinga i zespołu Blues Brothers. 5 sierpnia 2007 roku podczas koncertu na Scenie Letniej w "Lapidarium" Muzeum Historycznego m.st. Warszawy zespół świętował 25-lecie istnienia.

  Idea festiwalu toruńskiego (2004) i jego organizacja jest zasługą znanego muzyka toruńskiego, wirtuoza harmonijki i lidera Nocnej Zmiany Bluesa - Sławka Wierzcholskiego. Ideą powstania Festiwalu, połączenia dwóch wcześniej niezależnie odbywających się festiwali, jest próba budowy "mostu" między dwoma miastami regionu kujawsko-pomorskiego.

  Toruń stanowi jeden z ośrodków kulturalnych w północnej Polsce. W Toruniu odbywa się kilkanaście festiwali teatralnych, filmowych, muzycznych i kulturalnych.Park Ludowy im. Wincentego Witosa – park miejski w Bydgoszczy, liczący 6,42 hektarów powierzchni. Patronem parku jest Wincenty Witos – polski polityk, działacz ruchu ludowego, trzykrotny premier.

  Organizatorem ze strony toruńskiej jest m.in. Dom Muz, Urząd Miasta Torunia.

  Charakterystyka[]

  Festiwal to koncerty z kręgu bluesa, jazzu, rocka i muzyki poważnej, odbywające się w Bydgoszczy a także na Starówce w Toruniu. Wspólnym mianownikiem wszystkich koncertów jest harmonijka ustna. Festiwal odbywa się on pod koniec sierpnia i trwa przez 3-4 dni w obu miastach regionu kujawsko-pomorskiego.

  Green Grass – to polski zespół bluesowy założony w 1989 roku w Bydgoszczy, przez Jacka Herzberga - gitara i śpiew, Radosława Gacę - gitara, Mariusza Siejka - bas.Sławomir Wierzcholski znany również jako Sławek Wierzcholski (ur. 19 kwietnia 1958 w Toruniu) - wirtuoz harmonijki ustnej, wokalista, autor tekstów i muzyki, dziennikarz radiowy i prasowy. Założyciel grupy Nocna Zmiana Bluesa. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.

  Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Sławomir Wierzcholski. Koncerty w Toruniu odbywają się na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego, w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego.

  Osiągnięcia[]

  W trakcie kilku edycji na festiwalu koncertowali: Tortilla, Kasa Chorych, Billy Harp Hamilton, Szulerzy, Green Grass, Beata Kossowska, Paul Lamb, Dżem, Doktor Blues, Sławomir Wierzcholski z Nocną Zmianą Bluesa, Zygmunt Zgraja z Orkiestrą Symfoniczną im. Johanna Straussa, Bartosz Łęczycki, Paweł Szymański, Michał Kielak, Ireneusz Dudek, Dubska, Doktor Blues, Free Blues Band.

  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.Szulerzy - to polski zespół założony w 2001 roku w Inowrocławiu, przez braci: Marcina Szulkowskiego - gitara; i Miłosza Szulkowskiego - perkusja oraz Przemysława Kazimierskiego - bas. Wkrótce dołączają Małgorzata Niezborała (śpiew) oraz Michał Kielak (harmonijka). W tym składzie grupa debiutuje na I Festiwalu Bluesowym w Bydgoszczy. Po kilku miesiącach odchodzi P. Kazimierski; zastępuje go Jacek Mazurkiewicz (b). Grupa nagrywa w Polskim Radiu „PiK” w 2003 roku pierwszą płytę p.t. „Bez Ciebie”. Po jej wydaniu odchodzą basista i wokalistka.

  Z zespołów zagranicznych prezentowali się: Greg Szłapczyński (Francja), Steve Baker (Wielka Brytania), Chris Jones (USA), Abi Wallenstein (Niemcy) z międzynarodowym zespołem The Old Time Band, Family Style (Włochy), Hans Theessink Band (Holandia, Austria, Zimbabwe), Eddie Martin (Wielka Brytania), Coast Blues Band, The Rhythm Junks (Belgia), Landy z NYC (USA).

  Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.Doktor Blues – to polski zespół bluesowy założony latem 2005 roku w Bydgoszczy, przez Jacka Herzberga - gitara i śpiew, Karola Szymanowskiego - perkusja, Pawła Tomaszewskiego - gitara i banjo, Waldemara Knade - altówka. Zespół łączy muzykę bluesową z elementami jazzu i folkloru.

  Warsztaty harmonijkowe prowadzili: Greg Szłapczyński, Steve Baker, Sławomir Wierzcholski, Bartosz Łęczycki, Eddie Martin.

  Zobacz też[]

 • Festiwale i przeglądy w Bydgoszczy
 • Festiwale w Toruniu
 • Toruń Blues Meeting
 • Bydgoski Blues & Folk Festiwal
 • Bibliografia[]

 • Pruss Zdzisław, Weber Alicja, Kuczma Rajmund: Bydgoski leksykon muzyczny. Kujawsko-Pomorskie Towarzystwo Kulturalne. Bydgoszcz 2004, str. 201
 • Linki zewnętrzne[]

 • Strona festiwalu
 • Strona festiwalowa bydgoskiego organizatora
 • Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu – muzeum etnograficzne w Toruniu, wojewódzka instytucja kultury, założone w 1959 jako Muzeum Etnograficzne w Toruniu, od 1999 nosi imię Marii Znamierowskiej-Prüfferowej, wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów (nr 82) w 2005; dokumentuje historię kultury ludowej na Kujawach, Pałukach, Kaszubach i ziemi chełmińskiejMichał "Cielak" Kielak (ur. 6 listopada 1977 w Poznaniu) - polski muzyk bluesowy, grający na harmonijce ustnej. Producent muzyczny.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  W Bydgoszczy odbywa się co roku blisko 100 festiwali, przeglądów i cyklicznych wydarzeń kulturalnych o zasięgu ogólnopolskim bądź międzynarodowym. Większość z nich dotyczy szeroko pojętej kultury muzycznej, a pozostałe obracają się w kręgu teatru, tańca, filmu, plastyki, sztuki nowoczesnej. Każdego dnia placówki oraz stowarzyszenia kulturalne oferują bydgoszczanom co najmniej kilka wydarzeń, w których można brać udział. Oprócz tego kilkanaście razy w roku organizowane są masowe festyny i imprezy plenerowe, połączone z działalnością kulturalną, rozrywkową oraz rekreacyjno-sportową. Mają one miejsce głównie na terenie Starego Miasta i Śródmieścia, w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku oraz na terenie niektórych bydgoskich dzielnic.
  Województwo kujawsko-pomorskie – jedno z 16 województw leżące w północnej części Polski centralnej. Zostało utworzone na mocy ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. w przybliżeniu z dawnych województw: bydgoskiego, toruńskiego i włocławskiego.
  Blues (ang. smutek, rozpacz) – gatunek muzyczny wywodzący się ze śpiewów Afroamerykanów z południa USA, z pewnymi wpływami muzyki folk.
  Bydgoszcz (łac. Bidgostia, niem. Bromberg) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, historycznie leży na Kujawach, nad rzeką Brdą i Kanałem Bydgoskim, którego wschodni fragment graniczy na Wiśle, największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego. Jest siedzibą Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.
  Zespół staromiejski Torunia – najstarsza część Torunia, składająca się ze Starego Miasta, Nowego Miasta i zamku krzyżackiego.
  Kasa Chorych – polska grupa bluesowa założona w Białymstoku w roku 1975 przez Ryszarda Skibińskiego i Jarosława Tioskowa.
  Paul Lamb (ur. w 1955 w Blyth w hrabstwie Northumberland w Wielkiej Brytanii) – harmonijkarz bluesowy, lider grupy Paul Lamb & The King Snakes.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.