• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bydgostia Bydgoszcz  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Polski Związek Kajakowy (PZKaj) - organizacja zrzeszająca zawodników, trenerów i działaczy polskiego kajakarstwa powstała w 1930 jako Polski Związek Kajakowców w Warszawie. Od 1946 roku występuje pod obecną nazwą. W latach 1950-56 działał jako Sekcja Kajakarstwa GKKF. Prezesem związku jest Józef Bejnarowicz.Tor regatowy w Bydgoszczy – zbiornik wodny położony w Bydgoszczy, w dolnym odcinku rzeki Brdy, wykorzystywany do uprawiania sportów wodnych.
  Treningi wioślarzy na Brdzie
  Finisz męskiej ósemki ze sternikiem Lotto-Bydgostii podczas Wielkiej Wioślarskiej o Puchar Brdy w 2016 roku
  Ósemka ze sternikiem na Brdzie w centrum Bydgoszczy

  LOTTO-Bydgostia Bydgoszcz – klub sportów wodnych, specjalizujący się w wioślarstwie, powstały 4 grudnia 1928 roku jako Kolejowy Klub Wioślarski w Bydgoszczy. Jest najbardziej utytułowanym klubem wioślarskim w Polsce, który zdobywał tytuły mistrzowskie najwięcej razy z rzędu. LOTTO-Bydgostia jest 32-krotnym Drużynowym Mistrzem Polski w Wioślarstwie w latach: 1938, 1966, 1967, 1970 oraz nieprzerwanie 28 lat z rzędu: 1993-2020.

  Svalbard – norweska prowincja w Arktyce, obejmująca swym zasięgiem archipelag Svalbard (którego największą wyspą jest Spitsbergen, dawniej znany jako Spitsbergen Zachodni – Vestspitsbergen) wraz z kilkoma wyspami nie wchodzącymi w skład archipelagu (m.in. Wyspa Niedźwiedzia – Bjørnøya) w granicach 71°–81° N i 10°–35° E, 800 km na północ od Norwegii i 1100 km od Bieguna Północnego.Kronika Bydgoska – regionalne czasopismo popularnonaukowe, wydawane przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy.

  Charakterystyka[ | edytuj kod]

  LOTTO Bydgostia jest trzysekcyjnym klubem sportowym, specjalizującym się w sportach wodnych, zwłaszcza w wioślarstwie, w którym jest najbardziej utytułowanym klubem w Polsce. Siedziba klubu znajduje się przy ul. Żupy 4 w Bydgoszczy nad rzeką Brdą, gdzie zlokalizowana jest również przystań. W klubie działają następujące sekcje:

  Maria Wierzbowska (ur. 13 lutego 1995 r. Krakowie) – polska wioślarka, srebrna medalistka mistrzostw świata, srebrna i dwukrotnie brązowa medalistka mistrzostw Europy. Wielka Wioślarska o Puchar Brdy to coroczna impreza wioślarska, której pierwsza edycja odbyła się w 1992 roku w Bydgoszczy.
 • wioślarskaRegionalne Towarzystwo Wioślarskie LOTTO-Bydgostia Bydgoszcz (www)
 • żeglarstwa morskiego (www)
 • turystyki kajakowej (www)
 • Sekcja wioślarska[ | edytuj kod]

  Sekcja wioślarska jest wizytówką klubu od czasu jego powstania. Wyczynowi wioślarze KKW pierwsze sukcesy osiągali już w latach 30. XX w. Począwszy od 1993 roku RTW Bydgostia jest czołowym towarzystwem wioślarskim w Polsce, które zajmuje regularnie pierwsze miejsca w klasyfikacjach krajowych oraz osiąga szereg sukcesów na arenie międzynarodowej. W 2017 roku sekcja liczyła 165 zawodników w różnych grupach wiekowych: seniorów, młodzieżowców, juniorów, juniorów młodszych, młodzików oraz osób niepełnosprawnych. Działalność szkoleniową prowadziło 10 trenerów, którzy częściowo rekrutowali się spośród byłych zawodników (Aneta Bełka, Marian Drażdżewski, Bartłomiej Pawełczak i inni). W 2017 do kadry Polski zaliczono 17 zawodników klubu, w tym 9 seniorów:

  Dariusz Radosz (ur. 13 sierpnia 1986 r. w Toruniu) – polski wioślarz. Reprezentant Polski w czwórce podwójnej podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro (4. miejsce), zawodnik LOTTO-Bydgostia Bydgoszcz.Bartłomiej Pawełczak (ur. 7 czerwca 1982 w Więcborku) - polski wioślarz, zawodnik (obecnie trener) LOTTO-Bydgostia Bydgoszcz.
 • Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj – dwójka podwójna
 • Monika Ciaciuch i Dariusz Radosz – czwórka podwójna
 • Mikołaj Burda – ósemka
 • Anna Wierzbowska i Maria Wierzbowska – dwójka bez sternika,
 • Martyna Mikołajczak – jedynka kategorii lekkiej
 • Łukasz Siemion – czwórka bez sternika kategorii lekkiej
 • Zawodnikami klubu od 2000 są także wioślarze litewscy (m.in. Rolandas Maščinskas, Mindaugas Griškonis, Saulius Ritter, Nerijus Vasiliauskas, Mykolas Masilionis, Donata Vištartaitė, Lina Šaltytė, Milda Valčiukaitė), którzy dla swojego kraju (w barwach Bydgostii) zdobywali medale olimpijskie, mistrzostw świata i Europy.

  Igrzyska olimpijskie – najstarsza i zarazem największa międzynarodowa impreza sportowa organizowana co 2 lata (na przemian letnie i zimowe) w różnych krajach, pod hasłem szlachetnego współzawodnictwa i braterstwa wszystkich narodów Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. SY Polonez - polski jacht, kecz bermudzki, na którym Krzysztof Baranowski opłynął dookoła świat w latach 1972-1973.

  W klubie stworzono piramidę edukacyjną, umożliwiającą uprawianie wyczynowego wioślarstwa i jednoczesną naukę we współpracujących szkołach: gimnazjum nr 9, szkołach średnich i uczelniach wyższych. W latach 1993-2016 skorzystało z tego ponad 200 zawodników i zawodniczek Bydgostii, którzy oprócz wysokich wyników sportowych uzyskali wyższe wykształcenie.

  Polski Związek Towarzystw Wioślarskich (PZTW) – organizacja zrzeszająca zawodników, trenerów i działaczy polskiego wioślarstwa powstała 8 grudnia 1919 roku w Poznaniu.Zbigniew Urbanyi (ur. 13 września 1931 w Bydgoszczy, zm. 6 listopada 2004 tamże) – społecznik, żeglarz i dziennikarz.

  Klub prowadzi nabór dziewcząt i chłopców do wioślarskiej klasy sportowej w Gimnazjum nr 6 w Bydgoszczy oraz klasy sportowej w XI Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego w Bydgoszczy. Patronem klubu w latach 1928-1996 były Zakłady Naprawy Taboru Kolejowego w Bydgoszczy, w latach 1996-2004 Bydgoska Fabryka Kabli, a od 2004 sponsorem strategicznym jest Totalizator Sportowy.

  Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz – polska firma z siedzibą w Bydgoszczy produkująca oraz remontująca pojazdy szynowe dla transportu kolejowego (m.in. lokomotywy, zespoły trakcyjne, wagony) jak i miejskiego (tramwaje).Mindaugas Griškonis (ur. 17 stycznia 1986 w Wilnie) – litewski wioślarz, reprezentant Litwy w wioślarskiej jedynce podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

  Sekcja kajakowa[ | edytuj kod]

  Sekcja kajakowa powstała w 1928 roku. Miała ona charakter turystyczny, a jej członkowie rekrutowali się głównie z zawodników, którzy kończyli wyczynową karierę wioślarską. Sekcja organizowała spływy Brdą z Koronowa do Bydgoszczy oraz uczestniczyła w wyścigach kajakowych o mistrzostwo Bydgoszczy oraz w imprezach ogólnopolskich. Od 1950 przekształciła się w sekcję turystyki kajakowej, biorąc udział wyłącznie w imprezach organizowanych przez PZK i PTTK. Kajakarze KKW organizowali w 1977 i 1988 Ogólnopolskie Zloty Turystów Kolejarzy, a w 1959 zdobyli nagrodę Ministerstwa Komunikacji. W latach 70. XX w. instruktorzy KKW: Józef Siuda i Zdzisław Piętka prowadzili polskie ekipy na Międzynarodowych Spływach Kajakowych w Jugosławii, a w 1982 Józef Siuda został komandorem polskiej reprezentacji na spływie im. króla Jana III Sobieskiego Dunajem na Węgrzech. Sekcja turystyki kajakowej bierze udział w kilkudziesięciu imprezach rocznie, także w sezonie zimowym. W latach 90. sekcja znajdowała się w czołówce punktacji generalnej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i Polskiego Związku Kajakowego.

  Magdalena Fularczyk-Kozłowska (ur. 16 września 1986 w Wąbrzeźnie) – polska wioślarka, zawodniczka klubu LOTTO-Bydgostia Bydgoszcz, mistrzyni olimpijska w dwójce podwójnej z igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro (2016), brązowa medalistka w dwójce podwójnej na letnich igrzyskach olimpijskich w Londynie (2012), mistrzyni świata z Poznania z 2009, srebrna medalistka w dwójce podwójnej z 2014, brązowa medalistka w dwójce podwójnej z 2010 i czwórce podwójnej z 2013.XII Letnie Igrzyska Olimpijskie zostały odwołane na skutek wybuchu II wojny światowej. Początkowo miały się one odbyć w Tokio (Imperium japońskie), ale Japonia oficjalnie 13 lipca 1938 roku, na wniosek ministerstw zdrowia, skarbu i handlu, spraw wewnętrznych wycofała się z ich organizacji, w związku z jej zaangażowaniem w wojnę na terenach kontynentu azjatyckiego. Później organizacja igrzysk została przekazana Helsinkom (Finlandia). Ostatecznie Igrzyska zostały odwołane z powodu rozpoczęcia II wojny światowej.

  Sekcja żeglarstwa morskiego[ | edytuj kod]

  Jacht klubowy Solanus rozpoczynający rejs „Morskim szlakiem Polonii 2010–2011” wokół obu Ameryk i przylądka Horn – 16 maja 2010

  Początki sekcji żeglarstwa morskiego sięgają 1967 roku, kiedy z inicjatywy wiceprezesa klubu Brda Bydgoszcz, inż. Aleksandra Kaszowskiego w ZNTK wybudowano żaglowy jacht pełnomorski „Euros”. Jego armatorem był KKS Brda, gdzie utworzono sekcję żeglarską (w tym czasie ZNTK była także patronem KKW). Portem macierzystym jednostki była Bydgoszcz, a stałym miejscem postoju – port jachtowy Stoczni Gdańskiej. W kolejnych latach „Euros” odbył kilka pionierskich wypraw oceanicznych, m.in. po raz pierwszy opływając Islandię (1968), dokonując pierwszego w historii żeglarstwa przejścia cieśniny Pentland Firth przez jacht żaglowy (1970), opływając przylądek Horn (1972, trzeci raz po „Darze Pomorza” i „Polonezie”), rejs non stop z Buenos Aires do Helu (kapitan Henryk Jaskuła), opłynięcia Spitsbergenu (1977) i inne. Pomiędzy rejsami wyczynowymi pływał w rejsach szkoleniowo-stażowych. Jacht służył do 12 sierpnia 1984, kiedy rozbił się o kamienie falochronu wschodniego portu w Górkach Zachodnich i zatonął na torze wodnym.

  Aneta Bełka (ur. 30 czerwca 1977 w Złotowie) – polska wioślarka i trenerka wioślarstwa. Od 2 października 2010, po zawarciu związku małżeńskiego z wioślarzem Łukaszem Siemionem, używa nazwiska Bełka-Siemion.Pentland Firth (gael. An Caol Arcach) – cieśnina oddzielająca archipelag Orkadów od północnej Szkocji. Nazwa pochodzi przypuszczalnie od zniekształconego staronordyjskiego słowa "Petlandsfjörð" oznaczającego fiord Piktów.

  W latach 1978-1979 w ZNTK zbudowano kolejny mniejszy jacht morski typu „Horn 30” zwany „Zentek”. W 1985 odbył on swój jedyny wyczynowy rejs na północne krańce Bałtyku, poza tym służąc celom szkoleniowym. W 1990 po jego sprzedaży, w ZNTK przystąpiono do budowy następcy „Eurosa” – trzymasztowego żaglowego jachtu pełnomorskiego typu J-80 „Solanus”, który został zwodowany 3 maja 1992 roku w porcie jachtowym Górki Zachodnie w Gdańsku. Jego armatorem stała się sekcja żeglarska, którą przeniesiono z KKS Brda do KKW-ZNTK.

  Saulius Ritter (ur. 23 sierpnia 1988) – litewski wioślarz, wicemistrz olimpijski z Rio de Janeiro z 2016 roku, uczestnik Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012 w Londynie, dwukrotny wicemistrz świata, dwukrotny mistrz Europy i mistrz Uniwersjady w konkurencji dwójek podwójnych.Bydgoszcz Wschód – osiedle Bydgoszczy położone na tzw. Dolnym Tarasie. Sąsiaduje z osiedlami: Bartodzieje, Leśne, Siernieczek, Zimne Wody i Kapuściska.

  W 1992 „Solanus” odbył pierwszą w dziejach polskiego żeglarstwa wyprawę na Lofoty, w 1995 pokonał cieśninę Pentland Firth, w 1997 opłynął Islandię (śladem dawnej wyprawy Eurosa), a w kolejnych latach odbywał rejsy wokół archipelagu Svalbard (2001), na Grenlandię (2003), do Londynu, Oslo i innych portów. W latach 2010–2011 „Solanus” odbył wyprawę „Morskim szlakiem Polonii”, który obejmował pierwsze w historii polskiego żeglarstwa (czwarte na świecie przez jacht żaglowy) opłynięcie w jednym rejsie obydwu Ameryk poprzez Przejście Północno-Zachodnie (kanadyjska Arktyka) i wokół przylądka Horn. Wyprawę wspierały władze miasta Bydgoszczy, województwa kujawsko-pomorskiego oraz Totalizatora Sportowego. W 2015 odbyto wyprawę „Morskim szlakiem Polonii 2015” wzdłuż brzegów Norwegii, a następnie wokół Spitsbergenu. W 2016 sekcja żeglarstwa morskiego liczyła około 40 członków i kilkudziesięciu sympatyków. Siłą napędową wielu wypraw był dziennikarz sportowy, pisarz marynista i żeglarz Zbigniew Urbanyi (zm. 2004), który dbał m.in. o oprawę rejsów, związaną z promocją Bydgoszczy i regionu.

  Alfons Walenty Kühn (ur. 14 lutego 1878 w Przejmach w powiecie przasnyskim, zm. 27 stycznia 1944 w Warszawie) – polski inżynier, działacz państwowy II Rzeczypospolitej, poseł na Sejm III kadencji, minister komunikacji kilku rządów RP.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Działania promocyjne[ | edytuj kod]

  Wyścig osad uniwersytetów Oxford i Cambridge podczas Wielkiej Wioślarskiej o Puchar Brdy w 2016 roku

  Klub poza działalnością sportową prowadzi wielorakie działania promocyjne dotyczące sportów wodnych. Jest organizatorem corocznych regat Wielka Wioślarska o Puchar Brdy w Bydgoszczy. Impreza odbywa się na rzece Brdzie z metą przy Rybim Rynku. W wyścigach uczestniczą czołowe osady polskie i zagraniczne, a od 2004 tradycją są także wyścigi osad uniwersytetów brytyjskich: Oxford i Cambridge na długości 10 km (od Brdyujścia do centrum miasta). Klub organizuje ponadto Otwarte Mistrzostwa Bydgoszczy na Ergometrze Wioślarskim. Corocznym rytuałem jest Trening Noworoczny Wioślarzy przeprowadzany w południe 1 stycznia. Klub współpracuje z wioślarską Federacją Litwy oraz klubami niemieckimi: Wiking Berlin i Berliner Ruder Club. Od 1993 wydano kilkanaście książek promujących bydgoskie wioślarstwo oraz osiągnięcia sportowe i turystyczne klubu, a w 2012 roku wyemitowano okolicznościowe „Dukaty Bydgostii”.

  Żeglarstwo – niegdyś odmiana transportu, dziś dyscyplina sportów wodnych, oraz rodzaj turystyki lub rekreacji, a także forma szkoleń – zarówno dla późniejszych marynarzy, oficerów i kapitanów jednostek, jak i jako tzw. szkoła charakterów dla młodzieży. Żeglarstwo uprawiane jest na jednostkach pływających napędzanych siłą wiatru za pośrednictwem żagli.Gopło – jezioro na Pojezierzu Gnieźnieńskim, leży na Kujawach, położone w woj. kujawsko-pomorskim, niedaleko Inowrocławia. Przez Gopło przepływa Noteć, a nad jego północnym brzegiem leży Kruszwica. Jest ono połączone Kanałem Ślesińskim z Wartą. Natomiast Noteć zapewnia połączenie wodne z Wisłą i Odrą. Jest to największe jezioro województwa kujawsko-pomorskiego i regionu Kujaw.

  Książki wydane staraniem RTW Bydgostia:

  1. „65 lat z biegiem Brdy” – 1993
  2. „Z wiosłem w herbie” – 1996
  3. „Dziesięć diamentów w wioślarskiej koronie” – 1998
  4. „Olimpijskie złoto” – 2001
  5. „Droga do mistrzostwa” – 2003
  6. „Wiosła na Olimpie” – 2005
  7. „Stolica polskiego wioślarstwa” – 2006
  8. „Zwycięskie wiosła” – 2008
  9. „Port macierzysty Bydgoszcz” – 2010 wersja online
  10. „Morskim szlakiem Polonii 2010-2011″ – 2012, wersja online
  11. „Olimpijska medalowa passa” – 2012
  12. „25. triumf LOTTO-Bydgostii” – 2013
  13. „Po morzach i oceanach. Złoty jubileusz bydgoskich żeglarzy” – 2016 wersja online

  Historia sekcji wioślarskiej[ | edytuj kod]

  Okres międzywojenny[ | edytuj kod]

  Ślubowanie olimpijskie w 1939 - wioślarze KKW w białych długich spodniach

  4 grudnia 1928 z inicjatywy: inż. Kazimierza Stabrowskiego, Franciszka Hoffmanna i Stanisława Thienela utworzono sekcję wioślarską Kolejowego Klubu Sportowego „Sparta”. 12 kwietnia 1929 klub ten przystąpił do Kolejowego Przysposobienia Wojskowego. Tego samego dnia zmieniono nazwę sekcji wioślarskiej na Kolejowy Klub Wioślarski (KKW). Początkowo liczył on 79 członków. Ustanowiono banderę klubową, strój sportowy oraz strój galowy. Z kwesty pracowników Warsztatów Kolejowych zakupiono 6 łodzi, na których rozpoczęto treningi. Pierwszym trenerem był (do września 1929) członek Bydgoskiego Towarzystwa Wioślarskiego Franciszek Brzeziński. W czerwcu 1929 pracownicy Warsztatów Kolejowych zbudowali przy ul. Żeglarskiej na Jachcicach pierwszą przystań klubową. W 1930 założono sekcję kobiecą, dla której zbudowano oddzielny szałas wioślarski. Począwszy od 1933 klub odnosił sukcesy w skali miasta i regionu. Liczył wówczas 150 członków oraz 10 łodzi i 27 kajaków. W 1934 na zaproszenie władz niemieckich uczestniczył w Międzynarodowym Spływie Wioślarskim okolicami Berlina. W 1934 i 1936 klub zajął 6. miejsce, a w 1935 i 1937 – 4. miejsce w punktacji Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich. Tabor wzbogacano o nowe jednostki, m.in. ósemkę sportową „Marszałek Piłsudski”, motorówkę „Żbik” i łódź półwyścigową „Grażyna”. W latach 1938–1939 zawodnicy KKW odnosili sukcesy ogólnopolskie, a klub uznawany był za najlepszy w Bydgoszczy. Ósemka i czwórka ze sternikiem zdobyty tytuły mistrzów kraju, a w 1938 klub uplasował się na 1. miejscu w kraju w klasyfikacji PZTW. W 1939 obie osady zdobyły tytuły wicemistrzowskie, a ponadto czwórka KKW zdobyła dla Polski po raz pierwszy „Puchar Bałtyku”. U progu II wojny światowej klub liczył 271 członków, a tabor składał się z 7 łodzi klepkowych, 3 wyścigowych, motorówki i 8 kajaków. W 1939 osady w 21 startach odniosły 9 zwycięstw, 9 drugich miejsc, a ponadto po jednym trzecim, czwartym i piątym miejscu. Czterech zawodników klubu - Dondajewski, Czarkowski, Parzysz, Chodziński - zakwalifikowało się w 1939 roku na igrzyska olimpijskie, które miały odbyć się w roku 1940 w Helsinkach. W maju 1939 odebrano od nich w Toruniu ślubowanie olimpijskie, jednak z uwagi na wybuch wojny igrzyska nie odbyły się.

  Mosty kolejowe w Bydgoszczy – trzy mosty kolejowe na rzece Brdzie w Bydgoszczy. Łukowy, ceglany most wschodni jest najstarszym zachowanym obiektem mostowym w Bydgoszczy i jednym z najstarszych istniejących mostów kolejowych w Polsce.Martyna Mikołajczak (ur. 12 maja 1991 w Bydgoszczy) – polska wioślarka, Na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku w dwójce podwójnej kategorii lekkiej zajęła 7 miejsce. Złota medalistka mistrzostw Europy w 2017 roku w dwójce podwójnej kategorii lekkiej. Wicemistrzyni Letniej Uniwersjady (2015), akademicka mistrzyni świata (2014).

  Okres powojenny[ | edytuj kod]

  Klub reaktywowano bezpośrednio po zakończeniu II wojny światowej. W latach 1946-1948 podczas mistrzostw Polski rozgrywanych w Brdyujściu (1946, 1947) i Kruszwicy (1948), KKW zdobywał tytuły wicemistrzowskie (za BTW). W 1949 roku po reorganizacji sportu polskiego na wzór sowiecki, klub włączono do zrzeszenia sportowego „Kolejarz”. W ramach tego zrzeszenia w Bydgoszczy funkcjonowały dwa kluby: Związkowy KS Kolejarz-Brda (wielosekcyjny, znany pod nazwą Brda Bydgoszcz) oraz Wioślarski ZKS Kolejarz z sekcjami: wioślarską i kajakową i ok. 500 członkami. W 1950 ósemka klubu zwyciężyła w mistrzostwach Polski rozgrywanych w Brdyujściu. W tym roku w klasyfikacji mężczyzn klub zajął 2. miejsce, a kobiet – 5. miejsce w Polsce. W latach 1951-1958 w rozgrywkach okręgu pomorskiego wioślarze KKW zajmowali z reguły 2. miejsce za wioślarzami Stali (BTW) lub OWKS. Lepiej wypadały wioślarki klubu, które w 1953 zdobyly tytuły mistrzyń Polski w ósemce, a w 1956 czwórka kobiet (Maria Dopierała, Anna Gołębiewska, Sabina Matuszewska-Zdziennicka, Maria Kowalska i sternik Danuta Migocka) na Mistrzostwach Europy zdobyła pierwszy srebrny medal Silver medal with cup.svg w historii kobiecego wioślarstwa w Polsce.

  Stocznia Gdańska (od 2006 roku: Stocznia Gdańsk SA) – jedna z największych polskich stoczni, zlokalizowana w Gdańsku na lewym brzegu Martwej Wisły i na Ostrowiu. Powstała po 1945 na terenach, gdzie wcześniej istniały niemieckie stocznie Jana Klawittera (od 1804), następnie Kaiserliche Werft Danzig (od 1844) oraz Schichau (od 1890). Stocznia Gdańska w ciągu swojej działalności zbudowała ponad 1000 w pełni wyposażonych statków pełnomorskich, kontenerowców, statków pasażerskich i żaglowców. Na jej terenie miało miejsce stłumienie protestów oraz zamordowanie trzech stoczniowców – ofiar wydarzeń grudnia 1970 roku. Jest także kolebką NSZZ „Solidarność”, gdzie podpisano porozumienia sierpniowe w 1980 roku. W 1996 roku postawiona w stan upadłości, następie na bazie przedsiębiorstwa powstała Stocznia Gdańska – Grupa Stoczni Gdynia SA, od 2006 roku – Stocznia Gdańsk SA.Alfons Ślusarski (ur. 23 stycznia 1942 roku w Sosnówce) – polski wioślarz, olimpijczyk z Tokio 1964, Meksyku 1968, Monachium 1972 i Montrealu 1976.

  Po odwilży październikowej w 1956 roku powrócono do dawnej organizacji sportu opartej na samodzielnych klubach o tradycyjnych nazwach. Klub stał się organizacją ogólnie dostępną. W latach 1956–1980 zawodnicy KKW odnosili szereg sukcesów, występując w kadrze Polski na imprezach międzynarodowych. Do czołowych polskich osad wioślarskich w latach 60 i 70. XX w. należała dwójka bez sternika KKW w składzie Jerzy Broniec i Alfons Ślusarski. W 1970 zdobyła ona wicemistrzostwo świata Silver medal with cup.svg, w 1971 brązowy medal Bronze medal with cup.svg ME oraz trzykrotnie reprezentowała Polskę w igrzyskach olimpijskich (1968, 1972, 1976). W 1972 osada zwyciężyła w Królewskich Regatach w Henley-on-Thames, zdobywając na rok wieczystą nagrodę „Silver Goblets”, ufundowaną w 1939. Zawodnicy KKW wyróżniali się także w wioślarstwie młodzieżowym, a w latach 1966, 1967 i 1970 osiągali tytuł drużynowego mistrza Polski. Obniżenie poziomu sportowego zanotowano w latach 1975-1990, m.in. z powodu wycofywania się kolei z finansowania sportu oraz obniżenia popularności dyscypliny wśród młodzieży. W 1991 w klubie trenowało ok. 40 zawodników.

  Totalizator Sportowy – przedsiębiorstwo powołane uchwałą Prezydium Rządu 17 grudnia 1955 roku, które rozpoczęło działalność 25 stycznia 1956 roku. Jego głównymi obszarami działalności są gry liczbowe, loterie pieniężne i zakłady wzajemne. Zgodnie z ustawą o grach i zakładach wzajemnych jest monopolistą w dziedzinie gier liczbowych i loterii pieniężnych w Polsce.Sport w Bydgoszczy. Bydgoszcz od lat 90. XX w. promuje swój wizerunek marketingowy jako miasto sportu. Działalność prowadzi wiele klubów w różnorodnych dyscyplinach, istnieje również bogata infrastruktura sportowa. Bydgoszcz posiada bogate tradycje w sportach wodnych (wioślarstwie, kajakarstwie), sporcie żużlowym, kolarstwie, a także lekkiej atletyce.

  Nowa era bydgoskiego klubu rozpoczęła się w połowie lat 90. XX w. Klub odstąpił spod patronatu kolei i związał się z miastem, czego świadectwem była zmiana nazwy. W 1996 sponsorem głównym została Bydgoska Fabryka Kabli, a w 2004 Totalizator Sportowy. Odrodzony na komercyjnych zasadach i dobrze zarządzany przez prezesa Zygfryda Żurawskiego klub wszedł w długoletni okres sukcesów. Od 1993 nieprzerwanie jest najwyżej sklasyfikowanym klubem wioślarskim w Polsce. Od 1994 roku zawodnicy regularnie przywozili medale z prestiżowych zawodów międzynarodowych. Najbardziej utytułowanymi reprezentantami Lotto/Bydgostii są: Robert Sycz, Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj – zdobywcy złotych medali olimpijskich, wielokrotnie nominowani w Plebiscytach Przeglądu Sportowego na Najlepszego Sportowca Polski. Klub wypromował 28 olimpijczyków. Zawodnicy Bydgostii zdobyli 8 medali na igrzyskach olimpijskich, kilkaset w rozgrywkach międzynarodowych, a tysiące w mistrzostwach Polski. Trenerami klubowymi i kadrowymi reprezentantów Polski byli m.in. Jerzy Broniec, Marian Drażdżewski i Marcin Witkowski. W latach 1928-2016 członkowie klubu zdobyli na imprezach międzynarodowych 151 medali (52 Gold medal with cup.svg, 53 Silver medal with cup.svg, 46 Bronze medal with cup.svg ), a na mistrzostwach Polski 1743 medale (715 Gold medal with cup.svg, 537 Silver medal with cup.svg, 491 Bronze medal with cup.svg).

  Henley-on-Thames – miasto w Wielkiej Brytanii. w Anglii w hrabstwie Oxfordshire, położone na północnym brzegu Tamizy, ok. 16 km na północny wschód od Reading. Znajduje się w południowo-wschodnim narożniku hrabstwa w pobliżu Berkshire i Buckinghamshire. Populacja miasta wynosi 10 646 mieszkańców. W mieście odbywają się królewskie regaty wioślarskie.Ślubowanie olimpijskie jest składane przez jednego z zawodników oraz jednego z sędziów podczas ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich.

  Osiągnięcia zawodników Bydgostii (1928-2016):

  Nazwy[ | edytuj kod]

 • 1928-1949 – Kolejowy Klub Wioślarski
 • 1949-1956 – Kolejowy Klub Wioślarski Kolejarz
 • 1956-1991 – Kolejowy Klub Wioślarski
 • 1991-1996 – Kolejowy Klub Wioślarski - Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego Bydgoszcz
 • 1996-2004 – Regionalne Towarzystwo Wioślarskie Bydgostia-Kabel
 • 2004-2007 – Lotto-Bydgostia-Wyższa Szkoła Gospodarki-Gazeta Pomorska
 • 2007-2011 – LOTTO-Bydgostia-Wyższa Szkoła Gospodarki–Bank Pocztowy
 • 2011–2012 – LOTTO-Bydgostia-Wyższa Szkoła Gospodarki
 • od 2013 – LOTTO-Bydgostia Bydgoszcz
 • Prezesi klubu[ | edytuj kod]

  Poniżej niepełna lista prezesów klubu:

  Łukasz Siemion (ur. 12 kwietnia 1985 w Ełku) – polski wioślarz, reprezentant Polski w czwórce bez sternika wagi lekkiej na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie, zawodnik LOTTO-Bydgostia Bydgoszcz.Lofoty (norw. Lofoten) – archipelag na Morzu Norweskim u północno-zachodnich wybrzeży Norwegii, ciągnący się na długości 112 km od maleńkiej wysepki Røst na południu po wąską cieśninę Roftsundet, oddzielającą go od archipelagu Vesterålen. Od stałego lądu oddzielony cieśniną Vestfjorden.
 • 1928-1931 – Kazimierz Stabrowski
 • 1932 – Franciszek Hoffman
 • 1933-1939 – Stanisław Thienel
 • …-1991 – Tadeusz Jasiński
 • od 1991 – Zygfryd Żurawski


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Arkadiusz Sobkowiak (ur. 30 marca 1973 w Strzelinie) – polski wioślarz, działacz sportowy, olimpijczyk z Sydney 2000.
  76. Plebiscyt na 10 Najlepszych Sportowców Polski 2010 roku zorganizowany został przez Przegląd Sportowy i Telewizję Polską. Głosowanie składało się z dwóch etapów. W pierwszym, który rozpoczął się 26 listopada 2010, oddawano głosy za pomocą kuponów i na oficjalnej stronie internetowej, w drugim natomiast poprzez SMS. Zwiększona została liczba kandydatów z 21 do 25.
  78. Plebiscyt na 10 Najlepszych Sportowców Polski 2012 roku zorganizowany został przez Przegląd Sportowy i Telewizję Polską. Głosowanie składało się z dwóch etapów. W pierwszym oddawano głosy za pomocą kuponów i na oficjalnej stronie internetowej, w drugim - trwającym w trakcie gali - za pomocą SMS-ów.
  Natalia Madaj (ur. 25 stycznia 1988 r. w Pile) – polska wioślarka. Wioślarka LOTTO-Bydgostia Bydgoszcz. Brązowa medalistka mistrzostw świata w czwórce podwójnej w 2013 w Chungju.
  Bydgoski Klub Piłkarski Brda Bydgoszcz – nieistniejący już bydgoski klub piłkarski założony 18 marca 1924, początkowo jako klub kolejowy (do 1974). Przez 3 sezony (1950–1952) piłkarze tego klubu grali w II lidze, gdzie w sezonie 1950 zdobyli III miejsce. W 2008 roku klub zlikwidowano.
  Robert Sycz (ur. 15 listopada 1973 w Warszawie), były wioślarz polski, dwukrotny mistrz olimpijski 2000, 2004, dwukrotny mistrz świata (1997, 1998), trzykrotny wicemistrz świata (2001, 2002, 2003) i brązowy medalista mistrzostw świata (2005).
  Jerzy Broniec (ur.6 lutego 1944 w Bydgoszczy) – wioślarz, trener, olimpijczyk z Meksyku 1968, Monachium 1972 i Montrealu 1976.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.115 sek.