• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bydgoskie Drums Fuzje

  Przeczytaj także...
  Wyspa Młyńska – zabytkowa wyspa rzeczna w rejonie staromiejskim Bydgoszczy, o powierzchni ok. 6,5 ha, mieszcząca obiekty kulturalne i rekreacyjne, otoczona bulwarami i urządzeniami hydrotechnicznymi.Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.
  Bydgoszcz jest jednym z większych ośrodków kulturalnych Polski północnej. Działa tu kilka dużych placówek kulturalnych m.in. Opera Nova, Filharmonia Pomorska, Teatr Polski, kina, galerie sztuki oraz kilkanaście muzeów.

  Bydgoskie Drums Fuzje – cykliczny festiwal muzyczny w Bydgoszczy, gdzie gwiazdami są wybitni perkusiści.

  Historia[]

  Pierwsze Bydgoskie Drums Fuzje zorganizowano w 2007 r. Pomysłodawcą imprezy był Miejski Ośrodek Kultury w Bydgoszczy. Inspiracją do rozwoju tego przedsięwzięcia były międzynarodowe sukcesy bydgoskich perkusistów współpracujących z muzykami sceny jazzowej.

  Protoplastą „Drums Fuzji” były Bydgoskie Warsztaty Perkusyjne, zorganizowane po raz pierwszy w sierpniu 1987 r. przez Międzynarodowe Centrum Informacji i Dokumentacji Technik Animacji Muzycznej. Jedną z głównych postaci i autorytetów tej imprezy był m.in. doc. Jerzy Zgodziński – perkusista o bydgoskim rodowodzie, uczeń Bernarda Lewańskiego. Od samego początku imprezę wspierały władze miasta, dyrektor Filharmonii PomorskiejAndrzej Szwalbe, Zespół Szkół Muzycznych i Bydgoskie Towarzystwo Muzyczne.

  Kawiarnia artystyczna "Węgliszek" – kawiarnia i klub muzyczny, należąca w latach 1993-2012 do Miejskiego Ośrodka Kultury w Bydgoszczy.Dave Lombardo (ur. 16 lutego 1965 w Hawanie) – amerykański perkusista kubańskiego pochodzenia. Dave Lombardo znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w zespole thrashmetalowym Slayer, w którym z przerwami występował w latach 1981-2013 . Współpracował również z takimi zespołami Fantômas, Testament, Grip Inc., Apocalyptica, Voodoocult oraz muzykami Andy Wallacem, Johnem Zornem, Billem Metoyerem czy DJ Spookym. Lombardo jest powszechnie uznawany za jednego z najbardziej rozpoznawalnych i innowacyjnych perkusistów XX wieku. Posiada rzadką umiejętność grania we wszelkich gatunkach i stylach muzycznych. Znany również z dużej prędkości temp oraz wysokich, czysto technicznych umiejętności. Ciekawostką może być fakt iż album grupy Slayer zatytułowany Reign in Blood zrealizowany przez Lombardo w szczytowych tempach osiąga 280 uderzeń na minutę.

  Warsztaty wpisały się na trwałe w krajobraz kulturalny Bydgoszczy, co zaowocowało powołaniem Towarzystwa Sztuki Perkusyjnej (1989). Coraz częściej nad Brdę zjeżdżały sławne nazwiska perkusistów ze świata. W 1989 r. były nimi gwiazdy amerykańskiej perkusji: John Beck i Steven Schick, w roku 1990 – Richard Pusz z Australii. W 1991 r. występowali m.in.: Allan Otte (USA) i Jean Michael Collet (Strasburg). Wykładowcy oprócz koncertów prowadzili społecznie zajęcia. W 1994 r. - 37 uczestników VIII Warsztatów Perkusyjnych edukowali m.in.: profesor konserwatorium w Pradze - Vladimir Vlasak, amerykańska perkusistka Ann Barber oraz kotlista, profesor Cloyd Duff.

  Krzysztof Herdzin (ur. 21 maja 1970 w Bydgoszczy) – polski pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent muzyczny, multiinstrumentalista, autor jazzowych przeróbek utworów Fryderyka Chopina, orkiestrator nagrodzonej Oscarem muzyki Jana A.P. Kaczmarka, wykładowca Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.Andrzej Jan Szwalbe (ur. 30 czerwca 1923, zm. 11 listopada 2002) – prawnik, polski działacz społeczny i kulturalny, organizator życia muzycznego w Bydgoszczy, od 1993 r. Honorowy Obywatel Bydgoszczy. Był pomysłodawcą i kreatorem licznych przedsięwzięć artystycznych o zasięgu pozaregionalnym. Za zasługi dla kultury polskiej został odznaczony najwyższymi państwowymi orderami.

  Warsztaty odbywały się przez kolejne lata i z czasem te bydgoskie doświadczenia doprowadziły do zorganizowania w Warszawie I Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Perkusyjnej – „Perkusja 2000”. Gwiazdą pierwszej edycji tego festiwalu był bydgoski wirtuoz-wibrafonista, współtwórca bydgoskich „Warsztatów” - Karol Szymanowski.

  Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.Jan Wróblewski pseudonim Ptaszyn (ur. 27 marca 1936 w Kaliszu) – polski muzyk jazzowy, kompozytor, aranżer i dyrygent, dziennikarz i krytyk muzyczny.

  Charakterystyka[]

  Bydgoskie Drums Fuzje to cykl listopadowych koncertów, na których prezentują się wybitni polscy perkusiści wraz z zaproszonymi do ich formacji wybitnymi muzykami z Polski i zagranicy. Koncerty odbywały się początkowo w Kawiarni Artystycznej „Węgliszek” oraz w Pałacu Nowym w Ostromecku. Od roku 2015 odbywają się na scenie głównej umieszczonej na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy. Na koncerty finałowe zapraszani są światowe gwiazdy sceny nie tylko jazzowej, m.in. Jan Ptaszyn Wróblewski, Andrzej Jagodziński, Włodzimierz Nahorny, Krzysztof Herdzin, Dave Lombardo,Manu Katché i inni.

  Państwowa Filharmonia Pomorska im. I. J. Paderewskiego – filharmonia w Bydgoszczy, istniejąca w obecnej siedzibie od 16 listopada 1953 roku. Pełni funkcję muzycznego centrum regionu kujawsko-pomorskiego, a także galerii sztuki i ośrodka inspiracji naukowych.Włodzimierz Andrzej Nahorny (ur. 5 listopada 1941 w Radzyniu Podlaskim) – polski muzyk jazzowy, pianista, saksofonista, flecista, kompozytor i aranżer.

  Zobacz też[]

 • Festiwale i przeglądy w Bydgoszczy
 • Kultura w Bydgoszczy
 • Bibliografia[]

 • Pruss Zdzisław, Weber Alicja, Kuczma Rajmund: Bydgoski leksykon muzyczny. Kujawsko-Pomorskie Towarzystwo Kulturalne. Bydgoszcz 2004, str. 627-628
 • Informacje o festiwalu na stronie www MOK • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  W Bydgoszczy odbywa się co roku blisko 100 festiwali, przeglądów i cyklicznych wydarzeń kulturalnych o zasięgu ogólnopolskim bądź międzynarodowym. Większość z nich dotyczy szeroko pojętej kultury muzycznej, a pozostałe obracają się w kręgu teatru, tańca, filmu, plastyki, sztuki nowoczesnej. Każdego dnia placówki oraz stowarzyszenia kulturalne oferują bydgoszczanom co najmniej kilka wydarzeń, w których można brać udział. Oprócz tego kilkanaście razy w roku organizowane są masowe festyny i imprezy plenerowe, połączone z działalnością kulturalną, rozrywkową oraz rekreacyjno-sportową. Mają one miejsce głównie na terenie Starego Miasta i Śródmieścia, w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku oraz na terenie niektórych bydgoskich dzielnic.
  Ostromecko (niem. Ostrometzko) – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie bydgoskim, w gminie Dąbrowa Chełmińska, na ziemi chełmińskiej.
  Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina – zespół szkół muzycznych I i II stopnia, mieszczący się w budynku przy ulicy Andrzeja Szwalbego 1, w obrębie dzielnicy muzycznej w Bydgoszczy.
  Bydgoszcz (łac. Bidgostia, niem. Bromberg) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, historycznie leży na Kujawach, nad rzeką Brdą i Kanałem Bydgoskim, którego wschodni fragment graniczy na Wiśle, największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego. Jest siedzibą Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Towarzystwo Muzyczne im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy - stowarzyszenie kulturalne w Bydgoszczy, zajmujące się upowszechnieniem muzyki oraz rozwojem szeroko pojętej kultury muzycznej.
  Perkusja – ogólna nazwa zestawu instrumentów perkusyjnych, posiadająca różne znaczenie w zależności od rodzaju muzyki. W szkolnictwie muzycznym oraz muzyce poważnej jest to grupa instrumentów, na których muzyk może grać używając jednego instrumentu, lub dowolnie skompletowanego zestawu, natomiast w muzyce rockowej i często jazzowej tą nazwą określany jest dość typowy podstawowy zestaw instrumentów, który w miarę potrzeby może być uzupełniany o mniej reprezentatywne składniki. W tym drugim znaczeniu (rock, jazz) polskie określenie perkusja jest odpowiednikiem angielskiego drums lub drum kit, natomiast muzyk (najczęściej towarzyszący), grający na różnego rodzaju „przeszkadzajkach” (żargonowa nazwa instrumentów perkusyjnych takich jak shaker, tamburyn, triangel, conga, bongosy, itp.), określany jest w języku angielskim jako osoba grająca na percussion – percussionist (perkusjonista).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.