• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Buxtehude

  Przeczytaj także...
  Kraj związkowy, tzw. land (niem. das Land – „ziemia”, „kraj”, „kraina” lub das Bundesland – „kraj związkowy”) – nazwa części składowej federacji w Niemczech i Austrii.Meklemburgia-Pomorze Przednie (niem. Mecklenburg-Vorpommern) – kraj związkowy we wschodnich Niemczech. Najwyższym prawem krajowym jest Konstytucja Kraju Związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie z 23 maja 1993 r.
  Jeż i zając (Der Hase und der Igel) – niemiecka baśń ludowa opublikowana w 1840 roku przez Wilhema Schrödera w Hannoverschen Volksblatt, a w 1843 roku przez braci Grimm w piątym wydaniu ich zbioru Baśni (tom 2, nr 187)

  Buxtehude – miasto w Niemczech w kraju związkowym Dolna Saksonia w powiecie Stade. Liczy około 39,5 tys. mieszkańców. Nazywane miastem bajek. Tutaj rozgrywa się akcja baśni Jeż i zając (niem. Der Hase und der Igel), znanej także w wersji Braci Grimm, chociaż oryginalna baśń dotyczyła jednak miejscowości Bexhövede.

  Żydówka z pomarańczami (Pomarańczarka, Przekupka z pomarańczami) − obraz olejny polskiego malarza Aleksandra Gierymskiego. Obraz został zrabowany podczas wojny przez okupanta niemieckiego i odzyskany w 2011 r.Dolna Saksonia (niem. Niedersachsen, dolnosaks. Neddersassen, saterl. Läichsaksen) – drugi co do wielkości kraj związkowy w Republice Federalnej Niemiec przy granicy z Holandią. Siedziba administracyjna kraju związkowego znajduje się w mieście Hanower.

  Kultura[]

  W mieście działa Muzeum Historii Regionu i Sztuki (Museum für Regionalgeschichte und Kunst (Heimatmuseum)). 26 listopada 2010 roku Gazeta Wyborcza podała informację, że w aukcyjnym Eva Aldag wystawiono na sprzedaż obraz Żydówka z pomarańczami, zrabowany przez Niemców z Muzeum Narodowego w Warszawie podczas II Wojny Światowej.

  Bracia Grimm – dwaj rodzeni bracia, pisarze i uczeni niemieccy Wilhelm Karl Grimm (1786-1859) i Jacob Ludwig Karl Grimm (1785-1863), którzy dużą część swoich dzieł publikowali wspólnie. Autorzy Baśni braci Grimm.Ribnitz-Damgarten – miasto w Niemczech w kraju związkowym Meklemburgii-Pomorzu Przednim, w powiecie Vorpommern-Rügen, siedziba urzędu Ribnitz-Damgarten.

  Współpraca[]

 • Francja Blagnac, Francja
 • Niemcy Ribnitz-Damgarten, Meklemburgia-Pomorze Przednie
 • Przypisy

  Powiat Stade (niem. Landkreis Stade) - powiat w niemieckim kraju związkowym Dolna Saksonia. Siedziba powiatu znajduje się w mieście Stade.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.