• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Butler Institute of American Art  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Charles Sheeler (ur. 16 lipca 1883, zm. 7 maja 1965) – uważany za jednego z twórców amerykańskiego modernizmu i jednego z mistrzów fotografii dwudziestego wieku.Sztuka – dziedzina działalności ludzkiej uprawiana przez artystów. Nie istnieje jedna spójna, ogólnie przyjęta definicja sztuki, gdyż jej granice są redefiniowane w sposób ciągły, w każdej chwili może pojawić się dzieło, które w arbitralnie przyjętej, domkniętej definicji się nie mieści. Sztuka spełnia rozmaite funkcje, m.in. estetyczne, społeczne, dydaktyczne, terapeutyczne, jednak nie stanowią one o jej istocie.

  Butler Institute of American Art – muzeum sztuk pięknych położone w Youngstown (stan Ohio, USA) przy 524 Wick Avenue. Muzeum, znane na świecie jako „muzeum Ameryki”, jest pierwszym muzeum poświęconym sztuce amerykańskiej. Budynek główny z 1919 znajduje się na liście National Register of Historic Places. Misją muzeum jest gromadzenie wszelkiego rodzaju dzieł sztuki stworzonych przez Amerykanów. W jego zbiorach znajduje się obecnie ponad 20 000 eksponatów.

  Kolekcja prywatna to zbiór dóbr kultury, zwłaszcza dzieł sztuki utworzony przy pomocy prywatnych, a nie publicznych środków finansowych.Albert Pinkham Ryder (ur. 19 marca 1847 w New Bedford (Massachusetts) - zm. 28 marca 1917) - amerykański malarz, najbardziej znany z poetyckich i nastrojowych obrazów, zwłaszcza marynistycznych, ale również z powodu swojej ekscentrycznej osobowości.

  Historia[ | edytuj kod]

  Pomysłodawcą muzeum był Joseph G. Butler Jr., przemysłowiec z Youngstown, jeden z pierwszych kolekcjonerów sztuki koncentrujących się wyłącznie na sztuce amerykańskiej. W 1917 zlecił on spółce architektonicznej McKim, Mead and White zaprojektowanie muzeum dla umieszczenia w nim swojej kolekcji. Budynek został zbudowany w stylu włoskiego renesansu z białego marmuru, pochodzącego ze stanu Georgia, i otwarty dla publiczności w październiku 1919. Na przestrzeni swych dziejów przeszedł on kilka zmian. W 1931 do północnej i południowej strony pierwotnego budynku dobudowano dwa skrzydła, a w 1967 na piętrze utworzono galerie. Dobudowanie w 1987 West Wing, w którym umieszczono galerie Court Beecher oraz atrium, umożliwiło większy udział publiczności w programie oferowanym przez muzeum (wystawy objazdowe, koncerty, odczyty, spotkania społeczności i imprezy prywatne). W 1991 w pobliskim hrabstwie Columbiana, około 40 km na południe od Youngstown, otwarto filię Salem, w której wystawione są dzieła z kolekcji stałej muzeum, prace artystów miejscowych oraz czołowych artystów amerykańskich. Filia Salem jest finansowana przez Salem Community Foundation.

  Thomas Cole (ur. 1 lutego 1801 w Bolton, zm. 11 lutego 1848 w Catskill w stanie Nowy Jork) - amerykański malarz i poeta romantyczny pochodzenia angielskiego, założyciel Hudson River School, pejzażysta.Robert Henri (ur. 25 czerwca 1865 w Cincinnati, Ohio, Stany Zjednoczone, zm. 12 lipca 1929 w Nowym Jorku) – amerykański malarz realista.

  Najbardziej znaczące zmiany dokonane w XXI w. to oddanie do użytku budynku Beecher Center, zbudowanego w roku 2000, przeznaczonego do przechowywania zbiorów sztuki cyfrowej i elektronicznej, oraz budynku Andrews Pavilion, otwartego w roku 2002, mieszczącego muzealną kawiarnię, sklep z pamiątkami i atrium z kolekcją rzeźb. W 2005 muzeum zakupiło sąsiednią nieruchomość – budynek byłego kościoła First Christian Church, co umożliwiło dalsze rozszerzenie działalności.

  John Singer Sargent (wym. ˈsɑrdʒənt; ur. 12 stycznia 1856 we Florencji, zm. 15 kwietnia 1925 w Londynie) – amerykański malarz. Albert Bierstadt (ur. 7 stycznia 1830 w Solingen w Niemczech, zm. w 18 lutego 1902 w Nowym Jorku) – jeden z najbardziej znanych amerykańskich malarzy-pejzażystów doby neoromantyzmu, reprezentant Hudson River School.

  Budynek główny muzeum został w 1974 wpisany na listę Miejsc Historycznych USA (poz. #74001567).

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Georgia Totto O’Keeffe (ur. 15 listopada 1887 niedaleko Sun Prairie w stanie Wisconsin, zm. 6 marca 1986 w Santa Fe) – amerykańska malarka. Tematem jej obrazów są głównie kwiaty, skały, muszle, kości zwierząt i krajobrazy. O’Keeffe przekształca realistyczny temat w abstrakcyjny obraz.
  Robert Vonnoh (ur. 17 września 1858 w Hartford, zm. 28 grudnia 1933 w Nicei) – amerykański malarz, jeden z promotorów impresjonizmu w USA, członek National Academy of Design.
  Realizm – styl w malarstwie europejskim drugiej połowy XIX wieku; zapoczątkowany we Francji, szybko został podchwycony na całym kontynencie. Obrazy realistyczne to głównie sceny rodzajowe z życia prostych ludzi, namalowane przy pomocy uproszczonych środków wyrazu, o spokojnej palecie i kompozycji.
  Julius Garibaldi Melchers (ur. 11 sierpnia 1860 w Detroit, zm. 30 listopada 1932 we Fredericksburgu) – amerykański malarz naturalista.
  Marina, pejzaż marynistyczny – przedstawienie malarskie, którego głównym tematem jest morze, widok portu, wybrzeża, bitwy morskiej.
  Thomas Doughty (ur. 19 lipca 1793 w Filadelfii, zm. 22 lipca 1856) – amerykański malarz pejzażysta, prekursor Hudson River School.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.