• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Burzum  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
  Historia[]

  Burzum początkowo grał black metal, charakteryzujący się wolnymi tempami oraz wrzaskliwym wysokim śpiewem. Później, na płytach Dauði Baldrs oraz Hliðskjálf zwrócił się w kierunku dark ambientu z akcentami muzyki ludowej. Zmiana ta wynika z braku zgody władz więzienia na otrzymanie innego instrumentu niż syntezator.

  Pierścienie Władzy (także Wielkie Pierścienie) – artefakty ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia.Władca Pierścieni (oryg. The Lord of the Rings) – powieść fantasy J. R. R. Tolkiena, której akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemia.

  Jedyny stały członek zespołu Varg Vikernes w 1993 roku został skazany na 21 lat pozbawienia wolności za zabójstwo Øysteina Aarsetha (pseud. Euronymous), gitarzysty zespołu Mayhem (zamordowanego 10 sierpnia 1993 roku) oraz za podpalenie trzech zabytkowych kościołów (w tym Fantoft stavkirke, którego fotografię umieścił później na swoim EP Aske). 10 marca 2009 zostało ogłoszone, że po odbyciu 16 lat kary Vikernes zostanie warunkowo zwolniony z dalszego odbywania kary. Obecnie Burzum uważany jest za jednego z prekursorów i legend muzyki blackmetalowej.

  Black metal – jeden z podgatunków heavy metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku w wyniku ewolucji thrash metalu. W latach 80. określenie "black metal" było używane w odniesieniu do wszystkich zespołów mających satanistyczne teksty i otoczkę, bez względu na styl muzyczny. Black metal był czymś w rodzaju podgatunku występującego wśród ówczesnych gatunków metalu (jak heavy, speed czy thrash metal ), pionierem był brytyjski zespół Venom, który wprowadził do heavy metalu punkowe elementy i grał speed metalowo. Inne zespoły to np. szwedzki Bathory, szwajcarskie Hellhammer i Celtic Frost. Później na przełomie lat 80. i 90. był to już odrębny gatunek operujący charakterystycznym "skrzekliwym" sposobem śpiewania i stylistyką opartą na czarno-białym makijażu typu corpse paint, zapoczątkowanym przez Kinga Diamonda z duńskiego Mercyful Fate. Zespoły "drugiej fali" to między innymi Darkthrone, Satyricon, Emperor. Pierwszym zespołem drugiej fali black metalu był zaczynający jeszcze pod koniec lat 80. Mayhem, który zadebiutował w 1987 r. EP-ką "Deathcrush".Baldur (Baldr, Balder) – w mitologii nordyckiej syn Odyna i Frigg, małżonek bogini Nanny; symbol dobra, piękna i mądrości.

  W czerwcu 2009 roku Vikernes zapowiedział realizację nagrań nowego albumu. Premiera albumu wydanego przez wytwórnię płytową Byelobog Productions odbyła się 8 marca 2010 roku. Początkowo album miał być zatytułowany Den Hvite Guden (Biały Bóg), jednakże tytuł został odebrany jako rasistowski, więc został zmieniony na Belus. Zarówno tytuł Den Hvite Guden jak i Belus według Vikernesa odnoszą się do nordyckiego bóstwa Baldura reprezentującego światło, piękno, miłość i szczęście.

  Øystein Aarseth (ur. 22 marca 1968 w Egersund, zm. 10 sierpnia 1993 w Oslo), znany również jako Euronymous – norweski muzyk, kompozytor i instrumentalista. Gitarzysta zespołu black metalowego Mayhem, zamordowany 10 sierpnia 1993 przez Varga Vikernesa. Poza działalnością artystyczną prowadził wytwórnię muzyczną Deathlike Silence Productions. Był także właścicielem sklepu muzycznego pod nazwą Helvete (nor. piekło) w Oslo.Fantoft stavkirke - kościół klepkowy znajdujący się w Bergen (dzielnica Fana), w Norwegii. Obecnie jest wierną kopią dawnego kościoła, spalonego w 1992.

  W październiku 2010 roku nakładem wytwórni Byelobog Productions ponownie zostały wydane wszystkie, prócz ostatniego, albumy projektu. Reedycje zostały wzbogacone o nową szatę graficzną oraz o opisy informujące o okolicznościach powstania poszczególnych wydawnictw.

  W styczniu 2011 na łamach magazynu Ablaze Vikernes zapowiedział wydanie ósmego albumu zatytułowanego Fallen. Premiera płyty nastąpiła 7 marca 2011 roku, wydana została nakładem wytwórni Byelobog Productions.

  Aske (norw. popioły) – minialbum projektu Burzum, wydany w 1993 roku. Album jest znany ze zdjęcia na okładce przedstawiającego spalony drewniany kościół Fantoft w norweskim mieście Bergen. Podpalił go Vikernes, co udowodnił sąd skazując go na 21 lat pozbawienia wolności (razem z morderstwem Øysteina "Euronymousa" Aarsetha). Twierdzi, że sam wykonał to zdjęcie.Fallen - ósmy album studyjny norweskiego projektu muzycznego Burzum. Wydawnictwo ukazało się 7 marca 2011 roku nakładem wytwórni muzycznej Byelobog Productions. Jako okładka albumu został wykorzystany obraz francuskiego malarza Williama-Adolphe Bouguereau pt. "Elegy".

  Dyskografia[]  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Syntezator – instrument muzyczny z grupy elektrofonów elektronicznych, w którym dźwięk jest syntezowany w układach elektronicznych poprzez niezależne modelowanie poszczególnych aspektów dźwięku.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Hliðskjálf – szósty album studyjny projektu Burzum, wydany 1999 roku. Podobnie jak w przypadku poprzedniej płyty, Dauði Baldrs, "Hliðskjálf" został nagrany w całości na instrumentach klawiszowych, zaś poszczególne utwory inspirowane są mitologią skandynawską.
  Varg Vikernes (ur. 11 lutego 1973 w Bergen jako Kristian Larsson Vikernes), znany również jako Count Grishnackh – norweski muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów i multiinstrumentalista, a także producent muzyczny i pisarz. Twórca black metalowego projektu Burzum. Współpracował także z innymi norweskimi zespołami metalowymi - Mayhem, Old Funeral i Darkthrone.
  Czarna Mowa – sztuczny język stworzony przez J. R. R. Tolkiena na potrzeby stworzonej przez niego mitologii Śródziemia.
  Dauði Baldrs – piąty album projektu Burzum, wydany 1997 roku. Jest to album koncepcyjny. Poszczególne utwory odnoszą się do fragmentów mitu o germańskim bogu Baldurze zaś tytuł oznacza "Śmierć Baldura". "Dauði Baldrs" został nagrany w całości na instrumentach klawiszowych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.