• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Burzenin - gmina

  Przeczytaj także...
  Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).Węgiel brunatny – skała osadowa pochodzenia organicznego roślinnego powstała w neogenie, w erze kenozoicznej ze szczątków roślin obumarłych bez dostępu powietrza. Zawartość węgla 62-75%. Często stosowany jako paliwo. Jego wartość opałowa waha się od 7,5 do 21 MJ/kg. Węgiel brunatny jest nieodnawialnym źródłem energii.
  Powiat wieluński – powiat w Polsce (województwo łódzkie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Wieluń.

  Burzenin (do 1953 gmina Majaczewice) – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie sieradzkim.

  Siedziba gminy to Burzenin.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwały 5714 osoby.

  Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

  Według danych z roku 2002 gmina Burzenin ma obszar 118,96 km², w tym:

  Wolnica Niechmirowska – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Burzenin. Gmina Zapolice – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie zduńskowolskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie sieradzkim.
 • użytki rolne: 71%
 • użytki leśne: 23%
 • Gmina stanowi 7,98% powierzchni powiatu.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Dane z 30 czerwca 2004:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Burzenin w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Burzenin.png

  Surowce[ | edytuj kod]

  Na terenie gminy Burzenin znajduje się część złoża węgla brunatnego o zasobności ok. 490 mln ton. Złoże nosi nazwę „Złoczew” i zlokalizowane jest ok. 10 km na południowy zachód od Burzenina (na pograniczu powiatów wieluńskiego i sieradzkiego). Eksploatację złoża wstępnie planuje się na lata 2025–2045. Wydobyty węgiel będzie transportowany do elektrowni Bełchatów. Transport do elektrowni będzie najprawdopodobniej odbywał się za pomocą przenośników taśmowych.

  Gmina Majaczewice (od 1953 gmina Burzenin) – dawna gmina wiejska istniejąca do 1953 roku roku w woj. łódzkim. Nazwa gminy pochodzi od wsi Majaczewice, lecz siedzibą władz gminy był Burzenin.Gmina Widawa (do 1930 gmina Dąbrowa Widawska) – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie łaskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie sieradzkim.

  Sołectwa[ | edytuj kod]

  Antonin, Będków, Biadaczew, Brzeźnica, Burzenin, Grabówka, Gronów, Jarocice, Kamionka, Ligota, Majaczewice, Marianów, Niechmirów, Nieczuj, Prażmów, Redzeń Drugi, Strumiany, Strzałki, Szczawno, Świerki, Tyczyn, Witów, Wola Będkowska, Wolnica Grabowska, Wolnica Niechmirowska.

  Burzenin – dawne miasto, obecnie wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Burzenin. Gmina Brzeźnio (za II RP gmina Brzeźno) – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie sieradzkim.

  Pozostałe miejscowości[ | edytuj kod]

  Działy, Kamilew, Kolonia Niechmirów, Kopanina, Krępica, Ligota (kolonia), Redzeń Pierwszy, Ręszew, Rokitowiec, Sambórz, Tyczyn (osada), Waszkowskie, Wola Majacka.

  Sąsiednie gminy[ | edytuj kod]

  Brzeźnio, Konopnica, Sieradz, Widawa, Zapolice, Złoczew

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Dwór obronny w Burzeninie na stronie Zamki i Pałace województwa łódzkiego
 • Kościół obronny w Burzeninie na stronie Zamki i Pałace województwa łódzkiego
 • Działy – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Burzenin. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Prażmów.Kamilew – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Burzenin. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Marianów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kopanina – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Burzenin. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Witów.
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Szczawno – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Burzenin nad rzeką Wartą.
  Wola Majacka – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Burzenin. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Wolnica Grabowska.
  Powiat sieradzki – powiat w Polsce (w zachodniej części województwa łódzkiego), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Sieradz.
  Ręszew – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Burzenin. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Marianów.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.