• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Burundaj

  Przeczytaj także...
  Antonowce (ukr. Антонiвцi) - wieś na Ukrainie koło Krzemieńca, w rejonie szumskim, obwodzie tarnopolskim. Przed II wojną światową w granicach Polski - leżała w gminie Uhorsk, powiecie krzemienieckim, województwie wołyńskim. Wieś położona jest w malowniczej Dolinie Iłowieckiej wzgórz Krzemienieckich, nad rzeką Iłowicą, oddalona 14 km na wschód od przystanku kolejowego Smyga. W okolicy góra Stożek, oraz ruiny monastyru. Obecnie zamieszkana przez 24 osoby (2001).Baskak – urzędnik administracji Chanatu Kara Kitajów i imperium mongolskiego. Do jego obowiązków należało egzekwowanie obciążeń podatkowych, posiadał także ograniczone kompetencje wojskowe i nadzorcze.
  Chełm (biał., ukr., ros. Холм [Chołm]) – miasto na prawach powiatu we wschodniej Polsce. Znajduje się w odległości 50 km od granicy z Białorusią i 25 km od granicy z Ukrainą w pobliżu przejścia granicznego w Dorohusku. Leży nad rzeką Uherką, lewym dopływem Bugu. Chełm jest po Lublinie drugim co do liczby ludności miastem w województwie lubelskim.
  Figura NMP, którą św. Jacek uratował przed ordyńcami Burundaja

  Burundaj - naczelnik wojenny oddziałów Batu-chana na przełomie lat trzydziestych i czterdziestych XIII w.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Uczestniczył w najazdach na Ruś, Małopolskę i inne kraje, później był namiestnikiem zawojowanych ziem.

  Latopis Ipatijewski mówi że podczas zdobycia Włodzimierza nad Klaźmą (1238) zabito podobno wielkiego księcia Jerzego II Wsiewołodowicza okrążonego przez wojska Burundaja. Jak wiadomo, Jerzy zginął nad rzeką Sicią ale to, że Burundaj był obecny przy zdobyciu Włodzimierza nie ulega wątpliwości.

  Lwów (dawna nazwa form. Królewskie Stołeczne Miasto Lwów), ukr. Львів (Lwiw), ros. Львов (Lwow), niem. Lemberg, łac. Leopolis, jidysz לעמבערג ,לעמבעריק (Lemberg, Lemberik), orm. Լվով (Lwow) – miasto na Ukrainie, ośrodek administracyjny obwodu lwowskiego.Wisła (łac. Vistula) – najdłuższa rzeka Polski, o długości 1047 km. Jest także najdłuższą rzeką uchodzącą do Morza Bałtyckiego.

  W 1240 podczas tatarskiego oblężenia Kijowa jeniec tatarski twierdził, że Burundaj był jednym z wodzów w obozie tatarskim. «иже взя Болгарскую землю и Суждальскую».

  Na Rusi Południowo-wschodniej chańskim baskakiem był wtedy słaby Kuremesa. Bał się on już wtedy dość silnego króla Rusi Daniela Halickiego, dążącego do pełnego uniezależnienia. W roku 1259 (1260) jednak został on zastąpiony przez Burundaja. Burundaj pytał Daniela przez posłów: «Иду на Литву; оже еси мирен (с ханом), иди со мною» - Idę na Litwę, jeżeli jesteś przyjacielem (chana), to idź ze mną). Daniel wysłał swojego brata Wasylka Romanowicza. Wasylko po zwycięstwie nad Litwinami wrócił do Burundaja z sajgatem (łupami wojennymi), co zapewniło mu powrót do Włodzimierza Wołyńskiego.

  Kodeks Hipacki (z ros. Kodeks Ipatiewski) – jeden ze średniowiecznych zwodów (kodeksów) latopisarskich, powstałych na Rusi. Jerzy II Wsiewołodowicz, ros. Ю́рий (Гео́ргий) II Все́володович (ur. 26 listopada 1189, zm. 4 marca 1238) – wielki książę włodzimierski z dynastii Rurykowiczów. Syn Wsiewołoda III Wielkie Gniazdo. Święty Kościoła prawosławnego

  W latach kolejnych Daniel pozorując przyjaźń z Chanem wciąż jeszcze umacniał grody. W roku 1261 podczas ślubu córki Daniłka - Olgi pojawił się poseł od Burundaja z propozycją «Оже есте мои мирници, стретит мя; а кто не сретит мене, тый ратный мне». Daniel wysłał do baskaka brata Wasylkę, starszego syna Lwa, oraz biskupa chełmskiego Jana z darami. Burundaj zażądał zniesienia umocnień grodów i zrównania z ziemią okopów. Wasylko oraz Lew spełnili to żądanie, przez co Daniłów, Stożek Wołyński (5 km na zachód od Antonowiec w powiecie krzemienieckim), Krzemieniec, Łuck i Lwów pozbawione zostały fortyfikacji. Później, razem z Wasylką, Burundaj udał się w stronę Włodzimierza i znad rzeki Żytań wydał rozkaz zniesienia grodu.

  Krzysztof Jan Stopka (ur. 1958 w Pankach) – polski historyk i armenista, profesor UJ, doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie historii, dyrektor Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius.Zdobycie Kijowa (ukr. Облога Києва) – zajęcie Kijowa w roku 1240 w trakcie mongolskiego najazdu na Ruś Kijowską.

  Zadowolony z wypełnienia swoich rozkazów Burundaj pochwalił Wasylkę i po kilkudniowej uczcie ruszył w stronę Chełma, z którego Daniel wyjechał na Węgry. Zgodnie z rozkazem Burundaja Wasylko namawiał chełmian do poddania się, jednak dawał do zrozumienia odwrotnie.

  Tatarzy, nieskorzy do długich oblężeń, ruszyli w Polskę. Wasylko i Lew namówili do poddania się mieszkańców Sandomierza obiecując im bezpieczeństwo, Tatarzy jednak nie dotrzymali danego słowa, zabijając lub topiąc mieszkańców miasta w Wiśle. Spustoszenie Sandomierza w 1259 zostało opisane w Pieśni Sandomierzanina oraz Roczniku Świętokrzyskim.

  Kijów (ukr. Київ, Kyjiw, ros. Киев, Kijew) – stolica i największe miasto Ukrainy, nad rzeką Dniepr. Był miastem królewskim Rzeczypospolitej Obojga Narodów.Włodzimierz (ros. Влади́мир, Władimir) – miasto obwodowe, w Rosji, nad Klaźmą (dopływ Oki). Około 346 tys. mieszkańców (2010).

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • II najazd mongolski na Polskę
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Stopka 1993 ↓, s. 59-60.
  2. Stopka 1993 ↓, s. 53-54.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Słownik encyklopedyczny Brockhausa i Efrona (1890—1907).
 • Krzysztof Stopka. Męczennicy sandomierscy. Legenda i rzeczywistość. „Nasza Przeszłość”. 80, 1993. Ks. Jan Dukała CM. Kraków: Instytut Wydawniczy Księży Misjonarzy NASZA PRZESZŁOŚĆ. ISSN 0137-3218 (pol.). [dostęp 2018-02-07]. 
 • Jacek (Hiacynt) Odrowąż herbu Odrowąż (ur. 1183 w Kamieniu Śląskim, zm. 15 sierpnia 1257 w Krakowie) – polski duchowny katolicki, dominikanin, święty Kościoła katolickiego, misjonarz, Apostoł Boży Ludów Słowiańskich, również Apostoł Północy i Różańca, Światło Północy, zwany również Światłem ze Śląska.Małopolska – kraina historyczna Polski, obejmująca obecnie południowo-wschodnią część kraju, w górnym i częściowo środkowym dorzeczu Wisły oraz w dorzeczu górnej Warty; dzielnica historyczna Polski. Stolicą Małopolski jest Kraków.
  Warto wiedzieć że... beta

  Daniel I Romanowicz Halicki (ukr. Данило Романович) (ur. 1201, zm. 1264) – król Rusi w latach 1253-1264.
  Łuck (ukr. Луцьк, łac. Luceoria, jid. לוצק) – miasto na Ukrainie, stolica obwodu wołyńskiego, siedziba rejonu łuckiego, w latach 1921-1945 w Polsce, stolica województwa wołyńskiego, siedziba powiatu łuckiego.
  Batu-chan (1205 - 1255) – władca mongolski, wnuk Czyngis-chana, syn Dżocziego, założyciel Złotej Ordy. Nazywany Sajn-chanem - Dobrym chanem.
  Ruś Kijowska – okres w historii Rusi trwający umownie od 862 do 1240 roku. Rok 862, w którym wódz Waregów Ruryk przybył do Nowogrodu Wielkiego, to symboliczna data powstania państwa ruskiego. W 882 roku książę nowogrodzki Oleg Mądry doprowadził do powstania – wczesnofeudalnego państwa we wschodniej Europie ze stolicą w Kijowie, istniejącego do 1169 roku. W 1054 roku państwo Jarosława Mądrego uległo rozbiciu dzielnicowemu, przy czym władcy, którym udało się zawładnąć Kijowem nadal nosili tytuł księcia kijowskiego i byli w hierarchii feudalnej postawieni wyżej od pozostałych książąt ruskich. W 1169 przekształcone w Księstwo Włodzimierskie ze stolicą we Włodzimierzu nad Klaźmą, które przejęło dominującą rolę Kijowa. W 1240 na skutek najazdu mongolskiego Wielkie Księstwo Włodzimierskie utraciło niezależność polityczną na rzecz Złotej Ordy. Moment ten uważany jest powszechnie za koniec okresu Rusi Kijowskiej.
  Słownik encyklopedyczny Brockhausa i Efrona (ros. Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона), pierwsza rosyjska encyklopedia powszechna wydana w latach 1890–1907 w 82 tomach podstawowych i 4 tomach uzupełniających.
  Krzemieniec, Krzemieniec Wołyński (ukr. Кременець, łac. Cremenecia) – miasto w obwodzie tarnopolskim, rejonie krzemienieckim Ukrainy, u podnóża Wzgórz Krzemienieckich na Wołyniu.
  Wasylko Romanowicz (ur. 1203 - zm. 1269) - książę włodzimierski, syn księcia wołyńsko-halickiego Romana Halickiego i jego drugiej żony Anny (Marii ?).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.743 sek.