• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Burton upon Trent

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Rugby (ang. rugby football) – popularne określenie grupy sportów drużynowych o wspólnym pochodzeniu. Istnieją trzy główne rodzaje rozgrywek:
  Birmingham – miasto (city) i dystrykt metropolitalny w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym West Midlands.

  Burton upon Trent (Burton-on-Trent, Burton) – miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), na wschodzie hrabstwa Staffordshire, nad rzeką Trent. W 2001 roku miasto liczyło 22 724 mieszkańców.

  Jego początek sięga XVI w. kiedy było osadą przy klasztorze benedyktynów Saint Modwen. Jest centrum administracyjnym regionu East Staffordshire. W okolicach miasta znajdują się m.in. takie zabytki jak: Calke Abbey, Catton Hall, Elvaste Castle czy Repton School.

  Krykiet – sport drużynowy, w którym mecze rozgrywane są między dwiema drużynami po jedenastu zawodników. Pochodzi z Anglii, gdzie podobna gra była znana już na przełomie XIII i XIV wieku.East Midlands – jeden z dziewięciu regionów Anglii. Stolicą jest Nottingham. Formalnie największe miasto to Leicester, ale de facto więcej mieszkańców ma aglomeracja Nottingham. Region stanowi także okręg wyborczy do Parlamentu Europejskiego, w którym wybiera się sześciu deputowanych. W miejscowości Castle Donington działa lotnisko East Midlands Airport (IATA: EMA), obsługujące cały region, a w szczególności miasta Nottingham, Leicester i Derby, wszystkie znajdujące się w promieniu 30 mil od niego.

  Gospodarka[]

  W mieście działa pięć browarów:

  1. Coors Brewers Limited - dawniej Bass Brewers Limited, produkuje takie marki jak: Carling, Coors, Worthington Bitter
  2. Marstons, Thompson and Evershed plc - produkuje m.in. Bassa na licencji InBev.
  3. Burton Bridge Brevery - browar lokalny
  4. Tower Brewery
  5. Cottage Brewery oparty na Old Cottage Inn.

  W Burton znajduje się również muzeum browarnictwa. Łączność między przemysłem browarniczym a miastem symbolizuje rzeźba Cooper Burton znajdująca się w jednym z centrów handlowych. W okolicach Burton znajdują się fabryki firm: Toyota, Nestlé czy Pirelli.

  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.Pirelli – włoska firma specjalizująca się w produkcji opon pneumatycznych. Założył ją Giovanni Battista Pirelli w 1872 roku. Opony Pirelli niemal od zawsze kojarzone są ze sportem. Pierwszym sukcesem był rajd Pekin-Paryż w 1907. Zwycięzcy wyścigu używali właśnie opon tej firmy, co przyniosło jej międzynarodową sławę.

  Sport[]

  W mieście działają następujące instytucje sportowe:

 • Burton Albion - drużyna piłkarska
 • klub rugby,
 • regionalna liga krykieta,
 • Branston Golf Club - w dzielnicy Branston.
 • Komunikacja[]

  Parę kilometrów od Burton znajduje się autostrada A38. Najbliżej położone miasta to Derby 17 km, Birmingham 40km, Leicester 43 km, Stoke on Trent 50 km,. Najbliższe lotniska: East Midlands 21 km, międzynarodowe lotnisko Birmingham 40 km, lotnisko Nottingham 50 km.

  Toyota – marka samochodów, produkowanych przez japoński koncern Toyota Motor Corporation (jap. トヨタ自動車株式会社), który zatrudnia około 323 tys. pracowników (czerwiec 2008).Przemysł – dział produkcji materialnej, w którym wydobywanie zasobów przyrody i dostosowanie ich do potrzeb ludzi odbywa się na dużą skalę, na zasadzie podziału pracy i za pomocą maszyn.

  Przypisy

  1. KS01 Usual resident population: Census 2001, Key Statistics for urban areas (ang.). Office for National Statistics. [dostęp 2016-04-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2004-07-23)].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Coors Brewing Company – amerykański oddział spółki Molson Coors Brewing Company, powstałej 9 lutego 2005 roku, z połączenia spółek Coors i Molson, zajmujący się produkcją piwa. Główna siedziba oddziału mieści się w Golden w stanie Kolorado. Firma została założona w 1873 roku przez niemieckich imigrantów – Adolpha Coorsa i Jacoba Schuelera, biznesmenów z Denver. Schueler zainwestował w przedsiębiorstwo 18 000 dolarów, natomiast Coors – 2000. W 1880 roku Coors wykupił udziały swego partnera, stając się jedynym właścicielem spółki.
  Browar - zakład produkcyjny, w którym wytwarzane jest piwo czyli napój powstały ze słodu, wody i chmielu poddany fermentacji alkoholowej przy użyciu drożdży. Moce wytwórcze sięgają kilku milionów hektolitrów rocznie.
  Derby – miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), w hrabstwie ceremonialnym Derbyshire, nad rzeką Derwent (dopływ Trentu).
  Nestlé S.A. - korporacja o zasięgu globalnym założona w 1866 roku przez niemieckiego farmaceutę Henriego Nestlé. Główna siedziba firmy mieści się w Vevey w Szwajcarii. Nestlé jest największą firmą światową z branży spożywczej z obrotami rzędu 100 mld franków szwajcarskich rocznie oraz największym producentem żywności na świecie. Działa w ponad 80 krajach, sprzedając swoje produkty pod postacią ponad 8000 marek (w Polsce dostępnych jest 600 produktów). Bezpośrednio zatrudnia 275 tys. osób, a pośrednio około 1 200 tys. Spółka publiczna notowana na szwajcarskiej giełdzie virt-x, jej ADR-y notowane są w USA na rynku over-the-counter. W Polsce rozpoczęła działalność w roku 1993, wprowadzając kawę rozpuszczalną Nescafé oraz kakao Nesquik.
  East Staffordshire – dystrykt w hrabstwie Staffordshire w Anglii. W 2011 roku dystrykt liczył 113 583 mieszkańców.
  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.
  Stoke-on-Trent – miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), w hrabstwie ceremonialnym Staffordshire, nad rzeką Trent. Około 238 tys. mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.177 sek.