• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Burt Munro

  Przeczytaj także...
  Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.Mila na godzinę (mph, z ang. miles per hour) – stosowana w krajach anglosaskich jednostka prędkości równa jednej mili angielskiej na godzinę.
  Bonneville (ang. Lake Bonneville) – prehistoryczne słonowodne jezioro pluwialne obejmujące większość Wielkiej Kotliny w Ameryce Północnej. W większości znajdowało się na obszarze dzisiejszego stanu Utah, a mniejsze części na terenie obecnych stanów Idaho i Nevada. Istniało od około 32 tys. lat temu do około 16,8 tys. lat temu, kiedy większość wody wydostała się przez przełęcz Red Rock Pass w Idaho.
  Motocykl Indian Burta Munro z 1920

  Herbert James „Burt” Munro (ur. 25 marca 1899 w Invercargill, zm. 6 stycznia 1978 tamże) – nowozelandzki konstruktor, kierowca i motocyklowy rekordzista prędkości.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się w Invercargill, a dorastał na rodzinnej farmie w pobliskim Edendale. Przez wiele lat zajmował się modyfikacją motocykla Indian, pobił rekord świata prędkości w klasie poniżej 1000 cm³ w 1967 na gładkiej powierzchni wyschniętego dna jeziora Bonneville. W momencie ustanowienia rekordu miał 68 lat, a jego motocykl liczył sobie lat 47. Rekord prędkości do dziś nie został pobity.

  Philip Anthony Hopkins, CBE (ur. 31 grudnia 1937 w Port Talbot) – pochodzący z Wielkiej Brytanii amerykański aktor teatralny i filmowy, kompozytor, malarz.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Przygotowywał swój motocykl Indian Scout z 1920 w warunkach domowych przez szereg lat, stopniowo modyfikując silnik z początkowych 600 cm³ do 950 cm³. Wytwarzał przy tym własnoręcznie elementy silnika takie jak tłoki, zawory, modyfikował też głowicę silnika, przenosząc zawory z boku cylindrów. Motocykl Indian nosił nr 627, Munro był jego właścicielem od nowości, w momencie wypuszczenia z fabryki jego konstrukcja pozwalała na osiągnięcie prędkości maksymalnej zaledwie 89 km/h (55 mph).

  Motocykl – jedno- lub dwuśladowy mechaniczny pojazd drogowy bez nadwozia, posiadający dwa (lub więcej) koła jezdne, wyposażony w silnik spalinowy o masie własnej do 400 kg i o pojemności powyżej 50 cm³ (do II wojny światowej – powyżej 100 cm³), przeznaczony do przewozu jednej lub dwóch osób (niekiedy trzech, w przypadku zainstalowania wózka bocznego, tzw. kosza).Motorcycle Hall of Fame – muzeum znajdujące się w pobliżu Columbus w Ohio w Stanach Zjednoczonych na przedmieściach Pickerington.

  Rodzina[ | edytuj kod]

  Był żonaty z Florence Beryl Martyn, z którą ożenił się w 1927, a rozwiódł w 1947. Miał z nią czworo dzieci: Johna, June, Margaret i Gwen.

  Rekordy[ | edytuj kod]

 • W 1962 ustanowił rekord świata – 288 km/h (178,97 mph), jadąc motocyklem z silnikiem rozwierconym do 850 cm³ (51 in³).
 • W 1967 motocyklem z silnikiem rozwierconym do pojemności 950 cm³ (58 in³) ustanowił rekord w swojej klasie jadąc z prędkością 295,44 km/h (183,58 mph). Żeby się zakwalifikować do startu wykonał przejazd w jednym kierunku z prędkością 305 km/h (190,07 mph) – najszybszy zarejestrowany przejazd motocykla Indian (nieoficjalny rekord prędkości wynosi 331 km/h (205,67 mph)).
 • W 2006 został powołany do Motorcycle Hall of Fame.
 • Pamięć[ | edytuj kod]

  W 2005 nakręcono na podstawie jego biografii film fabularny pt. Prawdziwa historia (ang. The World's Fastest Indian) z Anthonym Hopkinsem w roli głównej.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Franciszek Stachewicz
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Motorcycle Hall of Fame Museum • Burt Munro (ang.)
 • The Worlds Fastest Indian Legend (ang.)
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Franciszek Stachewicz (ur. 1 września 1933) - polski motocyklista, zawodnik SSM Gdynia, "Gwardii" Gdynia, Klubu "Stal" Gdańsk, Gdańskiego Auto Moto Klubu, Gdyńskiego Klubu Motorowego "Bałtyk", Gdańskiego Klubu Motocyklowego "Budowlani", startujący w wyścigach drogowych, na żużlu, w motocrossie i rajdach.
  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Invercargill (maor. Waihōpai) - wysunięte najbardziej na zachód i południe miasto Nowej Zelandii i zarazem jedno z najbardziej wysuniętych na południe zamieszkanych miejsc na świecie. Handlowe centrum regionu. Leży na szerokim płaskowyżu Southland, nad rzeką Oreti 18 km na północ od Bluff, najbardziej na południe wysuniętym miasteczkiem na Wyspie Południowej. Znajduje się wśród bogatych obszarów rolnych, ograniczonych przez duże obszary chronione oraz brzeg morza, włączając Park Narodowy Fiordland zajmujący południowo-zachodni kraniec Wyspy Południowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.