• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bursztynnik

  Przeczytaj także...
  Szlak bursztynowy – szlak handlowy między europejskimi krajami basenu Morza Śródziemnego a ziemiami leżącymi na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. W znaczeniu węższym jest to przebieg tras zorganizowanych wypraw po bursztyn, nasilonych od I wieku n.e.Bursztynowa Komnata – kompletny bursztynowy wystrój komnaty zamówiony przez Fryderyka I u gdańskich mistrzów. W ciągu kilkudziesięciu lat, jakie upłynęły od jego zaginięcia bądź zniszczenia, stał się symbolem zaginionego skarbu.
  Christoph Maucher (ur. w 1642 w Schwäbisch Gmünd, zm. w 1706 w Gdańsku) – niemiecki rzeźbiarz i bursztynnik aktywny w Gdańsku od około 1670 r.
  Narzędzia bursztynnika
  Bursztyniarze, osoby wydobywające bursztyn

  Bursztynnikrzemieślnik zajmujący się bursztyniarstwem, czyli wyrobem przedmiotów z bursztynu. Zawód ten nie występuje w oficjalnym wykazie rzemiosł. Uprawiany był na południowym wybrzeżu Bałtyku już od początków ludzkiego osadnictwa. Osoby zajmujące się obróbką bursztynu powołały Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, które przyznaje tytuły Bursztynnika Roku.

  Lucjan Myrta (ur. 11 lipca 1946 w Żelisławicach) – sopocki mistrz bursztynnik. Tytuł mistrza rzemiosła artystycznego, nadany przez Ministra Kultury, otrzymał w 1979 r. Rok później zdobył tytuł mistrza w dziedzinie bursztynnictwa. W latach 1968–1985 prowadził własną działalność pod nazwą "Amberpol" w Bytomiu, a od 1985 własne przedsiębiorstwo w Sopocie.Mariusz Drapikowski (ur. 1960) – gdański artysta specjalizujący się w złotnictwie, bursztynnik, twórca sztuki sakralnej.

  Bursztyniarz – określeniem tym do lat 60. XX w. nazywano osoby zajmujące się wydobywaniem bursztynu.

   Osobny artykuł: Cech bursztynników w Gdańsku.

  Ważnym centrum działania bursztynników był i jest Gdańsk. Działał tam m.in. Nicolaus Turau i Michael Redlin (obaj w II poł. XVII w.), Christoph Maucher (1642-1706), współtwórca Bursztynowej Komnaty Gottfried Turau (początek XVIII w.) i Johan Georg Zernebach (lata 20. XVIII w.). Obecnie siedzibę w tym mieście ma Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników.

  Morze Bałtyckie, Bałtyk (łac. balteus — pas. Nazwa Bałtyku pojawia się po raz pierwszy u Adama z Bremy) – płytkie morze śródlądowe na szelfie kontynentalnym w północnej Europie. Połączone z Morzem Północnym przez Cieśniny Duńskie (Sund, Mały i Wielki Bełt) oraz Kattegat i Skagerrak. Za zachodnią granicę Bałtyku właściwego przyjmuje się cieśninę Sund i próg podwodny ciągnący się na głębokości 18–20 m od przylądka Gedser (wyspa Falster) do przylądka Darßer Ort (Darß); na zachód od tej linii znajduje się akwen Bałtyku Zachodniego o powierzchni ok. 8000 km² nazywany przez Niemców także Ostsee; akwen ten obejmuje m.in. część wód Cieśnin Duńskich (oprócz Małego i Wielkiego Bełtu) a także mniejsze: Alsenbelt, Fehmarnbelt, Langelandsbælt.Bursztyn także: jantar, amber (łac. sucinum, czasem także elektrum z gr. ἤλεκτρον - elektron) – kopalna żywica drzew iglastych, a w rzadszych przypadkach żywicujących liściastych drzew z grupy bobowców.
   Osobny artykuł: Muzeum Bursztynu.

  Docenieni polscy bursztynnicy: Mariusz Drapikowski, Lucjan Myrta.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Bursztynowy szlak
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jubiler
  2. amber.com.pl
  3. strona stowarzyszenia [1]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Słownik języka polskiego • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.
  Rzemieślnik - przedsiębiorca, który we własnym imieniu i na własny rachunek, z udziałem pracy własnej, wykonuje działalność gospodarczą, na podstawie dowodu kwalifikacji zawodowych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.