• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bursztynka Pfeiffera

  Przeczytaj także...
  Biebrzański Park Narodowy – jeden z 23 parków narodowych Polski, utworzony 9 września 1993. Największy park w Polsce o powierzchni 592,23 km², położony na terenach Kotliny Biebrzańskiej w województwie podlaskim. Siedziba Parku znajduje się w Osowcu-Twierdzy, gmina Goniądz.Zbiornik wodny – zagłębienie terenu wypełnione wodą stojącą (w przeciwieństwie do cieków – wód płynących).
  Liść (łac. folium) – organ roślinny, element budowy części osiowej (pędowej) roślin telomowych. Wyrastające z węzłów końcowe elementy rozgałęzień pędu, wyodrębniające się ze względu na funkcję i budowę od łodygi (nie mają np. zdolności do nieprzerwanego wzrostu). Pełnią głównie funkcje odżywcze i z tego powodu mają zwykle dużą powierzchnię umożliwiającą ekspozycję na odpowiednią ilość promieniowania słonecznego. Poza tym liście biorą udział w transpiracji, gutacji i wymianie gazowej. Nierzadko liście pełnią także funkcje spichrzowe, czepne, ochronne, obronne i pułapkowe, w takich przypadkach ulegając daleko idącym przystosowaniom w zakresie funkcji i budowy.

  Bursztynka Pfeiffera (Oxyloma elegans) – ciemno ubarwiony ślimak lądowy z rodziny bursztynkowatych (Succineidae). Żyje na liściach roślin w terenie zalewowym, w pobliżu rzek i zbiorników wodnych.

  Muszla barwy bursztynowej lub ciemno pomarańczowej, skrętów 2,5 do 3, ostatni nierozdęty. Otwór wąsko jajowaty zajmujący 2/3 całej muszli. Na powierzchni zwykle wyraźnie zaznaczają się jaśniejsze i ciemniejsze pierścienie przyrostu, przez co muszla mniej przezroczysta i ciemniejsza. Wysokość 16–20 mm, szerokość 8–9 mm.

  Plujkowate, muchy plujki (Calliphoridae) – występująca na całym świecie rodzina muchówek obejmująca około 1100 rozpoznanych i opisanych gatunków, spośród których blisko 70 zostało odnotowanych w Polsce. Cykl rozwojowy plujek obejmuje sześć odrębnych stadiów rozwojowych:Ślimaki, brzuchonogi (Gastropoda, z gr. gaster – brzuch + pous – noga) – jedna z najliczniejszych i najbardziej zróżnicowanych gromad mięczaków, zaliczana niekiedy do podtypu muszlowce.

  Oxyloma elegans jest jedynym gatunkiem żywicielskim pasożytniczej muchówki Angioneura cyrtoneurina z rodziny plujkowatych. Larwy tego owada rozwijają się w ciałach ślimaków, a po ich opuszczeniu przepoczwarczają się w glebie. Mogą atakować do 40% populacji żywiciela i dawać kilka pokoleń w jednym sezonie. Zasięg gatunku jest ograniczony do Europy, w Polsce została odłowiona tylko raz w 1996 roku w Biebrzańskim Parku Narodowym (jeden osobnik).

  Bursztynkowate (Succineidae) – rodzina wszystkożernych ślimaków płucodysznych z rzędu trzonkoocznych (Stylommatophora), o niemal kosmopolitycznym zasięgu występowania. Charakteryzują się dość dużym ciałem, którego nie mogą w całości ukryć w muszli, oraz obecnością 2 par czułków. Ich muszla ma najczęściej barwę bursztynu, a ciało jest żółtawo-szare lub prawie czarne. Występują w środowiskach bardzo wilgotnych, rzadko w suchych. Wśród przedstawicieli tej rodziny znane są przypadki kanibalizmu.Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • mięczaki Polski
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Fauna Polski - charakterystyka i wykaz gatunków. Bogdanowicz W., Chudzicka E., Pilipiuk I. i Skibińska E. (red.). T. III. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2008. ISBN 978-83-88147-09-8.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Urbański J. Krajowe ślimaki i małże, Warszawa 1957.
 • Bystrowski C., Grzywacz A., "Stwierdzenie występowania pasożytniczej muchówki Angioneura cyrtoneurina (ZETTERSTEDT, 1859) (Diptera: Calliphoridae) w Polsce", Wiad. entomol. 28(4): 271-274, Poznań 2009.
 • Muszle
  Muszla – jedno- lub dwuczęściowy wapienny szkielet zewnętrzny muszlowców (Conchifera) i ramienionogów (Brachiopoda), u niektórych grup częściowo lub całkowicie zredukowany. Do ciała zwierzęcia przytwierdzona jest jednym mięśniem, parą mięśni lub szeregiem mięśni parzystych.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.